Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Παίζω και μαθαίνω...


  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#16 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 January 2008 - 16:52

LOL... άντε, και σε anime! :lol:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#17 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 11 January 2008 - 20:44

χωρίς να περάσει ούτε καν ένας μήνας, επιστρέφω... ΤΑΝ!

έπιασα μια χαρακτηριστική φώτο ενός αγαπημένου παίκτη...

Posted Image

και τη γύρισα σε Lineart...

Posted Image

και μετά έπαιξα με τα χρώματα...

Posted Image

και βουαλά...

δεν ασχολήθηκα με σκιές κτλ κτλ γιατί είμαι ακόμα άσχετος του κερατά... ακούω γνώμες μήπως και βελτιωθώ καθόλου, το χαϊβάνι...


Προσπαθεις και κανείς δεν μπορει να πει το αντιθετο:congrats: Πολυ καλα τα πας παντως. Εγω θα σου γραψω μερικα τιπς που αφορουν τον χρωματισμο οταν ηδη υπαρχει το lineart και πως να μπορεις να χρωματιζεις σε αυτο χωρις να πειραζεις καθολου το Lineart (προσοχη ομως,δεν θα μπορεις να βαψεις οπου εχει μαυρο,εκτος αν ειναι σε επομενο Layer)

Οταν εχεις λοιπον την εικονα,πας και κανεις ενα duplicate layer. Eπιλεγεις το νεο layer και στο μενου που προεπιλεγμενα γραφει "Normal" το πατας και ψαχνεις αυτο που λεει "Multiply" με αυτον τον τροπο θα μπορεις να χρωματιζεις χωρις να πειραξεις καθολου τις μαυρες γραμμες (κ καθετι σε αυτο το χρωμα ομως). Αυτο λειτουργει αψογα στα περισσοτερα μανγκα (αν θες να κανεις καποιον χρωματισμο) αλλα υπαρχει και αλλος τροπος ο οποιος θελει πολυ καθαρη σελιδα για να γινει αυτο (δλδ pure white/blacks στην εικονα). Οταν εισαι ετοιμος να προσθεσεις τα χρωματα φτιαχνεις νεο/α layer το οποιο θα βρησκετε αναμεσα στα Layer που εχουν το Lineart.

Το παραπανω το εγραψα γιατι ειδα οτι στον χρωματισμο του παραπανω παιχτη υπαρχουν ασπρα γυρω απο το Lineart. Παντως τα πας πολυ καλα και ελπιζω ο παραπανω τροπος να σε βοηθησει και να μην το εγραψα αδικα :Blissfull:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#18 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 11 January 2008 - 23:47

thank you...

αν μπορεί κάποιος να μου υποδείξει ένα μέρος που θα διαβάσω τι είναι αυτά τα Multiply, dissolve και όλες αυτές οι επιλογές θα ήμουν ευγνώμον...

#19 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 11 January 2008 - 23:51

Κατω δεξια εκει που χει τα layers, οταν κανεις δεξι κλικ σε ενα layer θα σου βγαλει ενα μενου στο οποιο η 2η επιλογη ειναι blending options
Εκει θα βρεις μεταξυ αλλων τα multiply kai dissolve

Posted Image


#20 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 11 January 2008 - 23:59

thank you...

αν μπορεί κάποιος να μου υποδείξει ένα μέρος που θα διαβάσω τι είναι αυτά τα Multiply, dissolve και όλες αυτές οι επιλογές θα ήμουν ευγνώμον...



http://www.entomology.umn.edu/museum/links/coursefiles/ENT%205051/PDF%20documents/Blend%20Modes.pdf
Jay Arraich's Photoshop Tips - Blend Modes

#21 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 11 January 2008 - 23:59

πολυ ωραια ολα!! το μονο που λιγο χαλαει ειναι που εβαλες στο 2ο apo to gantz δε κολλαει πολυ :D

Αντε βαλε για Next project Rei να απογειωθουμε :bike:

#22 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 12 January 2008 - 00:05

http://www.entomology.umn.edu/museum/links/coursefiles/ENT%205051/PDF%20documents/Blend%20Modes.pdf
Jay Arraich's Photoshop Tips - Blend Modes


Χεχε,ευτυχως ειδα οτι κοιταζεις αυτο το θεμα οποτε περιμενα οτι θα εδεινες την απαντηση :bath: Θα τα κοιταξω και εγω γιατι παντα υπαρχει χωρος για βελτιωση :emptyonexg1:


ΥΓ: Επισης Σπωνη, ξεχασα να γραψω στο παραπανω κειμενο μου οτι τα χρωματα πρεπει να ειναι σε ξεχωριστα Layers αναμεσα σε αυτα τα 2 που εχουν το Lineart. To συμπληρωσα βεβαια τωρα. Αντε,καλες δημιουργιες και περιμενω να δω τι αλλο θα ανεβασεις!!

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#23 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 12 January 2008 - 03:54

@ Yami-chan... thanks για τα links

@ Seraphimon T.K. ... thanks για τις υποδείξεις... [που είναι το αστέρι ΟΕΟ?]

@Loke... που έβαλα , τι από gantz???

@Dxs... ήξερα που είναι τα blending options... τι κάνουν δεν ήξερα...

#24 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 16 January 2008 - 22:53

gantz= Gankutsuou αλλα σκεφτομουνα αλλα εγραψα... καλα παμε

#25 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 January 2008 - 18:46

coloring συνέχεια...

Posted Image

αυτό και με υπογραφή [thanks to PoM]

σχόλια πλζ...

#26 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 19 January 2008 - 19:13

coloring συνέχεια...

Posted Image

αυτό και με υπογραφή [thanks to PoM]

σχόλια πλζ...


:riiight: Good! Αν κ θα ηθελα να σε δω να πειραματιζεσαι κ με τις σκιες σιγα-σιγα. Τα basic χρωματα νομιζω τα "κατεχεις" οποτε καιρος ειναι να προχωρισεις κ στις σκιασεις. Το μονο που εχω να σχολιασω ειναι βασικα στη πιοτητα του σκαν. Καλο θα ειναι τα texture να τα αφαιρεις οταν πας να χρωματισεις ενα καρέ απο μανγκα. Π.χ. το μπλουζακι του Γιοχαν (αυτος δεν ειναι:nosey:?) ,ασε που πιξελιαζει λιγο οποτε καλυτερο θα ηταν να αφαιρεθει απο την αρχη.Αυτα απο μενα,δεν εχω τιποτα αλλο να πω.Continue the good work!!:congrats:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#27 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 January 2008 - 20:02

τι εννοείς να αφαιρώ τα textures

όταν λέτε κάτι με όρους εξηγείτε το και σε απλά Ελληνικά μήπως και το πιάσω...

#28 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 23 January 2008 - 21:56

κάτι στα πολύ σβέλτα για να "δουλέψω" έναν φίλο μου...

Posted Image

#29 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 24 January 2008 - 12:27

lol funny :)

i like the coloring in your previous pic :)
it looks professional and reminds me colouring from comics of 70s-80s

#30 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 25 January 2008 - 01:14

Posted Image

μου το ζητήσαν και μετ' εμποδίων και το έκανα...

ετοιμάζω ένα coloring από την αρχή για τον Johan... δοκιμάζω κάτι καινούριο για μένα... θέλει δουλίτσα αλλά πιστεύω το αποτέλεσμα να με δικαιώσει...