Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Goodnight Punpun


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 February 2010 - 06:00

おやすみプンプン
Goodnight Punpun

A seinen slice-of-life manga by Asano Inio || 8 volumes (ongoing) || Serialized in Weekly Big Comic Spirits

Posted Image


Καταρχήν, μερικά λόγια για τον δημιουργό: Ο Inio Asano είναι ένας από τους πιο underrated mangaka που γνωρίζω, του αξίζει πολύ περισσότερη αναγνώριση απ' όση έχει κερδίσει μέχρι σήμερα. Πρόκειται αναμφίβολα για έναν από τους καλύτερους συγγραφείς slice-of-life ιστοριών που έχω διαβάσει, και αυτό σας το λέει ένας λάτρης του είδους. Από δράματα ενηλικίωσης μέχρι ψυχολογικά thriller, ο Inio Asano ξέρει να γράφει τα πάντα, με λεπτό συναίσθημα, πρωτοτυπία στο storytelling, και το κυριότερο απ' όλα, με τρομερή οξυδέρκεια και βαθιά γνώση του πως συμπεριφέρονται οι άνθρωποι υπό τις εκάστοτε συνθήκες. Στο ενεργητικό του περιλαμβάνονται έργα όπως το Solanin, το Nijigahara Holograph και το What A Wonderful World. Αξίζει να διαβάσετε ό,τι έχει μεταφραστεί από τα έργα του, είναι όλα τους διαμάντια. Το Goodnight Punpun είναι το μεγαλύτερό του έργο μέχρι στιγμής.

~

To feel like a mockingbird...


Το Goodnight Punpun είναι μια ιστορία ενηλικίωσης διαφορετική από τις άλλες.

Ήδη από την πρώτη σελίδα ο αναγνώστης θα βρεθεί μπροστά σε μια κραυγαλέα αντίθεση. Ο πρωταγωνιστής Punpun και η οικογένιά του απεικονίζονται σαν πουλιά βγαλμένα από cartoon, ενώ κάθε άλλος χαρακτήρας έχει αποδωθεί ρεαλιστικά. Φυσικά, αυτή δεν είναι η πραγματική τους μορφή. Ο Punpun είναι κι αυτός άνθρωπος, απλά εμείς βλέπουμε την εικόνα που έχει ο ίδιος για τον εαυτό του. Νιώθει κατώτερος από τους γύρω του, ασήμαντος, μηδαμινός. Παρεμπιπτόντως, ούτε το όνομα "Punpun" είναι το πραγματικό του. Είναι απλά ένα παρατσούκλι που ο ίδιος ακούει ή διαβάζει στη θέση του κανονικού ονόματός του.

Η κραυγαλέα αντίθεση λειτουργεί και σε μια επιπλέον διάσταση. Αν και η κωμική μορφή του Punpun και της οικογένιάς του κυριαρχεί μέσα στο manga, παρούσα σε σχεδόν κάθε σελίδα, το ίδιο το manga είναι κάθε άλλο παρά κωμικό (υπάρχουν μεν ορισμένα αστεία στιγμιότυπα, αλλά δεν αρκούν για να δώσουν τον χαρακτηρισμό "comedy"). Αυτή η ασυμφωνία μεταξύ κωμικού σχεδίου και σοβαρής ιστορίας είναι ένα έξυπνο όπλο που χρησιμοποιεί ο Asano για να δημιουργήσει ακόμα εντονότερα συναισθήματα στον αναγνώστη.

Posted Image


Μ' αυτήν την αλλόκοτη τεχνοτροπία λοιπόν αποδίδεται στο χαρτί η ζωή του Punpun, ενός παιδιού που ΔΕΝ ζει σε έναν όμορφο κόσμο ονειρικά πλασμένο. Κάθε μέρα που περνάει βρίσκεται αντιμέτωπος με την τρέλα του κόσμου γύρω μας, και συλλέγει εμπειρίες προσπαθόντας να προσαρμοστεί στο περιβάλλον και να βρει την πολυπόθητη ευτυχία. Το manga ενίοτε επεκτείνεται και στις ζωές άλλων ατόμων που έχουν σχέση με τον Punpun, όπως του αντικοινωνικού θείου του, ένος συμμαθητή του που γίνεται εγκληματίας και άλλων.

