Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Shingeki no Kyojin


  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 02 June 2011 - 19:54

Posted Image

O κόσμος του manga κατοικείται από ανθρωποφάγους τιτάνες από τους οποίους για να προστατευτούν οι άνθρωποι κρύβονται σε μια πόλη-κράτος με ένα τεράστιο τείχος να την προστατεύει. Για το τι κρύβεται στον έξω κόσμο, ελάχιστα γνωρίζουνε όσοι είναι μέσα. Οι ήρωες έχουνε αρκετά τραγικό background και ο mangaka δεν κωλώνει να γίνεται σκληρος και να καθαρίζει χαρακτήρες αν και είναι shonen.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα..από πολλούς στην Ιαπωνία μάλιστα θεωρείται και το νέο fma.

Μάλιστα αρχικά η Sheiusha είπε όχι στην έκδοσή του manga, το οποίο έπειτα πήγε Kodansha και κατάφερε να φτάσει στην 4η θέση στις πωλήσεις manga για το 1ο εξάμηνο του 2011.

Edited by D.Dragon, 02 June 2011 - 20:12.

Posted Image

#2 croco~boy

croco~boy

    Dark Banquet

  • Members
  • 895 posts

Posted 02 June 2011 - 20:05

Looks awesome, i'll read it asap!

Posted Image


#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 June 2011 - 21:08

Έχω διαβάσει τους δύο πρώτους τόμους και ο τρίτος αναπαύεται στο πιτσί περιμένοντας τη σειρά του.

Στα θετικά:

1) Aρκετά ωραίο post Apocalyptic setting
2) Δράση και γενικότερα είναι εθιστικό. Εχει ενδιαφέρον και περιμένεις τον επόμενο τόμο.
3) Αιμα.

Στα αρνητικά:

1) To σχέδιο δεν με ξετρελαίνει. Σε κάποια σημεία δίνει την εντύπωση ότι ο mangaka δεν ξέρει ανατομία.
2) Ξεκινάει ωραία μεν, αλλά αρκετά συνηθισμένα. Δεν πάει κόντρα στα κλισέ. Mε εξαίρεση κάποιες κινήσεις εντυπωσιασμού είναι αρκετά προβλέψιμο.

Γενικά μιλώντας έχει την βάση να επεκτείνει το setting του και να αναπτύξει τους χαρακτήρες του και γενικά να δώσει ακόμη περισσότερη δράση και πολυεπίπεδη υπόθεση. Το ερωτημα είναι αν θα το κάνει όμως. Γενικά όσο διασκεδαστικό και αν είναι κάτι με ψιλοχαλάει και δεν ξέρω ακόμη τι. Δεν έχει καμία σχέση με το FMA. xD

#4 Blacker_than dark

Blacker_than dark

    chaotic evil

  • Members
  • 295 posts

Posted 02 June 2011 - 21:33

το διαβασα. μεχρι εκει που εχει φτασει δηλαδη, πραγματι πολυ καλο ειναι, αξιζει να το ξεκινησεις, μονο που το σχεδιο ειναι λιγο προχειρο κατα την γνωμη μου...

#5 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 03 June 2011 - 02:54

Εεεε δεν είπα πως έχει σχέση με το fma :hot:.
Ανέφερα πως θεωρείται ο αντικαταστάτης του (που όντως έτσι λένε Ιάπωνες). Κυρίως επειδή είναι μηνιαίο shonen hit.
Posted Image

#6 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 03 June 2011 - 16:36

εγώ μέχρι στιγμής δε το έχω κόψει για shounen ...το σχέδιο είναι το πολύ μέτριο (τα παιδιά εδω πέρα σχεδιάζουν κλάσεις ανώτερα και δεν είναι mangaka)
κουράζει στο μάτι και η ιστορία δεν είναι και κάτι το απίστευτο.Το μεγαλύτερο μειονέκτημα που κάνει μπαμ είναι όπως είπα το σχέδιο.
απορώ πως μπήκε στην 5αδα στις πωλήσεις.

ΥΓ:λέτε να φταίει ότι τα τελευταία manga που διάβασα ήταν monster και pluto και το βλέπω τόσο χάλια:hot:

#7 olesos

olesos

    Anime/Manga Veteran

  • Members
  • 525 posts

Posted 05 June 2011 - 11:01

Guys Το διάβασα και είναι πολύ πολύ καλο είναι κατι σαν συνδιασμός Gantz και Berserk get to the latetst chapter και δεν θα σας απογοητευσει...

MbcN7u5.png
 


#8 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 19 May 2012 - 21:56

Πολύ ωραίο μέχρι στιγμής.

Spoiler:

Posted Image

#9 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 19 May 2012 - 22:33

αρκετά κάλο manga, έχει λιγο-πολύ και παρόμοια αισ8ηση με το Berserk! Η ιστορία δεν είναι και τιποτα το απίστευτο, αλλα αρκετά ενδιαφέρον για να σε τραβήξει! Μ'αρέσει η φάση και σχέση τιτάνων - ανθρώπων κιη μειωνεκτικη θεση τους , η φάση των πολεων(τοίχη κ.τ.λ)! Το σχεδιο ισχύει, σε χαλα σε ορισμένες φάσεις, αλλα οκ! :P
προτείνεται :)

Edited by GhostPrince, 19 May 2012 - 22:35.

フカフカ

#10 SupG18

SupG18

    BibleThump

  • Members
  • 471 posts

Posted 20 May 2012 - 00:21

το σχεδιο μπορει να ειναι κακο αλλα προσωπικα εμενα δεν με κουραζει ....γενικα μου αρεσει πολυ

Spoiler:

Posted Image


#11 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 22 May 2012 - 13:17

Εγω απο την αλλη αισθανομαι οτι εχει κανει μια κοιλια στα τελευταια chapters, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου γιατι το νομιζω αυτο και για αρκετα manga ακομη..

#12 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 10 October 2012 - 21:51

To διαβάζει κανείς ακόμα?
Παρόλο που ο mangaka πετάει αρκέτα έννοιες, όρους και """δυνατές σκηνές""" που δεν έχει ιδέα τι σημάινουν, είναι ένα εθιστικό end of the world, humanity is screwed manga. Σε κάνει να θες να διαβάσεις παρακάτω.
Spoiler:

qzMHWHd.png


#13 SupG18

SupG18

    BibleThump

  • Members
  • 471 posts

Posted 10 October 2012 - 23:56

το διαβαζω εγω :P εμενα παντως με εχει ψυσει η ιστορια και γενικα εχει πολλα ανεξηγητα πραγματα αυτη τη στιγμη που περιμενω πως και πως να μαθω......βεβαια το βλεπω να αργει πολυ :wallbash:

Posted Image


#14 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 11 October 2012 - 15:10

Spoiler:

Posted Image

#15 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 posts

Posted 07 November 2012 - 18:18

Spoiler: