Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Disney bought Marvel!!!


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 September 2009 - 13:43

τα ποντικοπαπια δεν τα κοροιδευαμε
το ευνουχισμένο σύμπαν της disney κοροιδευαμε.

#32 dionik

dionik

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 04 September 2009 - 15:19

Μα και τα ποντικοπαπιά ευνουχισμένα είναι. Τουλάχιστον τα παπιά. Για τα ποντίκια δεν είμαι σίγουρος, επειδή φοράνε παντελόνια... :wis:

edit για να αποφύγω το ban: Εξαιρείται ο Pk, ο οποίος φοράει ολόσωμη στολή! :thatsit:

:drinks:

Edited by dionik, 04 September 2009 - 15:29.

Posted Image


#33 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 September 2009 - 17:05

Μα και τα ποντικοπαπιά ευνουχισμένα είναι. Τουλάχιστον τα παπιά. Για τα ποντίκια δεν είμαι σίγουρος, επειδή φοράνε παντελόνια... :wis:

edit για να αποφύγω το ban: Εξαιρείται ο Pk, ο οποίος φοράει ολόσωμη στολή! :thatsit:

:drinks:


και εγω αναρωτιεμαι ποιος να ειναι τελικα ο πατερας των Χιουι, Λιουι, Ντιουι. Μπας και ειναι εξωγαμα του Nτοναλντ και αναγκαζεται να πληρωνει διατροφη; λες για αυτο να εχει οικονομικο προβλημα;


Περιμενω εναγωνιως να βγει το βιντεοπαιχνιδι 2D beat-em-up Marvel vs Disney. Θα παιρνω το Σπαιντερμαν και το Venom και θα βγαζω τα απωθημενα μου στους ηρωες της Ντισνευ (εκτος του Fantom Duck)

#34 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 04 September 2009 - 17:25

τα ανιψάκια του είναι παιδιά της αδερφής του η οποία εμφανίστηκε
μια φορά όταν του άφησε να τα προσέχει μεχρι να γυρίσει...
δεκάδες χρόνια μετά ούτε τον πατέρας τους έχουμε δει.
ούτε και την μητέρα τους.

εγώ θα δέρνω κάθε μέρα τον μίκυ
και τον γκαστόνε.

#35 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 04 September 2009 - 18:21

....πφ... μπορεί να έχετε χιούμορ εδώ μέσα...
ακόμη και disney Που είναι....
όπως ειπα...κανείς δεν θα μπορούσε να λογοκρίνει τον burton.

και στην τελική γκρινιάζουμε για τα χειρότερα
για να μας φανούν τα χάλια καλά.

στην τελική εσείς χαίρεστε με αυτό που έγινε ας πουμε;
εγώ πάντως μεγάλωσα με την μάρβελ
και δεν γουστάρω να την βλέπω να ξεπέφτει έτσι.


Δεν μπορω αν καταλαβω γιατι το θεωρεις ξεπεσμο. Επειδη την πηρε μια θρυλικη εταιρια στην οποια οφειλουμε την υπαρξη των κομικ και των καρτουν? Και οχι δεν υπερβαλλω γιατι αν δεν ηταν το Ατμοπλοιο Γουιλι και Η Χιονατη και οι επτα νανοι πολυ πιθανον τα πραγματα να ηταν πολυ διαφορετικα σημερα. Τιμη τους ειναι που συνεργαζονται! Και των δυο.

Επειδη Η Ντισνευ εχει παρει τον κατηφορο σε ταινιες καρτουν και σειρες την τελευταια δεκαετια, δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστη σαν εταιρια ή οτιδηποτε αλλο. Ειναι θρυλος οπως και η Μαρβελ, η οποια, για να λεμε και του στραβου το δικιο ειναι υπερεκτιμημενη. Γιατι μη μου πειτε οτι τωρα τι οι τιτλοι της βριθουν απο ποιοτητα, τη στιγμη που βγαζει αηδιες του τυπου "Marvel Zombies" ή κομικ οπου ο Punisher κατατροπωνει ολο το συμπαν της Μαρβελ? Για να μην αρχισω για ολο το σοι του Σπαιντερμαν που εχει υπερδυναμεις. Ημαρτον δηλαδη!

Μα και τα ποντικοπαπιά ευνουχισμένα είναι. Τουλάχιστον τα παπιά. Για τα ποντίκια δεν είμαι σίγουρος, επειδή φοράνε παντελόνια... :wis:

edit για να αποφύγω το ban: Εξαιρείται ο Pk, ο οποίος φοράει ολόσωμη στολή! :thatsit:

:drinks:


Ναι ε? Οσο ευνουχισμενος ομως ειναι και ο Σπαιντερμαν και ο καθε υπερηρωας της Μαρβελ που πεθαινει ανασταινεται, ταξιδευει στον χρονο βρισκει 300 διαφορετικους εαυτους του και δεν μπορει να υπαρξει ποτε μια κανονικη ροη των γεγονοτων κτλπ. Και για να ξερεις η Ντισνευ εχει και αλλους ηρωες περαν των κλασσικων. Παρε παραδειγμα τις Γουιτς, ή τους χαρακτηρες του Loop.

Μαζεψε το σαλακι!

Πολυ θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος το περι ευνουχισμου της Ντισνευ.

#36 dionik

dionik

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 04 September 2009 - 22:58

Φίλε Mr. Brightside, νομίζω ότι με παρεξήγησες... Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι οι ήρωες της Marvel υπερτερούν σε σχέση με τα ποντίκια-παπιά. Σχετικά με τους ήρωες, πιστεύω ότι γνωρίζω αρκετούς, όπως τις W.I.T.C.H., δυστυχώς όμως αυτό το Loop δεν μου λέει κάτι. :ureshii:

Όσον αφορά με τον ευνουχισμό, εγώ αναφέρομαι καθαρά κυριολεκτικά. Τα παπιά δεν φορούν ποτέ παντελόνια. Έχεις προσέξει καμιά φορά να "κρέμεται" τίποτα?


:drinks:
Posted Image


#37 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 05 September 2009 - 12:25

... Πειραζει που το βρισκω λιγο ενοχλητικο να το σκεφτομαι? :hot:

Τελος παντων, ο καθενας εχει τη γνωμη του, δεν θα σας την αλλαξω εγω :ureshii:

#38 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 05 September 2009 - 17:38

αν δεν ήταν το ποταμόπολοιο θα ήταν κάτι άλλο.
λογική εξέλιξη των ειδών... αν δεν ήταν ο disney θα ήταν κάποιος άλλος.
και αν θυμάμαι καλά οι witch ήρθαν απο την ιταλίκή disney...
(αν και στο wiki δεν είδα κάτι, αλλά πάλι μπορεί να μου ξέφυγε)
που εκείνη τη σέβομαι περισσότερο απο την ίδια την Disney
Και γενικός λατρεύω τον Barbuci.

#39 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 05 September 2009 - 19:23

και αν θυμάμαι καλά οι witch ήρθαν απο την ιταλίκή disney...
(αν και στο wiki δεν είδα κάτι, αλλά πάλι μπορεί να μου ξέφυγε)
που εκείνη τη σέβομαι περισσότερο απο την ίδια την Disney
Και γενικός λατρεύω τον Barbuci.


Δεν θέλω να καταστρέψω το σύμπαν που τόσο αρμονικά έχεις χτίσει, αλλά πρόκειται για την ίδια εταιρία (Disney it is). Και τόσοι άλλοι χαρακτήρες που δεν μπορείς να χωνέψεις, ιταλικής προέλευσης είναι.

E5VV38U.jpg


#40 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 05 September 2009 - 20:12

φυσικά είναι η ίδια απλά θαυμάζω
περισσότερο την παραγωγή που έχει βγει απο την Ιταλία.
Αφού η διαφορά είναι εμφανείς.
Άσε με εμένα στο μυαλό μου να τους διαχωρίζω..γιατί
η ιταλικη ποιότητα είναι σαφώς καλύτερη.

#41 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 05 September 2009 - 20:21

δεν μπορώ να καταλάβω τι σας έχει πιάσει και ασχολέιστε τόσο πολύ με το γεγωνός ότι η Ντίσνευ αγόρασε την Μάρβελ ή το τι μπορεί να κρύβετε πίσω απο αυτήν την αγορά.το αποτέλεσμα αυτής της αγοράς θα φανεί αργά ή γρηγορα.κάντε υπομονή και θα δείτε
Έρι αν η Ντίσνευ δεν ήταν Αμερικάνικης προελεύσεως αλλά Ιταλικής,θα είχες το ίδιο πρόβλημα με αυτήν?
α ναι και κάτι άλλο.το Kingdom Hearts σαν αποτέλεσμα σας έχει αρέσει καθόλου?γιατί και εκεί ήρωες της Ντίσνευ έχει μάζι με άλλους (τελίως διαφορετικούς) χαρακτήρες

#42 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 05 September 2009 - 20:22

Αν δεν κάνω λάθος οι ιστορίες με τον Μίκυ ντετέκτιβ (Μικυ Μυστήριο) είναι Ιταλικής προέλευσης. Όπως και οι ιστορίες του Ρότα φυσικά (Βίος και Πολιτεία του Σκρούτζ Μακ Ντακ). Οι κορυφαίες ιστορίες του Καρλ Μπαρκς Αμερικάνικης.

Πάντως και γω πιστεύω ότι σίγουρα ένα καλό που θα βγει από αυτή την ιστορία θα είναι ότι θα σταματήσουν να βγαίνουν ταινίες Marvel του σωρού και οι επόμενες ταινίες της εταιρίας θα είναι υψηλής παραγωγής και θα έχουν εκτεταμένη διανομή.

Αυτό που απορώ είναι αν θα υπάρχουν αλλαγές στις κατα τόπους Disneylands...
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#43 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 05 September 2009 - 20:51

Άσε με εμένα στο μυαλό μου να τους διαχωρίζω..γιατί
η ιταλικη ποιότητα είναι σαφώς καλύτερη.


Σαφώς για ποιον ? Δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο. Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Αν κάνεις τον κόπο να ψάξεις στο Internet (και όχι μόνο) θα διαπιστώσεις πως οι ιστορίες οι οποίες είναι κλασικές και πιο αποδεκτές, είναι Αμερικάνικες.


Αν δεν κάνω λάθος οι ιστορίες με τον Μίκυ ντετέκτιβ (Μικυ Μυστήριο) είναι Ιταλικής προέλευσης. Όπως και οι ιστορίες του Ρότα φυσικά (Βίος και Πολιτεία του Σκρούτζ Μακ Ντακ). Οι κορυφαίες ιστορίες του Καρλ Μπαρκς Αμερικάνικης.



Οι ιστορίες Μίκυ Μυστήριο δεν έχουν καθαρή προέλευση. Δημοσιεύτηκαν σχεδόν ταυτόχρονα κυρίως σε Γερμανία / Νορβηγία / Δανία ενώ για την παραγωγή τους συνεργάστηκαν δημιουργοί διαφόρων εθνοτήτων (Ισπανοί, Αμερικάνοι κλπ)

Ο λεγόμενος 2ος κύκλος Μίκυ Μυστήριο είναι καθαρά Ιταλικής προέλευσης. Όμως το συγκεκριμένο έργο αποτελεί έναν φόρο τιμής στον σημαντικότερο ίσως σχεδιαστή του Μίκυ, Floyd Gottfredson (Αμερικάνος). Οι εν λόγω Ιταλοί σχεδιαστές προσπάθησαν να επαναφέρουν τον Μίκυ στην σκοτεινή ντετεκτιβική ατμόσφαιρα που του είχε αποδώσει ο Gottfredson σε ιστορίες του την περίοδο 1930 - 1940. Ιστορίες όπως η αυτοκτονία του Μίκυ και η αντιμετώπιση του δολοφονικού (τότε) Μαύρου Φαντάσματος ήταν αυτές που έδωσαν το έναυσμα για τη δημιουργία του νεότερου αυτού νουάρ κύκλου.
Δυστυχώς, αν και πολύ αξιόλογη σειρά, δεν είχε την αντιμετώπιση που της άξιζε. Η σειρά ήταν πολύ βαριά για τα γούστα των παιδιών, ενώ το μεγαλύτερο ηλικιακά κοινό δεν έδωσε σημασία μιας και δεν πίστευε πως μπορεί να δημιουργηθεί ενήλικο σενάριο με χαρακτήρες της Disney. Όσοι το έχουν διαβάσει λένε τα καλύτερα, όμως γενικά απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν κράτησε πάνω από 12 τεύχη.


Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ είναι αμερικάνικης προέλευσης. Άλλο Rosa, άλλο Rota. Ο Marco Rota είναι Ιταλός, αλλά αν και πολύ αξιόλογος σχεδιαστής, δεν είχε καμία ανάμειξη με το έργο του Don Rosa, το οποίο του χάρισε ένα βραβείο Eisner.

EDIT

Μα και τα ποντικοπαπιά ευνουχισμένα είναι. Τουλάχιστον τα παπιά. Για τα ποντίκια δεν είμαι σίγουρος, επειδή φοράνε παντελόνια... :wis:


Μην ανησυχείς, και τα ποντίκια ευνουχισμένα είναι
:hahaha:
[media]http://img137.imageshack.us/img137/3420/teuxos68p21.jpg[/media]
Από τούτη 'δω την ιστορία.


Edited by Phantom Duck, 05 September 2009 - 22:13.

E5VV38U.jpg


#44 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 05 September 2009 - 21:22

Ναι έχεις δίκιο για το Βιο και Πολιτεία gomen. Αλλά αυτό αποδεικνύει ότι και οι ιστορίες Αμερικάνικης προέλευσης έχουν πολλές φορές ποιότητα καθώς ο Βίος και Πολιτεία είναι από τα αγαπημένα μου αναγνώσματα ever!

Σόρυ για το off post...
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#45 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 September 2009 - 01:01

...παιδιά ότι και να λέτε....
η Disney είναι μια μεγάλη εταιρεία, εδώ και χρόνια είναι μια εταιρεία
παραγωγής ταινίων, τηλεοπτικών προγραμμάτων δεν είναι η disney που αγαπάτε.
Δηλαδή αν την σπάσεις σε χίλια κομματια σίγουρα θα βρεις κάποια διαμάντια μέσα σε αυτήν.
Ειδικά στην παρελθοντική Disney.

Εσείς όλοι αγαπάτε ένα μέρος της εγώ απλά
σέβομαι την ιστορία της σε θέματα animation και comics αλλά η σύγχρνη disney είναι
η Milly Curys, ο Zak Ephron και το κακό συναπάντημα... και όλα το καρακιτσαριό
που ξεκήνησε απο το Disney Club και τώρα είναι δίασημοι.


Άρε Λυκούργο σε έφαγε το σύστημα.