Σ' αυτό το manga τίποτα δεν είναι ωραιοποιημένο. Άσχημες πτυχές της πραγματικότητας κάνουν συχνα την εμφάνισή τους. Οικογενιακή βία, απιστία, κοινωνική περιθωριοποίηση, σεξουαλική ανασφάλεια, απομόνωση, προδωσία, έρωτας χωρίς ανταπόκριση, εγωισμός... ο Asano δεν διστάζει να τσαλακώσει και να λερώσει τους χαρακτήρες του. Ο καθένας έχει τα ελαττώματά του και τις παραξενιές του.

Posted Image


Το Goodnight Punpun απότελεί μια σπουδή πάνω στην κατάθλιψη. Σαν άτομο που έχει περάσει αρκετές κρίσεις κατάθλιψης, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το manga πέφτει εξαιρετικά μέσα στο πως είναι να ζεις μ' αυτήν την ψυχική νόσο. Το γεγονός ότι ο Punpun έχει μια εικόνα-καρικατούρα για τον εαυτό του, το γεγονός ότι δεν τον βλέπουμε ποτέ να μιλάει παρα μόνο διαβάζουμε τις σκέψεις του μέσα στην αφήγηση (άρα και ο ίδιος βλέπει τη ζωή του σε τρίτο πρόσωπο), οι συχνές "συνομιλίες" του με τον θεό σε μια μάταια προσπάθεια να βρει ένα νόημα, μια εξήγηση για αυτά που συμβαίνουν ("συνομιλίες" που συνήθως δεν βγάζουν πουθενά), το γεγονός ότι ποτέ του δεν έχει αυτοπεποίθηση και πάντα υποψιάζεται ότι οι άλλοι έχουν τη χειρότερη γνώμη γι' αυτόν, όλα αυτά είναι συμπτώματα ατόμων που πάσχουν από κατάθλιψη. Ο Asano είτε γράφει από προσωπική εμπειρία, είτε έχει κάνει έρευνα πάνω στο θέμα, είτε είναι ιδιοφυία.

Στα ιαπωνικά, "punpun" είναι ονοματοποιία για θυμό. Ο εσωτερικός θυμός είναι ένα θέμα που εμφανίζεται συχνά στο Goodnight Punpun. Η ζήλεια, το άδικο, οι τύψεις, η απόγνωση, τυραννούν συχνά τον μικρό πρωταγωνιστή.

Posted Image


Ειδική μνεία, πιστεύω, αξίζει να γίνει για το artwork του έργου, το οποίο είναι απλά άριστο. Η λεπτομέρεια στο σχέδιο στα τοπία είναι αξιοθαύμαστη, και αρκετές σκηνές έχουν μια μοναδική δυναμικότητα. Πολλές φορές συμβάλει το contrast μεταξύ κωμικού και σοβαρού που προανέφερα. Αυτό το manga θα κέρδιζε άνετα το βραβείο καλύτερης φωτογραφίας, αν υπήρχε τέτοιο βραβείο. :P

Posted Image


Το Goodnight Punpun αποτελεί κατα την ταπεινή μου άποψη το καλύτερο έργο του Asano μέχρι στιγμής (έχω μεγάλες προσδοκίες από αυτόν τον άνθρωπο, με κάθε του έργο ξεπερνάει τον εαυτό του), και συνάμα το πιο προσιτό για αναγνώστες που δεν είναι εμπειροι με το στυλ του. Αν θέλετε να διαβάσετε ένα "emotional rollercoaster" manga, που τη μια στιγμή θα σας αφήνει με ένα πλατύ χαμόγελο, και την άλλη στιγμή θα σας καταπλακώνει, το Goodnight Punpun είναι ακριβώς αυτό που ζητάτε.

The best of times, the worst of times...

