Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Fairy Tail latest episode discussion [επιτρέπονται spoilers ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΙΜΕ]


  • Please log in to reply
980 replies to this topic

#1 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 29 June 2009 - 09:13

Posted Image


Summary:
A young sorceress, Lucy Heartphilia, travels to the land of Fiore to join the magical Fairy Tail Guild. Along the way, she meets Natsu Dragonil, a teenage boy looking for a dragon named Igneel. Shortly after their meeting, Lucy is abducted by Bora of Prominence, who was posing as Salamander of Fairy Tail, to be sold as a slave. Natsu rescues her and reveals that he is the real Salamander and has the skills of a Dragon Slayer. He offers her membership into the guild, which she accepts, and they become a team performing various missions for the Fairy Tail guild.



Με την ευκαιρία της είδησης αυτής, όπου (επιτέλους) ανακοινώθηκε ότι η γνωστή manga σειρά φαντασίας Fairy Tail θα γίνει anime και θα κυκλοφορήσει αυτό το φθινόπωρο, όπως και ότι δεν υπήρχε παρόμοιο topic, αποφάσισα να δημιουργήσω το πρώτο μου anime series thread. :P

Η σειρά είναι διάσημη για τις ομοιότητες που διαθέτει το σχέδιο συγκριτικά με το One Piece, καθώς και την μεγάλη δόση φαντασίας της, με μαγεία, δράκους και ιππότες. Ο δημιουργός Hiro Mashima φημολογείται μάλιστα ότι δούλεψε για μια περίοδο ως βοηθός του Eiichiro Oda (δημιουργού του One Piece) και από εκεί πήρε τις επιρροές του. Τελευταία οι φήμες αυτές τείνουν να διαψεύδονται υποστηρίζοντας πως ο Mashima δεν δούλεψε ποτέ ως βοηθός κανενός, αλλά γεγονός παραμένει ότι οι δύο σειρές εκπέμπουν παρόμοια στοιχεία, χωρίς να είναι η μια καρμπόν copy της άλλης.

Ως true One Piece fan σχεδίαζα εδώ και λίγο καιρό να αρχίσω να διαβάζω το manga της σειράς αυτής, αλλά με την ανακοίνωση της δημιουργίας της σε anime αποφάσισα να περιμένω λίγους μήνες να δω το αποτέλεσμά της στην οθόνη και πιθανώς να την συνεχίσω αργότερα στο manga, αν με τραβήξει αρκετά.

Τα στούντιο που το ανέλαβαν, A-1 Pictures (σειρές που ασχολήθηκε: Afro Samurai Movie, Persona: trinity soul, Valkyria Chronicles) και Satelight (μερικές γνωστές σειρές που ασχολήθηκε: Angel Sanctuary OVA, Ergo Proxy, TTGL, Escaflowne Movie, Gantz, Vampire Hunter D: Bloodlust), φαίνονται αρκετά καλές επιλογές ώστε να δούμε μια επιτυχημένη μεταφορά σε anime.

Σε μερικούς μήνες θα δούμε το αποτέλεσμα. Προτείνεται σε όλους τους fantasy shounen fans. :gotit:

~Edit by Iristella ~

Στο συγκεκριμένο thread συζητάμε τις τελευταίες εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα στην σειρά Fairy Tail .

Διαβάζετε τα Posts υπό την προϋπόθεση πως είστε up-to-date στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Μπορείτε να μιλάτε χωρίς να χρησιμοποιείτε το spoiler tag, αρκεί να μην αναφέρεστε καθόλου στο manga, ακόμα και μέσα σε spoiler tag.





Edited by iristella, 17 May 2011 - 16:46.


#2 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 29 June 2009 - 09:25

may check it out, ως fantasy sucker αλλα θα ειμαι πολυ αυστηρος μαζι του γτ απο με μια ματια πρεπει να εχει αρκετα πραγματα που δε μου αρεσουν.

#3 Lucy-Nyuu

Lucy-Nyuu

    Starting...

  • Members
  • 30 posts

Posted 29 June 2009 - 18:22

oh όντως μοιάζει με One Piece!! Χμμ καλό αυτό...Αν και μ'αρέσουν τα σχέδια του op δν βρήκα ποτέ το κουράγιο να φτάσω στα 400+ eps του...:terror2: Επομένως φαίνεται καλή ευκαιρία το Fairy Tail!!:orly: Και για μια δρακομαγεμένη όπως εγω φαίνεται ακόμα πιο ελκυστικό!!:wooi2:
Posted Image

#4 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 29 June 2009 - 19:51

Fairy Tail FTW λεμεεεεε...

Προσμενεται να ειναι τρομερο και ενα απ'τα ωραιοτερα Fantasy Shonen,η πρωταγονιστρια ειναι απ'τις ωραιοτερες Female Charachters και το κλιμα του manga ειναι πολυ ομορφο,στο Anime με χρωματα και μουσικη πιστευω θα βγει πολυ επιτυχημενο,anyway αναμενουμε ανακοινωση πρωτου επεισοδιου για να καουμε...

Berserk___Gatsu.jpg


#5 Zerro

Zerro

    Zero to Hero

  • Members
  • 56 posts

Posted 29 June 2009 - 20:03

YEAH! καλα ολοι ειχαμε καταλαβει ποια θα ηταν η μεγαλη εκπληξη αυτης της βδομαδας!
και επιτελους! ανακοινωθηκε το ανιμε! αντε μπραβο. shonen power! :hahaha:

#6 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 29 June 2009 - 21:12

Ελπίζω να καθιερωθεί ως ένα δυνατό shonen, και έχω να πω πως την φωνή του Luxus πρέπει να την αναλάβει ο voice actor του Grimmjow.
Posted Image

#7 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 30 June 2009 - 00:21

Και στου natsu θα πήγαινε πολύ αυτή του Luffy(όχι μόνο λόγο σχεδίου)

#8 jedimastermaniac

jedimastermaniac

    METAL POWER!!!!!

