Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Bleach cosplay group (Αθήνα)


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 08 November 2009 - 21:30

Χαιρετε χαιρετε...ναι εγω ειμαι η κοπελα που εχει παθει τρελο addict με τα cosplay και εχει μπερδεψει τα μπουτια της!!!
Λοιπον,ο λογος που ανοιγω αυτο το τοπικ τοσο νωρις ειναι για να προσεγκισουμε κοσμο και να οργανωσουμε προσεκτικα μια ομαδα ατομων που ο καθενας θα αναλαβει να κανει εναν χαρακτηρα απο το Bleach,οπως ακριβως εγινε και με το γκρουπ του one piece.
O λογος που ανοιγω το ποστ τοσο νωρις ειναι πως μετα απο πολλες κουβεντες και συμβουλες και αποψεις,βγηκαμε στο συμπερασμα πως τα cosplay του Bleach θελουν πολυ δουλεια χρημα και χρονο.Γιαυτο περαν του οτι μπορειτε να δηλωσετε ειτε με pm ειτε δημωσιως τι θελετε να κανετε ωστε να μην αναλαβει αλλος αυτο που θελετε στο ιδιο παρτυ,θα δωθουν συμβουλες για σωστη κατασκευη των Zanpakuto,των στολων των σινιγκαμι,των αρανκαρ,των Hollow mask ακομη και ιδεες για Bankai :P!!!
Ερωτηση ποτε θα γινει αυτο?
απαντηση οταν θα εχουμε μαζεψει τουλαχιστον ολους τους Captains συν 5 arrancar συν τους κυριους ρολους(ichigo,rukia,chad,ishida)και οτι αλλο προκυψει,και τα κοστουμια θα ειναι ετοιμα εεεεε οταν γινουν ολα αυτα με πολυ δουλεια και υπομονη(και χρημα) τοτε εχει ο θεος βλεπουμε ποιο παρτυ θα γινει πρωτο και παμε!!!
Ηδη υπαρχουν ατομα που εχουν δηξει ενδιαφερον
Eγω-Katen Kyokotsu
Xa0s-Shunsui Kyoraku
Tomodachi2-Retsu Unohana
Cassiel-secret
Laiste-
Nemu Kurotsuchi
Neuro
Kimihiro
Misha Yoshiko
-Kon
Evaofadawn
Stefi-chan
Toros-Mayuri Kurotsuchi
Adam Blade
περιμενω γνωμες συμβουλες και ιδεες
cosplay hint ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΗ ΝΕΛΙΕΛ

Edited by Lucy-Nyu, 13 November 2009 - 12:59.

Posted Image

#2 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 08 November 2009 - 21:37

Αν είναι για Αθηνά εγώ σου έχω πει μεταξύ ποιον 2 είμαι από τους arrancar.:8):
Spoiler:


#3 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 08 November 2009 - 21:40

κοιτα προς το παρον λεμε αθηνα και αν ειναι επιτυχια ε παει στο καλο να μην παμε βολτουλα πανω ψηλα???
Posted Image

#4 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 08 November 2009 - 23:06

Προς αποφυγή μπερδέματος για τα παιδιά του Βορρά, το παρόν θέμα δεν έχει σχέση με το ομαδικό Bleach που ετοιμάζεται στην Θεσσαλονίκη για τις 11.12.2009 και αφορά καθαρά και μόνο μελλοντικό ομαδικό Bleach στην Αθήνα. Για το ομαδικό της Θεσσαλονίκης θα ανοίξω θέμα αύριο μόλις πάρω ακόμα μερικές απαντήσεις (για αρχή).



sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 November 2009 - 23:22

Thread title edited. :drink:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 08 November 2009 - 23:34

Μπράβο βρε kenny μου, με πρόλαβες!

Λοιπόν, εγω όντως ειχα εκδηλώσει ενδιαφέρον για τη μαντάμ Unohana Retsu

Posted Image

αλλά μη το δέσουμε, γιατί δεν το χω σκοπό ουτε για την εποχή των απόκρεων. Αν ειναι, θα μπορούσα να συμμετάσχω πολύ αργότερα.
Ειναι ενα κοστούμι που δεν θα μπω στον κόπο να το φτιάξω, αλλά θα το παραγγείλω. Και αυτό αποκλειεται να γίνει σχετικά σύντομα, καθώς εχω αλλα κοστούμια που προηγούνται.

