Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

KPOP


  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#16 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 29 July 2009 - 16:53

Και σήμερα κόλλησα με αυτό:

Youtube Video


Μου αρέσει το νέο τους στυλ και το τραγούδι είναι τρελά πιασάρικο! ΑΜΑΝ! Τι έπαθα με τα Girlbands? So far μόνο οι 4minute δε μου αρέσουν και αυτό κυρίως λόγω φωνητικών!

#17 Blue Samurai

Blue Samurai

    직업 군인

  • Members
  • 203 posts

Posted 29 July 2009 - 18:56

Και εγώ ακούω K-POP.Βασικά πιο πολύ ακούω την Younha..αλλά και η Boa είναι Κ-POP Singer.
Πάρτε το Houki Boshi στα Κορεάτικα
[media]http://www.youtube.com/watch?v=iO9S4tkDWYU&feature=related[/media]

και ενα τραγούδι απο την ίδια τραγουδίστρια απο το νέο της άλμπουμ που μου αρέσει πολύ
[media]http://www.youtube.com/watch?v=mBhcdLpGAsM&feature=PlayList&p=BD76820AB8ED5187&playnext=1&playnext_from=PL&index=24[/media]

#18 Nanamiii

Nanamiii

    no?

  • Members
  • 6 posts

Posted 31 July 2009 - 10:50

Μμμμ KARA! Yaaah! Nicole!!

Τελευταια ακουω ακομα περισσοτερο FT Island, αλλα απο Wonbin εποχη.
Αλλα τα καινουργια μαλλια μ'αρεσαν! Δεν το κοβω να τα κραταν και πολυ βεβαια. Posted Image
Και πρασινα να ταν Hongki παιδια, εγω παλι εδω θα μουν <3____<3

Εχω μια τεραστιων διαστασεων υποψια οτι κατι παιζει με την Nicole απ'τις KARA και τον Hongki. Μαζευω στοιχεια αλλα λιγο λιγο συμπληρωνω το παζλ. Παντως εγκρινω με χιλλια!!!

Nicole + Hongki = OTP

Spoiler:



OMONA!! Μολις συνειδητοποιησα οτι αμα πατησεις 'kpop greece' στο google σε βγαζει πρωτο αποτελεσμα εδω χαχαχαχαχαχαχα

Edited by Nanamiii, 01 August 2009 - 19:51.

Posted Image
Blame my parents.Yes?Yes.


#19 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 17 November 2009 - 19:58

Μιας και δεν έχω γράψει σε αυτό το thread(και είναι κρίμα πραγματικά) είπα μετά την επιστροφή μου(με έφαγε ο Πρωταγόρας) να είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω.Ξεκινώ λοιπόν...
Truth to be told είχα ενδοιασμούς στην αρχή για την k-pop.Η γλώσσα ακόμη βαριά μου κάθεται αλλά τα τραγούδια είναι τόσο ωραία που δε μπορώ να αντισταθώ.Είμαι r'n'b lover και δεν αντέχω όταν ο άλλος τραγουδάει το Again and Again και έχω 7 κούκλους Κορεάτες με κοιλιακούς(όχι όλοι αλλά όσοι τους έχουν φτάνουν και για τους υπόλοιπους αν με καταλαβαίνετε:hahaha:).
Spoiler:


Αυτά για τώρα.Πολλά είπα πάλι.Όποιος τα διάβασε όλα,μπράβο του!:hahaha:

Edited by miko-chin, 18 November 2009 - 16:35.
γιατί καίω κάρβουνο

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#20 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 18 November 2009 - 01:01

Spoiler:


(για το ακαδημαϊκο της υποθεσης) Lee Joon τονε λενε και imo ο στυλιστας τον μισουσε a little bit
i hate the song btw :xx

now, about Suju (who are my field of expertise XD) μη το βλεπεις τοσο βουνο να τους μαθεις. λιγη αποφασιστικοτητα θελει trust me και συχνες επαναληψεις με ομαδικες pics xD. ok στην αρχη θα ζορισει λιγο γιατι ειναι και κορεατικα ονοματα αλλα απαξ και τους μαθεις δε θα μπορεις να καταλαβεις τι ακριβως υποτιθεται οτι μπερδευες. /personal experience
Για αρχη δες και την ταινια τους "Attack on the pinup boys" βοηθαει να καθαρισεις τους περισσοτερους γιατι παιζουν με τα κανονικα τους ονοματα (plus, ειναι major καϊδι :pp)
keep it up \=w=/ cause more suju love is always a great thing X33 *bias*




Edited by LucyBR, 18 November 2009 - 01:08.

Posted Image

Spoiler: &#33909


#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 November 2009 - 15:30

aaa δεν ήξερα ότι έχουμε ένα τόσο ωραίο thread
εγώ τις τελευταίες μέρες ανακάλυψα την kpop
Και ναι την θεωρώ ανώτερη απο την ιαπωνική Kuku ku
είμαι fun των Bing Bang και σιγά σιγά ανακαλύπτω και άλλους.

Youtube Video


Mr. Gagas... (τι χάλια μαλλί το αγόρι)

#22 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 18 November 2009 - 16:42

(για το ακαδημαϊκο της υποθεσης) Lee Joon τονε λενε και imo ο στυλιστας τον μισουσε a little bit
i hate the song btw :xx

now, about Suju (who are my field of expertise XD) μη το βλεπεις τοσο βουνο να τους μαθεις. λιγη αποφασιστικοτητα θελει trust me και συχνες επαναληψεις με ομαδικες pics xD. ok στην αρχη θα ζορισει λιγο γιατι ειναι και κορεατικα ονοματα αλλα απαξ και τους μαθεις δε θα μπορεις να καταλαβεις τι ακριβως υποτιθεται οτι μπερδευες. /personal experience
Για αρχη δες και την ταινια τους "Attack on the pinup boys" βοηθαει να καθαρισεις τους περισσοτερους γιατι παιζουν με τα κανονικα τους ονοματα (plus, ειναι major καϊδι :pp)
keep it up \=w=/ cause more suju love is always a great thing X33 *bias*



Ναι αυτό που φοράει δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αφού το βγάζει στην συνέχεια δεν έχω πρόβλημα:nbleed:.Γιατί δε σ'αρέσει το κομμάτι?Ενταξει δεν είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει αλλά έχει κάτι ωραίο.
Για τους Suju είσαι σίγουρη ότι θα τους μάθω γρήγορα?Τους 2PM ακόμη τους μπερδεύω και είναι 7 άτομα.Αυτοί είναι τα διπλάσια!Ασε που έχω και το άλλο πρόβλημα.Όταν φτάσει η εποχή που θα τους μάθω,τσουπ θα βγάλουν κάνα καινούριο single και θα αλλάξουν πάλι τα μαλλιά τους.Μετά άντε να τους αναγνωρίσεις!:hahaha:Θα το προσπαθήσω όμως γιατί πραγματικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις από αυτούς κι ας έχω ακούσει ένα cd μόνο.

εγώ τις τελευταίες μέρες ανακάλυψα την kpop
Και ναι την θεωρώ ανώτερη απο την ιαπωνική Kuku ku

Ντρέπομαι αλλά συμφωνώ.Μπορεί να έμαθα την ιαπωνική ποπ πρώτα και βέβαια να απαρτίζεται από καταξιωμένους καλλιτέχνες αλλά αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στις δύο θα επέλεγα την κορεάτικη ποπ.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#23 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 19 November 2009 - 01:01

Γιατί δε σ'αρέσει το κομμάτι?Ενταξει δεν είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει αλλά έχει κάτι ωραίο.
Για τους Suju είσαι σίγουρη ότι θα τους μάθω γρήγορα?Τους 2PM ακόμη τους μπερδεύω και είναι 7 άτομα.Αυτοί είναι τα διπλάσια!Ασε που έχω και το άλλο πρόβλημα.Όταν φτάσει η εποχή που θα τους μάθω,τσουπ θα βγάλουν κάνα καινούριο single και θα αλλάξουν πάλι τα μαλλιά τους.Μετά άντε να τους αναγνωρίσεις!:hahaha:Θα το προσπαθήσω όμως γιατί πραγματικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις από αυτούς κι ας έχω ακούσει ένα cd μόνο.


it's a matter of taste... το τραγουδι παραειναι generic to my ears, i don't really like their voices και ειναι μαθητευομενοι του Rain, τον οποιο αν και σεβομαι ως καλλιτεχνη δε μου κανει κλικ, so why would his 'pupils' anyway...
also, ειμαι και λιγο προκατειλλημενη οφειλω να ομολογησω, γιατι αφενος the "i'm too sexy for my shirt" slutty look is not really my thing και αφετερου το χουν ξεφτιλισει λιγο στην Κορεα με τα boy/girl band debuts sprouting like mushrooms every weekend for no reason at all :x /rant

well,προσωπικα οταν μαθαινα τους Suju ειχα φαει τρελο κολλημα (ειχα να δω drama ή anime 3 βδομαδες γιατι εβλεπα νυχθημερον τα varieties τους οΟ;; ) και μου πηρε λιγες μερες να τους μαθω. still, i insist that it's not difficult. σε μια φιλη μου που εριξα spam στο 10ημερο τους ειχε ;DD αφου εχεις τη θεληση, you'll make it! ^^ you can try the Pokemon comparison too, ειναι ενα συστημα κι αυτο XDD
*is glad to read the last sentence x3*

για τους 2ΡΜ btw, βοηθαει πολυ το pv του 10 out of 10 -εκει στην εισαγωγη που τους δειχνει εναν εναν με ονομα. watch it a couple of times κανοντας ταυτοχρονα mentally τις αντιστοιχιες and you'll be a-ok =w=b it worked for me :3

Posted Image

Spoiler: &#33909


#24 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 19 November 2009 - 01:27

Για Suju συμφωνώ. Το πολύ να μου πήρε 2 εβδομάδες να τους μάθω όλους. Τώρα φωνητικά δεν τους ξεχωρίζω αλλά δεν έχω ασχοληθεί τρελά.
Η kpop είναι catchy αλλά πολύ generic και παρόμοια με την αμερικάνικη και γι αυτό ποτέ δεν θα την αγαπήσω περισσότερο από την jpop και τα bubbly pop songs της. Και τα κορεάτικα boybands είναι hot n' sexy αλλά το epicness των ιαπωνικών δεν το φτάνουν στο μικρό τους δαχτυλάκι (εξαίρεση οι SuJu που θα μπορούσαν να είναι χαλαρά johnnys)!

That being said I love LOOOOOOOOVE Big Bang. And DBSK. Διαγωνίζονται μεταξύ τους και πότε είναι οι μεν πότε οι δε στο νο1 από Κορέα.
Αλλά με το ηλίθιο fandom αυτής της χώρας είμαι μαλωμένη. Οι άνθρωποι είναι ψυχάκηδες. Δε θα ήθελα με τίποτα να μπλέξω με Κορεάτες. Μακριά και αγαπημένοι.

Oh and the song that keeps playing in my mind lately...


Youtube Video


And I don't even like Shinee... But this song rocks!

#25 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 November 2009 - 02:14

βασικά ποτέ δεν υπήρξαν τόσο καλοντυμένα boybans στον κόσμο...
άσε που έχουν και μεγάλο ανταγωνισμό στην κορέα...
το κακό ειναι οτι εδώ στας ευρώπας δεν έχουμε boybands
που είναι εκείνες οι εποχές.

#26 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 19 November 2009 - 17:53

Too much to answer...
Spoiler:

Edit:@Lucy Είναι ένας Ασιάτης στο φροντιστήριο που πάω που μοιάζει απίστευτα στον ShinDong.Εδώ και καιρό μου τον θύμιζε αλλά δεν ήξερα το όνομα του συγκεκριμένου!

