Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Scott Pilgrim vs. The World


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#16 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 15 October 2010 - 15:31

Την είδα χθες (την έχασα για 1 μέρα όταν ήμουν στις ΗΠΑ, αργκ) - όντας μεγάλος fan των comics δεν υπήρχε περίπτωση.

Φανταστική! Από τη μία doing its own thing (παρά τη χρήση μπόλικων στοιχείων, σκηνών, αστείων από το comic), ειδικά στη χρήση του γεγονότος ότι είναι ταινία & what that brings to the table ή στο pacing (ασταμάτητα γρήγορη, ενώ το comic σίγουρα έχει έναν πιο, & αρκετά, drawn-out ρυθμό), από την άλλη τη βρήκα πολύ ακριβή μεταφορά του *τι* ήταν το comic, της ιδέας, του στυλ, της αισθητικής.

Και το cast πολύ καλό. O Michael Cera, που περίμενα / φοβόμουν ότι θα έπαιζε με το κλασσικό στυλ που τον έχουν κάνει typecast, αποδείχθηκε πολύ up to the role. Και όλα τα κορίτσα μια χαρά ήταν. ;)

Οπότε, thumbs up!


Υ.Γ. Βέβαια, εδώ & κάνα μήνα έχω λιώσει να ακούω το soundtrack & το album της ταινίας, οπότε τα τραγούδια μου ήταν εντελώς γνώριμα (με την καλή την έννοια).

Και ειδικά το full video clip του Black Sheep (δεν ακούγεται όλο στην ταινία), που είναι TΕΛΕΙΟ τραγούδι, & παρά τις πόσες φορές το είδα δεν είχα αναγνωρίσει το Brandon Routh.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#17 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 16 October 2010 - 07:25

Μόλις χθες είδα την ταινία με την παρέα μου. Ήταν ακόμα πιο γαμάτη απ' ότι περίμενα. Η χαρά του video game geek. Βάζω να κατεβαίνει και το ost που ήταν πορωσάτο. Περιμένω πως και πως το dvd για να την ξαναδώ. Και σήμερα στο party ενός φίλου μου θα το λιώσουμε το παιχνίδι. Λέγοντας για το παιχνίδι, ωραία έκπληξη ήταν που το logo της universal εμφανίζεται ακριβώς όπως και στο παιχνίδι.

Με την ευκαιρία...πόσα references πιάσατε;
http://blogs.ocweekly.com/heardmentality/video-games---humor/every-video-game-reference-in/

Κοιταξτε και ενα αλλο review με το οποιο φυσικα και συμφωνω
i was waiting this movie like for ever ..

http://cinemad.blogspot.com/2010/10/7-55.html

Ωωωωωω! Δεν ήξερα ότι ανεβάζει και σε blog του τα reviews του. Όπως επίσης δεν περίμενα να κάνει θετική κριτική για την ταινία. Το προσθέτω στα bookmarks μου. Ως συνήθως, οι κριτικές του είναι οι καλύτερες.

#18 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 16 October 2010 - 11:54

Με την ευκαιρία...πόσα references πιάσατε;
http://blogs.ocweekly.com/heardmentality/video-games---humor/every-video-game-reference-in/


Μπόλικα, αλλά όχι όλα. Ειδικά με τους ρυθμούς που έρχονται!
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#19 CloudOfTheStars

CloudOfTheStars

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 16 October 2010 - 15:22

"φίσκα στα ειδικά εφέ" λολ εννοείς avatar έτσι;

Πάντως σίγουρα η ταινία θα είναι καλύτερη από ότι μας πλασάρουν ως "καλό" αυτόν τον καιρό μόνο και μόνο επειδή έχει 3D (το οποίο προσωπικά είναι ξεπερασμένο για εμένα εδώ και χρόνια από το Spy Kids 3D που είδα)

Από την μέση και κάτω δεν κατάλαβα τι έλεγε το review αλλά είδα πολλές άκυρες λέξεις μαζί

Την ταινία δεν την είδα ακόμη για να πω προσωπική γνώμη αλλά είναι μια από αυτές που μου έκατσε στο μάτι και θέλω να την δω.

