Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tip of the day - PC related


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#46 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 19 May 2014 - 09:40

Οκ, ευχαριστώ.


Posted Image

Avatar & signature by Kai


#47 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 19 May 2014 - 11:38

Βάλε κι ένα Malwarebytes.



#48 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 19 May 2014 - 16:10

Και το free της avast καλό είναι.Και το essentail της microsoft καλό ακούω ότι είναι αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος.


Posted Image


#49 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 27 May 2014 - 23:58

Μιας και το θυμήθηκα.Για όποιον έχει σπασμένα εικονίδια σε desktop/start menu/taskbar και του σπάνε τα νεύρα είναι πολύ εύκολο να τα φτιάξεις σε windows 7.

1. κάνεις  τα hidden files ορατά :πας σε έναν οποιοδήποτε φάκελο και τον ανοίγεις>οργάνωση(πάνω αριστερά)>στο tab view>πας εκεί που λέει hidden files and folders(κάνε scroll down στην λίστα θα το βρεις) και βάζεις την βουλίτσα στο show.

2.πας στον φάκελο με το όνομα του user(που περιέχει τα downloads-document-music etc.) και λογικά πρώτος πρώτος υπάρχει ο φάκελος appdata.Πας λοιπόν appdata>local,βρίσκεις το αρχείο iconchase.db εκεί μέσα και το διαγράφεις(οριστικά).

3.τέλος κάνεις επανεκκίνηση τον explorer.exe( για αυτούς που ξέρουν πως) ή απλά επανεκκίνηση τον υπολογιστή.


Edited by zennith666, 21 June 2014 - 01:56.

Posted Image


#50 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 20 June 2014 - 22:17

Δεν είναι tip αλλά περισσότερο συμβουλή αγοράς, μιας και το έψαξα αρκετά τους τελευταίους 2 μήνες.

 

ΠΑΡΤΕ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ (εσωτερική ή εξωτερική) αν έχετε ακουστικά/ηχεία που κοστίζουν πάνω από €20.

 

Έχω τα AKG K99, τα οποία είναι πολύ efficient και ευαίσθητα (112 db που σημαίνει πως με το ίδιο σήμα δίνουν μεγαλύτερη ένταση από τον μέσο όρο κατά 20 περίπου decibel) και η Realtek που είχε η mobo μου αν και δεν ήταν κακή (επειδή ήταν πρόσφατο chipset), σίγουρα αδικούσε τα ακουστικά. Δεν έχω pci-Express θύρα οπότε αναγκαστικά στράφηκα σε PCI κάρτες. Είχα στο μυαλό μου τις Asus Xonar DG (€25), DS (€50) και D1 (€70). Θα εξηγήσω γιατί διάλεξα την DS και γιατί είναι η καλύτερη επιλογή στα €50. Αν είχα pci-E θύρα, θα έπαιρνα την SoundBlaster Z (€80) που έχει και headphone ενισχυτή.

 

 

DG:

+ Headphone amp (χαμηλή εμπέδηση εξόδου κατάλληλη για όλα τα ακουστικά)

+ Dolby Headphone τεχνολογία για ψεύτικο 3D ήχο στα παιχνίδια/ταινίες

+ Χαμηλή τιμή (€25)

+ Υποστηρίζει μέχρι 5.1

- Χαμηλής ποιότητας ήχος

 

DS:

+ Replaceable op-amp (δυνατότητα ρύθμισης/αναβάθμισης του ήχου με ένα τσιπάκι των €5)

+ Υποστηρίζει μέχρι 7.1

- Σχετικά υψηλή εμπέδηση εξόδου (~50 Ohm) η οποία θα "χρωματίσει" ελαφρώς τα ευκολοοδήγητα ακουστικά (των 16/32 Ohm). Δεν γίνεται αντιληπτό από όλους.

- Απουσία Dolby Headphone τεχνολογίας

 

D1:

+ Πολύ καλής ποιότητας ήχος

+ Υποστηρίζει μέχρι 7.1 

+ Dolby Headphone τεχνολογία για ψεύτικο 3D ήχο στα παιχνίδια/ταινίες

+ Ξηροί πυκνωτές. Μεγαλύτερος χρόνος ζωής, καθαρότερο ρεύμα/ήχος.

