Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kuro Bara Alice -Black Rose Alice


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1 Shihama-ru

Shihama-ru

    Anime Fan

  • Members
  • 201 posts

Posted 01 November 2009 - 19:58

Posted Image


Kuro Bara Alice (Black Rose Alice)

Title: Kuro Bara Alice
English Title: Black Rose Alice
Creator: Mizushiro Setona
Length: 2 Volumes
Status: Ongoing
Genre: Horror, Mystery, Psychological, Shoujo



Υπόθεση: Ο Dimitri , νεαρός ταλαντουχος τενόρος, επιζεί εκ θαύματος από ένα σοβαρό ατύχημα. Αμέσως μετά το ατύχημα αυτό, φαινόμενα ομαδικών αυτοκτονιών αρχίζουν να συμβαίνουν στον περίγυρο του…. ‘Ένα βαμπιρ-ρομαντικό παραμύθι αγάπης κ επιβίωσης.(Official summary)


Υπόθεση(by me) : Η ιστορία ξεκινά το 1906 όπου παρακολουθούμε τη ζωή του Dimitri, o οποίος λόγω καλής φωνής κ εμφάνισης είναι λίγο μπερμπάντης με γκάμα κυριών κάθε ηλικίας, εκτός από την αρραβωνιαστικιά του φίλου του, η οποία κ κατέχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά του. Μετά από διαφωνία με τον φίλο του ,τραυματίζεται θανάσιμα από άλογο. Όταν συνέρχεται ένα σημάδι βρίσκεται στο πίσω μέρος του λαιμού του, ένας τύπος που φέρνει στον Gary Oldman από το Dracula τον επισκέπτεται κ τπτ δν είναι όπως πριν …….



Το Vampire Knight έτσι όπως θα έπρεπε να είναι. Μην παρασυρθείτε από το χαζό μου σχόλιο κ πείτε “Ωχ μωρέ πάλι χαζορομαντικό vampire story φτανει πια!”. Ναι μεν έχει να κάνει με vampires αλλά κάπως διαφορετικά(όπως αναμένονταν από μια δουλειά της Mizushiro Setona) .


Το σχέδιο είναι πολύ καλό αν κ ανατριχιαστικό πολλές φορές. Αν έχεις θεματάκι με τις αράχνες κ γενικά τα έντομα κ ερπετά (όπως εγώ!) θα χρειαστείς διπλό κουράγιο για να το διαβάσεις. Επίσης η παρουσία αίματος, νεκρών κ goth στοιχείων είναι κυρίαρχη. Δν γράφω άλλα γιατί το story είναι ακόμα στην αρχή κ δν έχω ακόμα ολοκληρωμένη εικόνα .
Όσοι λάτρεψαν το After School Nightmare νομίζω ότι θα αγαπήσουν κ αυτή την δουλειά.



Υ.Γ:Είναι η 1η φορά που επιχειρώ να παρουσιάσω ένα manga γι αυτό παρακαλώ συγχωρήστε τις όποιες ελλείψεις υπάρχουν .

Edited by Shihama-ru, 06 November 2009 - 19:49.


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 November 2009 - 20:51

Μια χαρά είναι η παρουσίαση Shihamaru-san! Μου δημιουργησες την επιθυμία να το διαβάσω δεδομένου ότι το After School Nightmare το είχα λατρέψει. Οπότε τρέχω τώρα και επανέρχομαι με εντυπωσεις.

#3 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 01 November 2009 - 21:05

Ακουγεται ενδιαφερον θα του ριξω μια ματια.Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. :)

#4 Shihama-ru

Shihama-ru

    Anime Fan

  • Members
  • 201 posts

Posted 09 January 2010 - 17:25

yeaaah,εχουμε νέο chapter :Blissfull:!!!
Τώρα η σειρά βρίσκεται κ εδώ
6:
Spoiler:

Edited by Shihama-ru, 09 January 2010 - 17:55.

Posted Image

#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 March 2010 - 17:57

*casts rez*

Mετά από αρκετό καιρό φιλοτιμήθηκα να το πιάσω αυτό το manga. Περίμενα μέχρι να προχωρήσει λίγο και η αρχική μου διαίσθηση αποδείχθηκε κατι παραπάνω από σωστή.

Λατρεύουμε Mizushiro Setona :respect:

Η σειρά είναι πραγματικά απίστευτη. Από άποψη υπόθεσης είναι σκοτεινή με αγωνία και πολύ συγκίνηση και δράμα. Πάνω που νομίζεις ότι έχεις πιάσει τι συμβαίνει και έχεις μια γενική ιδέα του πώς θα εξελιχθεί η υπόθεση η mangaka σου τραβάει το χαλί κάτω από τα πόδια και μένεις κυριολεκτικά κάγκελο.