Πάντως όντως δεν έχει γίνει διαφημίσει για αυτήν και λίγοι την ξέρουν και από ότι έχω ακούσει είναι καλή

#20 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 16 October 2010 - 15:38

Στο θεμα τωρα. Scott Pilgrim FTW! Περιμενω τοσους μηνες την ταινια! Εχει βγει απο τον Αυγουστο, ημαρτον!

THIS
Posted Image

#21 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 October 2010 - 22:30

λοιπον ειδα την ταινια. Μια ωρα αντεξα, τα υπολοιπα τα περασα με fast forward.

ενταξει, ωραια τα references κλπ. αλλα η ταινια ηταν βαρετη εκτος απο τις μαχες. Με τιποτα δεν θα την εβλεπα στο σινεμα.

Ισως ριξω μια ματια στο graphic novel που λιγο που διαβασα δειχνει ενδιαφερον

Τελικα οι κριτικες είτε θετικες είτε αρνητικες, τη δουλεια τους την κανουν και διαφημιζουν την ταινια.

Λαθος ταινια διαλεξε ο κριτικος του Ριζοσπαστη για να κανει τετοιου ειδους κριτικη. Oχι τιποτα αλλο, εξοργιζει και δικαιολογημενα τον κοσμο που του αρεσουν τετοιες ταινιες και διευρυνει το χασμα μεταξυ των ειδων του κινηματογραφου. Ισως θα ταιριαζε καλυτερα σε μια μελετη για το σινεμα αλλα οχι σε ενα απλο αρθρο.


Βασικά είναι από τα λίγα reviews που γράφουν τόσο πολλά για να πούν ουσιαστικά τόσο λίγα.


το ιδιο ισχυει και για την ταινια. Δεν ειναι απαραιτητα αρνητικο αυτο.

Παντως για να μη λετε πως ολο γκρινιαζω, μια ταινια που ειχε προβαλλει στις αρχες του ετους η ΕΡΤ, στη διαρκεια της εκθεσης κομικς στην Αθηνα, μου αρεσε περισσοτερο και ειχε και ευρυτερο υποβαθρο:

I want to go home (1989)
http://www.imdb.com/title/tt0097555/

#22 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 16 October 2010 - 22:59

που την βρήκες την ταινία φιλε Petran?
μονο κατι χαζοΤS κυκλοφορουν, εκδοση της προκοπης όχι.

Οσο για την ταινια οσοι δεν ειναι μυημενοι σε τετοιο ειδος αλλα και στον σκηνοθετη θα βαρεθουν γρηγορα στην ταινια. Μου το ειπαν και αλλοι αυτο που ειπες οποτε απλα το επισημανω.

Οσο για την ταινια απο διαφημιση δεν ειχε και την μεγαλυτερη, ειδικα ελλαδα αν σκεφτεις σε ποσες λιγες αιθουσες παιζει, ειναι ρισκο πραγματικα και που την εβγαλαν.
Θεσσαλονικη δεν ξερω καν αν παιζει

#23 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 October 2010 - 22:59

Δεν έχω δει ακόμα την ταινία (I plan to), πάντως για κάτι παρόμοιο (ταινία με στοιχεία από comics), δείτε και το The Dangerous Lives Of Altar Boys (thanks to mono, που μου την έμαθε).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#24 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 16 October 2010 - 23:08

μπα ουτε καν που θα παω να την δω....οταν μου ρθει να την δω θα την βρω καπου εκει εξω...που θα μου παει....
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#25 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 16 October 2010 - 23:11

Θεσσαλονικη δεν ξερω καν αν παιζει

Το έψαξα την Πέμπτη που ήταν η πρεμιέρα στην Ελλάδα, δε βρήκα να το παίζουν σε κανένα. Ίσως αργότερα, αλλά τέλος Οκτώβρη έρχεται το Social Network και αρχές Νοέμβρη βγαίνει και το bluray του SP... Oh well.

