Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Patras cosplay voting


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

Poll: Bleach ή One Piece? (37 member(s) have cast votes)

Bleach ή One Piece?

  1. Bleach (21 votes [56.76%])

    Percentage of vote: 56.76%

  2. One Piece (16 votes [43.24%])

    Percentage of vote: 43.24%

Vote Guests cannot vote

#1 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 18 April 2010 - 22:01

Yosh, minna-san από την Πάτρα (και μη, αν θέλετε), την προσοχή σας παρακαλώ~

Αφού πέρασαν μερικοί μήνες από το τελευταίο μας cosplay και κανείς δεν είπε τίποτα για συνέχεια, φτιάχτηκε αυτό το thread για να πάρουμε την άποψη σας στο θέμα (κανονικά θα ήταν ανακοίνωση και έξω από την πόρτα, αλλά είμαστε δημοκρατικοί)

Όπως και την προηγούμενη φορά, το cosplay μας θα έχει ένα συγκεκριμένο anime theme (όχι ότι δεν μπορεί να έρθει κάποιον ντυμένος αλλιώς, αλλά καλό θα ήταν να το περιορίζαμε). Θέλουμε την γνώμη σας γι' αυτό. Το μεγάλο ερώτημα είναι

Bleach ή One Piece?

Αυτά τα δύο είναι από τα πιο δημοφιλή anime γενικά (όπως και το Naruto, αλλά Naruto κάναμε την προηγούμενη φορά) οπότε θα κάνουμε ένα από αυτά. Pwease ψηφίστε στο poll και αν μπορείτε πετάξτε και κάποιο comment (είτε γενικά, είτε με άποψη) και με την cosplay επιλογή σας, αν θέλετε (αν δεν έχετε αποφασίσει, εμείς είμαστε εδώ :kakaka: ). Επίσης, για βοήθεια σχετικά με το cosplay σας, μπορείτε να με ρωτήσετε, ή τα παιδιά αυτού του subforum (it's their job to help us, afterall :nod2: )

PS. No flaming :thatsit:
PPS. Αν κάποιος δεν θέλει να αποκαλύψει το cosplay του για να κρατήσει το element της έκπληξης, μπορεί να το πει σε εμένα για να κρατήσω λίστα, για να μην έχουμε 2 ίδια (και να βοηθήσω of course). No worries, αν δεν θέλετε δεν θα πω σε κανέναν τι θα κάνετε
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#2 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 18 April 2010 - 22:16

Εχμμ...αν και έχω τις αμφιβολίες μου αν θα κάνω cosplay οποιαδήποτε άλλη μέρα πέρα απο τις απόκριες η γνώμη μου είναι πως το Bleach είναι πιο εφικτό, κυριώς λόγω στολών. Το OP παραείναι αποκαλυπτικό, δεν είναι ? Είναι λίγο αργά για γυμναστήρια :P

#3 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 18 April 2010 - 22:20

Ο_Ο Μην μου καταστρέφεις τα όνειρα... Ήδη έχω αρχίσει να λιώνω στο ποδήλατο :nanteee:

Πάντως εκτός αυτού, υπάρχουν και πολλοί "ντυμένοι" χαρακτήρες, και το σκέφτηκα κυρίως επειδή το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για αυτό το cosplay
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#4 DarkElf

DarkElf

    ラブレス

  • Members
  • 611 posts

Posted 18 April 2010 - 22:26

Stefi-chan,αν θες αποκαλυπτικό cosplay προσφέρεται και το Bleach για τέτοιο.Συμφωνείς Kaiser?:hehehe:
Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ του Bleach.

Posted Image
Does this darkness have a name?


#5 Nekyia

Nekyia

    Lt. Obnoxious

  • Members
  • 52 posts

Posted 18 April 2010 - 22:33

Xαχα, αν και για να είμαι ειλικρινής η ιδέα ακούγεται major fun, ωστόσο στην Πάτρα δεν είναι συνηθησμένες τέτοιες εκδηλώσεις ή οργανώσεις, οπότε αν το κάναμε θα τραβάγαμε υπερβολικά την προσοχή...και δεν μ'αρέσει να βρίσκομαι στο spotlight heh :canthelp: Eκτός αν το κάνουμε βράαααδυ, σε κανα απομακρυσμένο δάσος.:sadist:

Πάντως θα προτιμούσα Bleach, καθώς δεν έχω ιδέα από OP.


PS: *dumb question* Eπιπλέον, αν το κάνουμε, από που θα προμηθευτούμε τα απαραίτητα υλικά για cosplay μιας που τα μαγαζια με τα καραναβαλικά, στολές, περούκες κ.λ.π δεν είναι ανοιχτά;
One by one i'll tear down your walls and hope you'll see there's nothing to be afraid of.

#6 LNEnja

LNEnja

    Run. Jump. GLOMP! /repeat

  • Members
  • 35 posts

Posted 18 April 2010 - 22:37

Αα, το πήραμε απόφαση επιτέλους να ανοίξουμε το αμαρτωλό θέμα που λέγεται έλα-να-γίνουμε-pwnsome-αλα-animικά~!
Λοιπόν θα ήθελα κατ αρχήν να πω ότι η απόφαση πρέπει να παρθεί σύντομα για το τι και ποιους θα κάνετε (καθώς εγώ πάλι χρέη φωτογράφου και μόνο θα εκτελέσω) για να πούμε στην κυρία Ρένα να μας φτιάξει τις στολές. =)
Και στο θέμα μας τώρα εγώ ψηφίζω κάθετα Bleach γιατί
1) οι στολές είναι πιο waaavy και μπορούν να καλύψουν πολλές τυχόν ατέλειες κάτι που το ανοιχτό πουκάμισο του Luffy με τους 6 κοιλιακούς τέντα δεν καλύπτει...
2) το σενάριο της όλης φωτογράφισης του Bleach και ένα μεγάλο ποσοστό των φωτογραφιών μπορούν άνετα να γίνουν και μέσα στην πόλη καθώς και το όλο το σκηνικό του Bleach εκτός Soul Society είναι Karakura town.
3) θα μπορούσα ως editor να σας βάλω ό,τι sugeee εφέ θέλετε μιας και το Bleach είναι γεμάτο κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω σε cosplay OP επειδή δεν το έχω δει και ούτε πρόκειται στο άμεσο μέλλον...
Ορίστε η αράδα των επικοεπιχειρημάτων του φωτογράφου σας~ *bows*

---- Raito, Pain, Kaoru, Death the Kid, Lelouch, Frau, Yazoo, Kanji, Zexion, Gin, Kusuriuri, Ciel, Crow, Pikachu... Pick One!
------ Fangirls' Forces United ----> (We stalk because we care!)
-------- Patra's Otaku Kurabu... Έλα να σε μυήσουμε...

Posted Image

O Ανιμοπλανήτης μου^^

Καβαΐ Shotaaas~ <3


#7 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 18 April 2010 - 22:42

Ξέρεις LNEnja αυτό είναι blackmailing και λίγο flame -.-

Για το ποιος θα μας δει, εγώ λέω να μην μπούμε μέσα Πάτρα για φωτογράφιση, αλλά πιο πολύ στα outskirts...

Όσο για τα υλικά, υπάρχουν καταστήματα με ότι χρειαζόμαστε και εκτός καρναβαλικής περιόδου, απλά θέλει λίγο ψάξιμο.

Edited by Stefi-chan, 18 April 2010 - 22:48.

Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#8 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 18 April 2010 - 22:42

Αα, το πήραμε απόφαση επιτέλους να ανοίξουμε το αμαρτωλό θέμα που λέγεται
2) το σενάριο της όλης φωτογράφισης του Bleach και ένα μεγάλο ποσοστό των φωτογραφιών μπορούν άνετα να γίνουν και μέσα στην πόλη καθώς και το όλο το σκηνικό του Bleach εκτός Soul Society είναι Karakura town.


Hmmm....μέσα στην πόλη κιόλας. Μάλιστα. Αν γίνει αυτό τα Hollow και οι Vizards (μάσκες) θα έχουν την τιμητική τους. :sigh2:

Επίσης έχω και εγώ την απορία της PyreFly.

