Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

www.bookcrossing.com


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 14 September 2011 - 16:04

Χθες ενας γνωστος μου μιλησε για το bookcrossing!! Για αρχη η ιστοσελιδα ειναι αυτη www.bookcrossing.com

TO BookCrossing είναι ουσιαστικά, η πρακτική του να αφήνεται ένα βιβλίο σε δημόσιο χώρο για να το βρουν και να το διαβάσουν άλλοι, οι οποίοι στη συνέχεια θα κάνουν το ίδιο.
Το BookCrossing είναι μία παγκόσμια αφιλοκερδής κοινότητα βιβλιόφιλων, που αριθμεί περίπου 477.000 μέλη, τα οποία έχουν καταχωρήσει στο ομώνυμο site ( http://www.bookcrossing.com) περισσότερα από 3 εκατ. βιβλία, ενώ τα στοιχεία αυτά αλλάζουν κάθε λεπτό. Το BookcCrossing ξεκίνησε στις 17 Απριλίου 2001 από το Ron Hornbaker και σήμερα έχει επεκταθεί παγκοσμίως.

Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή υπάρχουν περίπου 1.460 μέλη. Το BookCrossing τους προσφέρει τη δυνατότητα γνωριμίας μεταξύ τους, καθώς επικοινωνούν μέσα από διάφορα fora, ενώ οργανώνουν και μηνιαίες συναντήσεις.

Το 1ο Ελληνικό Συνέδριο BookCrossing πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη στα μέσα Ιουλίου 2006. Σε αυτό συμμετείχαν 33 BookCrossers από όλη την Ελλάδα και δύο από την Αγγλία, ενώ ήταν ευπρόσδεκτοι και όλοι όσοι θέλησαν να γνωρίσουν από κοντά την ιδέα του BookCrossing.

Το ταξίδι ενός βιβλίου

Η «διαδικασία» βασίζεται σε μια πολύ απλή ιδέα: ένας BookCrosser καταχωρεί ένα βιβλίο του στο site www.bookcrossing.com και παίρνει ένα μοναδικό αριθμό ταυτότητας (BCID - BookCrossing ID number), ο οποίος ανήκει στο συγκεκριμένο αντίτυπο και μόνο. Γράφει αυτό τον αριθμό στην πρώτη σελίδα του βιβλίου, καθώς επίσης και λίγα λόγια-οδηγίες προς τους άλλους BookCrossers.

Στη συνέχεια αφήνει το βιβλίο ελεύθερο να ταξιδέψει με το να το αφήσει, για παράδειγμα, στο τραπεζάκι μιας καφετέριας, σ' ένα παγκάκι, στην αίθουσα αναμονής ενός ιατρείου, σ' ένα δημόσιο τηλεφωνικό θάλαμο - οι επιλογές είναι ανεξάντλητες. Οποιος βρει το βιβλίο, θα βρει και τις οδηγίες, θα μπει στο site, θα εισάγει το BCID του βιβλίου και ο προηγούμενος «ιδιοκτήτης-αναγνώστης» θα ενημερωθεί αυτόματα ότι το βιβλίο βρέθηκε. Ο νέος κάτοχος έχει τη δυνατότητα να γράψει στο site τις εντυπώσεις του, την κριτική του, τη βαθμολογία του για το βιβλίο, καθώς και να το αφήσει ξανά ελεύθερο για να το βρει κάποιος άλλος -και ούτω καθ' εξής.

Περισσοτερς απαντησεις στα ελληνικα μπορειτε να βρειτε εδω http://greekbookcrossing.pbworks.com/w/page/15662424/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3%20BOOKCROSSING

Edited by mirana_neko, 14 September 2011 - 16:12.


#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 September 2011 - 16:26

Όταν είχα πρωτακούσει γι' αυτήν την κοινότητα, πολλά χρόνια πριν[/ψωνάρα], μου είχε φανεί ενδιαφέρουσα ιδέα, αν μη τι ολίγον "ρομαντική". Πλέον όμως το internet έχει εξελιχθεί. Αν θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο χωρίς να το αγοράσω, θα το κατεβάσω από το Internet. Αν δεν το βρω, και θέλω να το διαβάσω οπωσδήποτε, τότε μάλλον μιλάμε για κάτι που σίγουρα θα μου αρέσει και σίγουρα θα θέλω να το κρατήσω μετά την ανάγνωση, οπότε θα το αγοράσω. Πολύ δύσκολα θα αποχωριζόμουν ένα βιβλίο για χάρη του bookcrossing, εκτός κι αν είναι βλακεία (κι αν είναι βλακεία, θεωρώ ότι δεν του αξίζει να διαδίδεται μέσω bookcrossing).

