Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Εξωτερικές επιρροές στο One piece (υποθετικές και μη)


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#61 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 28 July 2009 - 21:21

Παντως το σιγουρο ειναι οτι σχετικα με μια ιδιομορφια του one piece γενικως ο oda επηρεασμενος απο το παρον ενω βρισκομαστε στην εποχη της πειρατιας βλεπουμε τασεις να ειναι ολα συγχρονα(ντυσιμο τεχνολογια επιστιμες αρχαιολογια:terror2: υποτιθεται οτι εμεις τους ψαχνουμε οχι αυτοι τους προγονους τους λολ.)


Αυτό το λένε αναχρονισμός και είναι κοινό χαρακτηριστικό σχεδόν σε κάθε ιστορία. Γιατί με το πρίσμα του σήμερα περιγράφεται μια ιστορία και δύσκολα αναπαραστάται σωστά το πως πραγματικά σκέφτονταν ή ζούσανε οι χαρακτήρες του παρελθόντος. Όσο για τους χαρακτήρες του One Piece, αυτοί ζούνε στην εποχή των σόνεν και όχι της πειρατίας. Ποιος πειρατής με αξιοπρέπεια θα ντυνόταν σαν τον Μπάγκυ;

Κοινώς, πέρα από τα ονόματα δεν υπάρχουν ιστορικά στοιχεία στην σειρά οπότε μη το πας εκεί.

#62 Mangalover

Mangalover

    Anime Amateur

  • Members
  • 105 posts

Posted 29 July 2009 - 19:25

Αυτό το λένε αναχρονισμός και είναι κοινό χαρακτηριστικό σχεδόν σε κάθε ιστορία. Γιατί με το πρίσμα του σήμερα περιγράφεται μια ιστορία και δύσκολα αναπαραστάται σωστά το πως πραγματικά σκέφτονταν ή ζούσανε οι χαρακτήρες του παρελθόντος. Όσο για τους χαρακτήρες του One Piece, αυτοί ζούνε στην εποχή των σόνεν και όχι της πειρατίας. Ποιος πειρατής με αξιοπρέπεια θα ντυνόταν σαν τον Μπάγκυ;

Κοινώς, πέρα από τα ονόματα δεν υπάρχουν ιστορικά στοιχεία στην σειρά οπότε μη το πας εκεί.


Τι εννοεις ζουν στην εποχη των shonen γιατι το εχω ακουσει και για το naruto αυτο και δεν το εχω καταλαβει:hmmm:
Σορρυ αν βγαινω λιγο offtopic!
Posted Image

#63 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 July 2009 - 19:29

Εννοεί ότι πολύ απλά ζούνε σε έναν φανταστικό κόσμο που δεν αντιστοιχεί χρονικά με κάποια ιστορική περίοδο. Ο φανταστικός αυτός κόσμος μπορεί να συνδυάζει στοιχεία από πολλές διαφορετικές περιόδους και εποχές.

Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει μόνο στα shonen αλλά γενικότερα στα Anime και στα έργα τέχνης. Είναι αυτό το οποίο αποτελεί το fantasy στοιχείο.

On topic τώρα.

Το πέρασμα από το οποίο εισήλθαν οι Strawhats καθώς ανέβαιναν το ρεύμα στο βουνό για να περάσουν το Red Line Μου θύμησε ελαφρώς σαν concept και διαδικασία τις Συμπληγάδες.

Εdit..... Roriconfan δεν ήξερα ότι ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα ή οι πρωταγωνιστές του Ερωτόκριτου ή οι πρωταγωνιστές του Le cid του Κορνηλιου (έργα που δημιουργήθηκαν αρκετούς αιώνες πριν) θεωρούνται μεσήλικες . Εκτός αν για σένα το μεσήλικας κυμαίνεται γύρω στα 17 οπότε αρχίζεις και με τρομάζεις.

Edited by iristella, 29 July 2009 - 19:40.


#64 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 29 July 2009 - 19:31

Τι εννοώ κι εσύ; Ότι δεν είναι θέμα εποχής αλλά νοοτροπίας. Έφηβοι με υπερδυνάμεις να σουλατσάρουνε στον κόσμο και να τρώνε τον αγλέορα είναι καινούρια μόδα. Μέχρι πριν έναν αιώνα όλοι οι πρωταγωνιστές ήταν μεσήλικες με ... νορμάλ δυνάμεις. Τα σόνεν είναι πρόσφατο ρεύμα των κινουμένων σχεδίων και δεν έχουνε σχέση με την ιστορία.

edit: Αχ, με πρόλαβες!