- Πολύ υψηλή εμπέδηση εξόδου (100 Ohm) την καθιστά ακατάλληλη για ευκολοοδήγητα ακουστικά (των 16/32 Ohm) χωρίς εξωτερική ενίσχυση και προτείνεται κυρίως για ακρόαση μέσω ηχείων.

 

 

Ηχητικά η DS και η D1 out-of-the-box είναι πολύ κοντά μιας και χρησιμοποιούν τον ίδιο sound processor (διαφορετικό binning) και εξίσου καλά DAC.

H DS όμως έχει replaceable op-amp (NE5532P των 50 λετπών) το οποίο άλλαξα με ένα LM4562NA των €5 από το κατάστημα ηλεκτρονικών της γειτονιάς μου. Η διαδικασία γίνεται με ένα τσιμπιδάκι, χωρίς κολλήσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να δέσουν τα μπάσα περισσότερο και να μαλακώσουν οι υψηλές λόγω των χαμηλότερων παραμορφώσεων του LM4562NA. Η κάρτα τώρα φοράει το ίδιο op-amp με την Asus Xonar Essence ST των €200 (!!).

 

 

Για όσους έχουν LAPTOP προτείνω το εξής usb DAC:

Behringer UCA-202222) στα €30

+ Διαθέτει headphone ενισχυτή που σημαίνει πως μπορείτε να το συνδέσετε απευθείας με τα ακουστικά σας.

+ Παρέχει line-out έξοδο για σύνδεση με ενεργά ηχεία ή με στερεοφωνικό ενισχυτή -> παθητικά ηχεία.

+ Παρέχει optical έξοδο για σύνδεση με A/V ενισχυτή.

+ Δεν απαιτεί εξωτερική τροφοδοσία.

+ Ποιοτικότατος ήχος για τα λεφτά του.

+ Προτείνεται ακόμα και σε χρήστες desktop αν θέλουν να αποφύγουν την πιθανότητα δημιουργίας "φυσήματος" (hiss) που μπορεί να τους προκαλεί το εσωτερικό του κουτιού τους σε εσωτερικές κάρτες ήχου.

+ Οι μόνες διαφορές με το UCA-222 μοντέλο είναι στο χρώμα και στο δωρεάν software που δίνει το UCA-222 (Audacity και μερικά VST φίλτρα).

- Σχετικά υψηλή εμπέδηση εξόδου ακουστικών (~50 Ohm) η οποία θα "χρωματίσει" ελαφρώς τα ευκολοοδήγητα ακουστικά (των 16/32 Ohm). Δεν γίνεται αντιληπτό από όλους.

 

 

Αν θέλετε συμβουλές για ακουστικά ή για ακριβότερο DAC, στείλτε μου pm.

 

Αν κάποιος mod/admin πιστεύει πως αξίζει να δημιουργηθεί αποκλειστικό audiophile thread για να ανταλλάξουμε περισσότερες πληροφορίες και χρήσιμα links, let's do it. ;)


Posted Image
Posted Image

#51 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 20 June 2014 - 22:24

δεν ξερω αν ειναι bug η virus αλλα στο pc του μαγαζιου και του σπιτιου(εχω και ενα λαπτοπ αλλα δεν το εχω παρατηρησει εκει) σε καποια σαιτ ενω διαβαζω ενα αρθρο πχ αρχιζει μια μουσικη εποχης επαναλαμβανομενη και μου εχει σπασει τα νευρα...what te fuck is thιs.....???


                                                                       


#52 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 20 June 2014 - 22:30

δεν ξερω αν ειναι bug η virus αλλα στο pc του μαγαζιου και του σπιτιου(εχω και ενα λαπτοπ αλλα δεν το εχω παρατηρησει εκει) σε καποια σαιτ ενω διαβαζω ενα αρθρο πχ αρχιζει μια μουσικη εποχης επαναλαμβανομενη και μου εχει σπασει τα νευρα...what te fuck is thιs.....???

Διαφήμιση από flash της σελίδας πιθανότατα. Βάλε κάποιο ad-blocker ή το ghostify στον browser σου και ξαναδοκίμασε.


Posted Image
Posted Image

#53 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 21 August 2014 - 13:38

Αν θέλετε συμβουλές για ακουστικά ή για ακριβότερο DAC, στείλτε μου pm.

 

Αν κάποιος mod/admin πιστεύει πως αξίζει να δημιουργηθεί αποκλειστικό audiophile thread για να ανταλλάξουμε περισσότερες πληροφορίες και χρήσιμα links, let's do it. ;)

σε 5.1 για λαπτοπ εντοπισες τιποτα που να αξίζει? τα μονο που είχα βρει όταν είχα κανει ερευνα ήταν αυτα σε προσιτες τιμες http://www.e-shop.gr/delock-61803-usb-sound-box-71-p-PER.612068 & https://www.skroutz.gr/s/60140/Creative-Sound-Blaster-X-Fi-Surround-5-1-Pro.html

 

και γενικότερα ποια είναι η γνωμη σου για το 5.1, αν εχεις τετοιο ηχοσύστημα αξίζει να έχεις και αντιστοιχη κάρτα ήχου ή αρκει και με 2.0? (σε ένα average δωμάτιο και average ποιότητας ηχοσύστημα)

 

γενικά και γω ψήνω για audiophile thread


Edited by matassos, 21 August 2014 - 13:42.


#54 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 21 August 2014 - 16:19

σε 5.1 για λαπτοπ εντοπισες τιποτα που να αξίζει? τα μονο που είχα βρει όταν είχα κανει ερευνα ήταν αυτα σε προσιτες τιμες http://www.e-shop.gr/delock-61803-usb-sound-box-71-p-PER.612068 & https://www.skroutz.gr/s/60140/Creative-Sound-Blaster-X-Fi-Surround-5-1-Pro.html

 

και γενικότερα ποια είναι η γνωμη σου για το 5.1, αν εχεις τετοιο ηχοσύστημα αξίζει να έχεις και αντιστοιχη κάρτα ήχου ή αρκει και με 2.0? (σε ένα average δωμάτιο και average ποιότητας ηχοσύστημα)

 

γενικά και γω ψήνω για audiophile thread

 

5.1     Audiophile sound quality      Προσιτή τιμή

Διάλεξε 2 από τα 3. :P

 

Όταν λες average ηχοσύστημα εννοείς πολυκάναλο A/V ενισχυτή ή ένα από αυτά τα all-in-one "Home Cinema" συστήματα?

 

Αν έχεις A/V ενισχυτή, το μόνο που χρειάζεσαι είναι S/PDIF στην κάρτα ήχου (και τα απαραίτητα licences για Dolby Digital/DTS, πχ το Behringer UCA202 αν και έχει S/PDIF δεν μπορεί να μεταφέρει encoded πολυκάναλα streams λόγω licensing, μόνο PCM) για να πάρεις το ψηφιακό σήμα. Έτσι το σήμα προσπερνάει το DAC και την ενίσχυση της κάρτας ήχου και δεν παίζει ρόλο αν η κάρτα ήχου είναι ακριβή ή φθηνή. Όλη η δουλειά θα γίνεται στον ενισχυτή. Το μόνο αρνητικό AFAIK είναι ότι δεν θα μπορείς να ακούσεις τα lossless DTS-HD Master Audio και Dolby TrueHD που υπάρχουν σε Bluray γιατί για λόγους copyright απαιτούν αναλογικές εξόδους ή HDMI, όχι S/PDIF.

 

Αν έχεις ένα από τα all-in-one Home Cinema συστήματα που παίρνει μόνο αναλογικές εισόδους για κάθε κανάλι, τότε χρειάζεσαι κάρτα ήχου που να δίνει 5.1 με αναλογικές εξόδους.

 

Το X-Fi Surround είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του, το άλλο δεν το ξέρω.

