Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Δίσκοι-Απογοήτευση


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#16 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 23 March 2011 - 23:40

Τα πρώτα που μου έρχονται στο νου πλέον είναι τα εξής:

Fields of the Nephilim - Elizium

Κάθε κριτική που είχα διαβάσει το αποθέωνε, κάθε οπαδός τους το λατρεύει, αλλά προσωπικά όσες φορές και αν προσπάθησα να το ακούσω με άφησε αδιάφορο.

Fear Factory - Transgression

Η αγαπημένη μου metal band κατάφερε ύστερα από το επικότατο Archetype να δημιουργήσει αυτή τη μετριότητα. Λύπη και απαγοήτευση.

Deep Purple - In Rock

Γενικότερα δεν μου αρέσει η μουσική τους και τους έχω στο μυαλό μου ως χαρακτηριστικό παράδειγμα μεγάλου συγκροτήματος που δεν με άγγιξε ποτέ.

Led Zeppelin - II

Τα ίδια με τους από πάνω

Queen - Sheer Heart Attack

Συγκροτηματάρα αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος είναι απαγοήτευση.

Pink Floyd - Ummagumma

Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα όλων των εποχών ηχογράφησε ένα από τους χειρότερους δίσκους που έχω ακούσει στη ζωή μου.

Blind Guardian - Follow the Blind

Ενώ λατρεύω τους Guardian, οι πρώτοι τους δίσκοι με αφήνουν αδιάφορο και ειδικά για τον συγκεκριμένο, έκλαιγα τα λεφτά μου κυριολεκτικά.

HIM - Deep Shadows, Brilliant Highlights

Πως ύστερα από δύο δισκάρες κατάφεραν και κυκλοφόρησαν αυτό το πράγμα μονάχα οι ίδιοι ξέρουν.

Λογικά υπάρχουν και άλλα, θα επανέλθω αργότερα :joyful:


Ας ξεπεράσω το Led Zeppelin II που κατ'εμέ είναι το μόνο που μπορώ να ακούσω απο αυτό το συγκρότημα.

Πώς γινεται να είσαι στο progressive/psychedelic rock και να μην καταλαβαίνεις την καινοτομία του Ummaguma; Είναι δυνατόν; Αριστος δίσκος, κάθεσε τον ακούς και χαλαρώνεις, μουσική για σκέψη. Παρατηρείς τα διαφορα όργανα... Είναι δισκος προς μουσική μελέτη...


Από Led Zeppelin ο καλύτερος δίσκος είναι το Led Zeppelin IV.
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#17 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 23 March 2011 - 23:56

Ψιλοαπαγοήτευση ήταν και το 666 International των Dodheimsgard

ΑΠΛΑ ΟΧΙ.


Για εμένα ό,τι είπε ο Κέννυ, αγοράζω μόνο ό,τι με καυλώνει όσο δεν πάει μετά από αρκετό λιώσιμο των mp3s/FLACs. Αν δεν υπήρχε και το οικονομικό στη μέση βέβαια θα αγόρασα παραπάνω, αλλά τι να κάνεις. :P

Και δεν χρειάζεται να κάνετε quote τεράστια ποστς, αν όντως χρειάζεται πάλι βάλτε τα σε ένα σπόιλερ να μην πιάνεται ο μέσος μας από το σκρόλλινγκ. -___-;

HnH5aB0.jpg


#18 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 24 March 2011 - 02:28

Ψιλοαπαγοήτευση ήταν και το 666 International των Dodheimsgard, αφού με τη φήμη που ακολουθεί το συγκεκριμένο δίσκο περίμενα σαφώς καλύτερα πράγματα.

ε βρέ φίλε/φίλη το σκότωσες τώρα. άν περίμενες να ακούσεις άλλον έναν απλό black metal δίσκο, ειδικά με τον πρωτόγονο ήχο των Darkthrone, ναι ίσως κάπου σε έπιασε απροετοίμαστο, άλλο περίμενες κι άλλο άκουσες. αλλά γενικά μιλώντας για το είδος σαν απλή μουσική και τίποτα παραπάνω, αυτό που έκανε ήταν να εξελίξει το black metal, και γι'αυτό και μόνο δεν γίνεται να πούμε ότι απογοητεύει αυτός ο δισκός, ειδικά όταν συνηδητοποιήσουμε και τη χρονία που βγήκε! μετά βέβαια το ψιλοδιαλύσαν, αλλάξαν και line up, ε και καταντήσαν να κάνουν live μέχρι και στην Ελλάδα...

