Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Βοήθεια ο υπολογιστής μου την έφαγε!!


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 01 June 2011 - 00:27

Παιδιά ενώ χάζευα σε κάτι γκουχ γκουχ σάιτ (πανάθεμά με), έφαγα 2 trojan.
Μου βγήκε αμέσως ένα alert από το Avast και 87454324 ακόμη fake (μάλλον) alerts που έβγαιναν συνέχεια.

Έβαλα το antivirus να κάνει full scan. Μετά από λίγο εξαφανίστηκαν τα εικονίδια και σταδιακά άρχισαν να εξαφανίζονται και άλλα πράγματα, μέχρι που πριν καλά καλά περάσουν 5 λεπτά ο υπολογιστής μπήκε μόνος του σε διαδικασία τερματισμού.

Ευτυχώς είχα προγραμματίσει ήδη και σάρωση κατά την εκκίνηση, η οποία βρήκε και διέγραψε 2 trojan.
Ωστόσο μόλις μπήκα στα windows, τα fake alerts είχαν μεν εξαφανιστεί, το ίδιο όμως εξαφανισμένα παρέμειναν όλα τα εικονίδια. Και όχι μόνο, όσο το έψαχνα έβλεπα πράγματα να λείπουν, παρότι ο χώρος που δέσμευαν στον σκληρό δίσκο παρέμενε δεσμευμένος.

Τέλος, έκανα και "έλεγχο και διόρθωση σφαλμάτων και αποκατάσταση κατεστραμένων τομέων" στο δίσκο και αφού ούτε με αυτό φανηκε να αλλάζει κάτι, έκανα επαναφορά συστήματος σε ένα χρονικό σημείο πριν φάω τα trojan.
Αυτό με την πρώτη ματιά με έκανε να χαρώ, καθώς όλα τα εικονίδια και φάκελοι ήταν στην θέση τους, αλλά μόλις κοίταξα με μεγαλύτερη λεπτομέρεια συμπέρανα ότι όπως και πριν τα περισσότερα βίντεο, ολες οι εικόνες και όλα τα έγγραφα έλλειπαν και όλοι οι φάκελοι με μουσικοί ήταν κενοί.
Και πιστεύω αν το ψάξω και περισσότερο θα δω ότι λείπουν κι άλλα πράγματα.

Το κακό είναι ότι και πάλι, ο σκληρός δίσκος είναι το ίδιο γεμάτος σαν να μην έχουν σβηστεί.


Υπάρχει τρόπος να συνεφέρω τον υπολογιστή μου ή πάω για format?? Τι πιστεύετε?

Y.Γ. Όσα προγράμματα και παιχνίδια έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής φαίνεται να λειτουργούν.

edit: Άκυρο μερικά από τα προγράμματα λείπουν επίσης ή έχουν μισοσβηστεί.

Edit2: Α και το πιο κουλό που πρόσεξα μόλις τώρα. Όταν πάω στον φάκελο που είχα κάτι σειρές και έργα φαίνεται κενός σα να έχουν διαγραφεί, αν όμως πάω Έναρξη --> Προσφατα στοιχεία μπορώ ακόμη να βρω και να παίξω μερικά επεισόδια και εικόνες που είχα πρόσφατα χρησιμοποιήσει παρότι φαίνονται ως διεγραμένα. Και εκτός αυτού μπορώ να τα ανοίξω χρησιμοποιώντας προγράμματα που επίσης φαίνονται σαν να μην υπάρχουν και έχουν εξαφανιστεί από παντού. :hmmm:

Μήπως υπάρχει ελπίδα τελικά? :if:

Edited by Gilmaru, 01 June 2011 - 01:31.


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 June 2011 - 01:23

Δοκίμασε καλού κακού τα combofix+malwarebytes anti-malware+hijackthis

Αν δεν πετύχει τίποτα ράντισέ το με αγιασμένο νερό.(αστειάκι)

#3 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 01 June 2011 - 02:17

Όλοι οι φάκελοι είναι κενοί, αλλά μπορώ να βρώ όλα τα αρχεία μέσω της αναζήτησης.

Τελικά ο υπολογιστής μου βρίσκεται υπό την επίρρεια ενός genjutsu, νομίζει ότι έχουν διαγραφεί τα αρχεία, αλλά στην πραγματικότητα είναι όλα ακόμα εκεί. Η ίσως βρίσκεται σε κάποιο όνειρο μέσα σε όνειρο :thatsit:

:kakaka:

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 June 2011 - 10:31

Επειδή μου μυρίζει μαγείρεμα σε αρχεία των Windows και όχι διαγραφή αρχείων, κάνε το εξής αν μπορείς:

