Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Giati prepei na grafw me ellinikous xaraktires?


  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1 Manon

Manon

    anime fan for years

  • Members
  • 3 posts

Posted 19 December 2011 - 05:27

Μάγκες χαιρετε. Δεν μπορείτε αρχικά να νιωετε προφανώς πόσο ενοχλητικό είναι για μένα και για όποιον ίσως χρησιμοποιεί υπολογιστή απο το 1997 τουλάχιστον να διαβάζει "ανεπίσημα κείμενα" δηλαδή κείμενα που δεν υπάρχει λόγος επισημότητας να είναι γραμμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ. Πόσο μάλλον να γράφει στα Ελληνικά. Όσοι έζησαν αυτές τις εποχές και έκαναν chat γνωρίζουν ότι μέχρι το 2003 τουλάχιστον (δηλαδή για μια 5ετία και βάλε για τους πιό παλιούς) οι ελληνικοί χαρακτήρες δεν ήταν αναγνώσιμοι από τους τότε irc servers οπότε για να κάνουμε chat γράφαμε με greeklish. Είμαι σίγουρος οτι εκπροσωπώ όλους όσους ήταν ήδη στο internet εκείνη την εποχή. ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΣΤ:erk: και επίσης πιο σημαντικό από όλα..:madtodeath: ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΚΡΑΜΠΕΣ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΑΣ! GOD BLESS GREEKLISH eyxaristw ;-)
Papageorgiou Dimitrios
Korben Lopbox Computers

Manon @ irc.gr
DimitrisManon @ Twitter
lopbox @ identi.ca
korben @ diasp.org
facebook.com/korbenlopbox
lopbox.tumblr.com
themanonlife.blogspot.com

#2 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 19 December 2011 - 05:52

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο ή τον κατήγορο, πολλές φορές τα greeklish είναι πολύ κουραστικά στην ανάγνωση, για μένα τουλάχιστον.

#3 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 19 December 2011 - 06:48

Φίλε μου, κατ' αρχάς καλωσόρισες στο forum :congrats:

Το θέμα των greeklish έχει συζητηθεί πολλάκις, τόσο σε ανεξάρτητα threads (δες ενδεικτικά εδώ και εδώ) όσο και στο "Τι με ενοχλεί σε αυτό το forum" που έκανες post ήδη, στο οποίο αν κάνεις μία σχετική αναζήτηση στις 140+ σελίδες του, θα δεις κατεβατά επί κατεβατών σχετικά με το θέμα. Όλα αυτά που αναφέρεις, μαζί με πολλά άλλα έχουν αναλυθεί μέχρι αηδίας στα παραπάνω links.

Εν κατακλείδι, ο καθένας είναι ελεύθερος να προτιμάει ό,τι θέλει, εννοείται πως δεν μπορούμε να κάνουμε κουμάντο σε αυτό. Αλλά από τη στιγμή που γράφει σε αυτό το forum, θα γράφει ακόμα και τα παράπονα περί greeklish στα ελληνικά :himitsu:

E5VV38U.jpg


#4 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 19 December 2011 - 07:03

Για να δούμε. Επειδή όσο λιγότερο αυστηρά καθορισμένη είναι η ορθογραφία που χρησιμοποιείται, τόσο δυσχεραίνεται η αναζήτηση με βάση keywords; Ίσως επειδή δεν είναι όλα τα νήματα στο φόρουμ εφήμερα αλλά σε πολλά θα θέλουμε να ανατρέξουμε στο μέλλον, αρά μας νοιάζει και μας κόφτει η δυνατότητα αναζήτησης αλλά και το να είναι σε μια πιο επίσημη μορφή;
Ή, σε ένα άλλο επίπεδο, για να έχουμε προσβασιμότητα; Δεν μπορώ να ξέρω αριθμούς, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχει μια μερίδα ατόμων που χρειάζεται λογισμικά σύνθεσης και αναγνώρισης φωνής για να πλοηγηθεί στο φόρουμ. Δεν θα βοηθούν και πολύ τα greeklish, μπορείς να φανταστείς τον λόγο.

#5 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 19 December 2011 - 08:52

γιατι φιλε μου Μανον, τα greeklish ειναι κουραστικά, ιδιως οταν διαβαζεις μεγαλα κειμενα, πχ μερικα θεματα θελουν πολυ συζητηση, και φυσικα τα σχολια δεν ειναι σχολια ειναι εκθεσεις. Οταν λοιπον θα παει να διαβασει καποιος ολο αυτο θα πρεπει να αποκρυπτογραφήσει του καθενος τα greeklish(γιατι ως γνωστον δεν εχουν ολοι το ιδιο συστημα γραφης/συνταξης σε αυτο) ειναι κουραστικο οπως και να το κανεις, τουλαχιστον για την πλειοψηφία αναγνωστών εδω μεσα

PS: κι εμενα στην αρχη μου ειχε φανει δυσκολο.. συνηθεια ειναι ολα.

#6 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 19 December 2011 - 10:37

1ον γιατί με τα greeklish ξεχάσαμε να γράφουμε στα ελληνικά ΚΑΙ
2ον giati einai kanonas tou forum
ke giati hne kanonas toy forum
kai giati inai kanonas tou forum
ke giati hnai kanonas toy forum
αυτά

#7 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 19 December 2011 - 10:41

εγω παντως κειμενα σε γκρηκλις γενικα και οσο μεγαλυτερα
ειναι σε μεγεθος ουτε που τα διαβαζω γιατι τα θεωρω πολυ κουραστικα!

