Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Nodame Cantabile Jdorama


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#16 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 11 August 2009 - 10:31

Οκ, εδώ και καιρόοοο το γυροφέρνω αυτό και νομίζω καιρός να το δω. Ερώτηση.. Υπάρχει σα manga, υπάρχει σαν anime και σαν j-dorama; Να δω/διαβάσω όλα; Να δω το dorama που με πόρωσε πιο πολύ (λόγο εξαιρετικής παρουσίασης απο την Erisadesu :ureshii: ) πρώτα;

Επίσης, είναι complete η ιστορία ή θα μείνω με το βιολί στο χέρι;

*finger ready to press the link*

απο jdramas στο livejournal να το φορτώσω ή υπάρχει πουθενά σε καλύτερη ποιότητα και με subs; Εμ τι.. Το καλύτερο θέλω! Αν και τα DVD rip είναι μια χαρά δε ξέρω αν κράτησε τη ποιότητα όποιος έβαλε τα hardsubs... Αααα! Δε μπορώ να περιμένω! *τρέχει να φορτώσει το πρώτο να δει*

Edited by Orion19, 11 August 2009 - 10:38.


#17 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 11 August 2009 - 11:26

@Orion19
Προσωπικά δεν έχω διαβάσει το μάνγκα αλλά είμαι σίγουρη ότι χωρίς το ακουστικό τουλάχιστον δεν λέει.Άλλωστε ιστορία μετά μουσικής είναι.Το anime είναι πολύ ωραίο αλλά το dorama είναι ακόμη πιο ωραίο γιατί είναι σα να βλέπεις live orchestra.Τι σαν δηλαδή,τη βλέπεις!Ειδικά αν είσαι fan της κλασσικής και παρακολουθείς κονσέρτα θα γίνει το αγαπημένο σου dorama.Μόνο ένα κακό έχει σε κάποιες σκηνές αλλά το αποτέλεσμα θα σ'αφήσει ευχαριστημένη.Α και ναι είναι complete η ιστορία αλλά το μάνγκα ακόμη συνεχίζεται με αργούς ρυθμούς οπότε δε ξέρουμε αν θα υπάρξει κάτι περισσότερο(εκτός από την ταινία που λέει η Erisadesu).Άρα δεν είναι τόσο complete.
Όσον αφορά τη ποιότητα,εγώ νομίζω το είδα από το group SARS fansubs και ήταν μια χαρά.Τώρα αν θες κάτι παραπάνω,δε ξέρω να σου πω αν υπάρχει.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#18 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 August 2009 - 11:33

μια χαρά complete είναι η ταινία γίνεται λόγο της επιτυχίας της σειράς
και η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή.
θα τη βρείτε παντού.

#19 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 11 August 2009 - 12:31

Έτοιμο ήδη το πρώτο. Αν δε μας είχανε καλέσει οι ιδιοκτήτες του διαμερίσματός μας να πάμε στο σπίτι τους, θα το έβλεπα... (σήμερα βρήκαν; :unlucky:)
Κάτι που πρόσεξα αμέσως (the trained eye, βλέπετε..), είναι οτι ο πρωταγωνιστής είναι πολύ ωραίος...:awww:

Πήγα να ελέγξω τη ποιότητα και έπεσα στη Πράγα! ΠΡΑΑΑΑΑΓΑΑΑΑΑ!!!! Μαζί με την Ιαπωνία, η Τσεχία (και ειδικά Πράγα και Cesky Krumlov) είναι το δεύτερο μέρος που έχω ΤΗ λολάδα να πάω!

I love this series already! :lovulovu: Έμεινα μαμάκας τώρα! Δώσε μου Πράγα και είμαι ευτυχισμένη!

Edited by Orion19, 11 August 2009 - 12:39.


#20 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 11 August 2009 - 13:14

Τα γυρίσματα της σειράς σε αυτά τα μέρη είναι πραγματικά πολύ προσεγμένα. Εγώ έτυχε να πιάσω τη σειρά ότι είχα γυρίσει από Πράγα εκείνο το καλοκαίρι (2006) και είχαμε πάθει ντράβαλο με την αδερφή μου γιατί αναγνωρίζαμε τα μέρη!
Την ταινία την περιμένω και γω πως και πως! Ελπίζω να της δώσουν ωραίο τέλος. Fullfiling όπως στο Hanadan.
*Milch impersonation*~Nodame-chiiiaaaaaaaaan~

#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 August 2009 - 15:13

hanadan movie sucked big time.
ευτυχως που είχε σκηνές με βρεγμένο matsu jun και σώθηκε το θέμα.

