Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

The Three Kingdoms Archive


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 28 October 2010 - 10:02

Kαλωσηρθατε στην νεα κοινοτητα των τριων επικων βασιλειων.
Posted Image
Σε αυτο το thread,θα γινεται γενικη συζητηση για οτιδηποτε σχετιζεται με αυτον τον τομεα.
(ειτε εχει να κανει με games,anime,manga η το ιδιο το novel Romance of the Tree Kingdoms)
Δεν χρειαζεται να εισαστε γνωστες αυτου του τομεα για να σχολιαζετε και να ρωτατε κατι για το οποιο ενδιαφερεστε που να σχετιζεται με αυτο.Οποιος θελει, ας ρωτησει κατι που μπορει να χρειαζεται η ας πει την αποψη του για κατι που να σχετιζεται με το θεμα μας.
Πιο συγκεκριμενα,εδω θα συζηταμε: για βιογραφιες και προσωπικοτητες χαρακτηρων,για ιστορικα γεγονοτα,για games,manga,anime και οτιδηποτε αλλο σχετιζεται με το θεμα μας.
Let the legend of the three kingdoms begin!
Posted Image

Edited by Kamui, 28 May 2011 - 22:35.

O6rrvsU.jpg


#2 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 28 October 2010 - 12:05

Optimus Prime Meets Guan Yu, the Chinese God of War


Posted Image

Posted Image

Some of you might recognize the man above as Guan Yu, the 3rd century General of Shu, who was later deitized as the god of war, and brotherhood. However, I’m sure most of you noticed that he looks an awful lot like a certain Autobot — and not just any Autobot, but the big man himself, Optimus Prime. Recently, some students at China’s Central Academy Of Fine Arts claim to have created this 9.7 meter monster out parts from an an old truck, costing them roughly $4,500 USD. Supposedly, the only original parts are the face and blade. While I have my doubts, you have to admit that it still looks pretty cool. Now if only someone made a toy out of this, I’d buy it in a heartbeat.

Original link


#3 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 28 October 2010 - 12:15

Eπος!Βλεπετε τι γινεται στον κοσμο?
Most badass robot EVER!
Ποτε δε μου αρεσε ο guan yu(πολυ over-rated),but still an epic beard badass!
Σιγουρα παντως θα γουσταρα τρελα να εβλεπα και ενα τετοιο του zhang fei!
Φανταστειτε:εκθεση γιγαντιαιων ρομποτ:the five tiger generals

O6rrvsU.jpg


#4 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 28 October 2010 - 12:19

http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=8460

Ρίξε μία ματιά και σε αυτό, για ρομποτ + romance of the three kingdoms.

#5 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 28 October 2010 - 16:11

Βλεπω αρχικα τον τιτλο του thread και λεω νταξ καλη φαση.
Μπαινω και βλεπω να λετε για Guan Yu transformers και Gundam x rotk σε chibi version....

Guys...seriously.

Αlso,Kamui I'd expect better preparation.

Ας προσπαθησω να κατευθηνω την συζητη σε κατι πιο αξιολογο.Αγαπημενο μου βασιλειο πλεον ειναι με διαφορα το Wei.

Aπο strategists γουσταρω την τριαδα Jia Xu,Guo Jia,Xun Yu.Αν δεν υπηρχαν αυτοι οι τρεις ο Cao Cao δεν θα ειχε πετυχει τπτ.Θα ειχε καταστραφει πριν απο τον Zhang Xiu βασικα.Ουτε λογος για Chi Bi.

Απο generals τωρα I'm Gar for Xiahou Dun,Guan Yu και Xu Huang.

Aλλοι ωραιοι χαρακτηρες ειναι ο Xu Shu (not to be confused with Xu Zhu),Zhang Liao,Jiang Wei,Mi Zhu και πολλοι ακομα.Δεν μαρεσει που τους αναφερω μονολεκτικα χωρις αναλυση για καθ'εναν απο αυτους.Ισως γραψω περισσοτερα αργοτερα.Kamui περιμενω αναλυτικοτερα αρθρα.Αρχησε με Mi Zhu και Jiang Yong που σαρεσουν.

Edited by Hanzo, 28 October 2010 - 16:44.

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#6 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 28 October 2010 - 17:04

.Αρχησε με Mi Zhu και Jiang Yong που σαρεσουν.



Οριστε.Αυτοι ειναι strategists.
Posted Image
Λοιπον,ο mi zhu ηταν απο μια ιδιαιτερα πλουσια οικογενεια εμπορων.Υπηρετουσε τον Tao qian, μεχρι που ητηθηκε και σκοτωθηκε απο τον cao cao, και στη διαθηκη του, εδωσε τις περιοχες και τους αντρες του (μαζι με τον mi zhu) στον Liu Bei.O Mi Zhu kai o αδερφος του,o Mi Fang, συνησεφεραν σημαντικα στην οικονομια του shu,και παρ'ολο που δεχτηκαν δια φορες προτασεις απο αλλους rulers, παρεμηναν πιστοι στον Liu Bei,κατι που τον εκανε να εχει μεγαλο σεβασμο προς τον Mi Zhu.
To 219 ομως, ο Mi Fang προδωσε το shu,πηγαινοντας με το Wu,παιζοντας σημαντικο ρολο στο θανατο του Guan Yu.Ετσι,ο Mi Zhu,γεματος απο ντροπη για τον αδερφο του,ειπε στον Liu Bei να συλλαβει τον ιδιο.Παρολο που εκεινος αρνηθηκε,πιστευοντας πως o Mi Zhu δεν ευθυνοταν για την προδωσια του αδερφου του, ο Mi Zhu αρρωστησε και πεθανε ντροπιασμενος τον ιδιο χρονο

Posted Image
Oσο για τον Jian Yong, ηταν απο τους πολυ πρωτους που υπηρετησαν τον Liu Bei.
Υδηκευοταν στα λογια και στη διπλοματια, και βοηθησε πολυ τον Liu Bei σε αυτον τον τομεα, κανοντας τον να κερδισει μια ιδιαιτερα ψυλη θεση στο shu.

Posted Image
Και για να κλεισουμε με το τριο των αγαθων strategists, ας πουμε και για τον sun qian,o oποιος ηταν επισης πρωην συμβουλος του Tao Qian.Συμμετηχε στη μαχη του Chang Ban,και ηταν αυτος που καταφερε να πησει τον Liu Biao στο να φιλοξενησει και να προφυλαξει τον Liu Bei απο τον στρατο του Cao cao,παρολο που ο ναυαρχος cai mao διαφωνουσε.

Οποιος θελει να ρωτησει, να προσθεσει κατι, η να αλλαξει θεμα, μπορει να το κανει

Edited by Kamui, 28 May 2011 - 22:39.

O6rrvsU.jpg


#7 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 29 October 2010 - 14:16

Εμενα παντως το αγαπημενο μου βασιλειο μαλλον ειναι το shu.
Mπορει να θεωρω τις ιδεολογιες του liu bei περι restoration of the Han dynasty ηλιθιες,αλλα το Shu εχει τους καλυτερους generals.
Γενικα, αγαπημενοι μου χαρακτηρες ειναι :Ma Chao,Zhang Fei,Wei Yan, Huang Zhong,Pang De, Taishi Shi, Cheng Pu, Zhang Liao, kai ισως Zhang He.
Aυτοι απο τα τρια βασιλεια.Αν θελετε να μαθετε και για τους αλλους, ειναι μεγαλη ιστορια...

Edited by Kamui, 27 January 2011 - 00:34.

O6rrvsU.jpg


#8 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 29 October 2010 - 14:20

Κατ'αρχάς, kudos for the thread. Μια τόσο απίστευτη χρονική στιγμή, και ιδιαίτερη, στην ιστορία της Κίνας δεν μπορεί να παραληφθεί.

Εμένα με μπερδεύει η προφορά των ονομάτων τους. Κάποια τα ξέρω, αλλά κάποια άλλα αδυνατώ να τα καταλάβω.

Ο Guan Yu ήταν πραγματικά απίθανος και άξιος της θέσης του.
Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά σαν υπόσταση στο χώρο μου αρέσει πολύ και η Bian Shi.
Οπως επίσης και ο Zhunge Liang.

Κατά τ'άλλα, είμαι εκoλαπτόμενος στον τομέα ετούτο :P

Spoiler:


Edit.
Τι συγκρίσεις κάνετε ρε αθεόφοβοι; Τα ρομπότ με αυτούς; Κάνω πώς δεν το είδα. Γιατί αν το δώ, θα ξερνάω όλη μέρα.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#9 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 29 October 2010 - 20:20

Ο Guan Yu ήταν πραγματικά απίθανος και άξιος της θέσης του. Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά σαν υπόσταση στο χώρο μου αρέσει πολύ και η Bian Shi.
Οπως επίσης και ο Zhunge Liang.


Πως και ετσι με τη bian shi?Αληθεια απο που την ξερεις?
Οσο για τους υπολοιπους,δεν συμπαθω κανεναν απο τους δυο,αλλα ειναι οι καλυτεροι στο ειδος τους,αυτο πρεπει να το παραδεκτω.