  • Members
  • 252 posts

Posted 30 June 2009 - 11:23

Και στου natsu θα πήγαινε πολύ αυτή του Luffy(όχι μόνο λόγο σχεδίου)

..χμμμ... ο .... voice actor του luffy για αυτούς που δεν το ξέρουν στην ουσία είναι γυναίκα :P
Πάντως το σχέδιο για όλους χαρακτήρες μοιάζει λίγο ίδιο χωρίς σπουδαίες ιδιαιτερότητες. Όταν είχα πρωτοδει αυτή τη φωτό νόμιζα ότι ήταν φαν αρτ του one piece :P
Posted Image
Thanks for the sig Snivelili
Last Chancer Platoon - Paintball team

#9 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 30 June 2009 - 11:51

Θα τη δω τη σειρα, αλλα με ενοχλει που το σχεδιο ειναι ετσι.Ενταξει επιασε μια φορα με το one piece τετοιου ειδους σχεδιο, μη το κανουμε και μοδα τωρα.Περα του οτι δε νομιζω να ταιριαζει σε fantasy shounen με μαγους κλπ.

Μακαρι να γινει σειρα 50 επισοδιων, και οχι naruto/bleach/op και ας ελπισουμε να βγει καλη δουλεια.

qzMHWHd.png


#10 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 30 June 2009 - 13:51

..χμμμ... ο .... voice actor του luffy για αυτούς που δεν το ξέρουν στην ουσία είναι γυναίκα :P
Πάντως το σχέδιο για όλους χαρακτήρες μοιάζει λίγο ίδιο χωρίς σπουδαίες ιδιαιτερότητες. Όταν είχα πρωτοδει αυτή τη φωτό νόμιζα ότι ήταν φαν αρτ του one piece :P


χαχαχ...αυτό δεν το ξερα.
Πάντως ήτ μοιάζει είτε όχι στο one piece, το στόρυ του τα σπάει.:hahaha:

#11 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 30 June 2009 - 16:51

Επιτελους ενα απο τα αγαπημενα μ manga θα γινει anime... εχει πολυ ωραιο σεναριο(μαρεσει περισσοτερο απο το σεναριο του One piece).

#12 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 02 July 2009 - 18:26

Θα τη δω τη σειρα, αλλα με ενοχλει που το σχεδιο ειναι ετσι.Ενταξει επιασε μια φορα με το one piece τετοιου ειδους σχεδιο, μη το κανουμε και μοδα τωρα.Περα του οτι δε νομιζω να ταιριαζει σε fantasy shounen με μαγους κλπ.

Πάντως μόνο εμένα δεν μου θυμίζει τόσο πολύ OP το σχέδιο της σειράς; :hmmm:

Δηλαδή εντάξει, συγκριτικά με τα υπόλοιπα anime του χώρου σίγουρα φέρνει περισσότερο, αλλά από μόνο του, γενικά δεν νομίζω ότι έχει και τόσο μεγάλη ομοιότητα... αν δεν υπήρχε όλο αυτό το hype γύρο της θα μου είχε ψιλοπεράσει απαρατήρητη!

Αν κάτι έχουν κοινό ο Oda και ο Mashima είναι ότι σχεδιάζουν απίστευτα kawai γυναικείους χαρακτήρες (Lucy-chwan)... :kawaii: πέραν αυτού το σχέδιο δεν μου φαίνεται τόσο τρομακτικά κοντά στου OP και νομίζω θα ταιριάξει με το κλίμα της σειράς και εδώ!

Τέλος, θα είμαι ικανοποιημένος είτε βγει endless είτε 50αρα σειρά, αρκεί να δούμε α) καλά fillers, όπως στου OP, εάν έχουμε την πρώτη περίπτωση ή β) ένα καλό adaptation με όσο το δυνατόν λιγότερες αλλαγές από το manga, εάν έχουμε την δεύτερη.

Αναμένω το πρώτο επεισόδιο με πολύ αγωνία! ;D

Edited by Zoro, 02 July 2009 - 18:54.


#13 Kris

Kris

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 02 July 2009 - 23:30

Συγνώμη μα το σχέδιο είναι υπερβολικά ίδιο με το ΟΡ!!! Καλά αυτός ο σχεδιαστής (βοηθός ή μη του δημιουργού του ΟΡ) δεν έβαλε καθόλου την προσωπική του σφραγίδα;!
Τι να πω; Ίσως τον αδικώ αφού...
Ανακάλυψα το συγκεκριμένο μανγκα προχθες μα μόλις είδα τον όγκο δεν το ξεκίνησα, το άφησα για αργότερα. Τώρα που θα βγει σε ανιμε μάλλον θα περιμένω να το δω!
:byejg9:
Posted Image

#14 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 04 July 2009 - 13:37

To τραγούδι για το opening θα γίνει από τον Hironobu Kageyama !
Posted Image

#15 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 04 July 2009 - 15:32

:oo:

Αληθεια??Πω πορωθηκα τωρα,ο τυπας ειναι ο πιο ταιριαστος για Shonen Openings,ποιος μπορει να ξεχασει το θεικο Chala-Head-Cha-La:head:
Οποτε εχουμε να περιμενουμε ενα ακρως πορωτικο opening...

Berserk___Gatsu.jpg