Εντάξει, ποια διαφήμιση τα reviews... Η ταινία απέτυχε οικονομικά, τουλάχιστον όσον αφορά το κομμάτι των εισιτηρίων, αν και πήρε κυρίως θετικές κριτικές.
Λογικά, οι πωλήσεις σε BD και DVD θα πάνε καλά όμως.

#26 Vegetasmate

Vegetasmate

    Seku hara desu!!!

  • Members
  • 356 posts

Posted 16 October 2010 - 23:39

την ειδα κ εγωωωω.....καλα, μονο εγω και ο φιλος μου καθομασταν και γελαγαμε σχεδον σε ολο το μηκος της ταινιας!!!! Αντε παλι εκανα κυλιακους!!

Παντως νταξει, δεν εχω παιξει το παιχνιδι, αλλα ηταν πολυ καλυτερο απο οτι τ περιμενα!!
Αγορι γνωριζει κοριτσι, αγορι ερωτευεται κοριτσι, αγορι πρεπει να νικησει τους 7 κακους πρωην για να βγει με κοριτσι.....μου ακουγοταν σαν χαζοαμερικανο κλισε ταινιαδακι αλλα τελικα ξεπερασε τις προσδοκιες μου!!!:joyful:
We play hide and seek......Hinamizawa style of course!!!!

Posted Image

#27 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 October 2010 - 12:23

που την βρήκες την ταινία φιλε Petran?
μονο κατι χαζοΤS κυκλοφορουν, εκδοση της προκοπης όχι.

Οσο για την ταινια οσοι δεν ειναι μυημενοι σε τετοιο ειδος αλλα και στον σκηνοθετη θα βαρεθουν γρηγορα στην ταινια. Μου το ειπαν και αλλοι αυτο που ειπες οποτε απλα το επισημανω.

Οσο για την ταινια απο διαφημιση δεν ειχε και την μεγαλυτερη, ειδικα ελλαδα αν σκεφτεις σε ποσες λιγες αιθουσες παιζει, ειναι ρισκο πραγματικα και που την εβγαλαν.
Θεσσαλονικη δεν ξερω καν αν παιζει


Οχι την ειδα απο cam για να δω περι τινος προκειται. Δεν παω και συχνα στο σινεμα και αμα παω θελω η ταινια να με καθηλωνει και να λεω οτι αξιζει. Αυτη η ταινια σιγουρα δεν ειναι μια απο αυτες . Συνηθως οταν παω να δω ταινια με παρεα αναγκαστικα ο καθενας υποχωρει στα γουστα των αλλων και αντε 1 στις 5 να μας αρεσει και 1 στις 20 να μας μεινει αλησμονητη.
Οταν βλεπω ταινιες μονος μου ομως μου αρεσουν περισσοτερο γιατι ειναι κοντα σε αυτο που προτιμω εγω.

ειχα δει πριν λιγα χρονια και το Ξύσιμο των Νεκρων αλλα ουτε και κει μπορω να πω πως με ικανοποιησε και δεν ηταν παρα αλλη μια ταινια για να περνας την ωρα σου. Ειχε ιδιαιτερο χιουμορ μεν σε λιγες στιγμες αλλα μεχρι εκει (Το Κακο ηταν πολυ καλυτερο εννοειται!)

Δε λεω οτι δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους ταινιες.Ισως ο σκηνοθετης Wes Anderson να εκανε καλυτερη δουλεια με το υλικο. Η συγκεκριμενη ταινια ειχε αρκετα προβληματα. Η εισαγωγη και μεχρι το τελος της δευτερης αναμετρησης κρατησαν το ενδιαφερον, μετα ομως σα να χαλαρωσαν οι ρυθμοι. Απλα περιμενα να γινει η επομενη αναμετρηση.

Αλλα δεν ειναι το ειδος της ταινιας που θα σαρωσει στο box office μιας και απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο. Τωρα που την ειδα το καταλαβα.

Απλα για να επανελθω στην κριτικη του Ριζοσπαστη, ταιριαζει και μια φραση απο τη σημερινη συνεντευξη του Κιμουλη στο περιοδικο του Βηματος:

"Εχει παρερμηνευθει εντελως η φράση του Αντορνο:"Καθηκον της τεχνης ειναι να φέρει το χάος στην τάξη της εποχής''. Ως επι το πλειστον, μια παιδαριωδης χαοτικη κατάσταση έχει εμφανιστεί στην τέχνη, ενώ η ''εποχή'' μας μια χαρά κρατά την ''τάξη'' της.''

Μαλλον αυτο θα εννοουσε ο κριτικος του σινεμα που επηρρεαστηκε απο το νεο-μαρξισμο, απλα λαθος ταινια διαλεξε. Πολυ ελιτιστικο αρθρο για το Ριζοσπαστη!

Οπως την ειχε παθει και ο Αντορνο οταν ειχε σνομπαρει τη jazz μουσικη που ακουγαν οι νεοι στην Αμερική, θεωροντας τη μερος του αμερικανικου ολοκληρωτισμου, πράγμα που ηταν ενα σημειο τριβης με τους νεοτερους κοινωνικους επιστημονες που ηταν πιο καταδεκτικοι με τη jazz και δεν δεχοντουσαν τετοιες ολοκληρωτικες αποψεις.

#28 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 20 October 2010 - 22:39

ολες οι live action μεταφορες απο anime και comic γενικοτερα πρεπει να παρουν μαθηματα απο αυτην την ταινια.
ειναι τιγκα στις game-comic- και λιγο anime αναφορες (σαν σεγκακιας ξεχωρισα ενα ηχητικο εφε απο sonic).
ο michael cera μετα το superbad και αυτη την ταινια αναδυκνειεται σε ηρωα των nerds.
και μη ξεχναμε την "πολυχρωμη" θεα Mary Elizabeth Winstead (ramona flowers).
Spoiler:


τελος εμαθα τα θετικα του να ειναι καποιος χορτοφαγος (αλλα δε θα παρω).

#29 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 23 October 2010 - 18:58

Πηγα και την ειδα εχθες το βραδυ. Ηταν μια ανασα η ταινια. Μετα απο ολες αυτες τις μπουρδες που εχει στο cinema ηταν καιρος να βγει κατι που να μην ειναι σκατα. Τα references σε βιντεοπαιχνιδια, comics etc ηταν αρκετα subtle ωστε να τα πιανουν οι ψαγμενοι και να μην ενοχλουν τους "κανονικους", οι μαχες με τους X ειχαν λιγο anti-climatic τελος αλλα νομιζω οτι παιζει να το εκαναν επιτηδες. Γενικα εμενα μου αρεσε παρα πολυ και την ξαναβλεπα ανετα! Το comic ξερει κανεις αν το εχουν φερει στο Public η σε κανενα αλλο μαγαζι?
Posted Image

#30 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 28 October 2010 - 22:06

The damn thing sucks so much you can smell it from the moon.-

Οκ τα references είχαν ένα ενδιαφέρον (που μπορεί να γινόταν ένα και μισό αν ήμουν φανατική gamer) και κάποιες σκηνές μάχης ήταν πολύ ωραίες αλλά είχε κάποιους από τους πιο ενοχλητικούς χαρακτήρες που εχω δει τα τελευταία χρόνια σε ταινίες. Ειδικά η Ramona συναγωνίζεται την Bella από το Twishit. Μοναδική εξαίρεση τo troll/κολλητός του Pilgrim.