Spoiler: major


Σίγουρα δεν είναι το συνηθισμένο shoujo με vampires. Οι χαρακτήρες του είναι πολυδιάστατοι και ανθρώπινοι και ως τέτοιοι εκπλήσσουν και ευχάριστα και δυσάρεστα με τις συμπεριφορές και τις αντιδράσεις τους. Kαι αυτό είναι ίσως κάτι το οποίο ξεχωρίζει την συγκεκριμένη mangaka. Δημιουργεί χαρακτήρες που είτε είναι θετικοί,είτε αρνητικοί δεν αποτελούν "τέλεια" πρότυπα, αλλά εχουν ελαττώματα κάνουν λάθη τα οποία βλέπουμε να μετανιώνουν πικρά στην συνέχεια.

Και καταφέρνει μέσα από τις ατέλειές τους, μέσα από καταστάσεις αμφιλεγόμενες να κάνει την ιστορία και τους ήρωες να παραμένουν όμορφοι (κάτι ανάλογο με αυτό το οποίο κάνει και η Kaori Yuki μόνο που η Mizushiro Setona το κάνει με τελείως δικό της τρόπο και στυλ) .

All in all περιμένω την συνέχεια σε αναμένα κάρβουνα.

#6 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 18 March 2010 - 18:58

Έλα Κύριε των δυνάμεων... *σταυροκοπιέται*

Spoiler:


Τέλος πάντων, μιας που το άρχισα και είναι λίγα τα chapter, θα το διαβάσω μέχρι το 6. Και επιστρέφω στο μετέπειτα.

Posted Image


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 March 2010 - 19:02

Έλα Κύριε των δυνάμεων... *σταυροκοπιέται*

Spoiler:


Τέλος πάντων, μιας που το άρχισα και είναι λίγα τα chapter, θα το διαβάσω μέχρι το 6. Και επιστρέφω στο μετέπειτα.


Well you know what Mark Twain once said about denial.:hihi2: Όχι δεν φάση Twilight αν σε παρηγορεί αυτό.

Spoiler:


#8 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 18 March 2010 - 20:35

Ok, διάβασα και τα 6 κεφάλαια. Ας αρχίσω με τα εύκολα:
Spoiler:


Τζάμι με Azax... άλλο ένα manga να παρακολουθώ...:wet2:

Posted Image


#9 Shihama-ru

Shihama-ru

    Anime Fan

  • Members
  • 201 posts

Posted 18 March 2010 - 21:06

Ok, διάβασα και τα 6 κεφάλαια. Ας αρχίσω με τα εύκολα:

Spoiler:


Τζάμι με Azax... άλλο ένα manga να παρακολουθώ...:wet2:

Spoiler:


#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 March 2010 - 21:57

Spoiler:


#11 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 21 March 2010 - 12:33

well now that was a bit different.

Spoiler:


Παντως η μεγιστη ξενερα ηρθε με το που ειδα aerandia στα scanlations...καθε εξαμηνο μου φαινετε θα βλεπουμε νεο chapter παρεα με την εξεταστικη :P
all in all πολυ ωραιο shoujo, χωθηκε ωραια αναμεσα στις splateριες που ειδα τελευταια:hahaha:, και με ηρεμησε ολιγον.

reccomended για τους fan του ειδους.

qzMHWHd.png


#12 Shihama-ru

Shihama-ru

    Anime Fan

  • Members
  • 201 posts

Posted 27 April 2010 - 22:55

Βγήκε το chapter 7 και είναι αρκετά μεγάλο μάλιστα :joyful:

Spoiler:

Posted Image

#13 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 27 April 2010 - 23:05

Ok, εγκαταλείπω. Πού το βρήκες το 7, βρε καρδιά μου; Τί στο mangafox πήγα, τί στο mangaupdates, τί το site του scanlation team είναι off και οριζοντιωμένο...

Link;

EDIT: Baka desu... το βρήκα.

Spoiler: Σεντόνι


Γενικά, μισώ τους πρωταγωνιστές, λατρεύω τη πρωταγωνίστρια και λατρεύω να μισώ τους πρωταγωνιστές.

Μου αρέσει αυτό το manga τελικά.

Edited by Tea-chan, 28 April 2010 - 00:36.

Posted Image


#14 Shihama-ru

Shihama-ru

    Anime Fan

  • Members
  • 201 posts

Posted 15 June 2010 - 17:12

Τι να πώ,το σύμπαν "συνωμοτεί" υπερ μου, σήμερα βγήκαν τα 8-9 και αύριο καταφθάνουν τα πρώτα 3 volumes που έχω παραγγείλει!!!!! :joyful::joyful:
8-9
Spoiler:

Posted Image

#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 June 2010 - 06:24

Spoiler: 8-9

Edited by iristella, 18 June 2010 - 07:05.