Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Genesis


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 05 January 2011 - 03:27

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:07.


#2 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 05 January 2011 - 03:45

δυστυχως δεν ειναι τοσο γνωστοι οσο οι pink floyd αν και ειναι αρκετα καλοι
αν δεν ειχα τον πατερα μου δεν θα τους ηξερα

Spoiler:


#3 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 05 January 2011 - 03:46

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:07.


#4 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 05 January 2011 - 04:28

εχω τους
Genesis
abacab
...and there were three...
σε βινυλιο τα εχω κι εγω

εσυ ποια εχεις?

#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 05 January 2011 - 11:42

70s Progressive Rock fans, ενωθείτε! :riiight:

Genesis... Μαζί με Pink Floyd και Rush, τους θεωρώ την Αγία Τριάδα της Progressive Rock (King Crimson, Yes, Jethro Tull και ELP ακολουθούν). Δυστυχώς οι Genesis κατρακύλησαν γρήγορα, φυσικά με την αποχώρηση του Peter Gabriel σε πρώτη φάση, και του Steve Hackett στη συνέχεια. Μετά το A Trick Of The Tail, κανένα άλλο τους album δεν μου άρεσε.

Αγαπημένο album το Foxtrot, με Selling England By The Pound και The Lamb Lies Down On Broadway να ακολουθούν. Δυστυχώς δεν έχω τίποτα σε βινύλιο, αλλά τα έχω σε CD (meh).

Για όποιον έχει πολλή όρεξη για διάβασμα περί Genesis, παραθέτω ένα pdf που περιέχει πολύ περισσότερες πληροφορίες απ' όσες θα βρείτε σε official sites, wikis κτλ:

The Genesis Discography

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 05 January 2011 - 17:53

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:07.


#7 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 05 January 2011 - 18:15

το invisible touch ηταν το 2ο αν θυμαμαι καλα βινυλιο που αγορασα πριν πολλα πολλααα χρονια
(μετα απο ενα δισκο της Sandra χαχαχα)
βεβαια ηταν ενας αρκετα ποπ δισκος που εμενα μου αρεσαν περισσοτερο τα land of confusion
που ειναι κομματαρα και το tonight,tonight,tonight
αργότερα πήρα το Genesis με το πασιγνωστο mama,
και τα δυο αυτα βινυλια ομως τα ειχα πουλήσει μαζι με καμια 50αρια ακομα δισκους
για να αγορασω την πρωτη μου κιθαρα(το σκυλομετανιωσα αργοτερα οπως καταλαβαινετε!)
και ακομα πιο μετα πηρα μεταχειρισμενο το Lamb lies down on broadway(το εχω ακομα)
που θεωρω και το καλυτερο που εχουν κανει.
θυμαμαι οτι τους θεωρουσαμε Art Rock οπως και τους Jethro Tull.
πολυ μεγαλο συγκρότημα που επιβαλεται καποιος που ακουει rock,progressive κλπ
να εχει ακουσει εστω καποια απο τα αλμπουμ τους!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#8 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 05 January 2011 - 21:24

Το Selling England by the Pound είναι ο δίσκος που έχω ακούσει με προσοχή από αυτούς αλλά δεν μου άρεσε αρκετά ώστε να ψάξω σε βάθος τη μουσική τους. Δεν είμαι φίλος του prog βέβαια, οπότε μπορεί να φταίει αυτό. Από τις solo καριέρες των μελών τους μου αρέσουν κάποια τραγούδια του Peter Gabriel.
Posted Image