#19 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 24 March 2011 - 02:50

As for me... μόνο έναν δίσκο μετάνιωσα που αγόρασα, το The Glorious Burden των Iced Earth. Και καλά να πάθω κι εγώ. :P


FUCKING THIS. :roar:

Spoiler:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#20 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 24 March 2011 - 12:24

ε βρέ φίλε/φίλη το σκότωσες τώρα. άν περίμενες να ακούσεις άλλον έναν απλό black metal δίσκο, ειδικά με τον πρωτόγονο ήχο των Darkthrone, ναι ίσως κάπου σε έπιασε απροετοίμαστο, άλλο περίμενες κι άλλο άκουσες. αλλά γενικά μιλώντας για το είδος σαν απλή μουσική και τίποτα παραπάνω, αυτό που έκανε ήταν να εξελίξει το black metal, και γι'αυτό και μόνο δεν γίνεται να πούμε ότι απογοητεύει αυτός ο δισκός, ειδικά όταν συνηδητοποιήσουμε και τη χρονία που βγήκε! μετά βέβαια το ψιλοδιαλύσαν, αλλάξαν και line up, ε και καταντήσαν να κάνουν live μέχρι και στην Ελλάδα...


Φίλος :P Δεν περίμενα να ακούσω άλλο ένα τυχαίο black metal δίσκο, ειδικά εκείνη την εποχή ψαχνόμουν αρκετά στα πιο "ακραία" ακούσματα. Δεν το εξετάζω από την οπτική του τι σημαίνει αυτός ο δίσκος για το black γενικότερα, μονάχα στην εντύπωση που μου έκανε ως ακροατή αναφέρομαι. Ναι έχει καλό κοπάνημα, ναι έχει πειραματισμούς ως το ταβάνι, ναι γαμάτο το εξώφυλλο, κτλ., συνολικά όμως δεν μπόρεσε να με κρατήσει με τη ποιότητα της μουσικής. Βέβαια λίγο καιρό μετά άρχισα να την πέφτω στα πιο ατμοσφαιρικά ακούσματα, οπότε ίσως απλά ήταν η ώρα να ψάξω κάτι διαφορετικό.
Posted Image

#21 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 24 March 2011 - 12:49

η αληθεια ειναι πως εχω παρει πολους δισκους που με απογοητευσαν στο παρελθον αλλα
πλεον επειδη κατεβαζω οτι μπορω απο μουσικη τα ακουω πριν να αγορασω
αλλα στην περιπτωση του The Fall της Norah Jones που εκανα προ-παραγγελια με το που
εμαθα οτι θα βγει απογοητευτηκα οταν το ακουσα γιατι δυστυχως επειδη την αγαπαω πολυ
σαν καλλιτεχνη ειχα μεγαλες προσδοκιες απο αυτο!
κακως βεβαια ειχα τετοιες προσδοκιες καθως γνωριζω πως κανενας δεν αποδιδει παντα οτι
καλυτερο μπορει και η εμπνευση δεν ερχεται κατα παραγγελια αλλα αν το ακουγα απλα ως
ενα νεο αλμπουμ της Norah θα το θεωρουσα αξιοπρεπες.

οσο για τους δισκους γενικα δεν αγοραζω για ενα δυο τραγουδια θελω να ακουω ολοκληρη τη
δουλεια ενος καλλιτεχνη/συγκροτηματος, ειναι περιπου οπως με ενα βιβλιο δεν εχει νοημα να
διαβασεις την αρχη και το τελος επειδη καταλαβαινεις την γενικη εικονα η καποια κεφαλαια
επειδη δεν εχουν ολα την ιδια ροη και το σασπενς και ενδιαφερον.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#22 DeLGaDo

DeLGaDo

    Apapapa

  • Members
  • 420 posts

Posted 24 March 2011 - 12:52

Δεν αγοράζω δίσκους, οπότε δεν απογοητεύομαι ούτε ξοδεύω λεφτά xD

#23 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 24 March 2011 - 18:57

Oh well..... Δεν το έχει αναφέρει κανένας και μου φένεται περίεργο αλλα....

Nightwish - Dark Passion Play
Οι τύποι ήταν θεοί , άρχισα να τους ακούω όταν ήμουν 10 και ντάξει , πέθαναν με την αποχώρηση της Tarjia......Απλά πέθαναν.... Η pop-voice τραγουδιστριουλα που έχουν τώρα (Anette η κάτι τέτοιο) να πάει να μπει στην Eurovision....

v4kFmx.png


#24 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 24 March 2011 - 22:44

Βασικά πέθαναν τη στιγμή που κυκλοφόρισε αυτή η παπαριά το Nemo που ευτυχώς δεν έδωσα λεφτά να το αγοράσω.

