Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

"Kαπνίστε, κάνει καλό στην κοινωνία"


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#16 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 22 October 2010 - 23:45

Ενα θεμα σαν και αυτο δεν θα μπορουσε να περασει απαρατηρητο απο εναν φανατικο αντικαπνιστη σαν εμενα.
Μιλατε για την υγεια του καθενος χωρις να σκεφτειτε το πιο σημαντικο.
Οποιοσδηποτε εχει το δηκαιωμα να κατεστρεψει την υγεια του με καθε τροπο,τι γινεται ομως οταν επηρεαζει και την υγεια των αλλων?
Πολλοι θεωρουν αδικο και φασιστικο τον νεο νομο περι απαγορευσης του καπνισματος.
Κατα τη γνομη μου,φασισμος ειναι οταν ενας ασυνηδειτος δεν σου εποτρεπει να αναπνευσεις ελευθερα στο ιδιο σου το περιβαλλον,και να απολαυσεις μια ηρεμη και αισιοδοξη στιγμη σε ενα χωρο που υποτηθεται πως ανηκει σε ολους.

sorry αν αυτα που λεω ειναι τελειως ασχετα με το θεμα, αλλα δεν βρηκα καποιο πιο σχετικο thread

O6rrvsU.jpg


#17 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 22 October 2010 - 23:52

δεν βρηκα καποιο πιο σχετικο thread

Μία σελίδα πίσω να πήγαινες θα το έβλεπες. Here you go.

Posted Image


#18 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 23 October 2010 - 00:29

Μία σελίδα πίσω να πήγαινες θα το έβλεπες. Here you go.


Μαλιστα...
Τι γελοιος που ειμαι...
Ευχαριστω για την καθοδηγηση

Edited by Kamui, 23 October 2010 - 00:40.

O6rrvsU.jpg


#19 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 13 August 2012 - 04:42

Αποτέλεσμα: Για να βγάλουν λεφτά εξωθούν τους πολίτες τους στο καπνισμα και το ποτό...Σε ωραίο κόσμο ζούμε αναρωτιέμαι πως δεν κάνουνε αυτό που είχε κάνει ο Καλίγουλας... ;)

damn I do it already...
f*ck, I'm so rotten...

http://www.youtube.com/watch?v=0r_II_QSaAc&feature=player_detailpage#t=23s

ezgif.com-resize.gif


#20 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 13 August 2012 - 06:34

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:22.


#21 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 14 August 2012 - 11:07

Γνωρίζω ότι είναι θέμα του 2010, αλλά μιας και επαναφέρθηκε η συζήτηση απο τον LethalMike διερωτώμαι τι θεωρείς (ή τι θεωρούσες) δικό σου περιβάλλον. Αν και συμφωνώ με τον αντικαπνιστικό νόμο και ζω αυτή τη στιγμή σε μία χώρα που δεν διανοείται να καπνίσεις σε κλειστούς χώρους -ακόμα και σε πολιτεία που δουλεύει/παράγει τσιγάρα η Altria- ακόμα αναρωτιέμαι γιατί είναι δικός σου περιβάλλον ο εσώκλειστος ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ χώρος. Θα μπορούσε να ισχύει αυτό το επιχείρημα σε δημόσιους χώρους -που όπως είδα ισχύει κανονικά και με το νόμο ο κανόνας- αλλά γιατί πρέπει ο ιδιώτικός χώρος να είναι «δικό σου περιβάλλον»;

Επίσης, μου φαίνεται τουλάχιστον τραγελαφικό ότι συνασπίζεις το κάπνισμα με τον φασισμό, δείχνει για ακόμα μία φορά ότι τα μικρά προβλήματα μίας κοινωνίας μεγαλοποιούνται σε ανυπόστατα ποσά. Τερατολόγοι οι αντικαπνιστές λοιπόν, αιθεροβάμονες που νομίζουν ότι ο κάθε καπνιστής ανάβει τσιγάρο δίπλα τους για τους σκοτώσει.

Κοιτα gbak, εχω καταλαβει οτι εισαι πολυ εξυπνος, και μου φαινεται παραξενο που δεν καταλαβαινεις τι εννωει φασιστικο. Να στο εξηγησω.
Φασιστικο εννωει το γεγονος πως ειναι αναγκασμενος να αναπνεει τον καπνο ενος καπνιστη... Παρα την δικια του θεληση εισπνεει βλαβερες ουσιες που δεν θελει ο ιδιος. Αλλα επειδη μαρεσει να ξεφευγω λιγακι, το ιδιο ισχυει Kamui και για τα αυτοκινητα; Λιγο η πολυ ολοι αναπνεουμε τα καυσαερια των αυτοκινητων και το ψεκασμα που μας ριχνουνε so ?
Και εσυ βρε gbak γιατι τα κανεις ολα τοσο τραγικα;

ezgif.com-resize.gif


#22 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 14 August 2012 - 14:01

Γνωρίζω ότι είναι θέμα του 2010, αλλά μιας και επαναφέρθηκε η συζήτηση απο τον LethalMike διερωτώμαι τι θεωρείς (ή τι θεωρούσες) δικό σου περιβάλλον. Αν και συμφωνώ με τον αντικαπνιστικό νόμο και ζω αυτή τη στιγμή σε μία χώρα που δεν διανοείται να καπνίσεις σε κλειστούς χώρους -ακόμα και σε πολιτεία που δουλεύει/παράγει τσιγάρα η Altria- ακόμα αναρωτιέμαι γιατί είναι δικός σου περιβάλλον ο εσώκλειστος ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ χώρος. Θα μπορούσε να ισχύει αυτό το επιχείρημα σε δημόσιους χώρους -που όπως είδα ισχύει κανονικά και με το νόμο ο κανόνας- αλλά γιατί πρέπει ο ιδιώτικός χώρος να είναι «δικό σου περιβάλλον»;

Επίσης, μου φαίνεται τουλάχιστον τραγελαφικό ότι συνασπίζεις το κάπνισμα με τον φασισμό, δείχνει για ακόμα μία φορά ότι τα μικρά προβλήματα μίας κοινωνίας μεγαλοποιούνται σε ανυπόστατα ποσά. Τερατολόγοι οι αντικαπνιστές λοιπόν, αιθεροβάμονες που νομίζουν ότι ο κάθε καπνιστής ανάβει τσιγάρο δίπλα τους για τους σκοτώσει.

