Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Rapcore


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 28 September 2010 - 19:31

Rapcore...: Μουσικη η οποια ειναι μια ''μιξη'' ροκ-χιπχοπ (ραπ)...που γνωριζει μεγαλη επιτυχια

Rapcore Bands: Linkin Park, Rage Against The Machine , Hollywood Undead , Limp BiZkit, Soad (some songs)

επισης μπορουμε να πουμε οτι υπαρχουν και ελληνικες ραπκορε μπαντεες οπως οι ''Ροδες''...εκπληκτικο συγκροτημα...Εσεις ακουτε ραπκορε? Ποια η γνωμη σας για το ειδος? Αγαπημένα crew? :D :hmmm:

#2 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 28 September 2010 - 19:50

περισσοτερο nu metal μπορουν να χαρακτηριστουν τα περισσοτερα απο αυτα που αναφερεις γενικα,η οποια εχει αρκετα ηλεκτρονικα/ραπ/χιπχοπ στοιχεια.

οχι τπτ αλλο,πλεον με παντου μπορεις να κοτσαρεις ενα -core και εχει καταντησει εκνευριστικο,δεν το λεω για σενα,γενικα μιλαω.

οι system δεν χαρακτηριζονται με τιποτα ετσι,αν και οντως εχουν καποια στοιχεια.

#3 ssj2sanji

ssj2sanji

    This is suicide season!

  • Members
  • 723 posts

Posted 28 September 2010 - 19:55

έλεος άμα κάνουμε thread για κάθε είδος και κάθε συγκρότημα μουσικής θα χεστούμε στα threads:hahaha:

http://www.youtube.com/watch?v=RYnFIRc0k6E&ob=av2e

εγώ ως nu metal τα ξέρω..:nosey:

Edited by ssj2sanji, 28 September 2010 - 20:01.


#4 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 28 September 2010 - 19:57

Nu Metal , yes. Υπαρχει ορος Rapcore ?
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#5 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 28 September 2010 - 20:15

Nu Metal , yes. Υπαρχει ορος Rapcore ?


Υπάρχει/

#6 MikamiTeru

MikamiTeru

    Blackholistas United

  • Members
  • 467 posts

Posted 28 September 2010 - 20:18

Υπάρχει/


Well, το ειχα ακουστα απλα δεν πιστευα οτι χρησιμοποιειται. Συνηθως λεμε Nu Metal. Αnyways.
Posted Image

Ιδού η Black Hole, ιδού και το πήδημα.
Posted Image

#7 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 28 September 2010 - 20:20

Cowboy Troy. Αν και ονομάζουν το είδος μουσικής που παίζουν hick-hop, έχουν αρκετές κιθάρες ώστε να μπούν σε αυτό το θέμα. Και μόνο για αυτό το κομμάτι τους λατρεύω

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NUPK9z59yUc[/youtube]

1) Ξέχασες να αναφέρεις τους Korn, των οποίων το ντεμπούτο θερίζει. Καλά λόγια έχω ακούσει και για τους Ill Nino, αν και δεν με εντυπωσίασαν όταν αγόρασα δίσκο τους, αλλά και τους Spineshank, P.O.D. (μορφές), Kittie, κτλ.

2) Όντως σε nu-metal πρέπει να μετονομαστεί το θέμα.
Posted Image

#8 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 28 September 2010 - 20:20

Well, το ειχα ακουστα απλα δεν πιστευα οτι χρησιμοποιειται. Συνηθως λεμε Nu Metal. Αnyways.


και οι 2 οροι ειναι σωστοι...και ραπ-ροκ μπορεις να το αναφερεις...γινεται να αλλαξετε τον τιτλο σε nu-metal?? θα μου κανατε μεγαλη χαρη...:D

#9 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 28 September 2010 - 23:06

Ενα απο τα αγαπημενα μου rapcore ;)
Youtube Video

EDIT: Ρε συ giorgo ποσα τοπικς ανοιγεις καθημερινα; Αραξε λιγακι :P

ezgif.com-resize.gif


#10 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 02 May 2011 - 15:04

Exω κολησει με psycho choke αυτές τις μέρες

Youtube Video


Βίβα Σαλόνικα.

stasou%2520mygdala.jpg


#11 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 02 May 2011 - 15:40

Rapcore είναι περισσότερο προσαρμοσμένο στα πρότυπα του Rap με λίγη κιθαρούλα, Nu Metal είναι καθαρά metal και με λίγα rap vocals, πλέον μου μοιάζουν ξεπερασμένα και τα δύο (άν κι ακόμα περιμένω το καινούργιο άλμπουμ των Limp Bizkit), αυτή η φάση εξελίχθηκε σε κάτι άλλο, το Ghetto Metal!

#12 M@R!()-

M@R!()-

    Νιάου.

  • Members
  • 624 posts

Posted 02 May 2011 - 21:37

Βασικα πιστευω ειναι διαφορετικο το rapcore απο το nu metal,δεν μπορεις να πεις rapcore τους Korn και τους Slipknot αλλα μπορεις να τους πεις nu-metal,οπως και δεν μπορεις να πεις nu-metal τους hollywood undead..Αν και πραγματι ειναι ξεπερασμενο,σχεδον ολα τα nu-metal συγκροτηματα εχουν σταματησει να εχουν rap στα τραγουδια τους.Αν καταφερουν οι Limp-Bizkit με το καινουριο τους cd να το ξανακανουν διασημο ωστοσο καλα θα ειναι.

#13 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 02 May 2011 - 23:26

όπως το είπες στο παράδειγμα με τους Korn και τους Hollywood Undead είναι και φαίνεται η διαφορά!

μη τη ψάχνετε άλλο όμως τη φάση, το μέλλον είναι εδώ:

Youtube Video


Ghetto Metal συνδιάζωντας metalcore ήχο με κάφρικα raps.

#14 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 26 August 2011 - 04:35

Βασικα πιστευω ειναι διαφορετικο το rapcore απο το nu metal,δεν μπορεις να πεις rapcore τους Korn και τους Slipknot αλλα μπορεις να τους πεις nu-metal,οπως και δεν μπορεις να πεις nu-metal τους hollywood undead..Αν και πραγματι ειναι ξεπερασμενο,σχεδον ολα τα nu-metal συγκροτηματα εχουν σταματησει να εχουν rap στα τραγουδια τους.Αν καταφερουν οι Limp-Bizkit με το καινουριο τους cd να το ξανακανουν διασημο ωστοσο καλα θα ειναι.


+1. Βέβαια τα δύο είδη είναι τόσο κοντά ή δανείζονται το ένα στοιχεία από το άλλο που λογικό είναι να τα θεωρούμε ένα

Τυπικό παράδειγμα nu metal

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=A-TO-L1Escc&ob=av2e[/YOUTUBE]

Τυπικό παράδειγμα rapcore

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=Rlgf4tFP0Hc[/YOUTUBE]


Πωπω μου θυμίσατε τα λυκειακά μου χρόνια τώρα...συγκίνηση :P

#15 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 August 2011 - 11:57

Να ένα λιγάκι παλιό τραγούδι. Απο τα αγαπημένα μου.
Youtube Video

Edited by Napster, 26 August 2011 - 12:07.