Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Fairy Cube


  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 September 2009 - 20:52

Fairy Cube


Posted Image


Author & Artist : Kaori Yuki
Year : 2005
Genres :
Drama, Fantasy, Mystery, Romance, Shoujo, Supernatural


Άλλη μια φανταστική δουλειά της Kaori Yuki που αποτελείται από 3 Volumes (18 chapters) ενώ παράλληλα συνοδεύεται από μια spin off ιστορία το Psycho Knocker (1 volume).


Κεντρικός ήρωας της ιστορίας είναι ο Ian, ένας ξεχωριστός έφηβος ο οποίος φαίνεται να εχει από μικρός την ικανότητα να βλέπει νεράιδες.
Eπίσης o Ίαν καθόλη την παιδική του ηλικία πίστευε ότι είχε και "έναν νεραιδένιο εαυτό", τον Tokage όπως τον αποκαλούσε. Φυσικά κανείς δεν πίστευε τα όσα έλεγε, εκτός από την παιδική του φίλη, την Rin. Στην πλάτη του Ian υπάρχει εκ γεννετής, σαν τατουάζ ένα ζευγάρι φτερά τα οποία ο βίαιος πατέρας του σημαδεύει έτσι ώστε να τον αποτρέψει από το να "πετάξει" μακρυα σαν την γυναίκα του, την μητέρα του Ian η οποία εξαφανίστηκε αναπάντεχα, αφήνοντας πίσω της πατέρα και γιο.

Την περίοδο εκείνη στην πολη λαμβάνει μέρος μια σειρά αποτρόπαιων φόνων οι οποίοι έχουν σαν χαρακτηριστικό τις κατακρεουργημένες πλάτες των θυμάτων,που σε συνδυασμό με τα αποτυπώματα αίματος που δίνουν την αίσθηση φτερών πεταλούδας,έχουν σαν αποτέλεσμα την ονομασία τους από τον τύπο " Νεραϊδένιοι Φόνοι".

Σταδιακά ο Ian εμπλέκεται στους " Νεραιδένιους Φόνους" μέσω ενός μυστήριου χαρακτήρα του Kaito και μιας νεράιδας της Ainsel. Αυτό όμως πυροδοτεί μια αλληλουχία γεγονότων που οδηγούν στο ο Tokage (που είναι ένα καθόλα aυθύπαρκτό μοχθηρό πνεύμα) να κλέψει το σώμα του και γενικότερα ολόκληρη την ζωή του Ian. Ο Ian λοιπόν πρέπει να παλέψει για να ξανακερδίσει την ζωή του πίσω, να σώσει τους ανθρώπους γύρω του από την μανία του Tokage αλλά παράλληλα να βρει την άκρη πίσω από τους "Νεραιδένιους φόνους" καθώς φαίνονται να αποτελούν τον προάγγελο μόνο για κάτι πραγματικά δυσοίωνο..

Το theme με τις νεράιδες μπορεί να ξεγελάει αρχικά, αλλά σας διαβεβαιώ ότι η ροή της ιστορίας ξεφεύγει κατά πολύ από το κλασσικό χαρούμενο και συνήθως απλοικό διδακτικό παραμύθι. Με ένα σκοτεινό κλίμα το οποίο συνοδεύεται από Suspence, ομαλή ροή της ιστορίας και πολλαπλές ανατροπές, η Kaori Yuki καταφέρνει σε ένα σχετικά περιορισμένο αριθμό τόμων να πει μια πλήρη και γεμάτη σε γεγονότα και συναισθήματα ιστορία. Το σκηνικό στο οποίο λαμβάνει χώρα η δράση, εναλλάσεται διαρκώς κρατώντας το ενδιαφέρον και την αγωνία του θεατή διαρκως αμείωτα.