#9 LNEnja

LNEnja

    Run. Jump. GLOMP! /repeat

  • Members
  • 35 posts

Posted 18 April 2010 - 22:54

Originally posted by Stefi-chan
Ξέρεις LNEnja αυτό είναι blackmailing και λίγο flame -.-

Ακριβώς το αντίθετο Στέφη, άμα έκανα flame θα είχα βάλει και την προσωπική μου γνώμη γιατί δεν θέλω ΟΡ αλλά εδώ μιλάω καθαρά για το εκτελεστικό κομμάτι του cosplay και κυρίως όσον αφορά το τι μπορώ να προσφέρω εγώ ως φωτογράφος/editor. :\

Originally posted by Pyre Fly
PS: *dumb question* Eπιπλέον, αν το κάνουμε, από που θα προμηθευτούμε τα απαραίτητα υλικά για cosplay μιας που τα μαγαζια με τα καραναβαλικά, στολές, περούκες κ.λ.π δεν είναι ανοιχτά;

Όσον αφορά το Bleach θα πρέπει να ανησυχείτε για πολλά πράγματα ---όπως τα Zanpakuto τα οποία καλό θα ήταν να μην είναι πλαστικα -.- Αλλά θα πρότεινα να πούμε σε έναν που ασχολείται με internetικά ψώνια να τα παραγγείλει όλα και τα λεφτά τα βρίσκουμε...

---- Raito, Pain, Kaoru, Death the Kid, Lelouch, Frau, Yazoo, Kanji, Zexion, Gin, Kusuriuri, Ciel, Crow, Pikachu... Pick One!
------ Fangirls' Forces United ----> (We stalk because we care!)
-------- Patra's Otaku Kurabu... Έλα να σε μυήσουμε...

Posted Image

O Ανιμοπλανήτης μου^^

Καβαΐ Shotaaas~ <3


#10 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 18 April 2010 - 22:58

Μπορούμε επίσης να φτιάξουμε μόνοι μας ότι χρειάζεται, δεν είναι και πολύ δύσκολο. Motivation θέλει μόνο :riiight:
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#11 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 18 April 2010 - 23:06

......ωστόσο στην Πάτρα δεν είναι συνηθησμένες τέτοιες εκδηλώσεις ή οργανώσεις, οπότε αν το κάναμε θα τραβάγαμε υπερβολικά την προσοχή...


Η Πάτρα ειναι η κατ-εξοχήν κατάλληλη πόλη για να αποδεχτει κάτι τετοιο.
Η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη που το εχουν αποδεχτει χρόνια τώρα, δεν εχουν κάτι παραπάνω...



.....και δεν μ'αρέσει να βρίσκομαι στο spotlight heh :canthelp: Eκτός αν το κάνουμε βράαααδυ, σε κανα απομακρυσμένο δάσος.:sadist:


...αν ειναι να εχετε όλοι τετοιο σκεπτικό, καλύτερα να μη "το κουράζετε" παραπάνω, να μη το κάνετε καθόλου.
Cosplay θα πει: spotlight-εκτός από fun.

#12 Nekyia

Nekyia

    Lt. Obnoxious

  • Members
  • 52 posts

Posted 18 April 2010 - 23:19

^ Πώς ακριβώς είναι η κατεξοχήν πόλη για κάτι τέτοιο;

To spotlight εδώ είχε αρνητική σημασία. Το γεγονός ότι η Πάτρα δεν είναι συνηθισμένη σε τέτοιες εκδηλώσεις δυσκολεύει λίγο την κατάσταση του να μπεις στην διαδικασία να ντυθείς κ.λ.π μιας που όλη η πόλη θα σε δείνει με το δάχτυλο.
Επιπλέον δεν βλέπω το κακό του να γίνει το cosplay σε απομακρυσμένο χώρο.
One by one i'll tear down your walls and hope you'll see there's nothing to be afraid of.

#13 Stefi-chan

Stefi-chan

    Ultra Director

  • Members
  • 389 posts

Posted 18 April 2010 - 23:28

Από τη μια το cosplay θα γίνει σε απομακρυσμένο χώρο για να έχουμε το κατάλληλο φόντο, αλλά και να μας δουν, δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν πολλοί. Ειδικά στην Πάτρα, πολλοί ξέρουν τι είναι anime και έχουν μια ιδέα από cosplay (προσωπικές εμπειρίες με ΥΠΕΡ κάγκουρες και ΥΠΕΡ τρεντόνια που πιστεύαμε ότι δεν θα ήξεραν τον Χριστό τους, και ανακαλύψαμε πως είναι καμμένοι με anime και manga.)
Join the Patras otaku club or heads will roll ^^:Blissfull:

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#14 LNEnja

LNEnja

    Run. Jump. GLOMP! /repeat

  • Members
  • 35 posts

Posted 18 April 2010 - 23:29

Originally posted by Pyre Fly
To spotlight εδώ είχε αρνητική σημασία. Το γεγονός ότι η Πάτρα δεν είναι συνηθισμένη σε τέτοιες εκδηλώσεις δυσκολεύει λίγο την κατάσταση του να μπεις στην διαδικασία να ντυθείς κ.λ.π μιας που όλη η πόλη θα σε δείνει με το δάχτυλο.

