Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Photoshooting Meetings στην Αθήνα? Παρακαλώ ψηφίστε.


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

Poll: Σας ενδιαφέρει να γίνουν cosplay photoshootings? (19 member(s) have cast votes)

Σας ενδιαφέρει να γίνουν cosplay photoshootings?

  1. Ναι, μόνο σε κλειστούς χώρους. (αίθουσες, σπίτια, στούντιο) (2 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  2. Ναι, μόνο σε ανοιχτούς χώρους (πάρκα, κτλ) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Ναι, οπουδήποτε. (17 votes [89.47%])

    Percentage of vote: 89.47%

  4. Όχι, ασχολούμαι με cosplay αλλά δε με ενδιαφέρει. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 31 December 2009 - 16:50

Κατ'αρχήν χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!

Κατά δεύτερον, δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να βάλω αυτό το poll εδώ (καθώς λέει "και οργάνωση meetings" [το οποίο και αφορά] ή στο cosplay sub-forum [το οποίο επίσης αφορά] ή κάπου αλλού. Παρακαλώ τους mods να το μετακινήσουν όπου νομίζουν ότι είναι πιο σχετικό).

Στο ψητό: το 2009 τα photo-shootings πριν τα πάρτυ στην Αθήνα (σε αντίθεση με τη Θεσσαλονίκη) πάτωσαν. Οι λόγοι ήταν πολλοί και καλοί, είχαν κυρίως να κάνουν με το μέγεθος της πόλης. Οπότε προτείνω να διοργανώσουμε photoshooting σε ΣΚ που δε θα γίνονται πάρτυ.

Τα θετικά είναι δύο: Καλύτερο φως και καλύτερο περιβάλλον για την ανάδειξη των στολών/κοστουμιών. Επίσης περισσότερος χρόνος και χώρος για πόζες :) Τα αρνητικά τα ξέρετε :(

Όπως και να έχει, για να μη βγει μια "αυταρχική" ανακοινώση συνάντησης και πατώσουμε και στο 2010, σκέφτηκα ότι θα είναι καλύτερο να γίνει ένα Poll και να δούμε αν υπάρχει επαρκής "λαΪκή" θέληση για κάτι τέτοιο και το πώς το θέλει η πλειοψηφία να γίνει (αν το θέλει).

Οπότε σας παρακαλώ να ψηφίσετε στο παρακάτω poll. με ορίζοντα να διοργάνωσουμε κάποιο photoshooting (καιρού επιτρέποντος) ένα από τα 2 τελευταία ΣΚ του Ιανουαρίου (που μάλλον δε θα έχει πάρτυ στην Αθήνα)!

EDIT: το POLL κλείνει 9/1. Οι ψήφοι είναι Non-Public (λογικά).

#2 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 31 December 2009 - 21:50

Προσωπικά μιλώντας θέλω κάποια στιγμή να γίνει μια αξιοπρεπής φωτογράφηση απλά για την εποχή έχω μια ένσταση διότι πιστεύω ότι θα κάνει κρύο...αλλά όχι ότι αυτό θα με σταματήσει από το να έρθω...

I would likePosted Image for a pet...


#3 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 31 December 2009 - 22:01

Για αυτό ακριβώς το λόγο έχω προσθ΄σει και το "κλειστό χώρος". Και επειδή σε ένα κλειστό χώρο μπορεί η αλλαγή ρούχων να γίνει εκεί, ώστε πολλοί που "ντρέπονται" με το φως της μέρας να μπορέσουν να έρθουν. Τώρα μη με ρωτάς ακόμα "ΠΟΙΟΣ ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ". Κάτι θα βρεθεί αν υπάρξει θέληση, μην αμφιβάλλεις.

#4 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 02 January 2010 - 18:26

Εγώ είμαι υπέρ και των μέσα και των έξω γιατί πιστεύω πως εξαρτάται από το κος που φωτογραφίζεται.

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#5 ~*memole*~

~*memole*~

    ~ponyo ponyo~

  • Members
  • 106 posts

Posted 03 January 2010 - 01:57

Εγώ σκεφτόμουν οτι σε cos photoshoot είναι ωραίο να ταιριάζει το περιβάλλον και με το συγκεκριμένο άνιμε που κάνει ο καθένας, αλλά ξέρω αυτό είναι δύσκολο...
αλλά είμαι μέσα και για αυτό εννοείται όπως οργανωθεί, μπορεί η πρώτη φορά να μη μας πέτυχε απο άποψη κόσμου αλλά απο φωτό ήταν τέλεια. Συμφωνώ πως μέρα εκτός πάρτυ βολεύει πολύ περισσοτερο και είναι και μια καλή καινούρια φάση για το κοσ. Στα πάρτυ δεν είναι το ίδιο, photoshoots οργανωμένες are much more fun!

και επίσης όποιος θα θελε να κάνει μια φωτογράφιση για το κοσ του γενικά, σχετική με το κος του (περιβάλλον, εφέ κλπ κλπ) όπως οι ιαπωνικές, προσφέρω τις φωτογραφικές μου ικανότητες (όποιες είναι αυτές :P). Μονδέλα!!!
Posted ImagePosted Image

#6 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 03 January 2010 - 11:15

και επίσης όποιος θα θελε να κάνει μια φωτογράφιση για το κοσ του γενικά, σχετική με το κος του (περιβάλλον, εφέ κλπ κλπ) όπως οι ιαπωνικές, προσφέρω τις φωτογραφικές μου ικανότητες (όποιες είναι αυτές :P). Μονδέλα!!!


Same here, και είμαι σίγουρος ότι και άλλοι "φωτογράφοι" ψήνονται. Όμως ήλπιζα σε κάτι πιο μαζικό αντί να τρέχουμε για/σε κάθε έναν ξεχωριστά :) :)

#7 ~*memole*~

~*memole*~

    ~ponyo ponyo~

  • Members
  • 106 posts

Posted 04 January 2010 - 00:42

οχι απλά εγώ έλεγα και ξέχωρα από πάρτυ, έτσι όποτε θα γούσταρε κάποιος, για τη πλάκα γενικά. εγώ είμαι μέσα και σε μαζίκο και για όποτε θα ήθελε κάποιος μόνος του.
Posted ImagePosted Image

#8 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 04 January 2010 - 10:54

Ναι, ναι, το ίδιο ακριβώς λέμε ~*memole*~ :)

ΥΓ: Ωραίο το avatar σου ;)

#9 ~*memole*~

~*memole*~

    ~ponyo ponyo~

  • Members
  • 106 posts

Posted 04 January 2010 - 23:15

thanks :) ponyo ponyo~
Posted ImagePosted Image

#10 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 07 January 2010 - 10:07

Να υποθέσω πως μιλάμε & για ήδη υπάρχουσες στολές που έχει ο καθένας, όχι μόνο καινούργιες για το ό,τι γίνει.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#11 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 07 January 2010 - 10:22

In my mind, μιλάμε μόνο για έτοιμες/παλιότερες στολές! :) (όχι ότι θα έλεγα όχι και σε νέες....)
Βασικά είμαι αμφίρροπος ανάμεσα σε χύμα και σε θεματικά (π.χ. μόνο bleach, μόνο one piece, κτλ photoshootings). Μάλλον θα πρέπει να βάλω ένα δεύτερο -και τελευταίο- poll μετά από αυτό (που κλείνει μεθαύριο).
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#12 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 10 January 2010 - 13:07

ΟΚ, το poll έκλεισε. Φαίνεται να υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον. Thank you! :)
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews