Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gainax


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 31 December 2010 - 04:03

GAINAX

Posted Image


Ποια ειναι η Gainax. Ας κανουμε μια αναζητηση στην wiki μαζι.

Gainax Company, Limited (株式会社ガイナックス Kabushiki-gaisha Gainakkusu?) is a Japanese anime studio famous for productions such as The Wings of Honneamise, Nadia: The Secret of Blue Water, Neon Genesis Evangelion, FLCL and Tengen Toppa Gurren Lagann which have gone on to critical acclaim and commercial success, as well as for their association with award-winning anime director and studio co-founder Hideaki Anno. The company is headquartered in Koganei, Tokyo.

Η Gainax ειναι στο studio που μας προσεφερε τα αριστουργηματα:

  • Neo Genesis Evangelion
  • Tengen Toppa Gurren Laggann
  • Furi Kuri (FLCL)
  • Nadia and the Secret of Blue Wtaer
  • Mahoromatic
  • και το πιο νεο μελος Panty & Stocking with Garterbelt

Ειναι το studio που της αποδοθεικαν οροι οπως:


Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το studio?

Προσωπικα για μενα παραγωγη Gainax=>Success
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#2 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 31 December 2010 - 04:08

Κοιτα να δεις, πανω που εβλεπα το Gunbuster.

Γενικα Gainax ειναι το αγαπημενο μου studio μετα τη sunrise.

qzMHWHd.png


#3 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 December 2010 - 04:17

Προσωπικα για μενα παραγωγη Gainax=>Success

This. Απο τα αγαπημενα μου studio.

#4 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 31 December 2010 - 11:52

Πράγματι, εγώ τουλάχιστον τη θεωρώ ένα από τα κορυφαία studio animation. Εκτός από το γεγονός ότι οι δουλιές τους χαρακτηρίζονται πάντα από πολύ υψηλά επίπεδα παραγωγής, πρόκειται και για το (πρώην) home studio του Anno Hideaki τον οποίον γενικά σέβομαι πολύ ως δημιουργό και θεωρώ τουλάχιστον ισάξιο με τον Miyazaki, τον Otomo και τον Oshii.

btw, θεωρώ πως το Gunbuster πρέπει να προστεθεί στη λίστα των top anime της GAINAX.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα που βρίσκω στο studio είναι ότι οι δουλιές τους συνήθως καταφέρνουν να αφήνουν τα στίγματα τους στη βιομηχανία του animation, σμιλεύοντας πολλές φορές το σχήμα της: από τα mecha κλισέ και το gainaxing του Gunbuster και τον μεταμοντερνισμό του Evangelion, μέχρι το χαρακτηριστικό γεμάτο γραμμές στυλ animation του Gurren Lagann.

Panty n Stocking δεν έχω βρει τον χρόνο να δω αλλά σκοπεύω να το τσεκάρω σύντομα-

Ενδιαφέρον αποτελεί το γεγονός πως η GAINAX άρχισε να εργάζεται πριν την ίδρυση της σαν μια παρέα/ομάδα animation φοιτητών (συμπεριλαμβανομένου του Hideaki) δημιουργόντας μικρά εισαγωγικά animated κλιπ για τις DAICON (ετήσιες ιαπωνικές sci-fi conventions)

Μέσα στα θρυλικά gainax bounce και gainax ending πρέπει επίσης να αναφερθεί και το επικό gainax MILKING :hahaha: (λέγε με κολητική ταινία NERV και πούτσι Eva ;p)

#5 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 31 December 2010 - 12:56

Τα δύο DAICON είναι συμπαθέστατα. Το NGE δυστυχώς δεν μου άρεσε για τον ίδιο λόγο που δεν αρέσει σε αρκετό κόσμο με τον οποίο έχω μιλήσει, δηλαδή το τέλος του. Αλλά η πρώτη χρονιά του Mahoromatic ήταν πραγματικά απίστευτη και σίγουρα θα δώ κάποια στιγμή και τη δεύτερη, ενώ και το Panty & Stocking φέτος άφησε πάλι θετικές εντυπώσεις. Στη περίπτωση του Kare Kano είναι αρκετά περίπλοκα τα πράγματα και ενώ έχουν κάνει σχετικά καλή δουλειά, δεν βγήκε το αριστούργημα το οποίο όφειλαν να μας δώσουν.

