Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

HQ video σε παλιό μηχάνημα


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 02 March 2009 - 22:07

Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένα παλιό pc (P4 1.6,GeForce MX 460,1GB ram) και το προορίζω για κατεβαστήρι.
Σκέφτηκα όμως και το ενδεχόμενο να παρακολουθώ σε αυτό καμια σειρά ή κάποιο anime,ανεξαρτήτως format/container.Έτσι,για να δω τα όριά του,εγκατέστησα το cccp,το έριξα στα βαθια με ένα 720αρι ep (με ελάχιστες ελπίδες ομολογουμένως).
Τελικά υπήρξε πρόβλημα στον συγχρονισμό ήχου και εικόνας,σε σημείο που να γίνεται unwatchable δηλαδή.
Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος,είτε μέσω software η hardware, να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα .Σκέφτηκα να ανεβάσω λίγο τη συχνότητα της CPU αλλά αμφιβάλλω αν θα έχει αποτέλεσμα στο εν λόγω μπρίκι ; P

#2 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 02 March 2009 - 23:12

Και να ανεβάσεις τη συχνότητα δε θα έχεις αποτέλεσμα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να δώσεις κάποια χρήματα για μια κάρτα γραφικών που υποστηρίζει hardware acceleration με σκοπό να δεις κάποια από τα HD που υποστηρίζονται μέσω DxVA ή CoreAVC cuda filters.

Posted Image


#3 SouLSLayeR

SouLSLayeR

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts
  • LocationAthens

Posted 02 March 2009 - 23:44

Αν η ιδέα του να αγοράσεις μία πολύ φτηνή κάρτα γραφικών για να βλέπεις h264 vids σου αρέσει τότε διάβασε αυτό

Αλλά επειδή ίσως να είναι κάπως outdated ψάξε στον γούγλη για κάρτες που υποστηρίζουν hardware h264 decoding.

#4 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 02 March 2009 - 23:44

Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένα παλιό pc (P4 1.6,GeForce MX 460,1GB ram) και το προορίζω για κατεβαστήρι.
Σκέφτηκα όμως και το ενδεχόμενο να παρακολουθώ σε αυτό καμια σειρά ή κάποιο anime,ανεξαρτήτως format/container.Έτσι,για να δω τα όριά του,εγκατέστησα το cccp,το έριξα στα βαθια με ένα 720αρι ep (με ελάχιστες ελπίδες ομολογουμένως).
Τελικά υπήρξε πρόβλημα στον συγχρονισμό ήχου και εικόνας,σε σημείο που να γίνεται unwatchable δηλαδή.
Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος,είτε μέσω software η hardware, να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα .Σκέφτηκα να ανεβάσω λίγο τη συχνότητα της CPU αλλά αμφιβάλλω αν θα έχει αποτέλεσμα στο εν λόγω μπρίκι ; P


Λογικά τα 720p υπάρχει τρόπος να τα παίξεις. (τα 1080p ξέχνα τα)

Το θέμα είναι πως το cccp βάζει το ffdshow που είναι ότι πιο βαρύ υπάρχει για τις κάρτες γραφικών. Το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις, είναι να βάλεις το coreavc το οποίο χρησιμοποιεί επεξεργαστή αντί για κάρτα γραφικών. Απενεργοποιείς από τα cccp settings (ή απ'το ffdshow video options) το h264 decoding ώστε να το κάνει μέσω του coreavc.
Αν πάλι δεν γίνεται τπτ μπορείς να παίξεις με τις ρυθμίσεις του coreavc για να το κάνεις πιο ελαφρύ, όπως αλλάζοντας options όπως aggressive deinterlacing, blending κτλπ.

Aν και πάλι τπτ, τότε θες είτε καινούρια κάρτα γραφικών είτε καινούριο CPU.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#5 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 March 2009 - 07:52

Δοκίμασε coravc και KMplayer [στο super-speed mode] μπορεί να σου παίξει κάποια 720p, από ότι έχω καταλάβει όσα έχουν μικρό bitrate. Παίξε και λίγο με τις ρυθμίσεις.
rsrGbGx.gif

#6 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 03 March 2009 - 18:54

Είπα να δοκιμάσω και εγώ το KMplayer.Έχω τρεις απορίες:
Α)Πώς κάνω το coreavc να δουλεύει με τον KMplayer ?
Β)Πώς κάνω τους SOFTSUBS να εμφανίζονται πάνω στο ΦΙΛΕ που παιζει και όχι στο μαύρο περίγραμμα πάνω και κάτω από την οθόνη σε fullscreen mode ? Όταν δεν το έχω σε fullscreen παίζει κανονικά.
Γ)Πώς τραβάω scrrenshots ?

Mιλάμε για τρελή βελτίωση σε 1080p.Αν ρυθμίσω και αυτό με τους υπότιτλους τότε:congrats:
Δοκίμασα και αυτό που είπε ο Radagast με το CCCP και όλα φαίνονται καλά απλά τώρα δεν ξέρω πώς να τραβάω screenshots με το mplayer classic...

EDIT :Βρηκα την απάντηση στο Β)

#7 AquaLayzeR

AquaLayzeR

  • Members
  • 239 posts

Posted 03 March 2009 - 19:40

Είπα να δοκιμάσω και εγώ το KMplayer.Έχω τρεις απορίες:
Α)Πώς κάνω το coreavc να δουλεύει με τον KMplayer ?