#7 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 09 November 2009 - 00:13

Μετα απο πολλες ωρες σκεψεις και πολλες αποψεις και ψηφοφοριες και και και και
θα συμετασχω ως Katen Kyokotsu.
οπως εχω ξαναπει μισω τους σινιγκαμι,απο εσπαντα εκανα την μοναδικη εσπαντα που μαρεσει(και την εκανα και 2 φορες..δηλ τι αλλο?να κανω και release?(αν και θα μπορουσα)).οποτε ειπα να κανω κατι εναλακτικο.σας ενημερωνω απλα και μονο για να μπορεσετε να αναγνωρισετε το cosplay μου.
ειναι απο το φιλλερ Zanpakutō Unknown Tales arc.
και ειναι η το πνευμα του ζανπακουτο του Κιορακου.
Spoiler:

Posted Image

#8 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 09 November 2009 - 01:07

ειμαι μεσα για .... τι φανταζεστε?





















Spoiler:


#9 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 09 November 2009 - 01:45

ειμαι μεσα για .... τι φανταζεστε?





















Spoiler:

ειχες δασκαλο το Χα0ς εεε?
Posted Image

#10 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 09 November 2009 - 02:21

ειχες δασκαλο το Χα0ς εεε?


κοιτα να δεις που θα του ανοίξω και sticky-thread μια μέρα: "Ακαδημία Cosplay: Xa0s"! :orly:

#11 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 09 November 2009 - 02:24

πλακα πλακα οτι ιδεα του πω για κοσπλει εχει παντα τη λυση.Για ενα διαστημα προσπαθουσα να βρω ενα κοσπλει για το οποιο δεν θα εβρισκε λυση.....απετυχα παταγοδως....το κακο ειναι πως βεβαια οταν μου βρισκει τις λυσεις μετα ξενερωνω γιατι δεν το βρηκα μονη μου:hahaha:
και τον εχω και ικανο να πει πως θα κανει Menos Grandes
Posted Image

#12 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 09 November 2009 - 02:47

Πλάκα-πλάκα, μιας και το αναφερουμε, υπάρχει από καιρό ενα "ξεχασμένο" μεχρι ωρας τόπικ με τίτλο "MASCOT characters &... fluffy cosplay"
http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=5673

αφιερωμένο σε όλους τους Mascot-χαρακτήρες. Μπορούμε να συζητήσουμε εκεί περί κατασκευαστικών θεμάτων αυτών των ιδιέταιρων cosplay (οπως ειναι πχ. ο Kon ή ενα menos grande και άλλα). Φυσικά θεωρείται απαραίτητη και η συμμετοχή του...mascot-sensei Xa0s...

#13 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 10 November 2009 - 14:27

αναλυτικοτερα
Male characters
Female characters

επισης
Shinigami
Espada:
Wizard

Zanpakuto

Edited by Lucy-Nyu, 10 November 2009 - 14:32.

Posted Image

#14 Lucy-Nyu

Lucy-Nyu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 339 posts

Posted 10 November 2009 - 15:48

Μολις ανακαλυψα ενα πολυ χρησιμο ποστ της Tomodachi2
http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=5445&page=7
οπου παραθετει λινκ στο οποιο εχει οδηγιες γι ατο πως μπορουμε να κανουμε τα ζανπακουτο του Bleach
http://www.cosplay.com/showthread.php?t=130782
ας πουμε ολοι ενα μεγαλο ευχαριστω στη Τomodachi2!:congrats:
επισης
απο τον τομεα cosplay που εχουμε κανει τι και πως

