Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Angel Beats


  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 07 April 2010 - 15:20

Αngel Beats
Posted Image

H εν λόγω νέα anime σειρά αποτελεί μέρος ενός project που αποτελεί καρπός συνεργασίας μεταξύ της Key (Clannad, Air, Kanon) και της ASCII Media Works (που εκδίδει και το περιοδικό Dengeki G's Magazine όπου έχει δημοσιευτεί το light novel του Angel Beats και δημοσιεύονται 2 on going σειρές manga) και το σενάριο σύμφωνα με την Wikipedia ( http://en.wikipedia.org/wiki/Angel_Beats ) έχει ως εξής:

Angel Beats! takes place in the afterlife, and follows the main protagonist Otonashi, a boy who lost his memories of his life after dying. He is enrolled into the afterlife school, which exists as a middle ground between heaven and earth, where students learn to give up any lingering attachments they still have from life before finally going to heaven. While the injuries or cause of death is gone, those in the afterlife school still can feel pain or other things as they did when they were alive. Otonashi meets a girl named Yuri who invites him to join the SSS—Shinda Sekai Sensen (死んだ世界戦線?, lit. Afterlife War Front)—an organization she leads which fights against God. The student council at the school, led by the student council president and angel Tenshi, is in charge of keeping the status quo and serve to fight against the SSS.



Ιδού το επίσημο trailer της σειράς:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=gQNipo08ejM[/media]
Για την ώρα έχει βγει το πρώτο επεισόδιο τ' οποίο θα βρείτε μεταφρασμένο από διάφορα fansub groups. To τσέκαρα μόλις χθες από τους Mazui (από τους οποίους έχω δει και διάφορα άλλα anime όπως το To aru Kagaku no Railgun) και μου άφησε καλές πρώτες εντυπώσεις κι ως ιδέα φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον (αρκεί να την υλοποίησουν σωστά στο γενικό σύνολο). Για να δούμε αν θα συνεχίσει να είναι το ίδιο καλό και μετά ή θα προκύψει καμιά μετριότητα...


#2 papp0us

papp0us

    Clean-Up Batter

  • Members
  • 515 posts

Posted 07 April 2010 - 15:23

και μόνο που είναι μπλεγμένη η KEY θα το δώ και θα το τελειώσω ακόμα και αν είναι μάπα, τιμής ένεκεν. Σε λίγο θα κάτσω να δώ το πρώτο και θα επιστρέψω με εντυπώσεις. Αριγκατο Vetus-sensei

Angroid.gr Android à la Ελληνικά


#3 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 07 April 2010 - 15:44

Aμ κι εγώ επειδή είμαι fan της Κey ξεκίνησα να το βλέπω. :ureshii:

#4 Keiki

Keiki

    Your average weirdo

  • Members
  • 280 posts

Posted 07 April 2010 - 15:54

Παρομοίως Key fan κι εγώ, αλλά το πρώτο επεισόδιο δε μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση για να πώ την αλήθεια. Η κεντρική ηρωίδα παραμοιάζει με την Haruhi και σε σχέδιο και σε συμπεριφορά ενώ και οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν έχουν κάτι το πολύ πρωτότυπο.

Απο την άλλη, πάντα οι ιστορίες της Key αργούν κάπως να πάρουν μπρός, οπότε πιθανόν να έχουμε μεγάλη βελτίωση στην συνέχεια. Ο ίδιος ο Jun Maeda πάντως σε συνέντευξή του που διάβασα πριν λίγες μέρες είπε πως πρόκειται για άλλη μια "tearjerker" σειρά.

Το συνεχίζω ελπίζοντας και ίδωμεν.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#5 papp0us

papp0us

    Clean-Up Batter

  • Members
  • 515 posts

Posted 07 April 2010 - 16:25

Παρομοίως Key fan κι εγώ, αλλά το πρώτο επεισόδιο δε μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση για να πώ την αλήθεια. Η κεντρική ηρωίδα παραμοιάζει με την Haruhi και σε σχέδιο και σε συμπεριφορά ενώ και οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν έχουν κάτι το πολύ πρωτότυπο.

Απο την άλλη, πάντα οι ιστορίες της Key αργούν κάπως να πάρουν μπρός, οπότε πιθανόν να έχουμε μεγάλη βελτίωση στην συνέχεια. Ο ίδιος ο Jun Maeda πάντως σε συνέντευξή του που διάβασα πριν λίγες μέρες είπε πως πρόκειται για άλλη μια "tearjerker" σειρά.

