Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Brave


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#16 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 26 February 2012 - 01:58

Ουάου τα κατάφερε, τους έδειξε η μικρή φεμινιστική τοξότρια-πριγκίπισσα. :yawn2:

#17 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 05 March 2012 - 10:20

Βγήκε καινούριο trailer στα Ιαπωνικά, και είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό από ότι έχουμε δει ως τώρα.


Youtube Video


Spoiler: Έχουμε και μετάφραση!



:if::if::if: Sounds better and better.

Posted Image


#18 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 02 November 2012 - 23:14

Spoiler: Μην το ανοίξετε αν δεν το είδατε


#19 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 24 November 2012 - 22:12

οτι ειπε ο αποπανω+ του ότι η disney αλλαζει και δεν ξερω αν μου αρεσει
θα μπορουσε ανετα να ηταν και ταινια της Dreamworks ήταν μεγάλη χοντραδα που εδειξαν σε παιδικη ταινια βικινγκ γυμνος απο την μεση και κατω (απο την πισω πλευρα ) που παλιοτερα η disney απέφευγε να δείξει ενα απλο φιλί σε παρομοιες ταινιες
Posted Image

#20 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 24 November 2012 - 22:32

Την είδα σήμερα κι εγώ λοιπόν! To στοιχείο της περιπέτειας δεν με ξετρέλανε τόσο. Δεν είναι πια τόσο πρωτότυπο κιόλλας, τόσες ταινίες της Dinsey και της Pixar έχουμε δει με περιπέτεια. Το setting ήταν όμως το κάτι άλλο. Επίσης η ελληνική μεταγλώτηση μου άρεσε πολύ επίσης. Πιο φρέσκες και μη-γνωστές φωνές χωρίς να είναι κακές.

Αυτό πάντως που αξίζει πραγματικά ήταν το animation. Ειδικά στα μαλλιά της κοκκινομάλλας. Κάθε τρίχα κουνιότανε αυτόνομα!

Ωραία ταινιούλα, δεν με χάλασε καθόλου.

#21 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 24 November 2012 - 22:59

Οι σκηνές της τοξοβολίας είναι άνετα το highlight μου, όσον αφορά το animation.

#22 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 November 2012 - 01:00

οτι ειπε ο αποπανω+ του ότι η disney αλλαζει και δεν ξερω αν μου αρεσει
θα μπορουσε ανετα να ηταν και ταινια της Dreamworks ήταν μεγάλη χοντραδα που εδειξαν σε παιδικη ταινια βικινγκ γυμνος απο την μεση και κατω (απο την πισω πλευρα ) που παλιοτερα η disney απέφευγε να δείξει ενα απλο φιλί σε παρομοιες ταινιες


Ότι τι? Θα σοκαριστούν τα παιδάκια αν δούν ένα ζωγραφιστό κωλομέρι? Η ίδια η Disney έχει περάσει μέσα από πολλές ταινίες της τα πιο διεστραμμένα, distasteful και λάθος μηνύματα και πρότυπα που μπορείς ενδεχομένως να περάσεις σε ένα παιδί (άσχετως αν σαν σύνολο πολλές είναι αγαπημένες), οπότε αν υπάρχει κάποια αλλαγή και αυτή εκφράζεται με τις ταινίες της Pixar σίγουρα είναι ευπρόσδεκτη. Ειδικά τα Wall-E και Up! πιστεύω ότι έχουν δείξει σκηνές αρκετά δυνατές συναισθηματικά για ένα παιδί και που πολλές φορές δοκιμάζουν συναισθηματικά και το ενήλικο κοινό.

Και ερχόμαστε τώρα στο Brave. Σαν σύνολο ταινίας ήταν διασκεδαστικότατη. Μου άρεσε που δεν έχωσε κάποιο βεβιασμένο ρομάντζο μου άρεσε το ότι περιέγραφε την σχέση της βασίλισσας και του βασιλιά ισότιμη και είχαν και οι δύο χαρακτήρα και γενικά έριξα πάρα πολύ γέλιο και δάκρυ. Ωραία δομή είχε το animation ήταν φανταστικό και γενικότερα ο τεχνικός τομέας ήταν άρτιος. Και κάπου εδώ όμως έρχεται ένα αλλά. Εχοντας ως βάση τις προηγούμενες δουλειές του Studio αλλά και το δελεαστικοτατο trailer περίμενα κάτι παραπάνω. Συνήθως οι ιστορίες της Pixar έκαναν μία υπέρβαση σεναριακά που εδώ ποτέ δεν έγινε. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην αλλαγή των συντελεστών ή σε οτιδήποτε άλλο αλλά περίμενα κάτι πιο φρέσκο και πνευματώδες. Όχι ότι είναι άσχημη ταινία, την ξαναβλέπω άνετα αλλα είναι σαν να περιμένεις κάτι το οποίο θα σε ξετρελανει από εκεί που δεν το περιμένεις αλλά πήρες κάτι το οποίο απλά σου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ.

#23 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 26 November 2012 - 18:28

Το animation είναι εξαιρετικό αλλά το story δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Μέτριο ταινιάκι, άνετα απ'τα χειρότερα της Pixar.

#24 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 06 December 2012 - 15:38

Θα συμφωνήσω με iristella και Yojimbo. Περίμενα πολύ περισσότερα. Σαν ταινία ήταν χαριτωμένη και απολαυστική αλλά όχι και πολλά παραπάνω από αυτό. Ήταν πολύ διδακτική, με focus πολύ συγκεκριμένα στη σχέση μάνας-κόρης (και με λίγο παράδοση vs ελευθερία και πρόσεχε τι εύχεσαι αλλά κυρίως σχέση μαμάς-κόρης) και χωρίς ιδιαίτερη πρωτοτυπία στο σενάριο. Οπότε για παιδιά είναι σίγουρα καλή και γλυκιά ταινία αλλά σε όσους είναι μεγαλύτεροι δεν προσφέρει και πολλά.

Αλλά βλέπεται εύκολα και το setting είναι πρωτότυπο οπότε νομίζω ότι θα το ξαναδώ κι ας γκρινιάζω τώρα. ^ ^

15fkk04.jpg


#25 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 06 April 2014 - 18:28

τη λάτρεψα την ταινία και τη Merida!! Επίτελους και μια πριγκίππισα που πολεμαει μονη της και ειναι και απεριποιήτη (καρφί στην Disney). Και η μαμα/αρκούδα είχε γέλιο.

 

Τη θεωρώ καλογραμμένη ταινία, δείχνει την κόντρα μεταξύ μάνας και κόρης, που νομίζω ότι όλες την περνάμε στην εφηβεία και όλες σκεφτόμαστε "αχ να μπορούσα να την αλλάξω, να σκέφτεται αλλιώς" και κάτω από όλες αυτές τις φωνές και τους καβγάδες, υπάρχει πάντα η αγάπη.


30w46c0.jpg