Βγάλε τον σκληρό δίσκο από το pc σου και βάλ' τον σε ένα άλλο pc ως slave (μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά πανεύκολα με ένα icybox). Έλεγξε αν εκεί (δηλαδή υπό τη λειτουργία άλλου λειτουργικού συστήματος, που βρίσκεται σε άλλο δίσκο) μπορείς να δεις όλα τα αρχεία του δίσκου σου. Αν ναι, αντέγραψέ τα όλα (ή όσα χρειάζεσαι τελοσπάντων), κάνε format, ξαναεγκατέστησε Windows και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Τώρα αν το trojan έσβησε τυχαία sectors του δίσκου... well, you're fucked. Αλλά ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, αυτό που περιέγραψα παραπάνω βοηθάει ώστε να σώσεις ό,τι σώζεται πριν κάνεις νέα αρχή.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 01 June 2011 - 11:25

Για δοκίμασε το εξής, άνοιξε το MyComputer και πήγαινε

Tools->Folder Options->View

Εκεί επιλέγεις κουκίδα
Show hidden files and folders

και λίγο ποιο κάτω βγάζεις το τικ από το κουτάκι
Hide protected operating system files

Το κάθε βήμα το κάνεις μόνο του για να δεις αν θα εμφανιστούν τα αρχεία σου στου φακέλους προσέχοντας κιόλας μη διαγράψεις κάποιο αρχείο που δεν πρέπει.
rsrGbGx.gif

#6 KamenoC

KamenoC

    Σοου Φακινγκ Μποουρντ

  • Members
  • 140 posts

Posted 01 June 2011 - 18:38

Επισης καλο θα ηταν να σβησεις το Avast και να βαλεις Kaspersky Internet Security. Και να προσεχεις σε τι sites μπαινεις..... :joyful:

#7 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 01 June 2011 - 19:43

Lol, θεωρούσα τόσο απίθανο να είναι κάτι τόσο απλό που δεν τσέκαρα τις επιλογές φακέλων.. είναι αυτό που λέει ο Hazuki τελικά. Με κάποιο τρόπο ο ιός πρέπει να άλλαξε το status σε σχεδόν σε όλα τα αρχεία και φακέλους μου σε "κρυφό".

Τώρα πλέον όλα φαίνονται στην θέση τους, αλλά "αχνά" σαν κρυφά.

KamenoC και το avast είχε κάτι που σου έλεγε τον βαθμό επικινδυνότητας κάθε site, αλλά το είχα έβγαλα..

#8 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 01 June 2011 - 19:49

Για αυτό εγώ μπαίνω σε περίεργα site μόνο από το Macbook:himitsu:

Posted Image


#9 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 June 2011 - 21:15

Αν είναι αχνά, επέλεξέ τα όλα, πήγαινε στις ιδιότητες και ξετσέκαρε την επιλογή hidden. Μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά αν πας στις ιδιότητες του folder που τα περιέχει.

#10 animepsychotic

animepsychotic

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 02 August 2011 - 11:18

Κάνε backup τα αρχεία που χρειάζεσαι, κανε check με ένα σοβαρό antivirus τον φάκελο των backup και μετά κάνε format για να είσαι σίγουρος

#11 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 07 August 2011 - 14:31

Συμφωνω με τον Kenny δεν εχει νοημα σωσε οτι θελεις και format αλλωστε μπορει να πειραχτηκε και τιποτα που δεν γνωριζεις!

Οποτε απο εμενα Eset Nod32 Smart Security + TNOD 1.4 = αιωνια φροντιδα εναντιων των ιων!
Το βαθμο επικηνδυνοτητας τον καθοριζουν με δικα τους κριτιρια ο καθεις το Nod για παραδειγμα σου λεει να μην μπεις η σου κανει κοκκινη την σελιδα! Αλλα μεταξυ μας τωρα και εσυ Avast αφου υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις...!!!(φιλικα παντα!!)
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#12 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 29 November 2011 - 16:00

Για αυτό εγώ μπαίνω σε περίεργα site μόνο από το Macbook:himitsu:

Γι αυτό έβαλα linux και ησύχασα μια και καλή

#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 December 2011 - 19:03

Βασικά το linux έχει κάτι χειρότερο, rootkits και καλώς ήρθατε στον κόσμο των botnet. Βέβαια κάτι τέτοιο μπορεί άνετα να γίνει και σε Windows απλά τη μια φορά που είδα σε ένα μηχάνημα στη δουλεία ήταν τουλάχιστον τρομακτικό, ήταν ένα zombie μηχάνημα που δούλευε στο max 24/7 spammarontas ασύστολα.
rsrGbGx.gif

#14 Theodore :D

Theodore :D

    Tonguepunch my fart box

  • Members
  • 315 posts

Posted 04 December 2011 - 21:22

LOL στις ημερομηνίες των posts.

Για αυτό εγώ μπαίνω σε περίεργα site μόνο από το Macbook:himitsu:


Ναι και εγώ αυτό κάνω° μπαίνω μέσα και νιώθω like a boss.

#15 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 05 December 2011 - 14:30

@Hazuki
Πρέπει όμως να καταφέρει να βρει πόρτα ανοικτή και είναι εύκολες επιθέσεις μόνο σε LAN για linux. Ακόμη με ένα καλορυθμισμένο firewall δεν περνά κουνούπι. Απλά είναι ποιο εύκολο να έχεις ικανοποιητική ασφάλεια se λινουξ και ένα βραχνά λιγότερο στο κεφάλι σου....