#65 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 31 July 2009 - 13:36

Μια διόρθωση λίγο off-topic

Επισης βρηκα και κατι αλλο..Την φωνη της nami-swan την κανει η γυναικα του eichiro oda

Spoiler:

Την φωνή της Nami την έκανε η γυναίκα του Oda μόνο στο One Piece Ova (Defeat The Pirate Ganzack! - 1998 ). Σε όλο το υπόλοιπο anime την κάνει άλλη.

EDIT(10/8 ):
Είδατε τι παθαίνω όταν δεν ελέγχω αυτά που γράφω.... Δεν με διόρθωσε και κανείς.
Είχα για αρκετό καιρό συνδέσει την OVA-Nami με την φωνή της γυναίκας του Oda χωρίς να θυμάμαι που το είχα δει...

Η γυναίκα του Oda (Chiaki Inaba) είχε παίξει την Nami σε One Piece stage events σε κάποιο Jump Festa.

(μεγάλη παρενθεση :)
Για όσους δεν το ξέρουν το Jump Festa είναι ένα ετήσιο event εκθεσιακού τύπου που το διοργανώνει η Shueisha για να γιορτάσει/προωθήσει τα manga της και τα παραπροϊόντα τους (series/movies/video games κλπ). Εκεί τα series έχουν δικό τους χώρο για προβολή και κάποια από αυτά έχουν και δικό τους stage με διάφορα δρόμενα (παρουσιάσεις ταινιών, seiyu, σκίτσων του mangaka κλπ).


Με συγχωρείτε για την παραπληροφόρηση από μέρους μου.:nod2:

Αρα η φωνη της πρεπει να ακουγοταν πολυ διαφορετικη?Σωστα?

Τώρα που το κοίταγα, όλοι οι βασικοί χαρακτήρες είχαν άλλους seiyu. Γενικά το OVA ήταν εντελώς άλλη παραγωγή.

Edited by RiDeLub, 10 August 2009 - 03:34.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#66 Mangalover

Mangalover

    Anime Amateur

  • Members
  • 105 posts

Posted 01 August 2009 - 11:59

Μια διόρθωση λίγο off-topic
Την φωνή της Nami την έκανε η γυναίκα του Oda μόνο στο One Piece Ova (Defeat The Pirate Ganzack! - 1998 ). Σε όλο το υπόλοιπο anime την κάνει άλλη.


Αρα η φωνη της πρεπει να ακουγοταν πολυ διαφορετικη?Σωστα?
Posted Image

#67 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 15 March 2010 - 17:45

Ίσως ο Oda να έχει επηρεαστεί και από ένα άλλο manga με πειρατές, το Space Pirate Captain Harlock. Η κυβέρνηση στο One Piece είναι μοχθηρή και σ'αυτήν την κυβέρνηση κύρρηξαν πόλεμο οι Strawhats. Υπάρχει φυσικά κι ο Dragon ο αρχιεπαναστάτης. Στον Harlock παίζει ρόλο η έννοια της ελευθερίας και ο Luffy δηλώνει πως για αυτόν η πειρατεία είναι ελευθερία. Και όλα αυτά περί κυβερνήσεως θα παίξουν μεγαλύτερο ρόλο στη πορεία του OP imo. Παίζει πάντα να μην υπάρχει καμιά επιρροή...

#68 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 31 March 2010 - 11:42

Aν και σαφώς το One Piece (όπως και πολλά άλλα anime/manga) έχει δέχτει ορισμένες επιρροές (οφθαλμοφανές και μη) από Dragonball έχει βάλει και τις δικιές του χαρακτηριστικές πινελιές που το κάνουν να ξεχωρίζει και να μην αποτελεί όπως λένε ορισμένοι "το Dragonball της νέας γενιάς". Θα 'ταν πιο σοφό να λέγαμε ότι το One Piece αποτελεί τον καλύτερο διάδοχο του Dragonball (no offense Naruto fans :P ). Παίρνει μεν στοιχεία από το Dragonball αλλά το τελικό αποτέλεσμα αντικειμενικά είναι αρκετά καλύτερo. Αν κι αυτό φυσικά δεν μειώνει την αξία του Dragonball με τ' οποίο οι περισσότεροι από εμάς μεγαλώσαμε, το βάλαμε στην καρδιά μας και συνεχίζει να πουλάει ακόμα και σήμερα σαν τρελό.