Για όσους τους ενδιαφέρει το bookcrossing περισσότερο για το στοιχείο του ψαξίματος και τη χαρά της ανακάλυψης, παρά για την ανάγνωση του ίδιου του ευρήματος, μπορώ να προτείνω το geocaching.com. Προσοχή, συνιστάται μόνο για καμένους (απαιτεί συσκευή GPS, και τις περισσότερες φορές χρειάζεται να λύσεις και γρίφους).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 14 September 2011 - 16:30

Το γουστο στα βιβλια ειναι καθαρα προσωπικο! Κατι που σε εσενα φανηκε βλακεια για καποιον αλλο μπορει να ειναι θησαυρος! Δεν ειμαι πολυ τον e-books! Τιποτα δεν μπορει να αντικαταστασει ενα βιβλιο που το κουβαλας μαζι σου οπου θες, τη μυρωδια του "φρεσκου" χαρτιου και ολα τα συναφι!

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 September 2011 - 16:40

Δεν διαφωνούμε εκεί, απλά σου λέω... αν μιλάμε για κάποιο βιβλίο που θέλω να το διαβάσω στα πρόχειρα, και πιθανόν να μη μου αρέσει κιόλας, βολεύομαι μια χαρά με e-book. Αν όμως μιλάμε για κάτι που θέλω να διαβάσω οπωσδήποτε, τότε και θα το αγοράσω, και θα μυρίζω τις σελίδες, και θα το βάλω στη βιβλιοθήκη μου να το καμαρώνω, και τα πάντα όλα. :P Και στις δύο περιπτώσεις όμως, το bookcrossing δεν είναι η λύση για μένα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 September 2011 - 16:52

Δεν έχουν όλοι λεφτά να αγοράσουν βιβλία όμως και να τα χουν να τα χαίρονται στη βιβλιοθήκη τους :P

Και δεν μιλάω για κάποιον που διαβάζει ένα βιβλίο το μήνα...

Πχ παλιότερα εγώ διάβαζα 3 βιβλία τη βδομάδα και σαφώς δεν είχα λεφτά να τα πάρω όλα. Να ναι καλά οι δανειστικές βιβλιοθήκες.

Την ιδέα την έχω ακούσει εδώ και χρόνια αλλά δυστυχώς δεν έχω πετύχει ποτέ αδέσποτο βιβλίο :P

xbJ3b2w.jpeg


#6 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 14 September 2011 - 18:17

Υπαρχουν και τα OBCZ (official book crossing zone)! Υπαρχουν σε διαφορες καφετεριες κλπ!

#7 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 14 September 2011 - 19:55

Ενδιαφέρουσα ιδέα! Θα 'θελα κι εγώ να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο! Δεν ξέρω, μου βγάζει λίγο την περιπέτεια, αφήνεις ένα βιβλίο, αναρωτιέσαι ποιος μπορεί να το έχει βρει, βρίσκεις άλλο βιβλίο... Μου αρέσει!!!

Πέρα από το ρομαντικό της υπόθεσης έχει και πρακτικές προεκτάσεις, είναι καλός τρόπος να δίνεις και να παίρνεις βιβλία όταν το σπίτι σου δε χωράει ούτε μισό βιβλίο παραπάνω και υπάρχουν βιβλία που μπορείς να "ξεφορτωθείς" ή κάποια άλλα που μπορεί να βρεις και να σου αρέσουν και σε άλλη περίπτωση να μην άκουγες γι' αυτά ποτέ...!!! :lovulovu:

#8 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 15 September 2011 - 06:31

Θυμιζει παιχνιδι κρυμμενου θησαυρου οπως οταν ημασταν μικροι!

#9 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 15 September 2011 - 07:31

πολύ ωραία ιδέα κ ρομαντική όπως ανέφερε κ ο kenny, αλλά ρε παιδια αυτό έχει να κάνει κ με την εμπιστοσύνη που καλείται κάποιος να έχει στην ανθρώπινη φύση. προσωπικά συνδεόμαι πολύ με τα βιβλία που αγοράζω, ακριβώς γιατί πάντα πριν αγοράσω κάτι, οτιδήποτε, το ψάχνω το θέμα κ σημαίνει ότι το θέλω να το έχω στη βιβλιοθήκη μου. υπήρξα κ γω δανειστική βιβλιοθήκη όχι μόνο σε φίλους αλλά ακόμη κ σε απλούς γνωστούς στη σχολή αλλά ήξερα ότι θα έπαιρνα το βιβλίο μου πίσω έστω κ 1 χρόνο μετά, ενω αυτό ιδέα δεν έχεις αν τελικά εμφανιστεί το βιβλίο στο internet τελικά.

φαντάζομαι απλά στο συγκεκριμένο ο "ιδιοκτητης" απλά γνωρίζει που είναι το βιβλίο, δεν θα το ζητήσει πίσω όμως.

