Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η Χαρά του οφθαλμίατρου.....


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

Poll: Βλέπετε ωρε?... (198 member(s) have cast votes)

Βλέπετε ωρε?...

  1. Μυωπία ώρα μήδεν... (21 votes [32.31%] - View)

    Percentage of vote: 32.31%

  2. Κάτι ψιλούλια έχω μωρέ..... (21 votes [32.31%] - View)

    Percentage of vote: 32.31%

  3. Κάτσε να καθαρίσω τα γυαλιά μου... (9 votes [13.85%] - View)

    Percentage of vote: 13.85%

  4. Κάτσε να καθαρίσω το τηλεσκόπιο μου... (6 votes [9.23%] - View)

    Percentage of vote: 9.23%

  5. Που πατάω καλέ?... (8 votes [12.31%] - View)

    Percentage of vote: 12.31%

Vote Guests cannot vote

#16 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 25 July 2006 - 15:24

:respect: oh kami-sama :respect:
korufaio me ton Jesus
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .

#17 Alchemist

Alchemist

    Anime Newbie

  • Members
  • 37 posts

Posted 25 July 2006 - 21:32

kali fasi.
Ta perissotera ta eixa dei
Ektos apo ta terata(pou den thelo na to ksanado :despair: ) kai apo tis telitses pou mono pou eida einai ton kiklo.Sorri alla den eida xristo.
Pantos kali fasi.

#18 Authman

Authman

    Anime Freak

  • Members
  • 345 posts

Posted 25 July 2006 - 21:50

Phantom Duck, όσον αφορά τα στερεογράμματα καλύτερα να τα εκτυπώσουμε σε χαρτί, έτσι; Προσπάθησα δέκα λεπτά να τα καταλάβω από την οθόνη χωρίς αποτέλεσμα όμως... :@ :@ :@
Ύστερα από αρκετά ώριμη σκέψη (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος κυρίως), αποφάσισα να ξεκόψω τα anime που ομολογώ πως ήταν μια ευχάριστη ενασχόληση για 3 χρόνια. Παρακαλούνται όσοι προγραμματίζουν να μου στείλουν αλυσίδες να μην το κάνουν. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι θα εκπληρώσω πλήρως τις υποχρεώσεις μου ως μέλος που συμμετείχε στις αλυσίδες του ADN, στέλνοντας κανονικά τα DVDs που έχω αυτή την στιγμή στους επόμενους...

#19 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 25 July 2006 - 23:43

Posted Image
Epikedroste to vlema sas ston mauro stauro kai se liga deuteroleuta oi kikloi tha exafanistoun ;)

Posted Image


#20 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 26 July 2006 - 17:41

Παλιό και γαμάτο....αμφιβληστροειδήδες όλου του κόσμου...UNITE!!... 8D

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#21 xxnioxx

xxnioxx

    Anime Fan

  • Members
  • 141 posts

Posted 28 July 2006 - 13:21

Dante80 k gamo ta 8emata poli mou aresoun ayta nice !

_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

hashiridase ! hashiridase ! sora takaku hata kazashi ...!!!

______________________________________________

One Piece !

#22 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 July 2006 - 16:03

Authman αν κουράζονται τα μάτια σου μπροστά στον υπολογιστή, θα μπορούσες να τα εκτυπώσεις σε χαρτί.

Είναι αρκετά δύσκολο να δείτε στερεογράμματα, αλλά αν τα καταφέρετε, θα πάθετε πλάκα με τις εικόνες που κρύβονται εκεί μέσα ;)

E5VV38U.jpg


#23 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 22 August 2006 - 03:50

Τα στερεογράμματα δεν μπορώ να τα δω... Ή τουλάχιστον, δεν είμαι σίγουρος τι περιμένω να δω!

Αυτό που πόσταρες White Magician Girl με τους κύκλους είναι κορυφαίο. Αναρωτιέμαι πώς εξηγήται...
Posted Image

#24 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 22 August 2006 - 10:13

Tα πρωτα 2 τα εχω δει. Το τριτο ηταν φρικη :despair:
Posted Image

#25 spyo

spyo

    Το αρνι τσιμπιτσι

  • Members
  • 540 posts

Posted 22 August 2006 - 15:49

white magician girl καλο!