Neliel Tu Oderschvank BLEACH
Λοιπον,η νελ ειναι η αγαπημενη απο το bleach,και αφου μισω τους σινιγκαμι και γουσταρω αρανκαρ και wizard δεν ειχα και πολλες επιλογες...
Posted Image
Posted Image
Posted Image
το αποτελεσμα ηταν καπως ετσι
Posted Image
Posted Image
Hollow Mask η μασκα που εβαλα στο παρτυ ηταν απο πυλο.Χρησιμοποιησα ενα κρανος ΤΩΝ power rangers ως βαση.του περασα ενα σκουφακι και τι τυληξα με ζελατινη.Πανω στη βαση επλασα με τα χερια μου την βαση του κρανιου,για τα ματια δημιουργησα βαθουλωματα με τα δαχτυλα μου στο επιθημητο σχημα.για τα ρουθουνθια και το ραγισμα επηδη ειναι λεπτες γραμμεσ πηρα ενα μαχαιρακι βουτυρου και σχεδιασα απλα τισ γραμμες.Για να κανω τα κερατα πηρα λαδοκολλα και της εδωσα ενα οβαλ σχημα και την εκνα πιο σταθερη με ατλακολ,πανω στη λαδοκολλα περασσα πυλο και το στερεωσα πανω στη βαση. το αφησα να στεγνωσει 24 ωρες και εβαψα τα ματια και τα ρουθουνια με μαυρη τεμπρα.κι ετοιμη.
η αληθεια ειναι πως μου εβγαλε τη πιστη και τα καταφερα με την ταταρτη φορα και το αποτελεσμα ηταν ευθραυστο αλλα τουλαχιστον ηταν κατι.τωρα φτιαχνω καινουριο κρανος με χαρτομαζα και κολλα.Αν εχει αποτελεσμα θα κανω εντιτ το ποστ μου με 2η επιλογη την τεχνικη paper mask(ευχαριστω πολυ την tomodachi για την ιδεα της μασκας ΟΠΩς ΕΠΙΣΗς to Neuro για την ιδεα του πυλου)
EDIT δοκιμασα 4 διαφορετικους τροπους,και τελικα το πιο ωραιο αποτελεσμα το προσφερει ο πυλος
εκανα ακομη μια προσπαθεια,αυτη την φορα σαν βαση πανω στο κρανος των power rangers εβαλα αλουμινοχαρτο και συρμα πανω στο οποιο δουλεψα.φροντισα κατα μηκος ολη η μασκα να εχει το ιδιο παχος.για τα κερατα εβαλα σαν βαση αλουμινοχαρτο και το περασα με πολυ λεπτο στρωμα πυλου γιατι αν βαλεις πολυ σπαει απο το βαρος η υπολοιπη μασκα
Κοστος 4 ευρω

Ρουχα αυτο ηταν το πιο ευκολο κομματι της στολης,πηρα απλα μια εφαρμοστη μπλουζα που ειχα στο επιθυμητο χρωμα και την πετσοκοψα,της εκοψα τα μανικια και οτι περισευε κατω απο το μπουστο,με το υφασμα που περισεψε εραψα τη φουστα.

κοστος 0 ευρω

espada rank tattoo 3 . Μου το σχεδιασε μια συναδελφος στη δουλεια με μολυβι για τα ματια.για να το κανει συμετρικο χρησιμοποιησε ως κεντρο τη σπονδυλικη μ στυλη και ως ακρα τα λακακια που εχω στη μεση μου.αφου το σχεδιασε το ψεκασε με λακ για να μην σβηστει ευκολα(μετα μου βγηκε η παναγια για να το σβησω)
κοστος 0 ευρω

Μαλλια Αγορασα μια συνθετικη περουκα σε τιρκουαζ απο το wigs.της εκοψα τα μαλλια μπροστα σε διαφορα μυκη και για να μην φαιβνεται η χωριστρα ψεκασα με λακ και εβαλα μπολικο ζελε.Η περουκα δν ηθελε αραιωμα μιας και η νελ εχει τρελο μαλλι αλλα ηθελε πιο πολυ ογκο και μπουκλα.οποτε την εβρεξα,της εβαλα μαλκτικη και εστρψα της τουφες γυρω απο τον αξωνα τους και τις στερεωσα με μανταλακια και αφησα να στεγνωσει
κοστος 23 ευρω

συνολικο κοστος 28 ευρω


Το παρακτω ποστ ειναι μεγαλο αλλα ειναι κ αναλυτικο .

Γενικα να πω πωσ η παρακτω σελιδα SithVixen.com εχει αρκετα κ εκπληκτικα πραγματα για Cosplay σε μορφη pdf οποτε οποιο ψαχνει κατι ασ ρηξει μια ματια κ εδω .Και για ρουχα κ για πανοπλιεσ κ για περουκεσ πολα πολα πραγματα

Με την σειρα μου κ εγω ασ γραψω πωσ κ Xa0s εγινε Kyoraku_Shunsuι απο το Βleach.
Ξεκιναμε με τα βασικα που ειναι ενα Παντελονι=Hakama , ενα πανοφορι=Kosode και 2 Κιμονο(ενα ασπρο κ ενα ροζ ftw)

Το λοιπον για το Hakama χρησιμοποιησα σατεν υφασμα μαυρου χρωματοσ .Το παρακατω πατρον και οδηγειες μαζι με τισ τελευτες φοτογραφειεσ που με βοηθησαν αρκετα .
http://www.sithvixen.com/tutorials/SewingHakamaPants.pdf

.