Το συνεχίζω ελπίζοντας και ίδωμεν.

Τέτοια λέγε μου, τέτοια λέγε μου.. το 1/10 του clannad αμα πιάσει θα κλαίω απο χαρά

Angroid.gr Android à la Ελληνικά


#6 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 07 April 2010 - 16:35

Εμένα πάντως το πρώτο επ. δε μου άρεσε καθόλου, οπότε drop με τη μία. Αν καλυτερεύσει, πείτε μου.

EDIT: καλυτερεύσει = οι χαρακτήρες να μην είναι τόσο καρικατούρες και να ξεφύγει από την εύκολη δικαιολογία για να δείχνει school-life κομμάτια ανάμεσα στις μάχες (δύσκολο μάλλον).
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#7 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 07 April 2010 - 16:42

Ψιλό περίεργο πρώτο επ μια μίξη κωμωδίας και action τίποτα το φοβερό άλλα είχε χαβαλέ, η πρωταγωνίστρια μοιάζει με την Haruhi(ποιο πολύ εμφανισιακά πάρα σαν χαρακτήρας)άλλα το concept δείχνει ενδιαφέρων there all dead?? or in VR mode ενώ και το λίγο που έδειξε από δράση μου φάνηκε κάλο.

+ Ωραίο το τραγουδάκι προς το τέλος και μάλιστα ποιο πολύ από το πρώτο επ του k-on.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#8 Aposutorosu

Aposutorosu

    Anime Amateur

  • Members
  • 93 posts

Posted 07 April 2010 - 19:10

έχω δει λίγο από το πρώτο επ καλό φαίνεται. το θέμα είναι πολύ καλό πιστεύω αλλά το θέμα είναι πως θα το συνεχίσουν βέβαια. Το animation κυμαίνεται σε καλά επίπεδα και οι χαρακτήρες μου αρέσουν σχεδιαστικά. έχει διαβάσει κανείς το μάνγκα?

#9 spartankid

spartankid

    LALA-RU

  • Members
  • 138 posts

Posted 08 April 2010 - 02:08

μου άρεσε το πρώτο επ αν και χάθηκα στην μετάφραση των mazui και ήμουν με το λεξικό στο χέρι κάποιες στιγμές :P αν και μου μείνανε κάποιες απορίες μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα αν και περιμένω περισσότερα στο μέλλον

#10 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 10 April 2010 - 11:24

Βγήκε και το 2ο.
Συνεχίζει να μου αρέσει :kawaii:
Δεν έχω υπογραφή :oo:

#11 TheChoSenOnE

TheChoSenOnE

    Anime Freak

  • Members
  • 499 posts

Posted 10 April 2010 - 12:18

hhhmmm ωραιο και το 2ο:awww:,αξιζει μου φεναιτε...:kakaka:
Posted Image

#12 DmJapan

DmJapan

    音乐 , 音楽 , 음악

  • Members
  • 95 posts

Posted 10 April 2010 - 13:13

Πολύ καλή και η εισαγωγή! Ελπίζω σε ανάλογη συνέχεια.

Δεν είναι αναγκαστικά κάτι κακό αλλά
Spoiler:

Overclocked Remix
Promoting videogame music as a form of art.
Posted Image

孤單時有人把你想念...

#13 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 10 April 2010 - 15:35

Καλα αυτη τη σειρα την παρακολουθω 100%:hahaha:.

Παμε και για το 2ο επισοδιο.

qzMHWHd.png


#14 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 April 2010 - 15:43

Καλουτσικη φαινεται η σειρα. Ψιλοκλασσική οτι να ναι φαση. Αλλα νομιζω πολυς και αδικαιολόγητος ντορος.
Posted Image

#15 Keiki

Keiki

    Your average weirdo

  • Members
  • 280 posts

Posted 10 April 2010 - 15:57

Καλουτσικη φαινεται η σειρα. Ψιλοκλασσική οτι να ναι φαση. Αλλα νομιζω πολυς και αδικαιολόγητος ντορος.

Μετά από 2 επεισόδια τείνω να συμφωνήσω τελικά. Η σειρά δεν είναι κακή, και πιστεύω οτι θα βελτιωθεί ακόμα πιο πολύ αργότερα αλλά δεν δικαιολογεί με την καμία όλο το hype που την περιβάλει. Όσο για το περιβόητο OP που το περίμεναν οι fan της Key, απλά καλό αλλά χωρίς να ξεχωρίζει.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews