Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Salonika FanSubs


  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 16 April 2009 - 17:39

Γεια σας είμαστε οι Salonika FanSubs και έχουμε αρχίσει δουλειά με τρία άνιμε προς το παρόν το Hokuto no Ken!!!!! το Higepiyo και Sengoku Basara!!

Ορίστε τα επεισόδια.



Posted Image

Episodes:[109]

A legendary fighter able to call on secret powers, he is an unrivaled practitioner of a martial art that fights violence with worse violence to enforce justice. Kenshiro is the man with the seven scars, the heir to the ancient martial art of Hokuto Shinken. He is the Fist of The North Star. Hokuto Shinken is a masterful technique, based on the secret energy points of the human body that enable life. By striking them in various sequences, the practitioner of Hokuto Shinken can manipulate a persons body. Strike one combination and you cure disease. Another, and you wipe a man's memories away. Strike another, and a persons body will rip itself apart...........





Posted Image

Episodes [2/12]



In the age of the Warring Countries, Japan was fragmented in semi-independent provinces, governed by feudal lords or daimyo, who confronted each other in an endless struggle for power. Ambitious daimyos from every corner of the Archipelago had shouted their battle cry. They were Takeda Shingen from Kai, Sanada Yukimura, Uesugi Kenshin from Echigo, Azai Nagamasa from Omi, Tokugawa Ieyasu from Mikawa, and many more...

Those were days of unrest and chaos. As war spread throughout the country, the map of power underwent rapid and dramatic changes.
In this never-ending conflict, one man finally seemed to be just one step from establishing total control over the country. He was the lord of Owari, the Sixth Heavenly Devil King. His name was Oda Nobunaga.

But now, a young general clad in azure makes his unexpected appearance in this confused scenario, heading a huge army of cavalrymen from the Northern provinces. He is known as Date Masamune, the One-Eyed Dragon. And he is coming for Oda Nobunaga's head, and for ultimate supremacy



Posted Image

Higepiyo (literally "Mustache-Peep") revolves around Hiyoko, a "surreal" bird that happens to have a mustache. Hiyoko can talk with "Piroshi" — Hiroshi, the human boy who won her in a fair — and the two are tight friends. In fact, Hiyoko teaches Hiroshi how to win brawls in elementary school, and she sometimes fights a bullying girl on Hiroshi's behalf. (Hiyoko is actually an experimental test subject that escaped from a laboratory.)


episodes 1/???



Περιμένω σχόλεια.:congrats:

Edited by X-LpBleach, 04 December 2009 - 22:07.


#2 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 16 April 2009 - 18:32

Ντάξει αδερφέ και μόνο που έχετε όνομα "salonica" από μaς τους http://www.tzatziki-fansubs.com έχετε άπειρο respect . Θα κατεβάσω το HnK σας , να δω τι κάνετε.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#3 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 April 2009 - 22:36

Κατέβασα το επεισόδιο Fist Of The North Star. Σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή δουλειά που βλέπεται άνετα. Μερικές παρατηρήσεις που υπέπεσαν στην ταπεινή υπόληψή μου:

Όσον αφορά το encoding. Δεν ξέρω τι Raw χρησιμοποιήσατε, όμως πριν κάνα χρόνο κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία Remastered Boxset όλης της σειράς. Οι TV-Japan μέχρι στιγμής έχουν βγάλει σε DVD-rip τα πρώτα 36. Επίσης είμαι φανατικός υπέρμαχος του H264 αντί των κατώτερων Xvid/DivX. Μπορεί μεν να χρειάζεται περισσότερη υπολογιστική ισχύ για ένα επεισόδιο, όμως τα οφέλη είναι εμφανή. Επίσης γενικά οι soft υπότιτλοι προτιμούνται περισσότερο μιας και είναι εύκολα τροποποιήσιμοι. Σε μερικά σημεία πχ οι υπότιτλοι έπιαναν 3 σειρές με μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να καλύπτεται το 1/3 της εικόνας.

Όσον αφορά τη μετάφραση. Ο τομέας που μάλλον πάσχετε περισσότερο. Δεν πέτυχα κάποιο ορθογραφικό λάθος, όμως σε αρκετά σημεία είδα πως έγινε μετάφραση λέξη προς λέξη από το αγγλικό κείμενο, με αποκορύφωμα το "Η γροθιά του Βόρειου Αστεριού". Βόρειο άστρο στα ελληνικά δεν υπάρχει, ή ακόμα και να υπάρχει, δεν χρησιμοποιείται. Στη γλώσσα μας αποδίδεται ως "Πολικός Αστέρας". Γενικά έχετε υπ' όψιν σας πως τα ορθογραφικά δεν είναι το παν, σκοπός σας είναι να υπάρχει ομαλή ροή του λόγου ώστε να βγαίνει νόημα.

Στο καραόκε είδα πιο εμφανή λάθη, τόσο ορθογραφικά όσο και εκφραστικά. Δεν ξέρω αν έγινε από το ίδιο άτομο που έκανε τη μετάφραση. Για παράδειγμα το "Θα πάρω πίσω την αγάπη μου" ίσως να ήταν πιο σαφές αν είχε γραφτεί ως "Θα πάρω πίσω την αγαπημένη μου".

Επίσης δεν ξέρω με βάση ποιο κείμενο μεταφράζετε. Υποθέτοντας πως γίνεται με βάση τα αγγλικά, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 εκδόσεις. Η μετάφραση των Bootleg DVDs (την οποία πρέπει να αποφύγετε πάση θυσία), η μετάφραση των AnimeSkyScraper και η μετάφραση των Heart Of Madness που ομολογουμένως είναι η καλύτερη. Το "κακό" στην περίπτωσή σας είναι πως τη μετάφρασή τους θα την χαρακτήριζα πιο πολύ ως "απόδοση" παρά ως "αυτολεξεί μετάφραση". Αυτό σημαίνει πως χρειάζεται πολύ προσοχή στην μετατροπή στα ελληνικά ώστε να μη χαθεί μέρος του νοήματος.

Γενικά πάντως όπως είπα ήταν αρκετά αξιόλογη δουλειά με τις υποσημειώσεις και τα όλα της. Δώστε λίγη περισσότερη βάση στα αδύνατά σας σημεία και θα βγει καλό αποτέλεσμα. Καλό κουράγιο αν σκοπεύετε να τελειώσετε τη σειρά :nod:

Edited by Phantom Duck, 16 April 2009 - 22:44.

E5VV38U.jpg


#4 Lelouch

Lelouch

    Zarakis Vice Captain

  • Members
  • 109 posts

Posted 17 April 2009 - 17:41

Kanpai στην ίδρυση νεου Ελληνικού group! Θα δω τη δουλεια σας ASAP. ;)

#5 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 17 April 2009 - 19:54

Εγώ είδα το basara.

Άσχετο αλλά το anime μου φάνηκε χάλια :D Ήλπιζα σε κάτι καλύτερο.

Η δουλειά της ομάδας ήταν αξιοπρεπής, θα έλεγα αρκετά υποσχόμενη.
Γενικά αυτά που λέει ο phantom ισχύουν σε κάποιο βαθμό αλλά πιστεύω ότι ο χρόνος που αφιερώνετε αξίζει και με τον καιρό θα δούμε πολύ καλά αποτελέσματα.
Καλή συνέχεια.
(σημ: το video pixelιαζε σε σχέση με τα raws. Αν και δεν έχω ιδέα πως το διορθώνεις, ίσως είναι ένα από τα σημαντικά που πρέπει να κοιτάξετε για αυτό το project. Σίγουρα πάντως ελπίζω να συνεχίσετε και να δούμε και άλλα πράγματα.)

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#6 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 18 April 2009 - 15:44

@Phantom Duck Για το HnK: Τα raws μας είναι από την TV-Japan και από εδώ και πέρα θα βγάζουμε δύο ποιότητες, μία HD και μία SD γιατί τα raws άνετα γίνονται HD αφού είναι remastered. Επείσης θα προσπαθήσουμε για μια καλύτερη μετάφραση γιατί εγώ τα έκανα όλα αυτά τα project εκτός του encoding και μάλλον για αυτό δεν βγήκε καλό. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σου.

@Babba
Δεν ξέρω γιατί δεν σου άρεσε το άνιμε, μάλλον γιατί δεν έχεις παίξει τα παιχνίδια εγώ τα έχω παίξει και έχω ποροθεί για αυτό αποφάσησα να το κάνω αυτό το άνιμε.

Όσο για το pixeλαρισμά το παρατήρησα και εγώ για αυτό θα βγάλουμε v2 και παρατήρησα κάτι λαθάκια που έκανα στην μετάφραση.

@Zade
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


@Lelouch Για εσένα δεν έχω να πω τίποτα εκτός από το "All hail Lelouch":hahaha:

@Phantom Duck Θα βγει καινούργια version του πρώτου επεισόδιου σε HD και SD όπως είπα.
Και ευτηχώς που υπάρχει ένας Hokuto Maniac εδώ μέσα εκτός από εμένα. Εγώ είμαι ο Bleach155 που λέει στα credits.


#7 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 25 April 2009 - 17:37

Σαν χαρουμε μελος της ομαδας να ευχαριστησω για τα καλα και τα κακα λογια(μας βοηθατε προς βελτιωση) σας παιδες θα κανουμε το οτι καλυτερο μπορουμε!!

Θελω να δηλωσω επισης υπερμαχως τον καλων αναλυσεων και ευχαριστουμε τον Phantom για της παρατηρησης του σχετικα με τα project!!!

Υπαρχη ορεξη στην ομαδα αυτο πρεπει να σας πω οτι ειναι το μεγαλο μας προσον και εχθες αυξηθηκαμε κατα 2 ατομα επιπλεον...

Ελπιζω να μην ξενισει το ονομα Salonika (γιατι εχω και μια τετεια φοβια)!!! Salonika ειμαστε οχι παοκ, αρης, ηρακλης....:hahaha:

Και αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι το group θα δουλευεις ενταντικα και θα κανει και μερικες ετσι "εκριξεις"(=πολλα episodes μαζι relese) project οπως και μερικα anime εκπληξη που δεν θα τα εχουμε δηλωση!!

Just w8 for our page!!
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#8 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 28 April 2009 - 18:11

Σωστός ο τυπάς.

#9 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 28 April 2009 - 22:21

Κατ αρχήν όπως είπα και πριν απειρο respect για το όνομα που διαλέξατε. Σαλόνια ρε , γιατί έτσι γουστάρετε. Αν κάποιος δεν θέλει να κατεβάσει τα releases λόγω του ονόματός σας απλά και μόνο , κακό του κεφαλιού του . Salonika FTW λέμε !

Tώρα ας πάμε στις παρατηρήσεις . Το encoding σας είναι πάρα πολύ καλό , το karaoke σας δεν μου πολυάρεσε , θα μου άρεσε καλύτερα αν παίρνατε αυτούσιο το karaoke από τους HoM και το μεταφέρατε στα Ελληνικα , αλλά και πάλι αυτό γούστο είναι . Εκεί που όντως θέλετε δουλειά είναι η μετάφραση . Παρατηρήσεις πέραν αυτών του PK δεν έχω να κάνω .

Επίσης , δεν είστε μόνο εσείς Hokuto lovers . Είμαστε κι εγώ και ο PK ! :hahaha:

Καλή συνέχεια , αν θελήσετε κάτι απ τα τζατζίκια , μην διστάσετε !

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#10 Goggeta SSJ6

Goggeta SSJ6

    Anime Professional

  • Members
  • 742 posts

Posted 29 April 2009 - 17:24

Καλή συνέχεια , αν θελήσετε κάτι απ τα τζατζίκια , μην διστάσετε !


Ε τοτε αμιβεα και εμεις οτι θελετε να μας πητε θα ημαστε ανιχντοι σε προτασεις για οτιδιποτε:nbleed:!!!:tensai::hahaha:

1st alli confirmed!!!:wooi2::wooi2:
Posted Image
Στα 20 μου εγηνα και αδερφος.... ο παλιογερος.... τι επαθα ο αμοιρος με τους γεροντοερωτες!!!

#11 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 02 May 2009 - 21:17

Βάλτε και εμένα ως Hokuto maniac!:wis:

Τεσπα, η δουλειά σας ήταν πολύ καλή αλλά έχετε μερικά λαθάκια. Το σημείο που έχετε το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μετάφραση, κάτι λογικό αφού έπεσε όλο τον βάρος στον bleach. Επιπλέον δεν μου άρεσε το καραοκε στο ending του sengoku basara (το opening τα έσπασε, για άλλη μια φορά μπράβο bleach). Το opening στο Hokuto καλούτσικο ήταν αλλά δεν με εξέπληξε κιόλας. Επιπλέον, δεν μου αρέσουν οι χρωματιστές γραμματοσειρές, αλλά απ' ότι έχω δει, ήδη το έχετε διορθώσει αυτό.:orly:

Anyway, καλή συνέχεια και μην ξεχνάτε, ο λαός θέλει και άλλα!:try:

#12 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 03 May 2009 - 12:52

Thanks Zeliga θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε. Μπράβο Zeliga έγινες και εσύ hokuto maniac Hokuto no Ken Rules!!!

Και σε ευχαριστώ πολύ zade.

#13 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 03 May 2009 - 15:24

.........

Edited by X-LpBleach, 04 December 2009 - 22:08.


#14 私の死んだ兄弟

私の死んだ兄弟

    Kirin is undefeatable

  • Members
  • 11 posts

Posted 03 May 2009 - 16:40

Λοιπον επειδη εκανα μια μικρη χαζομαρα στο encode και δεν το καταλαβαμε νομιζω πως μπορειτε να ξεχασετε το Η264 και να πειτε Xvid τα επομενα release θα ειναι ομως σε Η264 οποτε dont worry:tensai:

#15 MogDevil

MogDevil

    Retro AnimeFan

  • Members
  • 63 posts

Posted 05 July 2009 - 02:38

Ληπων πεδια μετα απο αρκετη καθηστεριση πλεων θα μας βρισκετε στον δηκο μας χορω σε αυτην την διευθινση ...

http://salonikafansubs.blogspot.com/

αυτες της μερες θα μπουνε ολα τα τελιομενα επισοδια των προτζεκτ μας μεχρι τορα ευχαριστουμε ξανα για τα πολυ καλα σας λογια και τιν σιμπαρασταση σας





salonikafansubs Banzaiii :wooi2::drinks:
The absolute burn out
]