~

Download εδώ. Καλή σας διασκέδαση!

Posted Image

Spoiler: Nothing to see here, move along


Edited by Kenny, 20 June 2011 - 12:37.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 01 February 2010 - 12:28

κάτι που σίγουρα θα προσέξω αναμφισβήτητα. Γιατί I know exactly the experience feeling like a mockingbird.
Ίσως και αυτός ο τίτλος θα μπορούσε να είναι ένα καλό παράδειγμα για πολλούς

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 February 2010 - 12:35

Aπίστευτη παρουσίαση! Άξιζε η μακρόχρονη αναμονή για το φημισμένο post 6000. Η σειρά είναι δελεαστικότατη και μπήκε στο top των προτεραιοτήτων μου.Και το σχέδιο φαίνεται πραγματικά απίστευτο.

Μια ερώτηση μόνο. Λες 6 τόμοι αλλά στο link που έδωσες υπάρχουν μόνο πέντε (downloaded already btw). 6 έχουν μεταφραστεί ή 6 έχουν βγει και έχουν μεταφραστεί οι πέντε?

#4 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 01 February 2010 - 13:30

Aπίστευτη παρουσίαση! Άξιζε η μακρόχρονη αναμονή για το φημισμένο post 6000. Η σειρά είναι δελεαστικότατη και μπήκε στο top των προτεραιοτήτων μου.Και το σχέδιο φαίνεται πραγματικά απίστευτο.

Μια ερώτηση μόνο. Λες 6 τόμοι αλλά στο link που έδωσες υπάρχουν μόνο πέντε (downloaded already btw). 6 έχουν μεταφραστεί ή 6 έχουν βγει και έχουν μεταφραστεί οι πέντε?


οι 5 έχουν μεταφραστεί μέχρι στιγμής αλλά ο 6ος έχει ήδη βγεί

#5 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 02 February 2010 - 07:13

Hmm... Ωραία σειρά... Διάβασα είδη καμιά 20αριά chapters μονοκοπανιά :canthelp: Επίσης ανακάλυψα ότι ωραία μουσική συνοδεία για την σειρά μπορεί να είναι κάτι σαν το soundtrack του machinarium. Επίσης ο punpun μου θύμισε τον χαρακτήρα του blueberry garden :hihi2:
phmava.php

#6 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 February 2010 - 14:25

Επίσης ανακάλυψα ότι ωραία μουσική συνοδεία για την σειρά μπορεί να είναι κάτι σαν το soundtrack του machinarium.

Χεχε, δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο. :P Ενώ έπαιζα Machinarium, το ρομποτάκι μου έφερνε συχνά στο μυαλό τον Punpun.

(Great game, btw, recommended.)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#7 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 02 February 2010 - 14:34

WHOA...! Απίστευτη παρουσίαση, manga που κεντρίζει το ενδιαφέρον στο πρώτο δευτερόλεπτο. Η εικόνα της καρικατούρας μέσα στο ρεαλιστικό περιβάλλον με κόλλησε αμέσως. Τρέχω. :bike:

Posted Image


#8 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 02 February 2010 - 14:41

φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, λέω να το τσεκάρω, η όλη ιδέα μου αρέσει πολύ

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#9 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 02 February 2010 - 16:03

Ρε, Kenny, με τόσα anime που έχουμε να δούμε τώρα με τα awards μας δίνεις τέτοια αριστουργήματα και μας αποσυντονίζεις? :chigau:

Σοβαρά τώρα, η σειρά είναι ότι καλύτερο slice-of-life έχω διαβάσει. Σε δυομιση ώρες είχε φύγει. Ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι manga του είδους μπορεί να έχει τέτοιο βάθος. Το σχέδιο θα το αδικούσαμε αν λέγαμε ότι είναι σαν φωτογραφία μιας και θέλει πολύ τέχνη για να βγουν τέτοιες φωτογραφίες. Ο τύπος χρησιμοποιεί απίστευτα το φως! Και η καρικατούρα συνδυάζεται πολύ ωραία με το ρεαλιστικό, και ώρες ώρες κάνει ακόμα πιο δυνατές τις σκηνές, όπως στο τέλος του πρώτου κεφαλαίου. Ας μη μιλήσουμε για τις εκφράσεις που παίρνουν ώρες ώρες οι δάσκαλοι του Punpun. :kakaka:

Spoiler:

15fkk04.jpg


#10 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 February 2010 - 22:50

Αρρώστια. Διάβασα τα πρώτα τέσσερα volumes σε ένα απόγευμα και μετά σταμάτησα για να σκεφτώ. Πρίν κοιμηθώ το σκεφτόμουν και οταν ξύπνησα η δεύτερη σκέψη μου ηταν "Πρέπει να διαβάσω και το πέμπτο!"
Spoiler:


#11 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 03 February 2010 - 23:40

Αρρώστια. Διάβασα τα πρώτα τέσσερα volumes σε ένα απόγευμα και μετά σταμάτησα για να σκεφτώ. Πρίν κοιμηθώ το σκεφτόμουν και οταν ξύπνησα η δεύτερη σκέψη μου ηταν "Πρέπει να διαβάσω και το πέμπτο!"

Spoiler:

θα απαντήσω σε λίγα όσο καλύτερα μπορώ
Spoiler:


#12 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 04 February 2010 - 10:43

Nice....manboto μου φοβερή παρουσίαση, ξεκινάω το καβούρδιασμα του αγροτεμαχίου πάραυτα...:gotit:

Spoiler:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#13 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 04 February 2010 - 16:42

Λοιπόν, μόλις τελείωσα τους 5 τόμους και θα χαρακτήριζα αυτό το manga ως "τρομακτικά ανθρώπινο". Είναι γλυκόπικρο, είναι ανατριχιαστικό, είναι θλιβερό, είναι όμως κι αισιόδοξο. Πώς τα καταφέρνει και τα συνδυάζει όλα αυτά, δε ξέρω, αλλά το κάνει και μάλιστα με ευκολία κι επιτυχία.

Spoiler:


Την ιστορία του Punpun την ερμηνεύει κανείς με τον δικό του τρόπο. Άλλωστε, όλοι λίγο-πολύ περάσαμε τις φάσεις που περνάει αυτός, αν και όχι τόσο καταθλιπτικά. Ο καθένας βγάζει συμπεράσματα και βλέπει τον εαυτό του ξεχωριστά στον Punpun. Και, παρεμπιπτόντως, όχι πως θέλω να διαψεύσω τον παππούλη, αλλά νομίζω ότι η εικόνα του ως καρικατούρα έχει να κάνει και με αυτό: είναι α-προσωποποιημένος για να λειτουργεί ως σύμβολο, ώστε να μπορεί ο οποιοσδήποτε να ταυτιστεί μαζί του. Όπως και κάποιοι χαρακτήρες σε πεζά που δεν αποκτούν ποτέ όνομα.

Και μια παρατήρηση:
Spoiler:

Posted Image


#14 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 04 February 2010 - 17:24

Και μια παρατήρηση:

Spoiler:


Αυτό το παρατήρησα κι εγώ. Μάλιστα ισχύει και για τη μαμά του Punpun.

Spoiler:

15fkk04.jpg


#15 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 04 February 2010 - 17:28

παρατηρήσατε ότι ο punpun δεν μιλάει ποτέ directly?
το συνειδητοποίησα κάποιες ώρες αφού το τελείωσα και μου έκανε εντύπωση που δεν το έπιασα νωρίτερα

kenny πραγματικά η παρουσίασή σου είναι ανάλογη του μάνγκα (είναι η δεύτερη φορά που διαβάζω ολόκληρη παρουσίαση και δε βαριέμαι)

ως πορωμένη διάβασα δυστυχώς κάποια spoiler για το 6ο volume...
Spoiler:

ελπίζω να μεταφραστεί γρήγορα το υπόλοιπο και κυρίως το τέλος της ιστορίας (όοοταν αυτή τελειώσει) να είναι δεμένο

Posted Image