Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tapatalk Support


  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#16 SomniusX

SomniusX

    Starting...

  • Members
  • 8 posts
  • LocationGreece

Posted 26 March 2019 - 10:57

Περιορισμό στον web-server ?!


-= Carpe Noctem =-
(παλιά ως SonGokuGr)


#17 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 March 2019 - 11:47

Να ανασκευάσω, όχι web server αλλά server.

Δεν καθόμαστε μόνοι μας στο μηχανάκι και γίνεται προσπάθεια εξοικονόμησης πόρων (cpu/bandwidth) για να σερβίρονται απρόσκοπτα όλα τα services με main να είναι αυτό του web service.


rsrGbGx.gif

#18 SomniusX

SomniusX

    Starting...

  • Members
  • 8 posts
  • LocationGreece

Posted 26 March 2019 - 13:27

Δεν έχω προσέξει αρκετά, το forum/site/community/domain, χρηματοδοτείται από κάποιον, ομάδα ατόμων, ή μαζεύονται κάθε χρόνο χρήματα μέσω δωρεών?

 

Αν τίθεται θέμα μηχανήματος, μήπως μια "μετανάστευση" είναι η καλύτερη λύση ώστε να μπορείτε να εκμεταλευτείτε και τις νέες τεχνολογίες και χαρακτηριστικά!? Λέω τώρα..

 

Αν ναι τότε θα πρέπει να φτιαχτεί ένα πλανόγραμμα για εισροή χρημάτων :-/


-= Carpe Noctem =-
(παλιά ως SonGokuGr)


#19 teliosmetonma

teliosmetonma

    Ο τίτλος του σπάμμερ

  • Members
  • 33 posts

Posted 26 March 2019 - 13:37

Ποιο πάροχο πληρώνετε;

 

Επίσης το domain από που το πήρατε;

 

Αυτά ως προς το SSL θέμα.

 

Για τον web server δεν έχω να πω κάτι, αν εχετε βρει κάποιον και έχετε βολευτεί καλώς.

 

Η ερώτηση μου είναι: Έχετε πληρώσει για το IP Board ή όχι; Γιατί έχω μπερδευτεί



#20 SomniusX

SomniusX

    Starting...

  • Members
  • 8 posts
  • LocationGreece

Posted 26 March 2019 - 13:40

Το έχουν πάρει από 4gr και βασικά SSL μπορείτε να πάρετε for free από Let's Encrypt παιδιά.

 

Τέσπα κάποια στιγμή αυτά θα κάνουν pile up και θα είναι δύσκολο να τα μαζέψεις, οπότε προτείνω, εγώ ο άσχετος νέος συμφορουμήτης, να τα πάρετε σιγά σιγά ένα ένα..


-= Carpe Noctem =-
(παλιά ως SonGokuGr)


#21 teliosmetonma

teliosmetonma

    Ο τίτλος του σπάμμερ

  • Members
  • 33 posts

Posted 26 March 2019 - 13:43

Πώς κατάλαβες από που το έχουν παρει;

#22 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 March 2019 - 14:46

Δεν έχω προσέξει αρκετά, το forum/site/community/domain, χρηματοδοτείται από κάποιον, ομάδα ατόμων, ή μαζεύονται κάθε χρόνο χρήματα μέσω δωρεών?

 

Αν τίθεται θέμα μηχανήματος, μήπως μια "μετανάστευση" είναι η καλύτερη λύση ώστε να μπορείτε να εκμεταλευτείτε και τις νέες τεχνολογίες και χαρακτηριστικά!? Λέω τώρα..

 

Το site χρηματοδοτείτε (hosting) και ανήκει σε συγκεκριμένο άτομο εκτός του forum. Η αλλαγή του server θα βοηθούσε στην χρήση του ssl αλλά το update πάλι θα είχε τις ίδιες απαιτήσεις.

Το πρόβλημα είναι στο software και όχι στους πόρους.

 

Η ερώτηση μου είναι: Έχετε πληρώσει για το IP Board ή όχι; Γιατί έχω μπερδευτεί

 

Το ipboard είναι πληρωμένο, καθώς και όλα τα plugins που χρειαζόταν η ομάδα.

 

Το έχουν πάρει από 4gr και βασικά SSL μπορείτε να πάρετε for free από Let's Encrypt παιδιά.

 

Παιδιά μη μπλέκουμε τα μπούτια μας, το domain μπορείς να το πάρεις από όπου θέλεις και το ssl από όπου θέλεις. Δεν χρειάζεται να συμβαδίζει ο πάροχος του ενός με τον άλλο.


rsrGbGx.gif

#23 SomniusX

SomniusX

    Starting...

  • Members
  • 8 posts
  • LocationGreece

Posted 26 March 2019 - 15:14

Δεν είπε κανείς να συμβαδίζει γιαυτό και πρότεινα let's encrypt. Όπως και να έχει εμείς προτάσεις κάνουμε από καθαρό ενδιαφέρον.

Εύχομαι να λυθούν τα όποια μικρό-θέματα και λεπτομέρειες και να πάνε όλα καλά

-= Carpe Noctem =-
(παλιά ως SonGokuGr)


#24 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 March 2019 - 15:17

Ναι βρέι δεν σε μαλώνω!  :beaten: Δεν θέλω να νομίζετε ότι είμαι τίποτα αγριάνθρωπος, άσχετα που είμαι στην πραγματικότητα!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#25 SomniusX

SomniusX

    Starting...

  • Members
  • 8 posts
  • LocationGreece

Posted 26 March 2019 - 15:22

Οκ that is now shorted. Οπότε πίσω στο θέμα μας...

Φτιαχτε ότι φτιάξετε και βάλτε μας tapatalk για να σταματήσει και ο mailserver να στέλνει τις δεκάδες των μέηλ κάθε δευτερόλεπτο και να το γυρίσει σε notifications :)

Γιαυτό το θέλουμε για την ευκολία των ειδοποιήσεων και τη μη χρήση Browser.. Άσε που το app έχει και dark theme ότι πρέπει δλδ

-= Carpe Noctem =-
(παλιά ως SonGokuGr)


#26 teliosmetonma

teliosmetonma

    Ο τίτλος του σπάμμερ

  • Members
  • 33 posts

Posted 26 March 2019 - 15:24

Είμαι ο μόνος που προτιμάει τα emails και έχει 24/7 το μέιλ του ανοιχτό? 

 

Η ευκολία της ειδοποίησης αυτή τη στιγμή δεν σου φτάνει;



#27 SomniusX

SomniusX

    Starting...

  • Members
  • 8 posts
  • LocationGreece

Posted 26 March 2019 - 15:29

Είμαι ο μόνος που προτιμάει τα emails και έχει 24/7 το μέιλ του ανοιχτό?

Η ευκολία της ειδοποίησης αυτή τη στιγμή δεν σου φτάνει;

Κοίτα αν ήταν φόρουμ με Browser notifications όπως πιο πρόσφατα scripts δεν θα ζητούσα tapatalk απλά είναι ευκολία.

πχ στο φόρουμ για τα ηλεκτροκίνητα που συχνάζω όταν πέσει απάντηση έρχεται και στο κινητό και στο desktop browser notification όπου μπορώ να διαλέξω και να με πάει κατευθείαν στο νήμα μετά την τελευταία μου απάντηση. Αυτά τα έχει το εδώ αλλά σε μεταγενέστερη έκδοση..

Όπως και να έχει, οι administrάτωρες εδώ έχουν γνώση και θα πράξουν ανάλογα στο δικό τους χρόνο. Μας το είπε πιο πάνω. Οπότε ότι είναι υπομονή..

-= Carpe Noctem =-
(παλιά ως SonGokuGr)