Γενικότερα δεν δίνω τόση σημασία στα studios, αλλά κρίνοντας από τα παραπάνω και εγώ όταν ακούω το όνομα Gainax περιμένω κάτι αξιόλογο. Αλλά δεν είμαι και δεν νομίζω να γίνω φανατικός τους. Θέλω πάντως πολύ να δώ Slayers και Cutey Honey.

Edited by red pyramid, 31 December 2010 - 17:27.

Posted Image

#6 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 31 December 2010 - 13:47

Να προσθέσω πως όταν η gainax έκανε τα πρώτα βήματα της σαν στούντιο στις αρχές του ΄90, έφτιαξε αρκετά games για το pc (που δεν βγήκαν εκτός Ιαπωνίας) και το mega drive της sega, με πιο γνωστό το alicia dragoon.
Τι στο yaoi συμβαίνει?

#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 December 2010 - 15:42

την ταινια Wings of Honneamise επισης δεν την συμπεριελαβες στη λιστα. Απο ολα τα εργα της Gainax ειναι αυτο που μου αρεσε περισσοτερο

Αν δεν την εχεις δει ακομα, σα Gainax fan επιβαλλεται! ασε που αν και απο Gainax δεν ειναι τοσο γνωστη οσο της αξιζει.

παντως ο Anno και ο Miyazaki ειχαν συνεργαστει στην ταινια Ναυσικα, αν και εχουν εκτοξευσει βολες ο ενας εναντιον του αλλου και πικροχολα σχολια.

Μου αρεσαν επισης αρκετα και τα 22 πρωτα επεισοδια της σειρας Νάντια, μετα ομως παιρνει την κατρακυλα. Τοτε ηταν και η εποχη που ο Αννο αντιμετωπιζε ψυχόλογικα προβληματα. Αυτα τα επεισοδια εφταναν σε ποιοτητα την αγαπημενη μου σειρα, Mysterious Cities of Gold αλλα επειδγ μετα πεφτει η ποιοτητα και το σασπενς κατακορυφα, υποσκελιζεται απο αλλες σειρες περιπετειας.

Για το Evangelion εχω αναμικτα αισθηματα. Σιγουρα παντως ειναι μια σειρα που μενει, ακομα και χωρις το τεραστιο fanbase πισω της.

Το FLCL ηταν για μενα μαπα σεναριακα αλλα οπτικα ηταν ενδιαφερον

Το Gunbuster, ιδιως το 2, στο ιδιο μοτιβο, αλλα το 1 ειχε ωραιο φιναλε.

το Καρε Κανο το θεωρω απο τις χειροτερες σειρες που εχω δει και το προσπερναω.

τα υπολοιπα ειναι ενδιαφεροντα αλλα εγω αναφερομαι σε αυτα που μου εκαναν εντυπωση

#8 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 29 January 2011 - 11:49

GAINAX bounce ftw

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 March 2011 - 20:51

οι ανιματερ του Studio Gainax μουσαφιρηδες στο Studio Pixar

http://grantalexander.blogspot.com/2011/02/gainax-at-pixar.html

http://blog.livedoor.jp/replica01/archives/51627136.html

#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 August 2011 - 23:15

αυτο παναθεμα σας γιατι δεν το βαλατε;!

ετοιμαστειτε να μεινετε καγκελο οσοι δεν το ειδατε.....

[media]http://www.youtube.com/watch?v=rsUqO_RuN3w[/media]

#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 August 2011 - 05:07

παντως ο Anno και ο Miyazaki ειχαν συνεργαστει στην ταινια Ναυσικα, αν και εχουν εκτοξευσει βολες ο ενας εναντιον του αλλου και πικροχολα σχολια.


Eίχα την εντύπωση ότι ο Anno και ο Miyazaki είναι χρόνια φίλοι. Στην πρόσφατη καταστροφή είχαν επισκεφθεί από κοινού τις πληγήσες περιοχές ενώ ο Anno εμφανίζεται σε συνέντευξη στην επετειακή έκδοση του Nausicaa. Είχα πετύχει δε και συνέντευξη του Miyazaki που μιλαγε με πάρα πολύ καλά λόγια για το NGE και την δουλειά του Anno σε επίπεδο χαρακτήρων.

Τώρα αν υπήρχαν κάποιες τριβές μεταξύ τους "εν ώρα δημιουργίας" νομίζω ότι λίγο πολύ δεν είναι κατι το περίεργο.

Speaking of Gainax πρόσφατα διάβασα ότι εξαρτάται αποκλειστικά από τον σκηνοθέτη το αν θα υπάρξει P&S2. Aς ελπίσουμε πάντως το Studio να διαχειριστεί σοφότερα τους πόρους της και να επιλέγει καλύτερα projects aπό το απογοητευτικότατο Dantalian no Shoka.

#12 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 August 2011 - 15:09

αυτο το αρθρο ηταν απο παλια, μαλλον την δεκαετια του 90. οποτε μαλλον θα τα βρηκαν.

#13 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 17 August 2011 - 22:18

O Anno θεωρεί τον Miyazaki έναν από τους δύο μέντορες του (o άλλος είναι ο Itano Ichiro του Macross) και μάλιστα το evangelion φέρει έντονες αναφορές στο nausicaa. Τα υπόλοιπα μην τ'ακούτε --- ράδιο αρβύλα~ xP

#14 Terraplant

Terraplant

    Anime Newbie

  • Members
  • 54 posts
  • LocationΜεταξύ Θεσσαλονίκης και Equestria.

Posted 17 August 2011 - 22:58

Eίχα την εντύπωση ότι ο Anno και ο Miyazaki είναι χρόνια φίλοι. Στην πρόσφατη καταστροφή είχαν επισκεφθεί από κοινού τις πληγήσες περιοχές ενώ ο Anno εμφανίζεται σε συνέντευξη στην επετειακή έκδοση του Nausicaa. Είχα πετύχει δε και συνέντευξη του Miyazaki που μιλαγε με πάρα πολύ καλά λόγια για το NGE και την δουλειά του Anno σε επίπεδο χαρακτήρων.

Τώρα αν υπήρχαν κάποιες τριβές μεταξύ τους "εν ώρα δημιουργίας" νομίζω ότι λίγο πολύ δεν είναι κατι το περίεργο.

Speaking of Gainax πρόσφατα διάβασα ότι εξαρτάται αποκλειστικά από τον σκηνοθέτη το αν θα υπάρξει P&S2. Aς ελπίσουμε πάντως το Studio να διαχειριστεί σοφότερα τους πόρους της και να επιλέγει καλύτερα projects aπό το απογοητευτικότατο Dantalian no Shoka.


Επειδή το 1ο έγινε λόγω μέθης, πάμε αμέσως να ποτίσουμε το crew!

Από Studio Gainax έχω δει το μισό FLCL,Panty and Stocking with Garterbelt και TTGL. Κάποια στιγμή θα ξαναρχίσω το FLCL.

#15 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 August 2011 - 21:35

O Anno θεωρεί τον Miyazaki έναν από τους δύο μέντορες του (o άλλος είναι ο Itano Ichiro του Macross) και μάλιστα το evangelion φέρει έντονες αναφορές στο nausicaa. Τα υπόλοιπα μην τ'ακούτε --- ράδιο αρβύλα~ xP



καναν ταξιδι και στο Μαροκκο

Posted Image
http://imgur.com/ySDP2

[media]http://www.youtube.com/watch?v=Aa36Wq3BL7k[/media]

απο εδω ξεκινησε η φημη

http://www.evaotaku.com/html/kaibunsho-main.html

The [anime] industry chapter of Hideaki Anno’s otaku life starts with his expulsion from the Osaka University of Arts for ignoring his studies and pursuing a lifestyle that focused exclusively on otaku activities. Several of the people currently serving as key personnel at Gainax were among the friends expelled along with him at that time. Anno met Okada Toshio at the Osaka SF Convention (this story is told in detail later), and thereafter Anno piggybacked on Okada as he alternately joined and left General Products (Japan’s first specialty SF shop) and took various jobs such as genga sketch artist for the latter stages of Macross. After that, perhaps because his high-tension drawing was highly regarded, Anno was suddenly invited to work on Miyazaki Hayao’s cinematic anime “Nausicaa of the valley of the wind”. This is the scene where the kyojinhei (giant god warrior) breathes fire. According to interviews, Anno seems to have had various opinions concerning Miyazaki Hayao, Studio Ghibli and the current state of the anime industry at that time, but these all came about afterwards. (laugh) But one thing that can be said is that Miyazaki Hayao would have nothing to do with him after “Nausicaa”, and that he was out of luck until gaining a position at Gainax. Basically, he holds a grudge because “he was not treated fairly in consideration of his accomplishments.” (laugh)