#69 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 posts

Posted 04 April 2010 - 08:22

με τους σεισμους και τα τσουναμι ο οντα φαινεται εμπνεεται απο την Αιτη

Posted Image
Posted Image

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#70 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 03 December 2010 - 22:51

το όνομα του reyleigh το εμπνέεται από ένα φαίνομενο που συμβαίνει όταν ένα φωτόνιο πέφτει πάνω σε ένα σώμα και ονομάζεται reyleigh scattering και το περιγράφει έμμεσα με τη μάχη του reyleigh με το kizaru(φωτόνιο)

#71 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 04 December 2010 - 02:44

Aς προσθεσουμε επισης το Kraken και τον ιπταμενο Ολλανδο :)


2bbd14fc.jpg


#72 Guest-23320

Guest-23320

    ..................

  • Members
  • 29 posts

Posted 04 January 2011 - 18:18

Το ότι ο Luffy θυμίζει τον Mister Fantastic των Fantastic 4 μιας και οι δυο είναι από λάστιχο το έχει πει κάνεις;Αν και την πρώτη φορά που τον είδα μου ήρθε στο μυαλό ο Τιραμόλα :laugh:

Επίσης η ιστορία του Crocus που ζει στο στομάχι του Laboon είναι επηρεασμένη από την Παλαιά Διαθήκη και τον προφήτη Ιωνά(που τον είχε καταπιεί μια φάλαινα).

Έχω παρατηρήσει και μερικές ομοιότητες με Kabamaru,κι έχω και μια θεωρία για το από που μπορεί να εμπνεύστηκε το χαρακτήρα του Spandam αλλά λέω να το αφήσω γι'άλλη φορά...

Edited by utahime, 04 January 2011 - 18:26.


#73 Johnyman

Johnyman

    Clear Eyes,Full Hearts

  • Members
  • 142 posts

Posted 05 January 2011 - 01:10

Επίσης η ιστορία του Crocus που ζει στο στομάχι του Laboon είναι επηρεασμένη από την Παλαιά Διαθήκη και τον προφήτη Ιωνά(που τον είχε καταπιεί μια φάλαινα).


ή και από τον Πινόκιο:rolleyes:

Posted Image


#74 Guest-23320

Guest-23320

    ..................

  • Members
  • 29 posts

Posted 05 January 2011 - 11:23

Μάλλον από τον Πινόκιο που με τη σειρά του είναι από την Παλαιά Διαθήκη :D

Μόλις τώρα θυμήθηκα και τον Captain Kuro/Wolverine!Γενικά όλο εκείνο το arc έχει αναφορές σε διάφορα πράγματα:

Ο Usopp(που το όνομά του είναι συνδυασμός του uso+Aesop και έχει μύτη σαν τον Πινόκιο αφού κι αυτός λέει ψέμματα) τρομάζει τους χωριανούς του κάθε τρεις και λίγο με το να φωνάζει ότι έρχονται πειρατές(όπως ακριβώς το παιδί στο μύθο του Αισώπου που φώναζε λύκος)και τελικά οι πειρατές έρχονται πραγματικά και ο λύκος/αρχηγός τους είναι ο Captain Kuro.

Εμένα τουλάχιστον αυτά μου είχαν έρθει στο μυαλό όταν έβλεπα το One Piece πριν από χρόνια στο Alter ακόμα.Επίσης ο Usopp που ανέβαινε στο δέντρο έξω από το παράθυρο της Kaya μου θύμισε τον Kabamaru που εμφανιζόταν ξαφνικά στο δέντρο έξω από το παράθυρο της Mai,όπως και το ότι τον Luffy με τον Ace τους πήρε κοντά του και τους προπονούσε ο Garp μου θύμισε τον Kabamaru με το Hayate που τους μεγάλωσε ο παππούς Saizo.

#75 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 05 January 2011 - 12:46

Το ότι ο Luffy θυμίζει τον Mister Fantastic των Fantastic 4 μιας και οι δυο είναι από λάστιχο το έχει πει κάνεις;Αν και την πρώτη φορά που τον είδα μου ήρθε στο μυαλό ο Τιραμόλα :laugh:


+1 :himitsu:

Καθε φορα που προσπαθω να εξηγησω στην μανα μου την υπόθεση του one piece μου λεει : "Τιραμόλα διαβαζεις παιδακι μου?"

v4kFmx.png