Οι χαρακτήρες αναπτύσσονται πολύ ολοκληρωμένα και είναι πολυδιάστατοι, με σαφή (τουλάχιστον στο τέλος) κίνητρα. Περνάνε από δοκιμασίες και τους βλέπουμε όλους να αγωνίζονται με όλη τους την δύναμη για να πετύχουν έναν σκοπό. Ο Ian και η Rin ήταν πραγματικά αξιολάτρευτοι αλλά προσωπική μου αγαπημένη ήταν η Αinsel. Tsundere fairies ftw!:hahaha:

Για το σχέδιο ότι και να πώ είναι λίγο. Αν η Kaori Yuki δίνει μια φορά προσοχή στην λεπτομερια σε αυτό το έργο έδωσε εκατό. Τα τοπία, οι χαρακτήρες και τα αντικείμενα είναι σχεδιασμένα τόσο παραστατικά που πολλές φορές δίνεται η εντύπωση ότι αν απλώσεις το χέρι σου μπορείς να τα αγγίξεις. Το πως το ύφος αλλάζει από το ρομαντικό, λουλουδάτο στο σκοτεινό αιματηρό/gore κατά την διάρκεια της σειράς είναι επίσης κάτι το οποίο αξίζει πολλαπλούς επαίνους.


Στον ίδιο τόνο συνεχίζει και το Psycho Knocker που περιγράφει την ζωή ενός από τους χαρακτήρες (cant really say who cause it s a major spoiler) μετά τα γεγονότα της σειράς.

Η υπόθεση στο συγκεκριμένο γίνεται ακόμη πιο σκοτεινή, προσθέτοντας την λέξη horror ξεκάθαρα στα genres της σειράς.

Όλα ξεκινούν όταν η Ashina Tomo ένα κατα τ άλλα καθημερινό κορίτσι βασανίζεται από τρομερά οράματα ενός ατυχήματος σε σταθμό τρένου. Μια μέρα στα γενέθλια του αγοριού που της αρέσει η καλύτερη της φίλη της δείχνει ένα απομονωμένο φωτογραφικό μηχάνημα το οποίο υποτίθεται ότι πραγματοποιεί ευχές. Τι συμβαίνει όμως όταν ο τρόπος με τον οποίο πραγματοποιούνται αυτές οι ευχές απέχει παρασάγγας από αυτό που φανταζόταν ο καθένας? Και πολύ περισσότερο όταν το τίμημα που τις συνοδεύει είναι εξαιρετικά βαρύ?.


Σύντομο ανάγνωσμα το οποίο δίνει θυμίζει το κλασσικό ιαπωνικό θρίλερ. Αγωνία, δράση, τρόμος περιτυλισμένα με φανταστικό σχέδιο.

Μπορείτε να τα διαβάσετε on line από εδώ και εδώ ή να τα κατεβάσετε από εδώ

Posted Image







Edited by iristella, 13 September 2009 - 08:56.


#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 September 2009 - 20:59

Πολύ ωραίο thread, iristella! :riiight: Ενδιαφέρον ακού—

αλλά προσωπική μου αγαπημένη ήταν η Αinsel. Tsundere fairies ftw!:hahaha:

ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ DOWNLOAD. :bike:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 12 September 2009 - 21:03

Ελεγα να ανοιξω και εγω Thread αυτες τις μερες, αλλα με προλαβες :P

Απο τα αγαπημενα μου Manga, τελειο σε ολλα τα μερη του, ωραιο σχεδιο, φοβεροι χαρακτηρες, πολυ ωραιο romance, plot twists, και το τελος φυσικα ολλα τα λεφτα, προτεινεται σε ολλους.

qzMHWHd.png


#4 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 12 September 2009 - 22:41

Ωραιο φενεται:ureshii: θα το ξεκινισω αμεσως

#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 November 2009 - 04:57

Bump, μιας και μόλις το τελείωσα...

... and what a ride it has been! Βασικά με ζάλισε λίγο γιατί
Spoiler:
Αλλά ντάξει, να 'χαμε να λέγαμε... το manga ήταν απλά ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ. Αφού ξεπέρασα το θέμα με την ποιότητα των scans, έφυγε μέσα σε 2-3 βράδια. Κατάφερε να με παθιάσει το άτιμο. Το ζευγάρι των πρωταγωνιστών με κέρδισε και με συγκίνησε από την πρώτη στιγμή. Το τι μπινελίκι έριξα στον Tokage δεν περιγράφεται. Η Ainsel... απερίγραπτη XD (αν και χρειαζόταν περισσότερο screen time ρε γαμώτο) etc etc. Τα τελευταία chapters με τις ραγδαίες εξελίξεις με είχανε at the edge of my seat, να βγάζω άναρθρες κραυγές, άλλοτε χαράς, και άλλοτε απελπισίας. Το τέλος... θα το έλεγα λυτρωτικό. Yuki-sensei... υποκλίνομαι. :nod2:

Πάντως με μπέρδεψε τελείως ο χαρακτήρας του Kaito.
Spoiler:
All in all, an awesome manga. Προτείνεται αβίαστα σε όλους τους φίλους του fantasy genre. Αυτοί δε που έχουν ιδιαίτερη συμπάθεια στις νεράιδες, να σπεύσουν!

OK, και τώρα είναι ώρα για μια δήλωση που μερικοί -και κυρίως ΜΕΡΙΚΕΣ- περιμένατε εδώ και καιρό. :hahaha:

Και επισήμως πλέον, δηλώνω Kaori Yuki fan! :wooi2:

Tρέχω για Psycho Knocker, και μετά ακολουθεί Ludwig Kakumei. :Blissfull:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 03 November 2009 - 16:38

Αργησαμε λιγο, αλλα σε καταφεραμε και σενα :)

and off course dont forget Godchild

qzMHWHd.png


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 04 November 2009 - 01:17

WE GOT A LIVE ONE!!!!!!!!! HELL YEAH!

Okaeri Kenny στις παρατάξεις μας, χαίρομαι που είδες το φως το αληθινό.:wooi2:

Αναφορικά με τον χαρακτήρα του Kaito

Spoiler: major spoilers


#8 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 08 November 2009 - 10:49

Χθες το τέλειωσα κι εγώ. Μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη μικρού μεγέθους σειρά που έχω διαβάσει. Το σχέδιο είναι εξεραιτικό και η ιστορία πολύ πλούσια και γεμάτη ανατροπές. Αγαπημένο χαρακτήρα δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Μου άρεσε πολύ ο Kaito επειδή ήταν πολύπλοκος και μυστηριώδης χαρακτήρας, αλλά η αγαπημένη μου ήταν μάλλον η Shira.

Spoiler:


Και το Psycho Knocker ήταν ακόμα καλύτερο. Σου δείχνει με πραγματικά ανατριχιαστικό τρόπο πόσο άσχημες μπορεί να είναι η συνέπειες όταν περιμένεις από ξόρκια και μαγείες να σου δώσουν μια ευτυχία που οφείλεις να κατακτήσεις μόνος σου.

15fkk04.jpg


#9 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 23 April 2010 - 22:55

μεχ...

δεν εμεινα ικανοποιημενος απο το φερυ κιουμπ... παντως ηταν καλυτερο απο το καμελοτ γαρδεν.

απιστευτα πολυ μπλαμπλα στους 2 πρωτους τομους και δεν μου φανηκε και πολυ ενδιαφερον με εξαιρεση το παρελθον των καιτο/ραιβεν σε σημειο που παρακαλαγα να ηταν αυτο η κεντρικη πλοκη... οι χαρακτηρες σχεδον αδιαφοροι, με τον πρωταγωνιστη να θελω να τον χαστουκιζω σε καθε καρε...

και τελος ο 3ος τομος ηταν κομματακι χαωδης αφου γινονταν 45 πραγματα σε καθε σελιδα, κατι το οποιο εδειχνε τρομερη βιασυνη, και δεν μπορουσα να τα απολαυσω καθως επιτελους ειχε κατι ενδιαφερον να δειξει... δεν ευχαριστηθηκα σχεδον τπτ σε αυτο το manga να πω την αληθεια... >_< υπηρχαν 2 χαρακτηρες που μπορουσαν να το παρουν πανω τους αλλα τους εδειξε ελαχιστα και ειδικα το τελος του ενος ηταν υπερβολικα κλισε και μου χαλασε εντελως την εικονα του.

εχουμε ενα θεματακι με το σχεδιο των χαρακτηρων και παλι, καθως καποτε η μανδαμ yuki πρεπει να μαθει σε σχεδιαζει αγορακια που να μοιαζουν με αγορακια... στο συνολο φυσικα το σχεδιο ειναι εκπληκτικο.

μου τα χαλασε λιγο σε αυτο η kaori yuki αλλα anw... ισως ειμαι υπερβολικος αλλα δεν με νοιαζει XD

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#10 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 27 April 2010 - 19:55

Loved it!!!

Κρίμα που ήταν τόσο μικρό όμως....:nanteee:
Δεν έχω υπογραφή :oo: