Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

COSPLAY VIDEO - COMICDOM CON 2012


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Fizzonion

Fizzonion

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 25 October 2011 - 10:11

Λοιπόόόν... Εδώ και λίγο καιρό πετυχαίνω κάτι βιντεάκια από cons σε στυλ βίντεο κλίπ, που τραγουδάνε playback in cosplay, όπως αυτό http://www.youtube.com/watch?v=PoDwqaPpudU&list=LLu2v5JFwkSO0JDJIJdtd1lg&index=42 ή αυτό http://www.youtube.com/watch?v=PoDwqaPpudU&list=LLu2v5JFwkSO0JDJIJdtd1lg&index=42
Και καθώς μου αρέσει να φτιάχνω βιντεάκια κλπ κλπ, σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο αν κάναμε κάτι αντίστοιχο στο δικό μας con! :thatsit:
Οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας. Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα; Οι cosplayers του forum, θα συμμετείχατε σε κάτι τέτοιο αν το κανονίζαμε; Όσοι ξέρετε κάτι λίγο από μοντάζ ή σκηνοθεσία ή και τίποτα σχετικό και απλά θέλετε να βοηθήσετε, θα ενδιαφερόσασταν να συνεργαστείτε; Ξέρω ότι ίσως για τα δεδομένα του φτωχικού μας comicdom να είναι πολύ extravagant, αλλά νομίζω θα έχει πλάκα και θα είναι ένας τρόπος να πούμε "εε!!! Και στην Ελλάδα ξέρουμε από cosplay!" :kakaka:

Ευχαριστώ προκαταβολικώς για το χρόνο σας! :ureshii:

#2 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 25 October 2011 - 19:43

Έχω ψιλοψάξει το θέμα των cosplay videos, οπότε θα μιλήσω based on research :thatsit:

Να βρεις κόσμο να γυρίσεις κανονικό video είναι πολύ, μα πάρα πολύ δύσκολο, για διάφορους λόγους. Θα μπορούσες, όμως, να κάνεις κάτι αντίστοιχο με το δεύτερο video, ή άλλα video που έχουν φτιάξει από cosplay photoshoots (Πάτρα και Θεσσαλονίκη), όπου απλά κάποιος βιντεοσκοπούσε τους cosplayers και μετά έβαλε μαζί τα κλιπάκια με μουσική επένδυση. Η ιδέα ακούγετε ενδιαφέρουσα, οπότε θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Έχω κάποια εμπειρία στη δημιουργία edited videos, και τώρα ασχολούμαι με editing προγράμματα για video.

Θα μπορούσαμε να τραβάμε τους cosplayers (είτε στο άκυρο, είτε ακόμα καλύτερα αφού τους πούμε να πάρουν κάποια πόζα ή να κάνουν κάποια επίθεση in character) και μετά να τα βάλουμε μαζί. Ή, αν θέλεις να κάνουμε αυτό που τραγουδάνε playback κάποιο τραγούδι, θα μπορούσαμε να επιλέξουμε κάποιο γνωστό τραγούδι και να τους βάλουμε να τραγουδάνε on the spot, αν και δεν ξέρω πόσοι θα ήθελαν να το κάνουν αυτό.

Αν θέλεις, περίμενε απαντήσεις και από άλλους σε αυτό το thread και στείλε μου personal message για λεπτομέρειες, έχω αρκετές ιδέες και θα μπορούσαμε να το αναλύσουμε :wis:
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#3 Fizzonion

Fizzonion

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 25 October 2011 - 20:41

Ναι, πριν προχωρήσει το οτιδήποτε, αν προχωρήσει, θα ήθελα να έχω πολλές γνώμες κλπ κλπ, οπότε βλέπουμε, πάντως χαίρομαι που η πρώτη απάντηση είναι θετική! Ναι, αναφέρομαι σε κάποιο βίντεο είτε "playback", είτε απλά αποσπάσματα από βίντεο με μουσική από πάνω, κάτι τέτοιο, όχι τίποτα σούπερ επαγγελματικό, δεν έχω ούτε εμπειρία ούτε εξοπλισμό, αν και αν μας προέκυπτε δε θα ήταν καθόλου άσχημα I think! ;) Επίσης θα ήθελα να είναι από το comicdom συγκεκριμένα, και για να είναι σε αντίστοιχο κλίμα, και επειδή το περιβάλλον το σηκώνει, θα μπορέσουμε να το φτιάξουμε χωρίς ερίεργα βλέμματα κλπ και για να "προωθηθούμε" κάπως, ότι έχουμε και κανα con, κάνουμε και κανα cosplay βρε αδερφέ!:ureshii:

Edited by Fizzonion, 25 October 2011 - 20:46.


#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 25 October 2011 - 21:27

8α συμφονισω με τη stefi, ειναι αρκετα δυσκολο να γινει κατι τετιο, 8α ηταν καλυτερα αν μαζευαμε σκηνες video και pics απο cosplays και τα μονταραμε για να βγει κατι τετιο. Το να γυριστουν video στο comicdom και μονο ειναι καπως δισκολο, και το να βρε8ουν τα ατομα που να 8ελουν να συμετασχουν σ'αυτο επισης...αλλα νταξει σαν ιδεα καλο μου ακουγεται εμενα :) και μιας και αρσχολουμε αρκετα με το editing(μονταζ) και animation(λιγο) ισος να βοη8ουσα στο τεχνικο κοματι (αν εχω κ το χρονο βεβαια >.>)
フカフカ

#5 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 25 October 2011 - 21:28

Προς το παρόν υπάρχουν αυτά ανεβασμένα στο Youtube σχετικά με το θέμα που έχουν γίνει Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Τσέκαρε τα και δες τι κάναμε και τι όχι και από εκεί και πέρα επιλέγεις πως θα συνεχίσεις:)

18.02.2011 - Cosplay Corp Elfen Lied Live Action ( Le Ciel Elfen Lied vs Death Note Cosplay Party / Skullbar / Αθήνα )
http://www.youtube.com/watch?v=UqM3TbFO-Fc

30.04.2011 - 14ο Pre-'Cosplay Party' Photoshooting ( Λευκός Πύργος / Θεσσαλονίκη )
http://www.youtube.com/watch?v=gf9tIKwTcY4

24.06.2011 - Cosplay Corp Hellsing Live Action ( Le Ciel End Season J / Music Marathon Party / Skullbar / Αθήνα )
http://www.youtube.com/watch?v=QVdgXjgo_Xk

25.06.2011 - 15ο Pre-'Cosplay Party' Photoshooting ( Πάρκο ΧΑΝΘ & Ροτόντα / Θεσσαλονίκη )
http://www.youtube.com/watch?v=HngoNFoUFBs

25.06.2011 - Rurouni Kenshin Live Action ( Πάρκο ΧΑΝΘ / Θεσσαλονίκη )
http://www.youtube.com/watch?v=git2xC-OLzQ

14.10.2011 - Cosplay Corp Star Wars Live Action ( Oshare Play! Welcome Team Cosplay Party / Dada / Αθήνα )
http://www.youtube.com/watch?v=8FBLr5gN_MQ


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#6 minasuki

minasuki

    xxxHolic

  • Members
  • 105 posts

Posted 25 October 2011 - 21:30

:hihi2: Σιγουρα θα υπαρχουν αρκετα παιδια που θα θελουν να βοηθησουν παντως!

#7 Fizzonion

Fizzonion

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 26 October 2011 - 10:23

Καιιι συνεχίζω να χαίρομαι για τις θετικές αντιδράσεις! ^^ Ghost Prince ευχαριστώ για την προσφορά και, minasuki, ελπίζω να επιβεβαιωθείς! ;p cassiel thanks για τα references, θα τα κοιτάξω, νομίζω κανα δυο τα έχω δει κιόλας. Το ότι θα συνεχίσω όμως να κυνηγάω το project αν υπάρξουν ενδιαφερόμενοι είναι δεδομένο! Νομίζω είναι σαφές ότι δεν είναι θέμα κάλυψης κενών, βελτίωσης ή διόρθωσης προηγούμενων project, το καθένα έχει τη δική του χάρη,(btw με χαροποιεί διότι κανα 2-3 είχα βρει, όχι τόσα πολλά!) δες το και για τη δική μου κα&λα (ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ αυτή τη λέξη αλλά μου κόλλαγε πολύ, σόρρυ! XD) και νομίζω θα είναι διασκεδαστικό και το να το γυρίσουμε. =) Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, αλλά αν τελικά γίνει, ακριβώς γι'αυτόν το λόγο θα είναι ακόμα πιο ωραίο!!! (έχω και υψηλούς στόχους τρομάρα μου!) Επίσης, σκέφτομαι μήπως το επεκτείνω γενικότερα σε πάρτυ που γίνονται και τραβήξω εκεί κανα βιντεάκι ή φωτογραφία, όχι αποκλειστικά comicdom. H όλη πορεία θα εξαρτηθεί από το ενδιαφέρον. Οπότε:

COSPLAYERS!!!!!!! ΓΙΟΥΧΟΥΥΥΥΥΥ!!!!! :joyful:

#8 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 26 October 2011 - 12:01

Τα βίντεο και φώτο δεν είναι κάτι νέο στα πάρτι, καθώς πέρα από τις φώτο που βγαίνουν εδώ και 6 χρόνια σχεδόν, βίντεο που και που έβγαιναν επίσης διάσπαρτα, κυρίως σε 'πανοραμικό' στυλ (πέρα από αυτά που πόσταρα πιο πάνω). Φυσικά και δεν πρέπει κανείς να το δει σαν δουλειά, γιατί μετά χάνει όλο το νόημα και θα είναι βάρος για όλους. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι οι προχειρότητες που είναι εύκολη λύση είναι αυτό που πρέπει να ακολουθεί κανείς. Οπότε κάνε ότι σε διασκεδάζει όπως θες εσύ. Στην τελική δεν χρειάζεται και να κανονίσεις κάτι από πριν. Εκεί θα είσαι, τους cosplayers θα τους βλέπεις, πας μιλάς, λες τι θέλεις και αν είναι ΟΚ τραβάς. Άσε που θα γνωριστείτε κιόλας προσωπικά:)


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#9 Fizzonion

Fizzonion

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 26 October 2011 - 23:23

Ναι, εννοείται, θα έλεγα ότι οι φωτογραφίες στο cosplay είναι μάλιστα και κάτι δεδομένο, μέρος του παιχνιδιού! Και σίγουρα δε θέλω προχειρότητα, κυρίως για τον εαυτό μου, για να είμαι εγώ ικανοποιημένη, πιστεύω ότι αν είναι να κάνεις κάτι κάν'το σωστά!:riiight: (και μετά και για την κοινή γνώμη, μη γίνουμε και ρεντίκουλους!)
Σκοπεύω να παώ στο πάρτυ των akai panda στις 19/11, οπότε υποθέτω θα κάνω μια αρχή εκεί, να μιλήσω και με άτομα, ίσως να τραβήξω και τίποτα και βλέπουμε! ^^

#10 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 29 October 2011 - 19:40

Θα μπορούσες επίσης να κάνεις κάτι τέτοιο

Youtube Video


Youtube Video


Και να φαίνεται η ατμόσφαιρα του con/party, τα διάφορα cosplay/events κτλ. Δες και άλλα video του ίδιου uploader, όλα είναι πάνω κάτω το ίδιο στιλ, είναι πολύ ωραία!
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews