Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Mahjong Players


  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#241 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 June 2012 - 22:55

Tenhou, και μετά το χάος.

Θα έλεγα και το Janryumon, αλλά αυτό δεν συμπαθεί τις περισσότερες ελληνικές IP, οπότε fuck it.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#242 Tsunade-sama

Tsunade-sama

    Special Attack: Chombo

  • Members
  • 309 posts

Posted 12 June 2012 - 22:56

Άμα πατήσεις το practice, σου αφαιρεί τα παιχνίδια με bets.Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές δεν γεμίζει ούτε 2 τραπέζια.Αρκετές φορές όμως μου έχει τύχει να γίνεται πανικός και να κάτσω σε τέταρτο τραπέζι.Είναι όποτε του τη βιδώσει του καθενός.
Αλλά γι'αυτό κανονίζεις με φίλους και γνωστούς, έχει πιο πολύ πλάκα και έχεις έτοιμο τραπέζι. :D

x51y7-cover2_zpsaec145a1.jpg
 


#243 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 12 June 2012 - 22:58

Και μένα το Mahjong Express με χάλασε λίγο. παραείναι user friendly - όπως θα έλεγε και ο Sheldon - και δεν έχει τα ιαπωνικά που δίνουν άλλη αίσθηση στο παιχνίδι. Είναι σαν να παίζεις jrpg με αγγλικές φωνές. Η ουσία παραμένει η ίδια, αλλά νιώθεις ότι κάτι δεν είναι σωστό (μπύρα χωρίς αλκοόλ ή καφές χωρίς καφεΐνη ένα πράμα)



#244 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 12 June 2012 - 23:13

Βασικά δεν είναι μόνο το feeling που με χαλάει (άλλωστε δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη για να παίξω κάνα game). Είναι ότι δεν έχεις αρκετές επιλογές, δεν έχει άτομα και είναι σπαστικό αυτό με τα bets.
phmava.php

#245 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 13 June 2012 - 08:28

Well that is true but i CAN'T play on tenhou anymore :_: I used to play there and was quite close to reach 1st dan but now i get "connection : splash error". And i don't know how to fix that. Apparently from what i googled it has to do something with wireless internet and it can't be really fixxed :/ That's why i use only mahjong express now. And to be honest its quite good to play friendly games with people you know :/
Posted Image

#246 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 13 June 2012 - 11:03

Βασικά από περιέργεια είπα να δοκιμάσω αυτό το Mahjong Express.. και έπεσα πάνω στο game σας (βασικά μου το έβγαλε ως recommended η κάτι, ίσως το κάνει με βάση την χώρα) :hahaha: .

Το θέμα είναι πως σας αρέσει να παίζετε εκεί.. Τα περισσότερα games είναι με bets. Και γενικά βρίσκεις δύσκολα άτομα να παίξεις . Άσε που στην εγράφη μόνο το ΑΦΜ δεν μου ζήτησε :P

χαχαχα εχεις ενα δικιο και εγω στο τενχου παιζω πιο πολυ απλα επειδη τα ατομα απο αθηνα που παμε και παιζουμε τους καθεται πιο καλα το express γιαυτο τωρα τελευταια παιζω εκει πιο συχνα στο τενχου παιζω οποτε δεν εχω προβλημα για να παιξουμε και εκει ισα ισα το ψηνω παρα πολυ!
i wish the world was more ero and peaceful...

#247 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 21 June 2012 - 08:36

Spoiler:



So... The next step after Tenhou http://komidol.imouto.org/2010/12/24/komidol-a-guide-on-how-to-play-and-install-janryumon/

Im gonna play on this starting today since Tenhou failed me big time. I know it's as popular as tenhou but the skill lever is higher (well thats what people told me).

Warning: The registering proccess is a BITCH. I did it with a guy that knew japanese step by step. Well there is a guide too so if you read that i don't think you will have a problem

Edited by Cloud1234, 22 June 2012 - 13:31.

Posted Image

#248 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 24 June 2012 - 09:26

and yeah! my first live Yakuman :D
Kokushi Musou
Spoiler:

αλλα εκεινος που θα βλεπει εφιαλτες το επομενο διαστημα ειναι ο osama που ενω πολλες φορες το χερι του βρισκοταν με tiles που φωναζαν kokushi mushou, δεν καταφερε να το κανει και εγω το καταφερα με την πρωτη!
και σαν να μην εφτανε αυτο, στο τελευταιο παιχνιδι εφτασε σε tenpai για Daishuushi αφου καταφερε να κανει pon σε ολους τους ανεμους και με ενα μυστηριο τροπο βρεθηκε σε dead hand με ενα tile παραπανω :rofl:
και δεν μπορω να καταλαβω, αφου ο τοιχος ηταν ακριβως μπροστα του γιατι δεν προσπαθησε να κρυψει ενα tile αποσπωντας την προσοχη μας με καποια αφορμη!!!
really not your day man!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#249 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 24 June 2012 - 10:06

I want to die....