O6rrvsU.jpg


#10 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 30 October 2010 - 00:21

:tensai: Σε παρακαλώ αγόρι μου ~tss :P Μην με υποτιμάς. :tensai:
(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, πλάκα κάνω :P)

Την ξέρω από την ταινία Red Cliff(τις ταινίες μάλλον), από το παιχνίδι, από πηγές στο νέτ και γενικά μ'αρεσε αρκετά σαν χαρακτήρας και υπόσταση. Επίσης, έχω και άλλους που μου άρεσουν, και από γυναικείους χαρακτήρες μου αρέσουν πολύ και οι δίδυμες, οι δύο Qiaos(Dà Qiáo[大喬] and Xiǎo Qiáo[小喬], που ήταν ξακουστές για την ομορφιά τους στην αρχαία Κίνα. Ειδικά για την γυναίκα του εκάστοτε βασιλιά του Wei, που είχε φάει κόλλημα ο Cao Cao και την απήγαγε. (στην ταινία, η ηθοποιός ήταν καταπληκτική, ανεπανάληπτη, εξαίσια. Δεν θα μπορούσε να ενσαρκώσει καλύτερα τον ρόλο)

Φιλοσόφους, ποιητές και τα λοιπά, ήταν αξιοσημείωτα πλάσματα της τότε εποχής. No more comments.

Edited by Night Wizard Seal, 30 October 2010 - 00:30.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#11 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 30 October 2010 - 02:47

H μονη γυναικα που αξιζει στο rotk ειναι η Υue Ying.Οι υπολοιπες ηταν η γλαστρες η drama queens η απαισιες ιντριγκολαγνες.

Ο Cao Cao ηταν βλακας που ασχολιοταν με ξεμπαρκες γυναικες ενω ειχε ολοκληρο χαρεμι στην πρωτευουσα του.Δυο φορες παραλιγο να καταστραφει εξαιτιας αυτης της αδυναμιας του.Μια στον Zhang Xiu επειδη του γυαλισε η χηρα του Zhang Ji.Και μετα στο Chi Bi με το περιστατικο που αναφερει ο απο πανω.Βεβαια οκ αυτα αμφιβαλω αν εγιναν στην πραγματικοτητα και πρεπει να ειναι επινοησεις του Luo για εξτρα backstory αλλα τελος παντων.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#12 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 31 October 2010 - 12:15

^Για αυτήν που λές όμως, δεν ξέρουμε τίποτα από ιστορικές πηγές. Ούτε το όνομα της. Μόνο ότι ήτο γυναίκα του Zhunge Liang.

Εντάξει δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με τις θηλυκές παρουσίες, απλά μου την δίνει στα νεύρα που ο Cao Cao έσπερνε ασύστολα. Εντάξει είχε 122 γυναίκες, παλλακίδες κλπ κλπ κλπ.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#13 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 31 October 2010 - 20:39

Εμενα παντως μου τη σπαει που δινουν περιτη βαση στο να βαλουν γυναικειους χαρακτηρες σε παιχνιδια τυπου dynasty warriors.Και μου τη σπαει ακομα περισσοτερο που γινονται δημοφιλεις.
Δεν το βρισκεται γελοιο το οτι αντι να βαλουν cheng pu και han dang ξοδευονται βαζοντας
xiao qiao και da qiao, οι οποιες δεν ειχαν τις παραμικρες πολεμικες ικανοτητες?(και μαλιστα στο 6 τα εκαναν ακομα χειροτερα που εβγαλαν τη μια)
Η ακομα ποιο γελοιο,το οτι εβαλαν τον cao pi δυο παιχνιδια πιο μετα απο τη γυναικα του?:cry5:
Η xing cai και η yue ying ειναι σχετικα ενδιαφερουσες,αλλα επισης περιττες.
Χιλιες φορες θα προτιμουσα εναν sha moke και εναν zou cang στη θεση τους.

Το ξερω οτι το κανουν για να κερδισουν popularity,και το καταφερνουν,αλλα θα προτιμουσα να τις εβλεπα μονο σε video,αντε να πουν και κανενα strategy.
Cuteness has no place in war.Accept it!:riiight:

O6rrvsU.jpg


#14 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 31 October 2010 - 22:41

Ξέρετε αν κυκλοφορεί το βιβλίο του ROTK,στα ελληνικά ?

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#15 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 31 October 2010 - 23:11

Ξέρετε αν κυκλοφορεί το βιβλίο του ROTK,στα ελληνικά ?


Μπα,εμεις μονο στα αγγλικα το βρηκαμε.

O6rrvsU.jpg