Posted Image


#25 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 25 March 2011 - 23:27

Τώρα που το σκέφτομαι, ψιλομετανιώνω που διάλεξα να πάρω την προσφορά με Symbol of Life και ParadiseLost αντί να πάρω στην ίδια τιμή κάνα Draconian Times. Ή και κάτι non-PL related.
Oh well.

HnH5aB0.jpg


#26 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 26 March 2011 - 03:01

To Absolute Purity των Alas.
Είχα τρελαθεί στην περιέργεια να το ακούσω. Μια μέρα το πέτυχα στο Μοναστηράκι και το χτύπησα on the spot. Basic and generic album was basic and generic. Είχα απογοητευτεί τόσο πολύ που δε το ξανάκουσα 2η φορά. Ακόμα κλαίω τα 15 μου ευρώ.

Posted Image

Spoiler: &#33909


#27 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 02 April 2011 - 18:41

Βασικά πέθαναν τη στιγμή που κυκλοφόρισε αυτή η παπαριά το Nemo που ευτυχώς δεν έδωσα λεφτά να το αγοράσω.

really?εγω δεν το βρηκα τοσο τραγικο το nemo......

sc5bab.jpg


#28 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 02 April 2011 - 20:52

Σπάνια πλέον θα αγοράσω δίσκο, τώρα που υπάρχουν και ορισμένα πολύ ειδικευμένα τορεντάδικα δεν υπάρχει κανένα νόημα να κάνω κάτι τέτοιο, πλέον αγοράζω κάτι (συνήθως κάποιο dvd) πολύ περιστασιακά από μερικές πολύ συγκεκριμένες ανεξάρτητες δισκογραφικές, για να τις ενισχύσω και επειδή αλλιώς δεν παίζει να βρω πουθενά τα συγκεκριμένα πράγματα. Και δεν νιώθω άσχημα που κατεβάζω γιατί τα έχω σκάσει πολύ χοντρά παλιότερα στις εταιριάρες. Παλιότερα λοιπόν, που αγόραζα ένα σορό δίσκους π.χ. μόνο απ'αυτά που διαβάζα σε review η απ'το αν μου άρεσε το εξώφυλλο (!) κλπ κλπ, είχα απογοητευτεί από πάρα πολλά άλμπουμ που είχα αγοράσει, όμως αυτό ήταν μέσα στο παιχνίδι. Είχα αγοράσει όμως και πολλά διαμαντάκια με τον ίδιο τρόπο, και υπήρχε και η καταναλωτική χαρά πως κάτι το έχεις ενώ πολλοί άλλοι μπορεί να μην το έχουν. :)

Τώρα με τι είχα απογοητευτεί;; Μερικά που θυμάμαι:
- Το πιο πρόσφατο ήταν ένα πειραματικό-free άλμπουμ που ας πούμε πως ανήκει στο γενικότερο πλαίσιο της ρόκ μουσικής, το οποίο είχα αγοράσει μέσα απ'το Tokyo Tower, το όνομα του είναι "mandog - big wednesday".
- Tους Giardini di miro, τότε στο *μπαμ* που είχε κάνει το post-rock αγόραζα post-rock με το κιλό, και είχα πάρει κάπως έτσι όλα τους τα άλμπουμ στα τυφλά επειδή είχα διαβάσει από κάπου καλά λόγια, λολ.
- Με μερικά άλμπουμ του Arvo Part που είχα αγοράσει επειδή είχα κατενθουσιαστεί με το "Tabula Rasa". Και αυτό είχε γίνει σχεδόν ταυτόχρονα θυμάμαι με μια περίοδο που είχα φάει ένα απότομο ξενέρωμα με την ECM, τα μισά που αγόραζα δεν μου άρεσαν όσο θα ήθελα. Αρκετά αργότερα κατάλαβα πως το πρόβλημα που είχα ήταν πως υπάρχει ένα συγκεκριμένο καλούπι σε μεγάλο μέρος της μουσικής που κυκλοφορεί η συγκεκριμένη εταιρία, και για'μενα δεν κολλάνε με την τζαζ τόσο τα καλούπια.

Αυτά προς το παρόν. :D

#29 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 02 April 2011 - 21:34

ένας δίσκος που είδα τώρα στην βιβλιοθήκη μου μπορεί να θεωρηθεί απογοήτευση...
Τον είχα πάρει την εποχή που άκουγα Simple Plan... Και πήρα αυτόν τον δίσκο....Και τελικά ήταν Σimple Mind , oxi plan -.-

v4kFmx.png


#30 ssj4nick

ssj4nick

    I lived after the fillers

  • Members
  • 105 posts

Posted 18 April 2011 - 22:00

Αυτοί οι 3 σίγουρα πάντως

Iced Earth-The Glorious Burden

Iced Earth-Framing Armageddon
Iced Earth-The Crucible of Man