Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

OP Fillers :Τι γνώμη έχετε για τις πρόσφατες αλλαγές του anime σε σχέση με το manga?


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 24 January 2011 - 18:42

Λοιπόν άνοιξα αυτό το thread μετά απο παραίνεσεις άλλων μέλων που βλέπουν μόνο anime στο One Piece. Τους έχουμε πρίξει με τις αλλαγές από το manga στο anime.:stubborn:
Γι'αυτό ας συζητάμε εδώ για παρόμοια θέματα.
Που είχαμε μείνει?

Α, στο ζήτημα του οτι ο Whitebeard δεν τραυματίστηκε στο πρόσωπο από τον akainu όπως έδειξε το manga.:P

2po6sfa_jpg.gif


#2 Robin-Chwan

Robin-Chwan

    Anime Professional

  • Members
  • 564 posts

Posted 24 January 2011 - 19:27

Το anime το σταματησα!!! Για την ωρα τουλ. (fail)
Σοβαρα παντως ξενερωσα τη ζωη μου με το θανατο του Ace και την ολοκληρη φατσα του WB. Αλλα ειδικα το επ που πεθανε ο Ace δεν ηταν τιποτα μπροστα στο ιδιο chapter στο manga:damn::damn:

Posted Image
Devils don't ask favors from God


#3 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 24 January 2011 - 20:02

το καλο/κακο(οπως το παρει κανεις)του marineford ειναι οτι επειδη ηταν πολεμος μπορουσε να κανει 1 ολοκληρο επεισοδιο απο ενα chapter και προσθετοντας fillers (με buggy και hancock)αλλα κυριως και δειχνοντας μαχες μεταξυ pirates-marines,καταστροφες στο marineford,τον luffy να τρεχει προς τον ace και γενικοτερα ξυλο......νταξ απ'το να κανει ολοκληρα filler arcs των 50 επεισοδιων(βλεπε bleach-naruto)ειναι καλυτερα αλλα κατανταει και καπως εκνευριστικο στο επεισοδιο
Spoiler:
να κλεβει την παρασταση ο buggy πολυ καλυτερα να βαζαν καμια 5αρια fillerακια στο τελος του arc(που λογικα θα βαλουν ουτως η αλλως).....

#4 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 posts

Posted 24 January 2011 - 20:05

Παιδια εμενα δε μου αρεσε πως το Marineford arc ηταν τεραστιο και σε σερι επεισοδια φαινοταν ο luffy να τρεχει προς τον Ace και ποτε δεν εφτανε! Αυτο ηταν πολυ κουραστικο και πραγματικα δε θυμιζει one piece! Αλλα και παλι one piece ειναι one piece! Και παντα θα παρακολουθω!!!!!

#5 Agahnim

Agahnim

    AnimeXclusive Ex-Member

  • Members
  • 56 posts

Posted 24 January 2011 - 20:06

τι γνωμη εχουμε?? καταστρεφουν το ουαν πις.ο σαντζι γλυφιτζουρι μην δουν τα αμερικανακια το τσιγαρο και το αρχισουν...(λες και δεν βλεπουν τοσο κοσμο εξω... τον σαντζι περιμενουν) ο Ζεφ εχασε το ποδι του απ την αλυσιδα και δεν το εφαγε (το εμαθα μολις σημερα!!!! τραγικο). ο γουαιτμπερντ εφαγε το χτυπημα στην κιλια και οχι στην μουρη του..ποιος ξερει ποσα αλλα εχουν αλλοιωθει και δεν το χω παρει χαμπαρι

δεν νομιζω να ειναι σωστο να αλλαζουν τοσο πολυ τα γεγονοτα.ο τροπος που εχασε το ποδι του ο Ζεφ (μανγκα) τον κανει 10 φορες πιο κούλ χαρακτηρα απ οτι στο ανιμε.το ιδιο ισχυει και για τον wb που με μιση μουρη συνεχιζε να ειναι ορθιος και να παλευει..

λυσεις υπηρχαν για να μην φενετε τοσο βιαιο..και στο κατω κατω γιατι το ποδι του οαρς τζουνιορ το εδιξε κανονικα? αυτο δεν ηταν βιαιο? λες και το κανουν επιτιδες για να καταστρεφουν ολα τα ωραια πραγματα.

θα μπορουσαν να βγαινουν 2 εκδοσεις των επεισοδιων.. η κανονικη και η censored.