Για το kosode χρησιμοποιησα σατεν υφασμα μαυρου χρωματοσ και σατεν ασπρου χρωματοσ για το τελειωμα στα μανικια κ στο στηθος (Υποληματα απο το ασπρο σατεν του Κιμονο) .Το λινκ εχει πατρον και οδηγειες για να το φτιαξετε και μαζι με τισ τελευτες φοτογραφειεσ θα δειτε πως πρεπει να καταλιξει να ειναι φορεμενο.

http://www.dementia.org/~djl/sca/japanese/patterns.html


Για την γαλαζια Ζωνη θα χρηαστειτε ενα γαλαζιο υφασμα 40 ποντουσ φαρδοσ κ μηκοσ τουλαχιστον 3 φορεσ την μεση σασ (για να ειναι μεγαλο κ να πεφτει ομορφα κ ο φιογκοσ)

Για τα Ασπρο Κιμονο χρησιμοποιησα ασπρου χρωματοσ σατεν υφασμα κ η διαδικασια ηταν ακριβοσ ιδια με αυτη του Kosode με μονεσ διαφορεσ οτι τα μανικια πρεπει να εινε ελαφροσ μεγαλιτερα για να χωρανε τα μανικια του Kosode.μια προχιρι αλλαγι στα μικη φενετε στιν παρακατω φοτο

Ακομα μια αλλαγη ειναι οτι πλεον τα Overlap (αυτα που προσθετουμε δεξια κ αριστερα) δεν ειναι χρησιμα.Βεβεα εγω επιδη εχω κ μια κοιλια να καλιψω κ επιδη ειναι κ χειμονασ τα μειωσα απλα οπωσ φενετε κ στιν φοτο πιο πανω για να κλεινει κ λιγο.
Απο αυτο το υφασμα περνουμε κ φτιαχνουμε τα αντιστιχα neckband για το μαυρο kosode.
Ολα τα μαυρα που εχει η στολη του εκαστοτε αρχηγου.Το νουμερο στην πλατη ,οι ρομβοι κ οι κυκλη εγιναν με μαυρο μαρκαδορο για υφασματα.Το μεγεθοσ αυτων ειναι
Pομβοσ 25cmυψος x 5cm Πλατος
οι κυκλοι 5εκ διαμετρο
τοποθετιμενοι σε αποσταση 10 εκ απο κεντρο σε κεντρο.Δηλαδη κεντρο ρομβου με κεντρο κυκλου απηχαν ~10 εκ


Το καπελο [spoiler]Posted Imageευτιχοσ για εμενα το βρικα σε ενα καταστημα με αποκριατικα αλλα παραθετω παρακατω τα λογια τησ Tomodachi2

Κ αφου εχεισ το καπελο ετιμο με κοκινο καπιτονε-βελουτε χαρτι κολασ τα αντιστιχα 4 ρομβακια στην κοριφη του .Κ παλι υπαρχουν σε σχεδια Autocad η Pdf για να τα εκτηπωσει καποιοσ και να τα βαλει ως πατρον κατω απο το κοκκινο ''χαρτονι'' κ να κοψει .Οποιοσ ενδιαφερετε του τα στελνω.Απλα πριν κολισετε φροντιστε με μαυρο μαρκαδορο να κανετε τα 3 σχιματακια που εχει το καθε ρομβακι επανω.οχι οτι μετα δεν γινετε , αλλα πριν ειναι ποιο ευκολο.

Τα σπαθεια απλα τα πειρα απο αποκριατικα ειδι,τιποτα τρομερο.[spoiler]Posted Image
μερικεσ φοτο απο το ολοκληρομενο cosplay υπαρχουκ κ στην Γκαλερι στο
Cosplay Meeting 2009
liks εδω
.aNiMe//GR - PhotoPlog - Ειρηνικό τρίο
.aNiMe//GR - PhotoPlog - Kyouraku greek edition ;)
.aNiMe//GR - PhotoPlog - Ολοι Σηνταγμααα
και μερικες που φενετε η πλατη
.aNiMe//GR - PhotoPlog - Διασχίζοντας τον δρόμο
.aNiMe//GR - PhotoPlog - Kyouraku Shunsui

Στο δια ταυτα το ολο κουστουμι πηγε περιπου στα 80~90 Ευρο κοστος με σχετικα εμφανισιμα υφασματα..ουτε τιποτα τρομερο ουτε τιποτα πανακριβο...Χωρισ κοστοσ μοδιστρασ διοτι τα περισοτερ τα ερψε η μητερα μου...

Mερικεσ χρησιμεσ συμβουλεσ για οσουσ το επιλεξουν δια τον οποιοδιποτε ανδρικο χαρακτηρα του bleαch στο μαυρο hakama βαλτε φερμουαρ μπροστα για να μποριτε να κανετε το Νο1 πολυ πολυ ευκολα...

Μπορει αν το διαβασετε να φενετ δισκολο,αλλα ειναιν τραγικα ευκολο ολο το κουστουμι.Οποιοσ το αποφασσισει να κανει καποιον χαρακτηρα ασ μου πει κ μπορω κ να τον βοηθησω κ μεσω τηλεφωνου αν χρειαστει αν καπου κολαει κ δεν καταλαβενε ή τα βρει σκουρα.

Και να πω πως ισωσ ολοι οι Captains toy Bleach να ειναι ενα πολυ ευκολο ομαδικο Cosplay...


επισηs
@Τomodachi
θυμηθηκα οτι μια φιλη σου ειχε κανει Yoruichi,και επηδη δεν μου εχει πει καποια κοπελα να κανει Yoruichi,αναρωτιομουν αν θα ηθελε η φιλη σου να το ξανακανει!
Σε αντιθετη περιπτωση υπαρχουν και οι οδηγιες για το κοστουμι που ειχε γινει σε περιπτωση που καποια κοπελα το αποφασισει


και τελος να ανακοινωσουμε επισημα πως
ο Χα0s θα ΞΑΝΑντυθει Kyoraku Shunsui
Posted Image
κοριτσια ετοιμαστε τα ροδοπεταλα
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Rq_-0I9kAJA&feature=related[/youtube]

Edited by Lucy-Nyu, 10 November 2009 - 16:30.

Posted Image

#15 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 10 November 2009 - 20:07

Lucy-Nyu & Xa0s....να πω κάτι? :tensai:

Για ενα cosplay group που υποτίθεται ότι στήνεται για να ντεμπουτάρει σε πάρτυ, δε νομιζω πως θα ήταν ενδιαφέρον να εμφανιστούν μέλη του με κοστούμια που εχουν ξαναπαρουσιαστεί. Εννοώ πως θα ναι καπως κριμα-κόπος 5 πχ. στα 7 μελη ενός group να θυμίζουν "συμπτοματική συνάντηση απ το ίδιο άνιμε" σε προηγούμενο πάρτυ. Γιατί πως να το κάνουμε....λαϊκά πραματα τα bleach-naruto-one piece και μεσα σ ενα παρτυ χωρις να χουν συννεονοηθεί θα σκάσουν και 5-6 τυποι απ το καθενα.

Το παρα-βρίσκω ευκολη λύση να ξανασυγκεντρωθούν ο ιδιος Ichigo με τον ιδιο Urahara και παει λεγοντας. Και μηδεν-κόπος & χαρά για καποιους που θα χουν ήδη ετοιμο κοστούμι.
Αν θελετε να κανετε μια ωραία παρεα και να δουλέψετε ομαδικά και δημιουργικά, ωραίο θα ήταν να ντεμπουτάρετε όλοι με νεα κοστούμια.

Τωρα, επειδή υπάρχει αρκετός κοσμος που χει ήδη κοστούμια Bleach μπορει να κανονιστεί το άλλο. Να συγκεντρωθείτε όλοι μαζί για μια μεγάλη συνάντηση για group photoshooting (πχ. στο προαύλιο του Ολυμπιακού σταδίου στις αψίδες-που ναι καταπληκτικό φοντο για Bleach).

Bonus track: Το φερνω και απο δω γιατί θα το χρειαστείτε.
Αναλυτικό tuttorial για κατασκευή zanpakuto και σπαθιών Bleach.

http://www.cosplay.com/showthread.php?t=130782