Edited by miko-chin, 20 November 2009 - 23:13.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#27 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 November 2009 - 19:54

Γενικα δεν ασχολουμαι με την κορεατικη μουσικη μονο με τις κορεατισες χιχι οσο με τον κορεατικο κινηματογραφο.

Εμενα μου αρεσουν οι SNSD...

Posted Image

:lovulovu:
Posted Image

#28 Nanamiii

Nanamiii

    no?

  • Members
  • 6 posts

Posted 02 January 2010 - 07:51

Kyaaaaaaaaaaaaaaaahhhh! Το ξεχασα το thread!

Αναφερατε και MBlaq, τι απειρη ευτυχια! Miko-chin, φανταζομαι θα 'χεις μαθει ονοματα και τετοια μεχρι τωρα ^^ Δεν ξερω για σας παιδια εγω το ακουω ακομα το 'Oh Yeah' 5-6 φορες τη μερα! Το κομματι του Mir στην αρχη ειναι τρελο. Αγαπαμε MiRueeeeee! Ερμ, οχι μονο επειδη ειναι το κρυφο διδυμο του Hongki.. αααλλα και γι'αυτο.

Μμναι. Τι νεα? Αυριο-μεθαυριο περιμενουμε να βγει το πρωτο MV των F.Cuz... omoni... ηδη λατρευω LeeU & Jinon. Αυτοι λογικα πανε για μεγαλα υψη. Μακαρι.

Εν_τω_μεταξυ! Εγιναν πριν κατι μερες και τα 3 Gayo Daejun (SBS,KBS,MBC) κατι φεστιβαλ που εχουν αυτοι εκει για χριστουγεννα και πρωτοχρονιες... εεε μωρε της πλακας. Κατι ψιλο-collab εκαναν, 2PM/SNSD, GD/CL, TaeYang/Bom, MBlaq/B2st, SHINee/Kara etc etc... οκει με λιγα λογια, ηταν απλα απεριγραπτος ο χαμος που γινοταν. Τωρα τι τα γραφω, θα τα εχετε δει, κι αν οχι δειτε τα. Συμμετεχουν οι παντες. +f(x), T-ara, SuJu, After School, Jewelry, Seunggi, BEG, 2AM, 4minute, Davichi ........

ΑΣΧΕΤΟ! Επειδη η ενασχωλησητα με kpop στα μερη μας ειναι μοναχικο μονοπατι ( ΤΤ_____ΤΤ ) αν εχει κανεις ορεξη για kpop gossip, συζητηση, επιβεβαιωση οτι ο ταδε ναι οντως ειναι θεος και οχι 'παλι κορεατης?' που 'μοιαζει με κοριτσι' και εχει "μειωμενα προσοντα" κλπ κλπ κλπ στειλ'τε μου pm. Αν πετυχει το σχεδιο το γυρναμε και σε γκρουπακι στο msn. the greek eyed fangirls.

안녕히 계세요~

Posted Image

Posted Image
Blame my parents.Yes?Yes.


#29 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 02 January 2010 - 14:56

ο Gdragon είναι κορίτσι...η CL είναι η νέα Lisa Left Eye Lopez :P
κατέβασα το ΚΒS 30/12 Αλλά θέλω να βρω την εκπομπή στις 29/12 αλλά δεν ξέρω αποι ποι κανάλι ειναι για να τη βρω.

#30 Nanamiii

Nanamiii

    no?

  • Members
  • 6 posts

Posted 02 January 2010 - 19:29

ο Gdragon είναι κορίτσι...η CL είναι η νέα Lisa Left Eye Lopez :P
κατέβασα το ΚΒS 30/12 Αλλά θέλω να βρω την εκπομπή στις 29/12 αλλά δεν ξέρω αποι ποι κανάλι ειναι για να τη βρω.


SBS ;)

Ο Jiyong ειναι καθολικος μοναχος.

Posted Image
Blame my parents.Yes?Yes.