Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Jmusic προτασεις. Care to give some help?


  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 23 July 2009 - 19:06

Επειδη δεν εχω και πολυ πειρα με Ιαπωνικη μουσικη (εκτος απο Hikaru, Hamasaki και morning Musume δεν ξερω τιποτα αλλο) και ψαχνω καινουρια μουσικη τελευταια, ειτε δυτικη ειτε Ιαπωνικη θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει σε αυτον τον τομεα (Jmusic δηλαδη)? Οτιδηποτε, δεν εχω προβλημα, αρκει να μην ειναι πολυ παραξενο ή τιποτα Ιαπωνικο Metal Rock, αν υπαρχει κατι τετοιο, ή καμια συμβουλη που να ψαξω.

#2 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 25 July 2009 - 10:47

υπαρχουν απειρα bands και τραγουδιστες..εγω μπορω να σου δωσω μερικα

x japan,nightmare,unsraw,phantasmagoria,l'arc en ciel,siam shade,gazette,dir en gray,girugamesh,scew,danger gang,exist trace,ikimono gakari,gackt,malice mizer,arashi,an cafe...
ειναι πολλα...xD δεν ξερω τι ακριβως ψαχνεις,αλλα εαν ειναι κοιτα τα λιγο στο youtube η κατι παρομοιο να δεις αν σου αρεσουν και ετσι...
αρκετα ειναι μεταλ ιαπωνικη,αλλα first try it xDD
hope i helped a bit xD

Edited by nancy_neko, 25 July 2009 - 10:54.

[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#3 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 25 July 2009 - 21:45

Ευχαριστω, θα τα κοιταξω ολα. Αν και δεν το εχω ιδιαιτερα με την Metal. Oh well... Ωραιο ονομα το phantasmagoria.

#4 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 25 July 2009 - 22:23

Απ΄ότι κατάλαβα σου αρέσει η mainstream pop οπότε ρίξε μια ματιά στα Oricon charts να δεις τι παίζει γενικώς Ιαπωνία.

Let's see...more artists Kobukuro, AAA, Koda Kumi, ayaka, GReeeeN, Nakashima Mika, Onitsuka Chihiro, KAT-TUN, DJ OZMA, Kimaguren, SPEED, Tohoshinki, ORANGE RANGE, Superfly, Shuchishin, Fukuyama Masaharu, GLAY, w-inds. και φυσικά τους Νο1 της Ιαπωνίας Arashi.

Είναι κυρίως pop-rock mainstream. Αφού δε σου αρέσει το μέταλ ρίξε προς τα εκεί μια ματιά.

#5 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 30 July 2009 - 12:25

Shiina Ringo και Tokyo Jihen για QUALITY. Επίσης όσα πρότεινε η a2a.

#6 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 04 August 2009 - 23:31

Ενδιαφερον, ευχαριστω πολυ. Ναι ναι, δεν με πειραζει καθολου η ποιοτητα XD

Εχω ομως μια απορια. Επειδη ακουω κυριως ροκ, ασχετα απο Ιαπωνικη, ξερει κανεις πως ειναι? Ειναι καλη?

#7 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 05 August 2009 - 00:59

Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι στην ιαπωνική rock; Αφού δε σε ενοχλεί η γλώσσα θα βρεις σίγουρα συγκροτήματα που θα σ'αρέσουν.

#8 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 16 August 2009 - 00:45

Ω θεε μου! Εχω ακουσει μονο Arashi για την ωρα και ειμαι ετσι :OMG3: Υποθετω θα ειναι οι Backstreet boys της Ιαπωνιας. Καλα τραγουδακια αλλα τιποτα το ιδιαιτερο. Ας ειναι καλα βεβαια αφου εχω πεθανει στο γελιο με καποια απο τα βιντεοκλιπ τους. Και πως στο καλο γινεται να μοιαζουν τοσο με ανιμε? Δεν εχω ξαναδει Ιαπωνα (ναι απο τους πολλους που εχω δει...) να μοιαζει τοσο πολυ με ανιμε. Αυτος με το μακρυ μαλλι που μοιαζει με το μαλλι του Tabou ή οπως τον λενε απο τους BEP, μου θυμιζει τον Komui απο το D. Gray man.

Και κατι παραξενο που προσεξα. Η μουσικη απο ενα τραγουδι τους μοιαζει πολυ με ενα ελληνικο τραγουδι που αν δεν κανω λαθος ειναι των One? Ποιος αντιγραφει ποιον...?

Θα συνεχισω τις ακροασεις και θα πω εντυπωσεις.

#9 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 16 August 2009 - 01:59

Αν και δεν ακούω πολύ J-Music, οι High And Mighty Color(female vocals, "heavy" guitars, etc) μου αρέσουν αρκετά και στους προτείνω.

#10 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 16 August 2009 - 14:46

Ω θεε μου! Εχω ακουσει μονο Arashi για την ωρα και ειμαι ετσι :OMG3: Υποθετω θα ειναι οι Backstreet boys της Ιαπωνιας. Καλα τραγουδακια αλλα τιποτα το ιδιαιτερο. Ας ειναι καλα βεβαια αφου εχω πεθανει στο γελιο με καποια απο τα βιντεοκλιπ τους. Και πως στο καλο γινεται να μοιαζουν τοσο με ανιμε? Δεν εχω ξαναδει Ιαπωνα (ναι απο τους πολλους που εχω δει...) να μοιαζει τοσο πολυ με ανιμε. Αυτος με το μακρυ μαλλι που μοιαζει με το μαλλι του Tabou ή οπως τον λενε απο τους BEP, μου θυμιζει τον Komui απο το D. Gray man.