τώρα με έβαλες σε σκέψεις να σπάσω τις συλλογές μου ...
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#10 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 15 September 2011 - 09:59

Mα οντως ειναι θεμα εμπιστοσυνης! Ειναι απλα μια ιδεα που αν θες συμετεχεις! Μπορει να εχεις καποια βιβλια τα οποια δεν σου αρεσαν δεν προκειτε να τα ξαναδιαβασεις κλπ! Υπαρχουν και τα controled releases υπαρχουν και τα wild releases που απλα αφηνεις ενα βιβλιο σ ενα παγκακι , σ ενα τηλεφωνικο θαλαμο, στο σχολειο, τη σχολη σου το φροντηστηριο και δεν ξερω και εγω που αλλου και ποτε δεν ξερεις που θα καταληξει το βιβλιο σου!Μπορει να γυρισει ολη την ελλαδα η ολο τον κοσμο!

#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 September 2011 - 11:12

μιλαμε παντα για μικρα Paperback βιβλια ή τυπου Penguin Classics που κανουν 2 ευρω το βιβλιο ετσι;. Δε λεμε πχ για Hardcover 1000 σελιδων με το magnum opus ή τα Απαντα ενος συγκραφεα ή επιστημονα/φιλοσοφου με αναλυσεις κλπ....

Αυτα προτιμω να τα δανειζομαι απο τη βιβλιοθηκη (δημοσια ή πανεπιστημιου), ασε που δεν ειναι να τα αφηνεις σε δημοσιο χωρο. Και ιδιως τα παλια βιβλια δεν τα βρισκεις ουτε στα βιβλιοπώλεια μιας και ειναι εκτος κυκλοφοριας.

#12 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 15 September 2011 - 11:24

μιλαμε παντα για μικρα Paperback βιβλια ή τυπου Penguin Classics που κανουν 2 ευρω το βιβλιο ετσι;. Δε λεμε πχ για Hardcover 1000 σελιδων με το magnum opus ή τα Απαντα ενος συγκραφεα ή επιστημονα/φιλοσοφου με αναλυσεις κλπ....

Αυτα προτιμω να τα δανειζομαι απο τη βιβλιοθηκη (δημοσια ή πανεπιστημιου), ασε που δεν ειναι να τα αφηνεις σε δημοσιο χωρο. Και ιδιως τα παλια βιβλια δεν τα βρισκεις ουτε στα βιβλιοπώλεια μιας και ειναι εκτος κυκλοφοριας.


Κυκλοφορουν ολων των ειδων τα βιβλια! Τωρα το τι θα ξαμολησεις η οχι ειναι καθαρα δικη σου επιλογη!

#13 AlucardISGodlike

AlucardISGodlike

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 15 September 2011 - 11:26

Ναι θα συμφωνήσω πως είναι θέμα εμπιστοσύνης...Πάντως έχει την πλάκα του θέλω να πω όπως είπαν αρκετοί πριν από εμένα ποτέ δεν ξέρεις που θα καταλήξει :D .... Πάντως σπάνια βιβλία ή βιβλία παλαιότερων εκδόσεων ( τα οποία δεν κυκλοφορούν σε σημερινές εκδόσεις ή είναι σπάνια..)Δεν θα τα άφηνα σε δημόσιο χώρο ούτε και για πέντε λεπτά...Πάντως για μερικά βιβλία που θέλω να ξεφορτωθώ γιατί όχι...? xD Πάντως είναι πρωτότυπη ιδέα όπως και να το κάνεις

#14 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 15 September 2011 - 11:31

Καλα τοσο βαρια βιβλια ουτε και εγω νομιζω να κυκλοφορουν και ουτε και εγω θα τα αφηνα! Αλλα οπως ειπα και πριν το τι θα αφησει και τι οχι ειναι στην κριση του καθενα.. Και δρατομαι της ευκαιριας να σε καλωσορισω κιολας AlucardISGodlike! Καλα να περασεις στο anime.gr

#15 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 15 September 2011 - 12:07

Καλα τοσο βαρια βιβλια ουτε και εγω νομιζω να κυκλοφορουν και ουτε και εγω θα τα αφηνα! Αλλα οπως ειπα και πριν το τι θα αφησει και τι οχι ειναι στην κριση του καθενα.. Και δρατομαι της ευκαιριας να σε καλωσορισω κιολας AlucardISGodlike! Καλα να περασεις στο anime.gr


επειδή μπήκα στη σελίδα κ το ειδα καλά το θέμα διότι ψήθηκα, ναι είναι όλων των τύπων τα βιβλία, απο βιογραφίες χολιγοντιανων σταρ μέχρι φιλοσοφικά (νομίζω έκοψε κ το μάτι μου ποίηση) κ βιβλία που έχουν συνέχειες, μεγάλα κ μικρά. είδα ότι ο πρώτος παγκοσμίως στη διακίνηση (αρχικό release) άφησε πάνω απο 49.000 βιβλία!!! αυτό κ αν είναι μια μικρή περιουσία.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!