#22 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 13 August 2009 - 07:43

Είδα το πρώτο. Loving it so far! Καλά, τον γεροανωμαλιάρη πολύ τον πάω! :hahaha:
Τον Chiaki μου έρχεται να τον σπάσω στο ξύλο όμως... Ψωνάρα... Κλαψο...βούνης.:madtodeath:
Και πολλή του πέφτει τέτοια γλυκιά κοπέλα! Αϊ σιχτίρ!:mador2:

Στρώσε τον για τα καλά, παππούλη!:kill4u:

Η σειρά βέβαια σκέτη πόρωση αν σου αρέσει η κλασσική. Όταν μπήκε το Dies Irae κόντεψα να wet me combinations απο τη συγκίνηση...

Edit: Σήμερα είδαμε το πρώτο και με τη μητέρα μου. Το λάτρεψε βέβαια και συνεχίζουμε παρέα!

Edited by Orion19, 13 August 2009 - 20:23.


#23 Barbara

Barbara

    Queen of Pirates !!!

  • Members
  • 375 posts

Posted 15 August 2009 - 21:36

Τόσο '' 'Όλα τα λέφτα'' η σειρά ..λέω να την ξανααρχίσω :respect:

#24 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 16 August 2009 - 00:01

Και εμείς καπάκι βλέπω να τη ξαναβλέπουμε! :awww:

Ερώτηση: Τα special είναι rip απο τη τηλεόραση; Γιατί ήταν dubbed οι περισσότερες ξένες φωνές. Υπάρχει καμμία dvd version με original ήχο ή είναι απο default dubbed?

Edited by Orion19, 16 August 2009 - 01:20.


#25 range22

range22

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 17 November 2009 - 11:42

1st post για μενα στο forum.... Παιδια ειμαι στο 6ο επισοδειο. Ομολογω να πως εχω παθει την πλακα μου με την σειρα! Αυτο που βλεπω στις J σειρες, ειναι το ποσο τελειες φτιαχνονται εαν υπαρχει μερακι ασχετος εαν βασιζονται σε manga η σε anime,
<κατι που δε θα δουμε εδω ποτε μαλλον :( γιατι τηλεοπτικο κονο ειναι απλα επιπεδου 0 minus οσον αφορα την ποιοτητα.

#26 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 17 November 2009 - 16:41

Συνέχιζε να βλέπεις, δες και τα special και μετά δες τη σειρά άλλες 10 φορές να την εμπεδώσεις.. :hahaha: Εμείς ξεκινήσαμε την...9η....10η..;; Δε θυμάμαι. Κάπου εκεί είμαστε.

#27 Barbara

Barbara

    Queen of Pirates !!!

  • Members
  • 375 posts

Posted 22 November 2009 - 17:08

και εγω ''μεταγλωτισμένο'' το είδαι το special μαλλον έτσι ήτανε!!

#28 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 22 November 2009 - 17:24

Άραγε θα είναι και οι ταινίες έτσι; Μακάρι όχι... Λογικά θα πέφτει πολύ ξένη γλώσσα εφόσον η ορχήστρα είναι και διεθνής..

Ελπίζω εφόσον είναι ταινίες, να έχουνε έστω στο DVD διπλό ήχο. Δε λέει το dubbing.

#29 Barbara

Barbara

    Queen of Pirates !!!

  • Members
  • 375 posts

Posted 22 November 2009 - 17:42

ναι ρε και εσύ μακαρι!!! και εγώ ελπίζω να μην ξανακάνουνε dubbing !!
ξες πότε βγαίνει η ταινια;;

#30 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 22 November 2009 - 20:38

Η πρώτη βγαίνει 19 Δεκεμβρίου στην Ιαπωνία. Εμείς λογικά κατα την άνοιξη θα τη δούμε. Η δεύτερη θα βγεί την άνοιξη οπότε κατα το φθινόπωρο.