Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Εξωτερικές επιρροές στο One piece (υποθετικές και μη)


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#106 allblue

allblue

    Starting...

  • Members
  • 74 posts

Posted 06 September 2011 - 23:35

Σήμερα ανακάλυψα τυχαία πως η ιδέα για τους 4 ανθρωπούς στην elite της World Goverment είναι παρμένη από το μυθιστόρημα της της Αγκάθα Κρίστι με τίτλο Οι Μεγάλοι Τέσσερις. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9_%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B9_%CE%A4%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%82_(%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1)

#107 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 06 September 2011 - 23:44

^βασικά κυκλοφορεί η φήμη ότι το έχει πάρει από τα τέσσετα ιε΄ρα τέατα της ιαπωνία και εξού και τα χρώματα white-beard red haired shanks

#108 allblue

allblue

    Starting...

  • Members
  • 74 posts

Posted 07 September 2011 - 10:34

Δεν εννοώ τους yonku! Εννοώ αυτούς http://on3p13c3.files.wordpress.com/2010/10/five-elder-five-stars.jpg Αν και είναι 5 τελικά.

#109 KrisLyn

KrisLyn

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 14 September 2011 - 16:15

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί (με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν το βρήκα), αλλά η κιβωτός Noah ίσως πήρε το όνομά της απ' την κιβωτό του Νώε.

Επίσης κάτι άλλο που βρήκα. Η ιστορία ενός πειρατή, του Olivier Levasseur (http://en.wikipedia.org/wiki/Olivier_Levasseur), μοιάζει πάρα πολύ με την όλη ιστορία του Gol D. Roger. Ρίξτε μια ματιά! Κι αυτός όταν πέθανε είπε κάτι του στυλ "έχω κρύψει το θυσαυρό μου, πηγαίνετε να τον βρείτε". Επίσης το άρθο αναφέρει κάτι για last will, treasure of Goa, cryptograms (aka poneglyphs) που μου θύμισαν κατευθείαν one piece.

Edited by KrisLyn, 14 September 2011 - 16:43.


クリス リン

#110 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 16 September 2011 - 12:54

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί (με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν το βρήκα), αλλά η κιβωτός Noah ίσως πήρε το όνομά της απ' την κιβωτό του Νώε.

Επίσης κάτι άλλο που βρήκα. Η ιστορία ενός πειρατή, του Olivier Levasseur (http://en.wikipedia.org/wiki/Olivier_Levasseur), μοιάζει πάρα πολύ με την όλη ιστορία του Gol D. Roger. Ρίξτε μια ματιά! Κι αυτός όταν πέθανε είπε κάτι του στυλ "έχω κρύψει το θυσαυρό μου, πηγαίνετε να τον βρείτε". Επίσης το άρθο αναφέρει κάτι για last will, treasure of Goa, cryptograms (aka poneglyphs) που μου θύμισαν κατευθείαν one piece.


Φοβερο!!
Και εχει και αλλα στοιχεια οπως good leader and shipmate!! Kαι το Goa Kingdom ισως απο κει να εμπνευστηκε!!
Μπραβο σου!

2po6sfa_jpg.gif


#111 KrisLyn

KrisLyn

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 16 September 2011 - 14:49

Φοβερο!!
Και εχει και αλλα στοιχεια οπως good leader and shipmate!! Kαι το Goa Kingdom ισως απο κει να εμπνευστηκε!!
Μπραβο σου!


Επίσης μοιάζει και στη φάτσα ή είναι η ιδέα μου?

クリス リン

#112 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 16 September 2011 - 15:07

Επίσης μοιάζει και στη φάτσα ή είναι η ιδέα μου?

λιγο η μυτη του το χαλαει xD
Παντως το στυλακι με το καπελακι και το μουστακι του ψιλοφερνει.

Στο τελος του link που εβαλες το αναφερει οτι εχει ομοιοτητες με τον gol d roger!!

ΥΓ Ο θησαυρος του δεν βρεθηκε ποτε (οτι κι αν σημαινει αυτο):unsure:

2po6sfa_jpg.gif


#113 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 27 December 2011 - 11:53

To crew της Big Mom πρέπει να έχει theme την Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων...
Posted Image

#114 KrisLyn

KrisLyn

    Starting...

  • Members
  • 22 posts

Posted 28 December 2011 - 03:37

To crew της Big Mom πρέπει να έχει theme την Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων...


Την Αλίκη στη χώρα των τεράτων δε λες? Πως είναι έτσι όλοι τους? Ο ένας πιο περίεργος απ' τον άλλον. Ήθελα να 'ξερα που τους βρήκε.:hahaha:

クリス リン

#115 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 11 February 2012 - 21:02

Υπάρχει πιθανότητα ο Oda να έπελεξε η Lola το zombie από το Thriller Bark να είναι γουρούνι λόγω της Piggy από το Muppet Show γιατί και οι 2 κυνηγούσαν κάποιον για να τις παντρευτει.

#116 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 13 February 2012 - 20:17

To κουτι που ειχε τα χαπια που εκλεψε ο Hody.
Spoiler:

Kαι η εμφανιση του Doflamingo.
Spoiler:

Spoiler:

#117 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 04 April 2012 - 20:18

Η μητέρα των τεράτων λέγεται Big Mother στο supernatural τουλάχιστον(μπορεί και αλλου) και από ότι ειδαμε οι πειρατές της είναι λίγο τέρατα..χμμμμ

#118 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 April 2012 - 11:57

απο review του ειδικου

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=animeatt&aid=1911

Time traveler Go Nagai strikes for the fourth time. During his wondrous adventures in the future he found out how anime would start to focus a lot more on martial arts in the next years, as mecha shows would slowly start loosing ground to a new genre called fighting shounen. After he defeated the Daleks along with Dr. Who and played on a rock concert with Bill and Ted, he returned to his present back in the 70’s and immediately started his new most original show. In this series from the future (whose main idea was again never copied in the future) we have the lead robot combining from a set of different parts, all made with magnets in their joints. The lead pilot is NOT using some aircraft which combines with other parts but his own body transforms to the actual head of the robot. The robot is also using martial arts a lot more than it uses special attacks so each battle looked a lot closer to a wresting match with huge robots and monsters. When in a pinch, it can separate in different parts and hurl them at the enemy, so in a way it looks like what that pirate clown named Buggy in One Piece is doing. And thus you get another show with a unique style of fighting, whose closest imitator was a comic relief pirate clown two decades later.

#119 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 24 April 2012 - 10:49

Τα παρακάτω είναι δική μου παρατήρηση και μπορεί να μην είναι σωστή αλλά πιστεύω ότι το όνομα της Boa Hancock είναι βασισμένο στην Elvira Hancock, τον ρόλο που υποδύθηκε η Michelle Pfeiffer στον "Σημαδεμένο". Επίσης, το φόρεμα που φοράει ο Boa Hancock όταν πρωτοεμφανίζεται στο Amazon Lily ίσως είναι βασισμένο (με αρκετές απωανατολίτικες τροποποιήσεις) στο παρακάτω που φόρεσε η Pfeiffer στην ίδια ταινία:

Posted Image

#120 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 07 May 2012 - 16:37

Το σχέδιο του (Blacken) Decken φέρνει πολύ στον Kuroi Sabato από το Blade of the immortal.

Posted Image