#250 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 24 June 2012 - 10:22

Spoiler:


Καταρχήν συγχαρητήρια, αλλά... dude, you're crazy! Riichi από τον kami-cha σου στην τέταρτη μόλις κίνηση κι εσύ εξακολούθησες να πηγαίνεις για το kokushi, πετώντας κάθε λογής επικίνδυνο tile in the process; Τί στο καλό περίμενε και δεν κατάφερε να βγει πριν από σένα; Επίσης, πόσο κοντά στο kokushi ήσουν από το αρχικό μοίρασμα;

και σαν να μην εφτανε αυτο, στο τελευταιο παιχνιδι εφτασε σε tenpai για Daishuushi αφου καταφερε να κανει pon σε ολους τους ανεμους και με ενα μυστηριο τροπο βρεθηκε σε dead hand με ενα tile παραπανω :rofl:


Αν έχανα μέσα από τα χέρια μου ένα από τα πιο δύσκολα yakuman από μια τέτοια δική μου βλακεία, θα παρατούσα το άθλημα. No kidding.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#251 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 24 June 2012 - 10:38

ειχα μολις 6 τερματικα και τιμητικα, μιλαμε για απιστευτη κωλοφαρδια :D

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#252 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 24 June 2012 - 10:42

Αν έχανα μέσα από τα χέρια μου ένα από τα πιο δύσκολα yakuman από μια τέτοια δική μου βλακεία, θα παρατούσα το άθλημα. No kidding.


Ποιος σου είπε ότι θα ξαναπαίξω; :(

#253 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 24 June 2012 - 12:56

στους ιαπωνικους κανονες,τουλαχιστον στους πιο διαδεδομενους,οταν κερδιζουν 2 παικτες(η και 3) με το ιδιο tile ο παικτης που εριξε το tile πληρωνει και τους 2 η πληρωνεται αυτος που προηγειτε η σειρα του???
με τους ΕΜΑ κανονες πληρωνει και τους 2 αλλα στους ιαπωνικους δεν εχω δει να το αναφερουν
επισης κατι αλλο αμα κανεις richi εχεις κλειστο pon τραβηξεις κανεις kan και κεριδισεις με rinshan με μετραει το ippatsu??
μας/μου εχουν τυχει και τα 2 γιαυτο ρωταω.
i wish the world was more ero and peaceful...

#254 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 24 June 2012 - 13:27

στους ιαπωνικους κανονες,τουλαχιστον στους πιο διαδεδομενους,οταν κερδιζουν 2 παικτες(η και 3) με το ιδιο tile ο παικτης που εριξε το tile πληρωνει και τους 2 η πληρωνεται αυτος που προηγειτε η σειρα του???
με τους ΕΜΑ κανονες πληρωνει και τους 2 αλλα στους ιαπωνικους δεν εχω δει να το αναφερουν


Ακόμα και στην Ιαπωνία υπάρχουν 3 διαφορετικοί κανόνες πάνω σ' αυτό το ενδεχόμενο.
  • Στο διπλό ron πληρώνεις και τους δύο, στο τριπλό ron δεν πληρώνεις κανέναν (abortive draw δηλαδή) (ο πιο διαδεδομένος κανόνας, κι επίσης αυτός που ισχύει στο tenhou)
  • Τους πληρώνεις πάντα όλους, είτε διπλό είτε τριπλό ron (ο συγκεκριμένος κανόνας ισχύει στο janryumon)
  • Είτε διπλό είτε τριπλό ron, πληρώνεις μόνο αυτόν που προηγείται στη σειρά (γνωστό και ως head bump rule, το έδειξε και στο Akagi)

επισης κατι αλλο αμα κανεις richi εχεις κλειστο pon τραβηξεις κανεις kan και κεριδισεις με rinshan με μετραει το ippatsu??


Χάνεις το ippatsu, κερδίζεις το rinshan.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#255 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 24 June 2012 - 13:34

thanks!
i wish the world was more ero and peaceful...