Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cosplay και make-up


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 22 April 2010 - 01:41

Ένας τομέας που πολλές φορές χαλάει ένα cosplay είναι το make-up. Αποφάσισα λοιπόν να ανοίξω αυτό το thread όπου θα γράψω κάποιες γενικές πληροφορίες/συμβουλές για καλύτερα αποτελέσματα στο μακιγιάζ, αλλά και συμβουλές για συγκεκριμένο μακιγιάζ χαρακτήρων αν χρειάζεστε. Πρωτού αρχίσω όμως, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις και απορίες, για να δω προς τα που να κινηθώ. Η συμβολή σας λοιπόν είναι πολύτιμη και σαν ερωτήσεις αλλά και σαν απαντήσεις. Μην ντρέπεστε λοιπόν, δεν υπάρχουν ανόητες ερωτήσεις!

Σιγά σιγά θα αλλάζω το πρώτο αυτό post, προσθέτοντας πληροφορίες και προσπαθώντας να απαντήσω τις απορίες σας όσο πιο καλά μπορώ. Να σημειώσω εδώ πως δεν είμαι επαγγελματίας αισθητικός/μακιγιέζ, απλά το κάνω από hobby και αγάπη!.

==============================================================================================================================
Γενικές συμβουλές
Οι φωτογραφίες που βγάζουμε στα cosplay parties είναι με φλας, πράγμα που μπορεί να έχει μερικές φορές δυσμενείς συνέπειες για το βάψιμό μας! Για να αποφύγουμε να βγούμε σαν πυγολαμπίδες και για να μην απορούμε με το πως βγήκαμε έτσι πρέπει να προσέξουμε 2 πράγματα.
  • Όπως έλεγε και ο Shu Uemura, beautiful make-up starts with beutiful skin (το όμορφο μακιγιάζ ξεκινάει με όμορφο δέρμα). Το δέρμα σας είναι ο καμβάς σας. Μην το αμελείτε!! Καθάρισμα-τόνωση-ενυδάτωση καθημερινά πρωί και βράδυ! Και οπωσδήποτε πριν αρχίσετε να βάφεστε! Το μακιγιάζ στρώνει απείρως καλύτερα σε ενυδατωμένο δέρμα.
  • Take your time! Το να βαφτείτε σωστά θέλει κάποια ώρα καθώς και εξάσκηση. Όσο λιγότερη πείρα έχει κάποιος, τόσο περισσότερη ώρα είναι καλό να παίρνει για να βαφτεί. Κάποιες διαδικασίες (όπως το στέγνωμα της κόλλας στα φρύδια) θέλουν ώρα οπότε υπολογίστε το και αυτό!
  • Τα make-up που χρησιμοποιούμε να μην έχει αντιηλιακό (δείκτη SPF) και να μην έχει βάση με μεταλλικά στοιχεία (mineral foundation/powders/concealers) καθώς και να μην είναι τύπου που λένε πως προσφέρουν λάμψη στο δέρμα (illuminating/glowy effect). Όλα αυτά έχουν μέσα στοιχεία που αντανακλούν το φως με αποτέλεσμα σε φωτογραφίες με φλας να μας δίνουν ένα λίγο...ιδιαίτερο look που κάποιοι το περιγράφουν σαν φάντασμα. Το να βγει το πρόσωπο 2-3 αποχρώσεις πιο ανοιχτό από το υπόλοιπο σώμα δεν είναι πολύ κολακευτικό.
  • Τα χρώματα(σκιές, ρουζ, κραγιόν, liners) με τα οποία βαφόμαστε να έχουν ιδανικα ματ υφή, και όσο το δυνατόν να αποφεύγοντε τα μεταλλιζε/ιριδίζοντα. Και αυτά λόγο του ότι αντανακλούν το φως, στις φωτογραφίες, χαλάνε το look που έχουμε δημιουργήσει και είναι λίγο απρόβλεπτο το πως θα αποδοθούν on camera. Τα ματ αντανακλούν ελάχιστα και έτσι το χρώμα που έχουμε βάλει αποδίδεται πολύ καλύτερα στις φωτογραφίες και συνεπώς και όλο το look!
  • Βάση-βάση-βάση. Είναι το ενδιάμεσο στάδιο μεταξύ υδατικής και make-up και βοηθάει απίστευτα στο να μένει το μακιγιάζ στη θέση του, ειδικά σε όσους έχουν λιπαρά δέρματα.

Φρύδια

Για να αλλάξουμε το σχήμα και το χρώμα των φρυδιών υπάρχουν 2 πολύ απλές μέθοδοι. Η πρώτη είναι για μικρές αλλαγές και η δεύτερη είναι για πιο δραστικές αλλαγές και σε περίπτωση που θέλετε να εξαφανίσετε τελείως τα φρύδια σας και να σχεδιάσετε κάτι άλλο από πάνω.Όσοι έχουν αραιά φρύδια και θέλουν να κάνουν κάποιο έντονο φρύδι από πάνω, δεν χρειάζετε καν να μπουν στον κόπο αφού με λίγο make-up μειώνεται η ένταση του χρώματος στα φυσικά τους φρύδια και δεν τα παρατηρεί κάποιος λόγω των πιο έντονων.


Μέθοδος 1
Spoiler:

Μέθοδος 2
Spoiler:


Μακιγιάζ για φρέσκο/νεανικό πρόσωπο
Σαν νεότερο αντιλαμβανόμαστε το πιο φυσικό και λαμπερό προσωπάκι οπότε πρέπει να προσέξουμε τα χρώματα που θα χρησιμοποιήσουμε καθώς και φωτισμούς/σκιάσεις στο πρόσωπο. Επίσης χρήσιμο θα είναι να έχουμε μια φώτο μας σε πιο νέα ηλικία κοντά για να βλέπουμε τι ήταν πιο φυσικό στο δέρμα τότε και πως φαινόταν. Οι μεγαλύτεροι στο φόρουμ πριν το κάνουν αυτό να κάνουν ασκήσεις αναπνοής και βαθιάς χαλάρωσης. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή..
Spoiler:

Edited by QueenofHearts, 07 November 2010 - 13:22.


#2 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 22 April 2010 - 12:58

Yay!!! :joyful:

Οι αποριες πάνω στο σωστο μεηκ-απ του μερακλή-cosplayer δεν παυουν ποτέ να υπάρχουν. Και οι σωστες συμβουλες ειναι πάντα πολυτιμες!

Να οι δικές μου αποριες...

α) Πως μπορουμε να κανουμε τα ματια μας να φαινονται πιο λεπτά και "ασιατικά"? Το μυστικό ειναι στο πως ακριβως τοποθετουμε μολύβι ματιών ή υπάρχει και άλλο μυστικό??

β) Με πιο τροπο μπορει να γινει ευκολότερα και καλύτερα η μη-μονιμη αλλαγη χρώματος των φρυδιών?
Η χρηση υγρου μεηκ-απ σαν βαση και χρωματιστων σκιών σε σκονη απαιτούν πολλες στρώσεις, αλλά μπορουν να δωσουν αποτελεσμα μονο στα φρύδια των κοριτσιών που ειναι πολύ πιο λεπτά.
Τι μπορει να κανει ενα αγορι που εχει σαφως πιο παχιά φρύδια για να αλλάξει προσωρινα το χρώμα τους?

#3 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 22 April 2010 - 13:23

Yay!!! :joyful:

Οι αποριες πάνω στο σωστο μεηκ-απ του μερακλή-cosplayer δεν παυουν ποτέ να υπάρχουν. Και οι σωστες συμβουλες ειναι πάντα πολυτιμες!

Να οι δικές μου αποριες...

α) Πως μπορουμε να κανουμε τα ματια μας να φαινονται πιο λεπτά και "ασιατικά"? Το μυστικό ειναι στο πως ακριβως τοποθετουμε μολύβι ματιών ή υπάρχει και άλλο μυστικό??

β) Με πιο τροπο μπορει να γινει ευκολότερα και καλύτερα η μη-μονιμη αλλαγη χρώματος των φρυδιών?
Η χρηση υγρου μεηκ-απ σαν βαση και χρωματιστων σκιών σε σκονη απαιτούν πολλες στρώσεις, αλλά μπορουν να δωσουν αποτελεσμα μονο στα φρύδια των κοριτσιών που ειναι πολύ πιο λεπτά.
Τι μπορει να κανει ενα αγορι που εχει σαφως πιο παχιά φρύδια για να αλλάξει προσωρινα το χρώμα τους?


Funny enough αλλά μ'αυτά θα ξεκίναγα! Προφανώς όμως δεν είναι θέματα που γράφονται ή αναλύονται εύκολα, γίνονται όμως! αναμείνατε λοιπόν στο "ακουστηκό σας" και θα τα γράψω λίαν συντόμως!

#4 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 22 April 2010 - 13:34

A πολύ ωραία, χαίρομαι που ξεκίνησε τέτοιο thread! Έχω κι εγώ ένα request: Κάποιο tip για πιο "παιδικό" πρόσωπο με μακιγιάζ; Σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε κάποιον αρκετά νεαρότερο χαρακτήρα όπως έχω στο νου μου να κάνω εις βάθος χρόνου..Ευχαριστώ εκ των προτέρων :ureshii:

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#5 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 22 April 2010 - 13:41

A πολύ ωραία, χαίρομαι που ξεκίνησε τέτοιο thread! Έχω κι εγώ ένα request: Κάποιο tip για πιο "παιδικό" πρόσωπο με μακιγιάζ; Σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε κάποιον αρκετά νεαρότερο χαρακτήρα όπως έχω στο νου μου να κάνω εις βάθος χρόνου..Ευχαριστώ εκ των προτέρων :ureshii:


Τέλεια! Θα σας απαντήσω σε όλα εντός των ημερών!!:blush2:

#6 VampireGirlization

VampireGirlization

    VampireGirlization

  • Members
  • 64 posts

Posted 22 April 2010 - 15:58

συμφωνω και εγω...
θελω να μαθω πως γινονται οσα ειπε ο χρηστης tomodachi2........!!!
περιμενω απαντηση λοιπον!!!!!
Posted Image
The Dream Has Ended....

#7 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 27 April 2010 - 01:23

Έβαλα μερικές γενικές συμβουλές για προθέρμανση:hi:

#8 thelittlevampirebat

thelittlevampirebat

    Starting...

  • Members
  • 10 posts

Posted 06 September 2010 - 12:28

Spoiler:

Yay!!! :joyful:

Οι αποριες πάνω στο σωστο μεηκ-απ του μερακλή-cosplayer δεν παυουν ποτέ να υπάρχουν. Και οι σωστες συμβουλες ειναι πάντα πολυτιμες!

Να οι δικές μου αποριες...

α) Πως μπορουμε να κανουμε τα ματια μας να φαινονται πιο λεπτά και "ασιατικά"? Το μυστικό ειναι στο πως ακριβως τοποθετουμε μολύβι ματιών ή υπάρχει και άλλο μυστικό??

β) Με πιο τροπο μπορει να γινει ευκολότερα και καλύτερα η μη-μονιμη αλλαγη χρώματος των φρυδιών?
Η χρηση υγρου μεηκ-απ σαν βαση και χρωματιστων σκιών σε σκονη απαιτούν πολλες στρώσεις, αλλά μπορουν να δωσουν αποτελεσμα μονο στα φρύδια των κοριτσιών που ειναι πολύ πιο λεπτά.
Τι μπορει να κανει ενα αγορι που εχει σαφως πιο παχιά φρύδια για να αλλάξει προσωρινα το χρώμα τους?

βρήκα την λύση για τα φρύδιαhttp://www.youtube.com/watch?v=u7w7H0gaDI0&feature=related
μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!:joyful:

#9 Baka~No~Jutsu

Baka~No~Jutsu

    Must Be User Error!

  • Members
  • 106 posts

Posted 08 September 2010 - 11:47

Προσωπική μου άποψη είναι πως για κάποιον που έχει πυκνά ή/και χοντρά φρύδια καλύτερη λύση είναι η πλήρης κάλυψη των φρυδιών και η χρήση κάποιου μολυβιού που θα χρησιμοποιηθεί για να ζωγραφιστεί το νέο φρύδι.
Για τα λεπτά φρύδια μπορεί να γίνει αυτό που αναφέρεται στο παραπάνω link ακόμα και με τη βοήθεια κάποιας χρωματιστής μάσκαρας σε συνδυασμό με τη σκιά.
Τώρα για την πλήρη κάλυψη αυτό που χρειάζεται είναι είτε χρήση κόλλας stick (προτιμάμε μωβ/μπλε σε αντίθεση με τις διάφανες, καθώς οι μωβ/μπλε όταν στεγνώνουν αλλάζουν χρώμα και άρα είναι πιο εύκολο να το διακρίνεις) είτε χρήση αποτριχωτικού κεριού.
Δυστυχώς εγώ δεν είχα ούτε κόλλα ούτε και χρόνο να περάσω πολλές στρώσεις οπότε χρησιμοποίησα αποτριχωτικό κερί το οποίο και πέρασα 2 στρώσεις (20 λεπτά περίπου η κάθε μία). Στη συνέχεια κάλυψα τα φρύδια με concealer + makeup. Σε αυτό το σημείο έχουμε καλύψει ήδη αρκετά καλά τα φρύδια και άρα μπορούμε να συνεχίσουμε στο σχέδιο/χρωματισμό των φρυδιών. Όσο πιο πολλές στρώσεις, τόσο το καλύτερο γιατί έτσι αποτρέπουμε το ενδεχόμενο να πετάνε τρίχες και να μην έχουν καλυφθεί πλήρως. Δυστυχώς το πρόβλημα στο παραπάνω είναι η ζέστη και ο ιδρώτας καθώς είναι πολύ εύκολο να ξεβάψει οπότε οπωσδήποτε κουβαλάμε σύνεργα μαζί μας για retouch :)

Στα παρακάτω 2 Facebook links θα δείτε μια προσέγγιση της παραπάνω διαδικασίας από το παρθενικό μου cosplay ως Gaara στο πάρτυ των Le Ciel στα τέλη Φλεβάρη. [Πιστεύω μπορεί να τα δει ο καθένας αυτά τα links, δεν είμαι σίγουρη μιας και δεν είναι δικά μου τα uploads. Επίσης ναι, ακόμα κρατάω την τσάντα μου γιατί μόλις είχα μπει στο μαγαζί και μου χαλάει λίγο την αισθητική αλλά anyway.. (yup, κυκλοφορούσα στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας έτσι με τα πόδια :P )]

http://www.facebook.com/#!/photo.php?pid=4112906&fbid=336926316372&op=3&o=global&view=global&subj=514298196&id=718846372

http://www.facebook.com/#!/photo.php?pid=4721725&fbid=371738562624&op=3&o=global&view=global&subj=514298196&id=697052624

PS: Μπορείτε να βρείτε άπειρα links στο YouTube με την κάλυψη των φρυδιών και ναι, 9/10 videos είναι από τραβεστί που δίνουν πολύ χρήσιμες συμβουλές :)

Edited by Baka~No~Jutsu, 08 September 2010 - 15:31.


#10 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 05 November 2010 - 04:48

:angell:Είπα επιτέλους να κάνω ένα update (στο πρώτο ποστ θα βρίσκετε τα νέα). Ναι, η μέθοδος 2 για τα φρύδια είναι η κλασσική με την κόλλα αλλά την έγραψα όσο πιο επεξηγηματικά γίνεται για να την καταλάβουν και όσοι δεν έχουν την άνεση με τα αγγλικά!

Για ερωτήσεις/απορίες/σχόλια εδώ. Το ασιατικό μάτι το έχω έτοιμο σε φωτογραφίες (ναι, θα είναι photo-heavy) απλά πρέπει να κάτσω να το γράψω! Ουφ! Kissu my dears!! :angelr:

Edited by QueenofHearts, 05 November 2010 - 06:25.