Στο τριγώνό του dante η τρηπά ερχεταί απο το κοκκινο κοματί επεισής λειπεί και ο διαχωρισμός του τετραγώνού στο πρασινο κομματί

#26 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 27 August 2006 - 06:26

ασε τι να πισ ... χαλασε ο κοσμος :despair: και ενα φιαλρακι του ειχαν δοσει κατι να μιρισει και ειδε τον χρηστο φανταρο και χεστικε γιατι αυτοι του λεγαν θα δεισ κατι και θα χεστεισ στον φοβο και του δοσαν να μιρισει κατι φιτα απο την ινδια που φερνουν παρεστισεισ ε και επειδι του ηρθε αυτη η εικονα χεστικε πανω του :dwarf:

παντοσ καλη μαγκια αυτεσ οι εικονεσ

#27 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 27 August 2006 - 13:15

Ρε παιδιά μπορεί νκανεις να εξιγίσει τα στερεογράμματα; Δεν καταλαβαινω :

oR4yYRl.gif


#28 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 27 August 2006 - 13:57

Και εγώ δεν κατάλαβα πως στο καλό μπορούμε να τα δούμε. Ας μας εξιγήσει κάποιος.

#29 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 27 August 2006 - 19:42

Είναι πολύ δύσκολο να σας εξηγήσω από τον υπολογιστή πως μπορείτε να δείτε τα στερεογράμματα. Θα προσπαθήσω όμως.

Αν βάλετε το δάχτυλο μπροστά στα μάτια σας ( 30 εκατοστά πάνω κάτω) και το κοιτάξετε, θα δείτε τα πράγματα που βρίσκονται πίσω από το δάχτυλό σας διπλά. Αν κοιτάξετε πίσω από το δάχτυλο, θα δείτε το δάχτυλό σας διπλό.

Εκεί ακριβώς βασίζεται η λογική των στερεογραμμάτων. Με την διαφορά ότι αντί για το δάχτυλό σας έχετε την εικόνα. Στην ουσία είναι δύο εικόνες μέσα σε μία και όταν κοιτάς "πίσω από την εικόνα" οι δύο εικόνες συνδιάζονται και δημιουργείται η εικόνα που ψάχνουμε.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω με πιο απλό τρόπο. Μπορείτε αν θέλετε να εκτυπώσετε την εικόνα ώστε να μην στραβώνεστε μπροστά στον υπολογιστή.


1η εικόνα: Ένας κύκλος με διάφορα σχήματα γύρω του
2η εικόνα: Ένα λυχνάρι (αυτή βλέπεται πιο εύκολα :P)
3η εικόνα: Μια ρουφήχτρα (αυτή είναι πιο δύσκολη)
4η εικόνα: Ένας αετός

Τώρα ξέρετε τι περιμένετε να δείτε. Ένα μικρό hint που πρέπει να έχετε στο μυαλό σας. Να βλέπετε πίσω από την εικόνα. Δεν πρέπει να επικεντρώνεστε στην εικόνα σαν να διαβάζετε manga, αλλά πίσω από αυτήν.

Εγώ όταν προτοείδα στερεογράμματα είχα την εικόνα στα χέρια μου. Κοίταγα στον τοίχο, και μετά έβαζα την εικόνα με το στερεόγραμμα μπροστά στα μάτια μου (30 - 40 εκ) αλλά συνέχιζα να κοιτάω τον τοίχο προσποιούμενος ότι η εικόνα δεν βρισκόταν μπροστά στα μάτια μου (με αποτέλεσμα να την βλέπω διπλή). Αν καταφέρετε και το κάνετε αυτό, τότε είναι θέμα χρόνου πλέον μιας και ΟΛΟΙ μπορούν να δουν τα στερεογράμματα ;)

Περιμένω απόψεις. Το αποτέλεσμα είναι μαγευτικό και σίγουρα θα αποζημιωθείτε όσοι τα κατεφέρετε 8)

E5VV38U.jpg


#30 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 posts

Posted 27 August 2006 - 20:20

ασε τι να πισ ... χαλασε ο κοσμος :despair: και ενα φιαλρακι του ειχαν δοσει κατι να μιρισει και ειδε τον χρηστο φανταρο και χεστικε γιατι αυτοι του λεγαν θα δεισ κατι και θα χεστεισ στον φοβο και του δοσαν να μιρισει κατι φιτα απο την ινδια που φερνουν παρεστισεισ ε και επειδι του ηρθε αυτη η εικονα χεστικε πανω του :dwarf:

παντοσ καλη μαγκια αυτεσ οι εικονεσ


Tι του έδωσαν ιδικό μαντζούνι; Υπάρχει και το κάρυ.