Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

.aNiMe//GR 2008 Anime Awards - General Discussion


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 February 2009 - 20:54

Τώρα που κατακάθισε η σκόνη από τις 22 παράλληλες μάχες και που στέγνωσε το μελάνι με το οποίο καταγράφτηκαν οι νικητές, μπορούμε πλέον να καθίσουμε και να μιλήσουμε με την ησυχία μας. :wooi2:

Πείτε μας λοιπόν τη γνώμη σας για τα .aNiMe//GR 2008 Anime Awards. Πείτε μας πως σας φάνηκαν οι κατηγορίες στις οποίες κληθήκατε να ψηφίσετε. Πείτε μας τη γνώμη σας για τις λίστες των υποψηφίων. Πείτε μας αν σας άρεσε η παρουσίαση και η διαδικασία της ψηφοφορίας. Τέλος, αν έχετε παράπονα από τα anime που βγήκανε νικητές, πείτε τα κι αυτά. :hahaha:

(Προσωπικά, τα αποτελέσματα τα βρήκα ελαφρώς αναμενόμενα, και σε γενικές γραμμές, αξιοπρεπή. Σε αρκετές κατηγορίες δεν βγήκε νικητής το anime που ψήφισα, αλλά επρόκειτο για anime που δεν έχει δει η πλειοψηφία, οπότε ούτε εκπλήσσομαι, ούτε εκνευρίζομαι. Το "πρόβλημα" ξεκινάει από πιο πριν, από το γεγονός ότι λίγοι τα έχουν δει. :P)

...

Πέρα απ' αυτό το θέμα, όμως, στο οποίο ο λόγος ανήκει αποκλειστικά σε εσάς, θέλω επίσης, σαν κύριος υπεύθυνος και διοργανωτής αυτού του διαγωνισμού, να εφιστήσω την προσοχή σας σε ένα ακόμα θέμα... τα βραβεία του Anime Reactor Community, οι ψηφοφορίες των οποίων είναι σε εξέλιξη τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές.

Για όσους έχουν ασχοληθεί έστω και ελάχιστα με το θέμα, θα ξέρουν ότι τα .aNiMe//GR 2008 Anime Awards χρωστάνε τη μορφή τους στα αντίστοιχα βραβεία του ARC (μεταφερθήκαμε από τους αγώνες knock-out και τον έναν νικητή στις θεματικές κατηγορίες και τους πολλούς νικητές). Φέτος λοιπόν, οι λίστες και οι υποψήφιοι του Anime Reactor είναι:

[table=head]BEST ACTION ANIME 2008
Evangelion Shin Gekijouban: Jo
Ga-Rei: Zero
Kidou Senshi Gundam 00
Kurenai
Kurozuka
Macross F
Shikabane Hime: Aka
Stranger -Mukou Hadan-[/table]

[table=head]BEST ADVENTURE/FANTASY ANIME 2008
Allison to Lillia
Druaga no Tou: the Aegis of Uruk
Kaiba
Kappa no Coo to Natsuyasumi
Natsume Yuujinchou
Ookami to Koushinryou
Stranger -Mukou Hadan-[/table]

[table=head]BEST ANIMATION/ARTWORK 2008
Evangelion Shin Gekijouban: Jo
Inaka Isha
Kaiba
Kappa no Coo to Natsuyasumi
Kurenai
Kurozuka
Macross F
RD Sennou Chousashitsu
Stranger -Mukou Hadan-[/table]

[table=head]BEST ANIME OVERALL 2008
Aria the Origination
Detroit Metal City
Evangelion Shin Gekijouban: Jo
Kaiba
Kappa no Coo to Natsuyasumi
Kurenai
Natsume Yuujinchou
Ookami to Koushinryou
Stranger -Mukou Hadan-[/table]

[table=head]BEST CHARACTER DEVELOPMENT 2008
Bamboo Blade
Kurenai
Ookami to Koushinryou
Ookiku Furikabutte
Shinreigari: Ghost Hound
Shion no Ou
Toshokan Sensou
True Tears[/table]

[table=head]BEST COMEDY ANIME 2008
Bamboo Blade
Detroit Metal City
Druaga no Tou: the Aegis of Uruk
Hyakko
Kannagi
Kurenai
Moyashimon
Nodame Cantabile: Paris-Hen[/table]

[table=head]BEST DRAMA ANIME 2008
Clannad
Flag
Kaiba
Kappa no Coo to Natsuyasumi
Kurenai
Shigofumi
Shion no Ou
True Tears[/table]

[table=head]BEST FANSERVICE/ECCHI ANIME 2008
Kamen no Maid Guy
Kannagi
Kanokon
Kimi ga Aruji de Shitsuji ga Ore de: They Are My Noble Masters
Mnemosyne: Mnemosyne no Musume-tachi[/table]

[table=head]BEST FEMALE CHARACTER 2008
Aoi Minamo (RD Sennou Chousashitsu)
Horo (Ookami to Koushinryou)
Isurugi Noe (True Tears)
Kasahara Iku (Toshokan Sensou)
Kawazoe "Tama-chan" Tamaki (Bamboo Blade)
Kuhouin Murasaki (Kurenai)
Noda "Nodame" Megumi (Nodame Cantabile: Paris-Hen)
Yasuoka Shion (Shion no Ou)[/table]

[table=head]BEST HORROR/THRILLER/MYSTERY ANIME 2008
Hakaba Kitarou
Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor
Inaka Isha
Kaiba
Mnemosyne: Mnemosyne no Musume-tachi
Shigofumi
Shinreigari: Ghost Hound
Shion no Ou[/table]

[table=head]BEST MALE CHARACTER 2008
Chiaki Shinichi (Nodame Cantabile: Paris-Hen)
Ikari Shinji (Evangelion Shin Gekijouban: Jo)
Kaiba (Kaiba)
Kurenai Shinkurou (Kurenai)
Lawrence Craft (Ookami to Koushinryou)
Lelouch Lamperouge (Code Geass Hangyaku no Lelouch R2)
Natsume Takashi (Natsume Yuujinchou)
Negishi Souichi/Johannes Krauser II (Detroit Metal City)
Okazaki Tomoya (Clannad)[/table]

[table=head]BEST NEWCOMER 2008
Bounen no Xamdou
Casshern Sins
Eve no Jikan
Michiko to Hatchin
Soul Eater
Toradora!
Tytania[/table]

[table=head]BEST OP/ED 2008
Freedom
Kaiba
Kidou Senshi Gundam 00
Macross F
Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto: Natsu no Sora
Ookami to Koushinryou
RD Sennou Chousashitsu
True Tears[/table]

[table=head]BEST QUICK WATCH 2008
Detroit Metal City
Evangelion Shin Gekijouban: Jo
Inaka Isha
Kappa no Coo to Natsuyasumi
Piano no Mori - The Perfect World of Kai
Stranger -Mukou Hadan-
Tokyo Marble Chocolate[/table]

[table=head]BEST ROMANCE 2008
Clannad
Hakushaku to Yousei
Kaiba
Ookami to Koushinryou
Tokyo Marble Chocolate
Toshokan Sensou
True Tears[/table]

[table=head]BEST SCIENCE-FICTION 2008
Evangelion Shin Gekijouban: Jo
Freedom
Kaiba
Kidou Senshi Gundam 00
Macross F
Shinreigari: Ghost Hound
RD Sennou Chousashitsu[/table]

[table=head]BEST SLICE-OF-LIFE ANIME 2008
Aria the Origination
Bamboo Blade
Clannad
Kannagi
Kurenai
Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto: Natsu no Sora
Moyashimon
Natsume Yuujinchou
Sketchbook: full color's[/table]

[table=head]BEST SOUNDTRACK 2008
Aria the Origination
Kaiba
Kidou Senshi Gundam 00
Kurenai
Macross F
Ookami to Koushinryou
Stranger -Mukou Hadan-[/table]

[table=head]BEST SPORTS ANIME 2008
Bamboo Blade
Major 4th Season
Nasu: Suitcase no Wataridori
Ookiku Furikabutte
Shion no Ou[/table]

[table=head]BEST STORY 2008
Flag
Freedom
Kaiba
Kappa no Coo to Natsuyasumi
Kurenai
Ookami to Koushinryou
Piano no Mori - The Perfect World of Kai
Shinreigari: Ghost Hound[/table]

[table=head]BEST VILLAIN 2008
Death Records Manager (Detroit Metal City)
Grace O'Connor (Macross F)
Hani Makoto (Shion no Ou)
Isayama Yomi (Ga-Rei: Zero)
Kazutaka Hyoudou (Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor)
Mikawa Kirameki (Shigofumi)
Popo (Kaiba)
Rarou (Stranger -Mukou Hadan-)[/table]

Μιας και η επιλογή των υποψηφίων στον δικό μας διαγωνισμό ήταν σε μεγάλο βαθμό δική μου μέριμνα, δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να τους κρίνω, η γνώμη μου μοιραία θα είναι προκατειλημμένη κτλ. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω εσάς. Αγνοήστε προς το παρόν τις όποιες διαφορές ανάμεσα στους δύο διαγωνισμούς (όπως πχ ότι στο ARC επιτρέπονται sequels, ή ότι έχουν κατηγορίες που δεν έχουμε εμείς και αντίστροφα), και πείτε μου... πώς σας φαίνονται οι επιλογές τους;

Αυτά. Πάλι πολλά έγραψα. Δικό σας. :congrats:

Με εκτίμηση,
Ανθυποκόπανος Kenny

Edited by Kenny, 09 February 2009 - 21:14.
typo

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 09 February 2009 - 21:06

το DMC πήγε πολύ χειρότερα απότι περίμενα XD νόμιζα πως θα ήταν πρώτο παντού, κατά τα αλλα όπως είπες kenny-sama ήταν αναμενόμενα (at least όσα από αυτά ξέρω :P)

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#3 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 09 February 2009 - 22:02

οι δικες μας λιστες ειναι over 9k καλυτερες,
απο οσο βλεπω το FLAG ειναι μονο στο best drama & story, ενω του αξιζε υποψηφιοτητα κα ισε αρκετες ακομα κατηγοριες.
επισης, το best ecchi/fanservice category ειναι τουλαχιστον για τα μπαζα ( για να μην πω τπτ αλλο ).
και το kurenai best overall? WTF is this?
που ειναι το DMC στο OST οεο?
που ειναι το Mnemosyne στο best OP/End οεο?
για να μην σχολιασω το best female lead ή το character development

τοσο EPIC FAIL πραγματικα δεν περιμενα

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#4 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 09 February 2009 - 22:11

Νταξ, δεν είμαι αντικειμενικός για να μιλήσω (ARC awards sux OOO) αλλά νομίζω πως είχαμε αρκετά καλύτερες λίστες.

Ψιλοπροβλεπόμενα και τα αποτελέσματα νομίζω,
no big surprises there...:himitsu:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#5 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 09 February 2009 - 22:53

Στην κατηγορία Best Villain δε νομίζω να χωράει η Death Records Manager. Μου φαίνεται άκυρη η συμμετοχή της στη συγκεκριμένη κατηγορία.

#6 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 10 February 2009 - 00:02

we pwn them.

τωρα για τα αποτελεσματα το μονο που με εξεπληξε ηταν η ηττα του eva στο best newcomer.

qzMHWHd.png


#7 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 10 February 2009 - 01:35

Καλά θα μπορούσα να πω τα άπειρα για το πόσο για τα μπάζα είναι η λίστα του ξένου site, σε κάτι best overall/char.development/male/female char ειδικά είχα ψοφήσει στο γέλιο.
(villain η manager, το sword of the stranger και ο Popo από Kaiba??? έλεος;;; Που κολλάνε αυτά;; :deadga6:)

Μα καλά το μετριότατο spice and wolf παντού το βάλανε είναι σοβαροί;;;;;;;; Μέχρι και best overall;;;; :puke: Ή το kurenai?? :OMG3: Mercy!
Το μόνο ευχάριστο είναι που το code geass r2 δεν είναι σχεδόν πουθενά. :ureshii::Blissfull: (αν και δεν άντεξαν οι άκυροι και το έβαλαν σε male char αντί για villain τον Lelouch :puke: )
Κατά τα άλλα φρίκη τρελός fanboyismός με spice and wolf, kurenai, true tears και evangelion μιλάμε για τρελό αίσχος είναι σε άπειρα nominations. For the love of god!!
Επίσης το kaiba το ξεσκίσαν, όσο καλό κι αν ήταν για 12-13 (woot) nominations δεν ήταν με τπτ. :yellowcard:
Κρίμα και για το flag και το kaiji που δεν τα έβαλαν στις κατηγορίες που έπρεπε καν....:deadga6:
Το kappa no coo αν και ωραίο movie επίσης το ξέσκισαν το έβαλαν σε άπειρα... :yellowcard:
Best story το spice and wolf, piano no mori και kurenai?? έλεος ρε γμτ λυπηθείτε μας τι σας κάναμε. :madtodeath:

Τέλος πάντων... να δω αποτελέσματα μάλλον θα είναι το ίδιο γελοία.. Κρίμα γιατί υποτίθεται είναι και βραβεία που φαίνονται μέσω anidb, και έπρεπε να υπάρχει περισσότερη μέριμνα και αντικειμενικότιτα στα nominations.... :fromabove:Εναποθέτω τις ελπίδες μου στα jury picks, αν και αμφιβάλλω αν θα με ικανοποιήσουν...

Του anime.gr ήταν αρκετά καλύτερες οι επιλογές, και τα αποτελέσματα κάπως αναμενόμενα κι ας μην συμβάδιζαν πολύ με το γούστο μου. Απλά κάποιους καλούς τίτλους δε τους είχε δει σχεδόν κανείς.... (κλασικά πράγματα δλδ)

Εγώ ΠΡΟΤΕΙΝΩ για next time ένα "most popular anime" award για να βγάζουν τα μάτια τους ελεύθερα όσοι βλέπουν shounen και popular anime κτλπ,
να αγωνιζόταν εκεί το dgrayman, το vampire knight, το spice and wolf και το soul eater μάλιστα.
Αλλά μην τα βλέπω σε σοβαρά βραβεία και παθαίνω ταμπλά μετά που κερδίζουν λόγω popularity!! :deadga6:

PS : Σαν σύνολο μια χάλια anime χρονιά με εξίσου χάλια undeserving nominations. (ειδικά στο ξένο site)
Έπρεπε στο κάθε nomination να διαλέξουν μόνο 2-3 τίτλους προκειμένου να αποφύγουν τις ακυρότητες, αν και πάλι δεν θα τα κατάφερναν μάλλον...:hahaha:

Edited by Radagast, 10 February 2009 - 03:13.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#8 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 10 February 2009 - 02:21

Εκεί που σκαλώσα στα δικά μας είναι το D Gray Man που όχι μόνο μπήκε σε κατηγορία αλλά βγήκε και best action....

όσο για το ARC συμφωνώ με αυτό που είπε ο Radagast ότι το κακό είναι ότι φαίνονται στο Anidb

#9 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 10 February 2009 - 03:12

να σημειωσω σε αυτο το σημειο οτι:
στον διαγωνισμο που εγινε στην ανεξαρτητη εφημεριδα Anican για ανιμε, j-doramas & live action,
προεκυψαν τα παρακατω αποτελεσματα.


Japanese Anime Grand Awards 2008 (a sort of catch-all category)
1. Macross Frontier
2. Nana Mizuki
3. Mamoru Miyano
4. Yui Horie
5. Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2
6. CLANNAD
7. Hiroshi Kamiya
8. Mobile Suit Gundam 00
9. Kannagi
10. Evangelion:1.0 You are (not) Alone
11. Aya Hirano
12. Yuuichi Nakamura
13. Ponyo on the Cliff by the Sea
14. Kamen Rider Den-O
15. Sound Horizon
16. Toradora!
17. Ranka Lee (Macross Frontier)
18. Yukari Tamura
19. Rie Kugimiya
20.Jun Fukuyama


Anime and Tokusatsu Category
1. Macross F
2. CLANNAD
3. Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2
4. Mobile Suit Gundam 00
5. Toradora!
6. Kannagi
7. Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
8. Kamen Rider Den-O
9. Minami-ke
10. Strike Witches


Characters Category
1. Sheryl Nome (Macross F)
2. Lelouch vi Brittania (Code Geass)
3. Ranka Lee (Macross F)
4. Setsuna F Seiei (Gundam 00)
5. Tieria Erde (Gundam 00)
6. Nagi (Kannagi)
7. Minori Kushieda (Toradora!)
8. Nagisa Furukawa (Clannad)
9. Taiga Aisaka (Toradora!)
10. Lina Inverse (Slayers Revolution)

Artists Category (a sort of catch-all category for seiyuu, singers, etc.)
1. Nana Mizuki
2. JAM Project
3. Sound Horizon
4. ALI PROJECT
5. Angela (Shikabane Hime Aka OP and ED)


Female Seiyuu Category
1. Yui Horie
2. Nana Mizuki
3. Yukari Tamura
4. Aya Hirano
5. Minori Chihara


Male Seiyuu Category
1. Mamoru Miyano
2. Hiroshi Kamiya
3. Daisuke Ono
4. Fukuyama Jun
5. Yuuichi Nakamura


Theme Songs Category (actually appears to include OP, ED and insert songs)
1. Triangler (Maaya Sakamoto) [Macross F 1st OP]
2. Vanilla Salt (Yui Horie) [Toradora! 1st ED]
3. Iteza☆Gogo Kuji Don’t be late (May’n) [Macross F insert]
4. Lion (May’n, Megumi Nakajima) [Macross F 2nd OP]
5. Pre-Parada (Rie Kugiyama, Yui Horie, Eri Kitamura) [Toradora 1st OP]


Light Novels Category
1. Toradora!
2. Zero no Tsukaima
3. The Melancholy of Haruhi Suzumiya
4. A Certain Magical Girl
5. Spice and Wolf


Manga Category
1. Mahou Sensei Negima!
2. Kannagi
3. Hayate no Gotoku
4. Lucky☆Star
5. Gintama



Οπως βλεπετε, αλλα βγαζουν αυτοι, αλλα βγαζουμε εμεις, αλλα οι ARC.
Δεν πιστευω να πιστευει κανεις, οτι ενας απο τους τρεις εχει απολυτα σωστα και δικαια αποτελεσματα. Ολα σχετικα ειναι ( που ελεγε και ο θειος Αλβερτος )

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#10 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 10 February 2009 - 03:16

Καλά τα συγκεκριμένα αποτελέσματα ειδικά Melkor, όχι πως είναι 99% "PURE" popularity contest (μπάαααα ιδέα μου).
Μόνο popular anime βλέπω τπτ άλλο. Μάλλον είναι διαγωνισμός για ποιο anime έβγαλε παραπάνω λεφτά στην τηλεόραση και τι βλέπει ο λαός και τα παιδιά.... :terror2:
Ωραίοι διαγωνισμοί, αντικειμενικότητα ftw!!

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#11 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 February 2009 - 04:36

Ας πω και εγω την γνωμη μου...

Στους διαγωνισμους οποιοδηποτε ειδους δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα...βασικα αντικειμενικοτητα δεν νομιζω να υπαρχει πουθενα οπου παρεισφρυει ο παραγοντας ανθρωπινη προσωπικοτητα και προτιμησεις...

Επομενως για μενα κυριο ρολο σε τετοιου ειδους διαγωνισμους παιζουν τα προσωπικα γουστα και φυσικα η μαστιγα-ευλογια (διαλεγετε και παιρνετε) των τελευταιων ετων το hype...

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα φετος κατα τη γνωμη μου υπηρξε το detroit metal city...απιστευτο hype γυρω απο το ονομα του με αποτελεσμα να το δουν πολλοι και να το ψηφισουν στις αντιστοιχες κατηγοριες χωρις να εχουν δει κατι αλλο και παει λεγοντας...Δυστυχως ειναι λιγοι αυτοι και στο δικο μας διαγωνισμο και στους αλλους υποθετω που ψηφιζουν εχοντας δει ολα τα anime στις διαγωνιζομενες κατηγοριες και αυτο αμεσως αμεσως αναιρει ακομα και τα ψηγματα αντικειμενικοτητας που θα μπορουσαν να προκυψουν απο τα αποτελεσματα...

In the end it all comes down to this...προσωπικες προτιμησεις και πως ξυπνησε ο καθενας το πρωι...και το να υποβιβαζουμε καποιο anime κατατασσοντας το στην κατηγορια "popular" ,εχοντας παραλληλα διαφορετικες κατηγοριες για τα πιο "ψαγμενα" ειναι ,κατα τη γνωμη μου παλι, ενα δειγμα ελιτισμου...

Εν τελει ας μην παιρνουμε τοσο σοβαρα αυτους τους διαγωνισμους και κυριως τους εαυτους μας...:P Βλεπουμε anime γιατι περναμε καλα και κανουμε τους διαγωνισμους για να διασκεδασουμε...και μιλαω εγω που καθαρα για λογους αμετανοητου fangirlισμου ψηφισα τον zero απο το vampire knight για best lead male char :nbleed: και παραλληλα τραβουσα τα μαλλια μου που κερδισε το vampire knight στην κατηγορια best romance :hahaha:

xbJ3b2w.jpeg


#12 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 February 2009 - 08:44

Οπως βλεπετε, αλλα βγαζουν αυτοι, αλλα βγαζουμε εμεις, αλλα οι ARC.