Κοίτα δες το ως outsider. Άμα έβλεπες ένα τσούρμο κόσμο να τρέχουν με κάτι κουφά ρούχα και μια υστερική με φωτογραφική να τους σαλαγάει σαν τα πρόβατα τι θα έλεγες;; Ότι κάποια φωτογράφιση κάνουν... Αυτό θα πουν όλοι. Και στην τελική μην νομίζεις ότι θα είσαι η μόνη στο spotlight μιας και δεν θα είσαι η μόνη ντυμένη =)

---- Raito, Pain, Kaoru, Death the Kid, Lelouch, Frau, Yazoo, Kanji, Zexion, Gin, Kusuriuri, Ciel, Crow, Pikachu... Pick One!
------ Fangirls' Forces United ----> (We stalk because we care!)
-------- Patra's Otaku Kurabu... Έλα να σε μυήσουμε...

Posted Image

O Ανιμοπλανήτης μου^^

Καβαΐ Shotaaas~ <3


#15 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 19 April 2010 - 00:05

^ Πώς ακριβώς είναι η κατεξοχήν πόλη για κάτι τέτοιο;


Ελαμ' ντε?
Αυτό ακριβως ρωταω και γω: πως ακριβώς δεν ειναι η κατεξοχήν πόλη για κάτι τετοιο?

Για να ξεφυγουμε από το παιχνίδι της κολοκυθιάς, η Πάτρα ειναι μια πόλη με παραδοση στις μεταμφιέσεις. Μια παραδοση που υπήρχε απο πριν γεννηθουμε εμεις.

To spotlight εδώ είχε αρνητική σημασία. Το γεγονός ότι η Πάτρα δεν είναι συνηθισμένη σε τέτοιες εκδηλώσεις δυσκολεύει λίγο την κατάσταση του να μπεις στην διαδικασία να ντυθείς κ.λ.π μιας που όλη η πόλη θα σε δείνει με το δάχτυλο.
Επιπλέον δεν βλέπω το κακό του να γίνει το cosplay σε απομακρυσμένο χώρο.


Ενα κι ενα κανουν δυο: αμα ειναι καποιος πολύ ντροπαλός και τραβάει το ζορι του "φοβαμαι μη με δειχνουνε οι περαστικοι και με κραξει κανας περιπτεράς" τοτε δεν εχει καμια δουλεια να εκδηλωσει το παραμικρό ενδιαφερον ή να κανει την παραμικρή αποπειρα για cosplay, εκτος αν φτιαξει κοστουμι για να το φορεσει μονο μεσα στο σπίτι του, τον φωτογραφίσει η ξαδερφη του με το κινητό στο σαλόνι και οι φωτογραφιες δεν βγουν ποτέ στο ιντερνετ.
Και κατι που εχω ζησει εγω και πολλοι αλλοι εκ πειρας, ειναι πως ο περαστικός κοσμακης στο δρομο κατα το 90% δεν εχει ουδεμια ορεξη να σχολιάσει ενα παραξενο κοστούμι. Ο περαστικός κοιτά περισσοτερο να παει στη δουλειά του και εχει τις σκωτουρες του περισσοτερο απ οσο φανταζεσαι, απο το να χαραμισει λεπτά απ το χρονο του να σε γιουχαρει...

Αν μονο εσυ προσωπικά εχεις τετοιους ενδιασμούς, παρε την αποφαση πολύ προσωπικά και μην προσπαθεις να επηρεασεις περισσοτερο κοσμο. Το cosplay πια στην Ελλάδα εχει πάρει καποια δημοσιότητα, αρα ο κοσμος μπορει να κρινει μονος του αν ειναι ετοιμος να επιχειρησει κατι για πρωτη-προσωπική φορά.

Ενα απόμερο δασος μπορει να επιλεγει ως τοποθεσία ομαδικού cosplay για φωτογράφιση μόνο εφοσον το περιβαλλον ταιριαζει με το κόνσεπτ του ανιμε. Σε καμια περίπτωση επειδη θελετε να κρυφτειτε απο τα "αδιακριτα βλεμματα".
Για μια φωτογραφιση one piece cosplay group για παραδειγμα, θα ταιριαζε μια παραλία...