Κατ' αρχήν θα σου πρότεινα να μη βγάζεις βιαστικά γενικά συμπεράσματα απο την κάθε χαζομάρα που διάβασες απο κάποιον στο ίντερνετ.
Όχι, δεν αναφέρομαι απόλυτα στο ποστ μου, το οποίο δεν είναι και τόσο εμετικό τώρα που το ξαναβλέπω, άσχετα απο το αν έχω πει διάφορα τερατώδη πράγματα σε ανάλογο θέμα (ή ίσως θα μπορούσα να αναφερθώ στην τερατώδη διάσταση που τους δώθηκε, και βοήθησα κι εγώ σ' αυτό), το λέω γενικά.

Έπειτα δεν μπορώ να ξεχωρίσω την προοπτική του σφάλματος του επιχειρήματός σου περι ιδιωτικών χώρων και περιβάλλοντος.
Είτε ισχυρίζεσαι οτι υπεννόησα οτι ο νόμος θα έπρεπε να ισχύει και για όλους τους ιδιωτικούς χώρους, ή δεν αναγνωρίζεις ιδιωτικούς χώρους όπως πχ την κατοικία ως προσωπικό περιβάλλον του κτήτορός τους. (εσύ μπορεί να διαφωνείς και με το οικογενειακό άσυλο, δε ξέρω)
Ακόμα και αν σε έναν ιδιωτικό χώρο ζούνε πολλοί άνθρωποι μαζί, (απο επιλογή ή "εκ φύσεως") μπορούν εκείνοι να επιλέγουν και να ορίζουν τι ανέχονται και τι όχι σε κάθε χώρο, δε μπορεί να επέμβει η κυβέρνηση σε κάτι τέτοιο.
Αν πχ κάποιος αρχίσει να καπνίζει στο δωμάτιό μου, είναι δικό μου θέμα να του πω αν με ενοχλεί ή όχι, ως νόμιμος κάτοικος του ιδιωτικού αυτού χώρου.

Η αναφορά μου στο φασισμό είναι σίγουρα ακραία, αλλά καθόλου τυχαία, μιας και οι νόμοι περι απαγόρευσης του καπνίσματος θα μπορούσαν να θεωρηθούν απο πολλούς φασιστικοί, και σε άλλες χώρες σήκωσαν έντονες αντιδράσεις (εδώ δε χρειάστηκε, η έλλειψη ενίσχυσης του νόμου ήταν αρκετή...αντίδραση).
Φασισμό εννοώ κάθε μορφή καταπάτησης μιας εκ φύσεως ή εκ θέσεως δικαιωματικής ελευθερίας ενός ανθρώπου, λανθασμένος ορισμός, αλλά χρησιμοποιείται συχνά.
Και μιας και έκανα αναφορά στα ανθρώπινα δικαιώματα, δε ξέρω αν θεωρείς εσύ το κάπνισμα δικαίωμα, (δε νομίζω να υπάρχει καταγεγραμμένο δικαίωμα αυτό καθ' αυτό, αλλά πρέπει να ανταποκρίνεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων) αλλά κατοχυρωμένα δικαιώματα είναι και αυτά στη ζωή και την υγεία.
Σίγουρα είναι ακραίο να πούμε οτι αν κάποιος καπνίζει δίπλα σου υπάρχει κίνδυνος να σε σκοτώσει, αλλά απο τη στιγμή που θεωρείται επισήμως ιδιαίτερα βλαβερό και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας που μπορούν να οδηγήσουν στο θάνατο, είναι τυπικά ορθό.

Όσον αφορά στο θέμα περι βλάβης εκ προθέσεως, και οποιος τρέχει γρήγορα με το αυτοκίνητο δεν το κάνει για να σκοτώσει κόσμο, αλλά μπορεί να το κάνει.Καμία σχέση ο βαθμός κινδύνου μεταξύ των δύο, αλλά τυπικά εξακολουθεί να ισχύει.

@Lethalmike δεν είναι τυχαίο που η "κυβέρνηση" (μεγάλη ειρωνία να λέγεται κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο θρεντ, I like) or whoever cares about this fucking planet προσπαθούν να κάνουν διάφορα για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα με τα καυσαέρια.Σίγουρα δε θα μπορούσαν να απορευτούν, ας πούμε, τα αυτοκίνητα, μπορούν όμως να ωθήσουν τον κόσμο σε ένα διαφορετικό lifestyle που θα έβλαπτε λιγότερο τους ίδιους και τους συνανθρώπους τους. (δεύτερη ειρωνία, this is getting fun).Όλα καταλήγουν στην επιλογή των ανθρώπων, ακόμα και ο νόμος περι απαγόρευσης του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους θέμα σεβασμού ήταν στην ουσία, απο τη στιγμή που αποδείχθηκε οτι δεν υπηρετούσε το κοινό συμφέρον, δεν υπήρχε και λόγος για ουσιαστική εφαρμογή του νόμου.

Edited by Kamui, 14 August 2012 - 14:01.

O6rrvsU.jpg