Απενεργοποιείς την επιλογή για αποκωδικοποίηση h264 στο FFDShow και επιλέγεις στο menu του coreavc την επιλογή "prefered codec".

Posted Image


#8 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 03 March 2009 - 19:47

Θα εμφανίζει κάποιο εικονίδιο όπως γίνεται με το ffdshow στη γραμμή εργαλείων ?

#9 SouLSLayeR

SouLSLayeR

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts
  • LocationAthens

Posted 03 March 2009 - 22:14

Εγώ έxω το CoreAVC 1.8.5 και απότι θυμάμαι στα options είχε επιλογή αν θες να έχεις και tray icon.

#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 March 2009 - 00:34

Aboumonkey, ψάξε στο forum του KMplayer εκεί είχα βρεί τις ρυθμίσεις που έχω κάνει για τον coreavc, μου φαίνετε είναι αυτές που λέει ο AquaLayzer.
rsrGbGx.gif

#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 March 2009 - 00:46

CoreAVC.com: World's Fastest High Definition H.264 Video Software Decoder

720p video at 24-30 frames per second
CPU - 2.2 GHz or faster Intel Pentium 4 or equivalent AMD processor
RAM - At least 512MB of RAM
GPU - 128MB or greater video card
OS - Windows 98, 2000, XP, Vista

1080p video at 24-30 frames per second
CPU - 2.8 GHz or faster Intel Pentium 4 or equivalent AMD processor
RAM - At least 1GB of RAM
GPU - 256MB or greater video card
OS - Windows 98, 2000, XP, Vista




ο προηγουμενος υπολογιστης που ειχα ειχε αυτες τις ρυθμισεις περιπου.Βεβαια ο επεξεργαστης ηταν στα 1.4, Windows 98 και 384 MB μνημη και σε βιντεο AVC 720χ480 ο επεξεργαστης πηγαινε στο 50 %. Με το Coreavc ζοριζονταν αλλα τα εβγαζε περα αλλα οχι σε αναλυση 720p.

Θα συνιστουσα με κανα Avidemux να κατεβασεις την αναλυση του βιντεο ή να κατεβασεις την XVID εκδοση.

#12 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 04 March 2009 - 09:41

Έκανα τις ρυυθμίσεις του Aqualazer και έβαλα και tray icon.Μου έβγαλε ένα προβληματάκι στο karaoke του Clannad στην αρχή του 19 επεισοδίου.Το εμφανίζει αλλά δεν δείχνει συγχρονισμενα την φωνή με τα εφέ(δλδ άλλη λέξη λέει και άλλη φωτίζεται).Τρίχες το ξέρω απλά πειραματίζομαι.

#13 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 04 March 2009 - 12:05

Για δοκίμασε λίγο και το GeeXboX

GeeXboX HomePage

Μπουτάρει από cd, USB memory stick και κάνει θαύματα σε αρκετές περιπτώσεις.
Και είναι και πολύ εύκολο και να το δουλέψεις.

#14 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 07 July 2009 - 20:27

Εχω το ιδιο προβλημα πανω κατω. Σκεφτηκα να ποσταρω εδψ και να μην ανοιξω νεο thread.
Με τα βιντεο που κατεβαζω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα περα απο σειρες που εχουν αναλυση 1024 x whatever. Σε βιντεο μεχρι 800-900 χ κατι μου τρεχει μια χαρα, παραπανω απο αυτες τις αναλυσεις ασυγχρονιζεται εικονα/ηχος και αρκετες φορες παγωνει εντελως.

Αποφευγω να κατεβαζω HD anime, αλλα σε καποιες περιπτωσεις δεν βρισκω τη σειρα σε αλλη μορφη... Περα απο αυτα που διαβασα παραπανω, αλλες ιδεες, σκεψεις προτασεις??? Τα βασικα του πισιου ειναι
XP SP3, 2.8GHz, 1GB ram, GeForce 7300 GS στα 512ΜΒ

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση!!
All hail the machine
Posted Image

#15 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 08 July 2009 - 07:51

Εχω το ιδιο προβλημα πανω κατω. Σκεφτηκα να ποσταρω εδψ και να μην ανοιξω νεο thread.
Με τα βιντεο που κατεβαζω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα περα απο σειρες που εχουν αναλυση 1024 x whatever. Σε βιντεο μεχρι 800-900 χ κατι μου τρεχει μια χαρα, παραπανω απο αυτες τις αναλυσεις ασυγχρονιζεται εικονα/ηχος και αρκετες φορες παγωνει εντελως.

Αποφευγω να κατεβαζω HD anime, αλλα σε καποιες περιπτωσεις δεν βρισκω τη σειρα σε αλλη μορφη... Περα απο αυτα που διαβασα παραπανω, αλλες ιδεες, σκεψεις προτασεις??? Τα βασικα του πισιου ειναι
XP SP3, 2.8GHz, 1GB ram, GeForce 7300 GS στα 512ΜΒ

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση!!


τα χαρακτηριστικα του pc σου ειναι υπεραρκετα για 720p, τραβαει και 1080p (μπορει στα OP/ED να χανει λιγο, μιας και εχουν πολυ μεγαλυτερο bitrate, αλλα μολις μπεις στο κανονικο θα συχρονιστει).

Απλως βαλε cccp + coreavc και φτιαξε τις ρυθμισεις, οπως ειπωθηκε και πιο πανω.

or / and check this (βασικα οταν κανεις install το coreavc μη τσεκαρεις να κανει install haali)

Edited by Loke, 08 July 2009 - 08:09.