ουφ τα ειπα και ξεθυμανα :P

#6 Nikos21

Nikos21

    Soul King

  • Members
  • 616 posts

Posted 24 January 2011 - 20:51

τι γνωμη εχουμε?? καταστρεφουν το ουαν πις.ο σαντζι γλυφιτζουρι μην δουν τα αμερικανακια το τσιγαρο και το αρχισουν...(λες και δεν βλεπουν τοσο κοσμο εξω... τον σαντζι περιμενουν) ο Ζεφ εχασε το ποδι του απ την αλυσιδα και δεν το εφαγε (το εμαθα μολις σημερα!!!! τραγικο). ο γουαιτμπερντ εφαγε το χτυπημα στην κιλια και οχι στην μουρη του..ποιος ξερει ποσα αλλα εχουν αλλοιωθει και δεν το χω παρει χαμπαρι

δεν νομιζω να ειναι σωστο να αλλαζουν τοσο πολυ τα γεγονοτα.ο τροπος που εχασε το ποδι του ο Ζεφ (μανγκα) τον κανει 10 φορες πιο κούλ χαρακτηρα απ οτι στο ανιμε.το ιδιο ισχυει και για τον wb που με μιση μουρη συνεχιζε να ειναι ορθιος και να παλευει..

λυσεις υπηρχαν για να μην φενετε τοσο βιαιο..και στο κατω κατω γιατι το ποδι του οαρς τζουνιορ το εδιξε κανονικα? αυτο δεν ηταν βιαιο? λες και το κανουν επιτιδες για να καταστρεφουν ολα τα ωραια πραγματα.

θα μπορουσαν να βγαινουν 2 εκδοσεις των επεισοδιων.. η κανονικη και η censored.


ουφ τα ειπα και ξεθυμανα :P


εδω θα βρεις μπολικα http://onepiece.wikia.com/wiki/Manga_and_Anime_Difference_Guide
και ισως φριξεις :P (ακομα και στα πολυ μικρης σημασιας οπως η μαχες με τον foxy δεν εγινε 2 φορες αλλα μια και τα παιχνιδια (πατινια, dodgeball, 123στοπ) φαινονταν αθλια σε συγκριση με το μπασκετοποδοσφαιρο και την μαχη)

anyway θα ηταν πολυ ωραια αυτο που ειπες με τις 2 εκδοσεις αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο...
παντως εμενα μου την δινει να αλλαζουν αυτο που δημιουργησε ο οντα αλλα ειναι αναγκαιο πολλες φορες( τα φιλλερς για να μην φτασει το ανιμε το μανγκα, τα splatter censoring για τα μικρα παιδια κλπ)

#7 Johnyman

Johnyman

    Clear Eyes,Full Hearts

  • Members
  • 142 posts

Posted 25 January 2011 - 01:03

το έχω κόψει εδώ και καιρό (το anime) και δεν το μετάνιωσα..ξέρω τι θα γίνει και δεν με καίει και πολύ να δω πως θα το αποδώσουν..κατά πάσα πιθανότητα θα απογοητευτώ και από πάνω.

Μάλιστα είδα και κάποιες σκηνές από τον πόλεμο,και μου φάνηκε πολύ ψεύτικο το κλίμα ρε γαμώτο.

τώρα για τις αλλαγές που επιλέγουν κατά καιρούς να κάνουν,διαφωνώ.Εφόσον όμως έχω την ευκαιρία να δω το αυθεντικό,λίγο με νοιάζει

Posted Image


#8 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,994 posts

Posted 25 January 2011 - 12:55

Η σκηνη με τα δυο αδερφια να τρεχουν μικρα και να φαινεται η σκια τους η οποια αλλαζει και γινεται σκια-ενηλικης ζωης ηταν ολα τα λεφτα!

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#9 M@R!()-

M@R!()-

    Νιάου.

  • Members
  • 624 posts

Posted 25 January 2011 - 18:48

Εμενα προσωπικα μου αρεσε το marineford arc οπως αποδωθηκε στο anime...με εξαιρεση οτι επαιρναν πολυ χρονο απο καποια επεισοδια με την hancock και τον buggy.Αλλα παλι μου αρεσε πως αποδωθηκαν οι μαχες.Εγω δεν μπορω να σκεφτω πως θα εκαναν να καει κανονικα το μισο κεφαλι του wb,στο manga απλα το εδειχνε μαυρο,δεν νομιζω να μπορουν να το κανουν και στο anime ετσι...Αλλα το αντισταθμησαν επειδη τον εβαλαν να εχει και αλλη τρυπα στο στηθος τωρα.

#10 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,994 posts

Posted 25 January 2011 - 19:19

+1 το κουρασαν πολυ με την χανκοκ και τον μπαγκυ. ενω στο μανγκα αυτο ολο προκαλουσε τοσο γελιο οσο επρεπε. ξενερα ομως στο ανιμε

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#11 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 28 February 2012 - 00:15

Καλα,δεν λετε για το Gear 2nd του Luffy που ειναι fail.Δεν το χρησιμοποιει σε ολο του το σωμα στο μανγκα.


Λοιπον μεταφερω μια γνωμη απο το thread για το anime για να μην τα πρηζουμε στους anime viewers
Λοιπον θα θελα να πω οτι η αντιληψη που χαμε αποκτησει οτι ο λουφυ χρησιμοποιει το gear 2nd σε μελη του σωματος ή οτι δεν εχει χρησιμοποιησει στο manga full gear 2nd ειναι ανακριβης. Ο luffy δεν εχει επιβεβαιωσει ποτε οτι μπορει πλεον να χρησιμοποιει το gear 2nd στα χερια ή στα ποδια και οχι σε ολο το σωμα. Το γεγονος οτι στο manga o luffy λεει ενα σκετο jet pistol χωρις να μας προειδοποιει λεγοντας την χαρακτηριστηκη ατακα gear 2nd οπως συνηθιζε δεν λεει κατι.
Ενα παραδειγμα που μπορω να φερω ειναι οταν νικησε τον hammond ειναι οτι στην εικονα που ετοιμαζει επιθεση
One Piece 609 - Read One Piece 609 Online - Page 14

(εκει που εχει το συννεφακι που λεει: we are not listening) ο luffy βγαζει καπνο και απο το χερια(που θα ετοιμασει αργοτερα το jet pistol) αλλα και απο τα ποδια.
Αυτο που σιγουρα ξερουμε για το gear 2nd μεχρι στιγμης ειναι οτι μπορει να το ετοιμασει και απο τα χερια!
Ισως απλα να καταφερνει να μην του μειωνει life span λογω haki οπως λογω haki δεν εμφανιζεται πλεον η παρενεργεια στο gear 3rd που γινοταν μικρος.


Δεν λεω οτι δεν μπορει να το κανει αλλα αυτο δεν εχει επιβεβαιωθει, καθως επισης επειδη το manga δεν ειναι εγχρωμο, δεν μπορεις να καταλαβεις αν οντως δεν χρησιμοποιησε στο F.I arc σε full μορφη!

Edited by zoro77, 28 February 2012 - 00:26.


#12 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 04 March 2012 - 16:19

Θα σου φερω πολλα scans για να καταλαβεις οτι ο Luffy το κανει μονο σε ενα μερος οταν θελει.
Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Ολα αυτα τα scans δειχνουν αυτο που λεω.

Spoiler:

#13 MimisMan

MimisMan

    PKMN Trainer RED wants to battle!

  • Members
  • 288 posts

Posted 07 May 2012 - 02:03

κατά τη γνώμη μου είναι λογικό ένα ανιμε να έχει κάποια φίλερς και κάποιες αλλοιώσεις. σε σύγκριση με τα δυο άλλα μεγάλα ανιμε, το one piece έχει τα λιγότερα φιλερς παρόλο που έχει τα περισσότερα επεισόδια. αυτό εμένα μου είναι αρκετό από τη στιγμή που ούτως ή άλλως διαβάζω και το μανγκα.
Posted Image

#14 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 20 May 2012 - 13:08

λιγακι με χαλασε που στην τελευταια σκηνη δεν καναν αυτην την epic φατσα.. :(
Posted Image

2po6sfa_jpg.gif


#15 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 23 September 2012 - 07:45

Μου φαινεται οτι στο anime προσπαθουν να το κανουν λιγο πιο πολυ δυσκολα τα πραγματα με τον Hordy αλλα δεν ειναι ετσι..
Τα σπασε το red hawk αλλα θεωρω στο manga οχι απλα δεν σηκωθηκε να γελασει o Ηοrdy αλλα οταν επαιρνε τα χαπια φαινοταν σε πολυ αξιοθρηνητη κατασταση που στηριζοταν συνεχεια στα χαπια αλλα ουσιαστικα δεν του καναν τιποτα μπροστα στον luffy.. Τεσπα. :P

2po6sfa_jpg.gif