και απο τη στιγμη που δεν εχουμε αδμιν στο φορουμ τον αδωνι,
δεν θα σου παρει κανεις το κεφαλι αν κανεις ποστ με καποια λαθη
η χωρις τονους, γινεται πιο ευκολο ισως και απο τα γκρηκλις!

ειναι βεβαια λιγο ενοχλητικο το να αλλαζεις καθε τρεις και λιγο
γλωσσα στο πληκτρολογιο για να γραψεις ξενογλωσσες λεξεις
αλλα και η τεμπελια πια εχει καποια ορια!

αν απο την αλλη για καποιον τα αγγλικα ειναι ειναι η μητρικη του
γλωσσα, του δινεται η δυνατοτητα να γραφει μονο στα αγγλικα!
ακομα και να μην γνωριζει καποιος ελληνικα μπορει να καταλαβει
αρκετα χρησιμοποιωντας μια μηχανη μεταφρασης το οποιο νομιζω
πως δεν μπορει να κανει με τα γκρηκλις!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#8 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 19 December 2011 - 11:03

Kαι αν δεν σε έπεισαν τα παιδιά, δες εδώ

;)

#9 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 19 December 2011 - 11:38

Exw ki egw enan kalo logo gia na grafoume Ellinika.

Γουντ γιου λάϊκ μη του ράϊτ λάϊκ δις; Γουντ γιου; Νόου; Γιέα, αϊ θώτ σόου... :tensai:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#10 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 19 December 2011 - 12:10

Posted Image

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#11 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 December 2011 - 12:26

Γουντ γιου λάϊκ μη του ράϊτ λάϊκ δις; Γουντ γιου; Νόου; Γιέα, αϊ θώτ σόου... :

Χρειάζεσαι εξάσκηση.
Το σωστό είναι:

Γουντ γιου λάικ μι του ράιτ λάικ δις; Γουντ γιου; Νόου; Γιέα, άι θοτ σόου...


Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#12 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 19 December 2011 - 12:44

Είμαι σίγουρος οτι εκπροσωπώ όλους όσους ήταν ήδη στο internet εκείνη την εποχή. ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΣΤ


Speak for yourself.

Εγώ προσωπικά καθόλου δεν αναπολώ εκείνες τις μέρες & σίγουρα δε θέλω να ξαναγυρίσουν.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#13 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 19 December 2011 - 12:49

To be honest εγώ δεν τα γουστάρω τα greeklish, γιατί άμα θες να μιλήσεις με "περίεργους" όρους (Π.Χ. λέξεις, που άμα αλλάξεις τον τονισμό τους συμαίνουν κάτι άλλο) πρέπει ο άλλος να μυρίσει τα νύχια του για να καταλάβει τι θες να πεις.Και πιστεύω ότι αυτό δεν έχει τύχει μόνο σε εμένα.Με τα ελληνικά λοιπόν κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει (εκτώς και αν ο άλλος ξεχνάει τους τόνους βέβαια).Σε ένα site λοιπόν που ο κύριος λόγος που υπάρχει είναι η δημιουργία συζήτησης, πρέπει τα κείμενα να είναι γραμμένα καθαρά και όμορφα ώστε να είναι και πιο εύκολο στον άναγνώστη η αναγνωσή τους, πράγμα στο οποίο εμένα δεν με βοηθάνε τα greeklish.

Posted Image


#14 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 19 December 2011 - 13:07

Όλοι οι παραπάνω με έχουν καλύψει πλήρως ως προς τους λόγους για τους οποίους τα greeklish είναι δύσχρηστα και δυσνόητα σε ένα site αλλά θέλω να σχολιάσω έτσι ώστε να δείξω πραγματικά την λύπη μου. Κρίμα που ένας άνθρωπος της γενιάς σου λέει κάτι τέτοιο και κρίμα που πολλοί άνθρωποι προτιμάμε τη γλώσσα μας να γράφεται με ακατανόητους χαρακτήρες. Δεν το λέω για να κρίνω ή για να οποιονδήποτε άλλον λόγο παρά το να εκφράσω μια ειλικρινή απογοήτευση.

Oh well...!

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#15 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 19 December 2011 - 13:10

Όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, αυτή η συζήτηση έχει γίνει στο παρελθόν μέχρι αηδίας, αν θες επιχειρήματα δες εκεί. Τώρα για το ότι δεν είναι επίσημα τα κείμενα... Ε πως δεν είναι! Δεν είναι επίσημα τα κείμενα του anime.gr ενός από τα μεγαλύτερα ελληνικά forum της ελληνικής κοινότητας των anime; :canthelp:

Και όσο για το ότι έχεις συνηθίσει να γράφεις σε greeklish, θα συνηθίσεις να γράφεις και ελληνικά. Εγώ πάντως όταν είμαι σε forum γράφω ελληνικά και όταν είμαι σε msn και irc γράφω σε greeklish και δεν μπερδεύομαι. Γράφουμε ελληνικά εδώ ακριβώς επειδή δεν είναι chat, είναι κάτι που θα μείνει και μπορεί να κάνουμε και καμιά πιο εκτενή συζήτηση που μπορεί αργότερα κάποιος να θέλει να διαβάσει.
phmava.php