Οι Ιάπωνες anime fans έχουν πάντα διαφορετικά γούστα από τους Αμερικάνους και Ευρωπαίους fan. Να θυμίσω πως πέρσι, το anime της χρονιάς σε τεράστιο διαγωνισμό στην Ιαπωνία ήταν το...Sola...XD

Για τους διαγωνισμούς γενικότερα, there is no need for angst. Την στιγμή που μια ψηφοφορία είναι ανοιχτή στους fans είναι λογικό και επόμενο πως τις καλύτερες θέσεις θα λάβουν προϊόντα που είναι hyped to death, πολύ popular, ή αρκετά mainstream για να τα χαρούν οι περισσότεροι.


Θα συμφωνήσω με την mono στο θέμα του ελιτισμού, θέλει μια προσοχή καθώς
σκοπός για ένα διαγωνισμό σαν αυτόν είναι να κάνουμε το κέφι μας, και να δούμε παράλληλα και τις τάσεις και προτιμήσεις της κοινότητας. Υπάρχουν πολλά άτομα που ψήφισαν χωρίς να έχουν δει όλα τα anime σε μια κατηγορία. Δεν ήταν υποχρεωμένοι να τα δούνε για να ψηφίσουν, και δεν παίζει αυτό κάποιο ρόλο για την αντικειμενικότητα του διαγωνισμού imo. Πολύ απλά, γιατί δεν υπάρχει, ούτε μπορεί να υπάρξει αντικειμενικότητα σε αυτά τα θέματα. Μιλάμε για γούστα.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#13 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 February 2009 - 13:46

OK, δεκτό το ότι τα αποτελέσματα ενός διαγωνισμού δεν μπορούν να είναι αντικειμενικά, και ότι φυσικά η όλη διαδικασία γίνεται για το κέφι μας... Αλλά θέλω να σας ρωτήσω... μπορεί τουλάχιστον να υπάρξει αντικειμενικότητα στην επιλογή των υποψηφίων; Ρωτάω γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι λίστες του ARC περιέχουν τραγικά λάθη, κυρίως τραγικές παραλείψεις.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#14 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 10 February 2009 - 15:16

Γιατί στα δικά μας βραβεία δεν κυριάρχησε το Hype(βλέπε Dmc) ? Και μη μου πείτε ότι έξω δεν είναι τόσο γνωστό...αφού όπου και να γυρίσεις στο animegr DMC βλέπεις.Μη πω για το country doctor που ''έχει καλύτερο animation και artwork από το sword of the stranger''(σύμφωνά με τα βραβεία μας) που τέτοιες action scenes δεν έχω ματαδεί(κρίμα που πάρα πολλοί δεν εκτιμούν την καλή δράση πάντως{γούστα είναι αυτά,αλλά όλοι χρειαζόμαστε να βλέπουμε και λίγο ξύλο κάπου,κάπου εκτός και αν είναι κάποιος τελείως pacifist}).Οι λίστες των ARC awards μπορεί να είναι ότι να'ναι ,αλλα πέρυσι τα αποτελέσματα για μένα ήταν ικανοποιητικά.
Tα awards εφόσον κρίνει το κοινό δεν σημαίνει πάντα ότι το καλύτερο κερδίζει,αλλά σχεδόν πάντα το πιο δημοφιλές.

Άντε να δούμε να κερδίζει κάπου και το Kannagi,που σε άλλες χρονιές θα ήταν στα top comedy αλλά φέτος είχαμε το DMC από το υπερεκτιμημένο studio 4C

+1 Dante

Edited by aboumonkey, 10 February 2009 - 15:22.


#15 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 10 February 2009 - 15:32

δυστυχως το kannagi ηταν απο τα μεγαλυτερα Fails της χρονιας..
για διαφορους λόγους ( που εχουμε αναλυσει στο αντιστοιχο thread ) το manga σταματησε, ξαναρχισε, ξανασταματησε, με αποτελεσμα το ανιμε, να γινει οτι ναναι.
0 σεναριο
0 πλοκη
0 ουσια
και στην τελικη 0 και στο fanservice.
εγω αυτο το λεω τρυπα στο νερο.

1345977285497_zps066ae44a.jpg