Και κατι παραξενο που προσεξα. Η μουσικη απο ενα τραγουδι τους μοιαζει πολυ με ενα ελληνικο τραγουδι που αν δεν κανω λαθος ειναι των One? Ποιος αντιγραφει ποιον...?

Θα συνεχισω τις ακροασεις και θα πω εντυπωσεις.



Η σύγκριση με τους BSB δε στέκει καν. Οι Arashi είναι idol group, δεν είναι boyband ακριβώς (έχεις ακούσει boyband να τραγουδά ροκ?) και η μουσική και οι στίχοι είναι εντελώς καμία σχέση. Αν είσαι αγόρι περιμένω να τους εκτιμήσεις κυρίως όχι μέσω της μουσικής αλλά μέσω των σειρών και των εκπομπών τους. But... you can try listening to Pikanchi, Truth or Sakura Sake. Or even Cry for you... γιατί κάνουν μουσική για όλα τα γούστα. (Την αναφορά στους One δεν τη σχολιάζω καν. Δεν πατάμε στο ιερό με την παντόφλα! Μια φιλική συμβουλή γιατί έχουμε πολλούς Arashi fans εδώ! *cough points at self cough*)

#11 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 16 August 2009 - 16:07

Ω θεε μου! Εχω ακουσει μονο Arashi για την ωρα και ειμαι ετσι :OMG3: Υποθετω θα ειναι οι Backstreet boys της Ιαπωνιας.

Και κατι παραξενο που προσεξα. Η μουσικη απο ενα τραγουδι τους μοιαζει πολυ με ενα ελληνικο τραγουδι που αν δεν κανω λαθος ειναι των One? Ποιος αντιγραφει ποιον...

Posted Image

sorry couldn't help myself :P


#12 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 16 August 2009 - 17:12

Η σύγκριση με τους BSB δε στέκει καν. Οι Arashi είναι idol group, δεν είναι boyband ακριβώς (έχεις ακούσει boyband να τραγουδά ροκ?) και η μουσική και οι στίχοι είναι εντελώς καμία σχέση. Αν είσαι αγόρι περιμένω να τους εκτιμήσεις κυρίως όχι μέσω της μουσικής αλλά μέσω των σειρών και των εκπομπών τους. But... you can try listening to Pikanchi, Truth or Sakura Sake. Or even Cry for you... γιατί κάνουν μουσική για όλα τα γούστα. (Την αναφορά στους One δεν τη σχολιάζω καν. Δεν πατάμε στο ιερό με την παντόφλα! Μια φιλική συμβουλή γιατί έχουμε πολλούς Arashi fans εδώ! *cough points at self cough*)



Δεν το ειπα για κακο, ουτως ή αλλως στα 90's μου αρεσαν οι BSB. Και να πω την αληθεια δεν εχω ιδεα τι ειναι idol group. To Sakura sake το εχω ακουσει και μπορω να πω οτι με κουρασε. Πολυ μεγαλη διαρκεια.


Posted Image

sorry couldn't help myself :P



:hahaha: Αστειευομουν οσον αφορα το ποιος αντιγραφει ποιον (αν και η αληθεια ειναι οτι δεν θα ηταν και η πρωτη φορα που ελληνες παιρνουν αγνωστο τραγουδι για το ευρυ κοινο απο το εξωτερικο και το αλλαζουν) αλλα πραγματικα το Tomadoi Nagara μου θυμιζει ενα ελληνικο τραγουδι ειτε ειναι των One ειτε οχι. Και αποκλειεται να κανω λαθος γιατι εχω καλη μνημη οσον αφορα μουσικη και τραγουδια.

#13 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 16 August 2009 - 18:12

Η σύγκριση με τους BSB δε στέκει καν. Οι Arashi είναι idol group, δεν είναι boyband ακριβώς (έχεις ακούσει boyband να τραγουδά ροκ?) και η μουσική και οι στίχοι είναι εντελώς καμία σχέση.


+1.000.000
Ήμουν χρόνια BSB φαν και παρόλο που τους Arashi δε τους έχω ψάξει τόσο πολύ(είναι το επόμενο band στη λίστα μου) συμφωνώ.Μπορεί ο ήχος να σου φαίνεται παρόμοιος αλλά διαφέρουν όπως η νύχτα με την μέρα.Οι BSB περιορίζονταν σε ένα στυλ μουσικής.Οι Arashi έχουν λίγο απ'όλα.Αυτό τους κάνει ξεχωριστούς.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#14 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 22 August 2009 - 22:45

Τις τελευταιες μερες ακουω W-inds. Εψαξα τη δισκογραφια και την ιστορια τους για να παρω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Μου ακουγονται αδιαφοροι. Αν ηταν να διαλεξω αναμεσα στους Arashi και W-inds μαλλον τους πρωτους θα διαλεγα. Αν και ουτε αυτο μου φανηκαν κατι ιδιαιτερο νομιζω ειναι καλυτεροι απο τους W-ind.

Θα συνεχισω να ακουω ομως μηπως και αλλαξω γνωμη. Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας, θα ακουσω ολα οσα μου προτεινατε ;)

#15 gogetasjj4

gogetasjj4

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 23 August 2009 - 12:42

Arashi και ξέρω ψωμί ree και εγώ σου προτείνω να ακούσεις truth-kotoba yori taisetsuna mono -pikanchi etc
χαλαρά
το καλύτερο johnny's band (και γενικά idol band) ακούστε tomadoi nagara από NewS να σας βγούν τα αυτιά
προτείνω επίσης l'arc en ciel και orange range