Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Τι Players και Codecs χρησιμοποιείτε ?


  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#31 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 06 December 2006 - 17:27

Υπάρχει κάτι που έχουν παραπάνω τα υπόλοιπα packs που να μην έχει το AnimeClipse Codec Pack + Windows Media Player 11?? Εγώ δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα πάντως...

#32 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 06 December 2006 - 19:17

K-Lite Mega Codec Pack και Media Player Classic(ξοφαλτσα και Bs)
Το AnimeClipse Codec Pack που το ειχα δοκιμασει δεν εχει να ζηλεψει τιποτα σε σχεση με τα υπολοιπα.

AnimeClipse Rulezzzzzz...
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#33 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 07 December 2006 - 10:07

μετα απο μια αποτυχημενη δοκιμη με το CCCP-ισως φταιει και το ονομα...-
ξανακατεληξα στα:
K-lite Mega Codec Pack
Media Player Classic

Posted Image


#34 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 07 December 2006 - 12:28

Μια απο τα ίδια με το pastora.
Αλλά χρησιμοποιώ Windows Media Player γιατί για άγνωστο λόγο μετά απο λίγη ώρα ο classic μου freezάρει το σύστημα...
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#35 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 07 December 2006 - 12:31

Μια απο τα ίδια με το pastora.
Αλλά χρησιμοποιώ Windows Media Player γιατί για άγνωστο λόγο μετά απο λίγη ώρα ο classic μου freezάρει το σύστημα...

στο DirectShow Video ....τι επιλογη εχεις?

Posted Image


#36 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 07 December 2006 - 12:36

Ολα είναι default man. Πραγματικά δεν έχω ιδέα απο τι έιναι... άσε και δεν μπορώ να κάνω και format αυτή την περίοδο...

Attached Files


Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#37 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 07 December 2006 - 12:41

Ολα είναι default man. Πραγματικά δεν έχω ιδέα απο τι έιναι... άσε και δεν μπορώ να κάνω και format αυτή την περίοδο...

και γω ειχα ενα σκαλωμα με τον mpc πολυ προσφατα.ειχα κανει και θεμα αλλωστε.το κανα uninstall ...επαναφορα ρυθμισεων-εκανα τις ρυθμισεις που ηθελα μετα- και τωρα ειναι παλι οκ!
ασε που μια μερα μου επαιζε οοοολα τα .avi upsidedown!!αλλα εφτιαξε με επανεγκατασταση...try that!

Posted Image


#38 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 07 December 2006 - 12:48

Εχω αλλάξει σε cccp και σε μια παλαιότερη έκδοση klite και @@. Άλλαξα μέχρι και drivers κάρτας γραφικών(mpeg4 hw support) να φανταστείς γιατί το πρωτοέκανε ταν πήγα να ανοίξω dvd με το powerdvd οποτε problem στα mpeg4 αλλά μετά είδα οτι και στον Mpc έκανε τα ίδια. Άλυτο. Ντάξει δεν βαριέσαι αφού κάνω δουλειά μου προς το παρόν με τον wmp το αφήνω έτσι όπως έχει.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#39 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 07 December 2006 - 12:52

Εχω αλλάξει σε cccp και σε μια παλαιότερη έκδοση klite και @@. Άλλαξα μέχρι και drivers κάρτας γραφικών(mpeg4 hw support) να φανταστείς γιατί το πρωτοέκανε ταν πήγα να ανοίξω dvd με το powerdvd οποτε problem στα mpeg4 αλλά μετά είδα οτι και στον Mpc έκανε τα ίδια. Άλυτο. Ντάξει δεν βαριέσαι αφού κάνω δουλειά μου προς το παρόν με τον wmp το αφήνω έτσι όπως έχει.

ναι...αμα εχεις βολευτει ετσι...αφησε το...οι υπολογιστες ειναι σαν τις γυναικες ενα πραγμα....ποτε δεν ξερεις τι πραγματικα εχουν ....

Posted Image


#40 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 07 December 2006 - 21:14

Δοκίμασα αρκετούς από τους players που έχουν αναφερθεί εδώ και είδα τα εξής:

Ο Zoom Player και ο VLC όταν έβαζα full screen μου χαλούσαν πολύ την ποιότητα του video. Το έδειχναν κάπως σαν με τετραγωνάκια.

Ο BSPlayer στα μισά αρχεία κράσαρε...

Μόνο ο media player classic δεν μου εμφάνισε κανένα πρόβλημα αλλά δεν βρίσκω κανέναν λόγο να φύγω από τον Windows Media Player...

#41 Purgator

Purgator

    Daiguren Hyourinmaru

  • Members
  • 61 posts

Posted 08 December 2006 - 00:01

2 χρονια VLC Πριν αρχισω να βλεπω anime πολλα :bleh:
Δεν εχω prob.πολυ jet ειναι.. Tαυτοχρονα και media player με cccp
Posted Image

#42 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 08 December 2006 - 08:24

Παίδες είπαμε...ότι βολεύει τον καθένα....απλά μερικές υποσημειώσεις...:)

A> Ο VLC παίζει τα πάντα παντού από μόνος του. Αλλά δυστυχώς, μιας και πολλά anime releases έχουν formatted softsubs, χάνει σε αυτόν τον τομέα....

B> Το βασικότερο πρόβλημα που συναντούν ΟΛΟΙ στο media playback είναι δυστυχώς τα conflicts μεταξύ των διαφορετικών codecs που όλοι κατα καιρούς έχουμε εγκαταστήσει στα ΠίΣί μας...όταν κάτι ΔΕΝ δουλεύει όπως προβλέπεται, 99% έχουμε conflict problem.

Ασχέτως του codec pack ή του media player που χρησιμοποιείτε, καλό θα είναι να καθαρίσετε τον H/Y σας από τέτοια conflicts. Για να αναγνωρίσετε τι ακριβώς έχετε μέσα στο PC (από drivers και codecs του Nero μέχρι ξεχασμένα DLL του gordian και του Xvid) καλό θα είναι να χρησιμοποιήσετε το insurgent tool του CCCP. Θα το βρείτε εδώ...
Με αυτό θα δείτε τι ακριβώς έχετε στον υπολογιστή σας και θα αφαιρέσετε ότι δεν σας χρειάζεται/είναι αναγκαίο.
Posted Image

Βασικό προτέρημα όλων των codec packs είναι πως δίνουν στο σύστημά σας όλα τα εργαλεία που αυτό χρειάζεται για αναπαραγωγή media στον WMP σας. Προσωπικά δεν τον χρησιμοποιώ, μιας και υπάρχουν issues τόσο με κάποια είδη αρχείων ή codecs όσο και λόγω της υπολογιστικής δύναμης που απαιτείται, ειδικά για να δουλέψει HD. Όποιος βολεύεται όμως και δεν θέλει να μπλέκει με πειράματα, o WMP είναι ταμάμ...Posted Image

Τέλος, σαν το fanboy που είμαι σας αφήνω με αυτό το μήνυμα...
:twisted:

Posted Image
Posted Image

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#43 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 08 December 2006 - 14:26

H καλύτερη λύση Gordian knot +vlc+media player classic+H.264 binnaries.
Αμα θέλετε να προσθέσετε κάποιον codec προσθέτετε απλα τα binnaries χωρις
να μπλέκεις με Matroska και λοιπά προβληματικά codec:mad2:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#44 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 27 December 2006 - 16:37

Posted Image
Δεν εχω εγκαταστησει codecs.Τι ακριβως χρεειαζεται να κανω?

#45 Foucault

Foucault

    Planetouched

  • Members
  • 43 posts

Posted 03 February 2007 - 16:53

Για την ενημέρωσή σας υπάρχει κι ο MPlayer (για πάσης φύσεως λειτουργικά). Η επίσημη έκδοση, ωστόσο, έχει ένα μικρό issue με τους ASS υπότιτλους. Τους αναπαράγει μεν σωστά, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις γραμματοσειρές που υποδεικνύει το SSA/ASS script (είτε εξωτερικό είτε muxed σε κάποιο MKV) παρά μόνο την default γραμματοσειρά που έχει οριστεί. Όμως αν ψάξετε λίγο στα φόρα του CCCP θα βρείτε και μία custom build για Windows που υποστηρίζει πλήρως styled ass υπότιτλους (δεν αγγίζουν την τελειότητα του VSFilter αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ καλοί). Η έκδοση για Windows είναι λίγο πίσω σε features σε σύγκριση με τα *nix-οειδή (πχ υποστηρίζεται μόνο δικάναλο DTS decoding) αλλά πιστεύω αποτελεί μία καλή εναλλακτική για όσους δεν θέλουν να μπλέξουν με codec packs (και κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μία κλάση μπροστά από τον VLC).

Το μόνο κακό είναι ότι από default δεν έχει κάποιο GUI και μάλλον θα χρειαστείτε κάποιο frontend για να γίνει η ζωή σας λίγο πιο εύκολη.
Alas for the human race,
alas for the kings of separation
My Listεδώ)