Προσωπικά, προτιμώ ένα καλό 2.0 ή 2.1 σύστημα από ένα φθηνό 5.1.


Posted Image
Posted Image

#55 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 21 August 2014 - 17:28

καπου σε εχασα γιατι δεν ξερω καποιους τεχνικους ορους, λοιπον αυτο ειναι http://www.trust.com/en/all-products/13264-51-home-theatre-system-4000p

 

καθοταν και σαπιζε στο σπιτι καμποσα χρονια οποτε το τσιμπισα εγω, θα ειναι 10 χρονων ανετα... δεν το εχω επιλεξει εγω αλλα δεν με χαλασε καθολου

 

εχει εναν ενισχυτη , 6 εξοδους για τα ηχεια και 6 εισοδους (και τα αντιστοιχα καλοδια για να γινουν 3), στην ουσια συνδεω το ενα με την καρτα ηχου του λαπτοπ. ο ενισχυτης εχει κουμπι που αν ειναι πατημενο δεχετε 5.1 εισοδο αλλιως standard που η μια εισοδος πηγαινει σε ολα



#56 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 21 August 2014 - 18:18

καπου σε εχασα γιατι δεν ξερω καποιους τεχνικους ορους, λοιπον αυτο ειναι http://www.trust.com/en/all-products/13264-51-home-theatre-system-4000p

 

καθοταν και σαπιζε στο σπιτι καμποσα χρονια οποτε το τσιμπισα εγω, θα ειναι 10 χρονων ανετα... δεν το εχω επιλεξει εγω αλλα δεν με χαλασε καθολου

 

εχει εναν ενισχυτη , 6 εξοδους για τα ηχεια και 6 εισοδους (και τα αντιστοιχα καλοδια για να γινουν 3), στην ουσια συνδεω το ενα με την καρτα ηχου του λαπτοπ. ο ενισχυτης εχει κουμπι που αν ειναι πατημενο δεχετε 5.1 εισοδο αλλιως standard που η μια εισοδος πηγαινει σε ολα

 

Ναι, αυτό είναι entry-level 5.1 home theater σύστημα. Ένα αντίστοιχο average θα ήταν κάτι τέτοιο. Ένας average πολυκάναλος A/V ενισχυτής είναι κάτι τέτοιο.

Αυτά που έχεις αρκούν για near-field (desktop) ακρόαση πχ αν κάθεσαι στο γραφείο, αλλά δεν θα γεμίσουν ένα μεσαίο δωμάτιο. Επίσης, αμφιβάλλω αν θα δικαιώσουν την X-Fi με τον ήχο που θα βγάλουν.

Συμβουλή μου είναι να προχωρήσεις στην αγορά της X-Fi Pro USB μόνο αν θες οπωσδήποτε 5.1.

Με 2.0 ή ακουστικά μπορείς να πάρεις με τα ίδια λεφτά καλύτερο ήχο.


Posted Image
Posted Image

#57 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 21 August 2014 - 18:54

μαλιστα, thx για τα tips

ναι ειναι entry level.. νταξυ μιλαω για σχετικα μικρο δωματιο οπωτε την κανουν την δουλεια τους, απλα για gaming ή ταινιες το σκευτομουν πιο πολυ αν θα δινουν την 3d αισθηση, αλλα και γω συμπέρανα οτι δεν αξιζε τα λεφτα..

 

οταν το ειχα ψαξει χρειαζόμουν και μια extra καρτα ήχου για midi controller για τα ακουστικα (αλλη ιστορια αυτη) για να εχω 2 εξοδους απο το λαπτοπ και σκευτομουν κατι πιο καλο ποιοτικα γι αυτο ελεγα την xf-i. Tελικα πειρα μια φθηνη σαπια 2αρα που σε σκληρη χρηση οπως στα παρτυ μετα απο 3-4 ωρες εμφανιζει θεματα οπωτε δεν μου βγηκε σε πολυ καλο γι αυτο ειμαι ακομη ανοιχτος σε αυτο το θεμα αν βρω κατι


Edited by matassos, 21 August 2014 - 18:55.