Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Gunpla


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 pit-bull

pit-bull

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 24 January 2009 - 14:37

Αυτό το topic είναι σχετικα με ένα γνωστό hobby στην Ιαπωνία που είναι η κατασκευή πλαστικών μοντέλων Gundam αλλιώς γνωστά ως Gunpla. Είναι τοσο γνωστά τα Gunpla όπου υπάρχουν ειδικές εκπομπές στην Ιαπωνική τηλεόραση, αποκλειστικά περιοδικά και παγκοσμιοι διαγωνισμοί με έπαθλα. Επίσης γίνονται πολλές αναφορές γι αυτά σε διάφορα anime όπως το Genshiken, το Keroro Gunso και το sayonara zetsubo sensei.
Υπάρχουν τρεις βασικές κατηγορίες Gunpla ανάλογα με την λεπτομέρεια και την πιστότητα στα mobile suits των σειρών. Με τη σειρα τους αυτές οι κατηγορίες χωρίζονται ανάλογα το μέγεθος της φιγούρας.(1/200, 1/144,1/100 και 1/60)
Οι κατηγορίες είναι οι εξής:
·[FONT="] [/FONT]HG (high grade kits)
1/200
1/144
1/100
1/60
HG kits έχουν μικρή λεπτομέρεια και συνήθως αναπαριστούν μονό το εξωτερικό του Mecha. Οι κινήσεις των κλειδώσεων και οι πόζες που μπορεί να πάρει η φιγούρα είναι αρκετά καλές αλλά περιορισμένες σε σχέση με τα ανώτερα kits.
[FONT=Symbol]·[FONT="] [/FONT][/FONT]MG (master grade kits)
1/100
Τα MG kits εχουν πολύ μεγάλη λεπτομέρεια και παρουσιάζουν με πιστότητα τόσο το εξωτερικό όσο και τον εσωτερικό σκελετό του mecha. Έχουν παραπολυ καλή κινιτικοτητα οι κλειδώσεις. Συνοδεύονται με μεγάλη ποικιλία όπλων ανάλογα με τι μπορεί να έχει το κάθε mobile suit στη σειρά και ειδικά αυτόκλητα (decals) για ακόμη μεγαλύτερη πιστότητα.
[FONT=Symbol]·[FONT="] [/FONT][/FONT]PG (perfect grade kits)
1/60
Tα PG όπως φαίνεται και από το όνομα τους η λεπτομέρεια στο mecha φτάνει το σημείο της τελειότητας. Ο εσωτερικός σκελετός είναι πιστός στη σειράς με παραπολλες λεπτομέρειες. Όλα τα τμήματα ακόμα και τα δάχτυλα των χεριών είναι fully articulated. Φυσικά και αυτά συνοδεύονται με τα ανάλογα decals και οπλα.
Εκτός από τα παραπάνω kits υπάρχουν και άλλα όπως τα[FONT="] [/FONT]jumbo grade με μέγεθος 1/35, speed grade τα οποία είναι απλά και φτιάχνονται γρήγορα, προφανώς για μικρότερες ηλικίες και papercraft τα οποία είναι κατασκευές από
χαρτί.

Τα πλαστικά κοματια των gunpla είναι χρωματισμένα, έτσι ώστε να έχεις τη δυνατότητα με μια απλη συναρμολόγηση να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα. Όμως πάντα το αποτέλεσμα θα μοιάζει με αυτό ενός παιχνιδιού. Για να έχει κάποιος ρεαλιστικά αποτελέσματα θα πρέπει να βάψει το μοντέλο. Σε άλλα posts θα αναφέρω κάποιους τρόπους βαφείς για να δοθούν κάποια καλύτερα αποτελέσματα.

#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 30 January 2009 - 00:30

Τα Gunpla είναι πόρωση :wooi2:Προτεινόμενα sites για αγορές τους έχεις να προτείνεις ? Εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος.

E5VV38U.jpg


#3 pit-bull

pit-bull

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 30 January 2009 - 10:43

Ναι ειναι τα παρακατω: HobbyLink Japan Home Page Gundam Mad eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices
Πολλα μαγαζια δεν ξερω σιγουρα με λιγο ψαξιμο θα βρεις. Ακομα και απλα μανγκα stores μπορει να εχουν αλλα λογικα σε τσιμπιμενες τιμες.
Εγω πρωσοπικα προτιμω το hlj.

#4 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 31 January 2009 - 02:36

Το Hobby Link Japan εχει πολυ ωραια πραγματα, αλλα απο την προηγουμενη φορα που το χρησιμοποιησα δεν θα το συνιστουσα. Μοντελα που σε τιμες Ebay μου ερχοντουσαν απο Χονγκ Κονγκ με 100 Ευρω, απο Hobby Link Japan μου τα χρεωσαν 106. Και μετα στο ταχυδρομιο μου χρεωσαν αλλα 40 Ευρω για φορο και εκτελωνισμο! :burningbe3:

Ευχαριστω, αλλα δεν την ξαναπαταω!!! (Και οχι τιποτα αλλο, ο τυπος που μου το συστησε μου ελεγε οτι εκεινος δεν ειχε ποτε τετοιο προβλημα... :uhh: )

Posted Image
Courtesy of Kenny!

#5 pit-bull

pit-bull

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 31 January 2009 - 15:06

Εγω μαλλον στο συστησα και ακομα δεν εχω προβλημα και εχω παραγειλει παραπολλες φορες. Ισως επιδη εκανες παραγγελια πανω απο 100 ευρω ή ισως επιδη εισουν ατυχος :emptyonexg1:

#6 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 31 January 2009 - 19:44

Έχω κάνει και γώ παραγγελία απο HLJ (1/100 MG Aile Strike & 1/60 Exia & Gundam Markers) και δεν είχα τέτοια προβλήματα, ίσα ίσα που έμεινα και ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτηση τους.

Όπως είπε και ο pit-bull, αν η παραγγελία είναι άνω τον 100 ευρώ σου τα στέλνουν με διαφορετικό τρόπο που έχει και tracking του πακέτου, ίσως αυτός να ήταν ο λόγος.

LfNX0dh.png


#7 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 18 September 2009 - 13:12

Revi~ve

Μιάς και μας έρχεται καινούρια σειρά (Unicorn) κατά πάσα πιθανότητα να μας έρθουν και καινούρια Gunpla, και αν φημίζεται για κάτι το Unicorn αυτό είναι Mecha Designs του.
Τα παρακάτω είναι όλα CUSTOM MADE μιάς και τα μόνα που έχουν κυκλοφορήσει είναι τα Unicorn και Sinanju η ποιότητα όμως είναι τοσο υψηλή που θα μας δώσει μιά καλή ιδέα για το τι να περιμένουμε.

Geara Zulu (Royal Guard Version, Angelo Custom Version) Τα "Zaku" του Unicorn

Spoiler:


Kashtriya

Spoiler:


Banshee Gundam

Spoiler:

Edited by Hajime_Saito, 19 September 2009 - 14:11.

LfNX0dh.png


#8 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 16 October 2009 - 15:50

Λοιπόν έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς μπορεί κανείς να κάνει τα τρελά που κάνουν οι Ιάπωνες με τα model kits τους; Δηλαδή πώς κάποιος ψιλο-άμπαλος μπορεί να βάψει το μοντέλο του, να το περάσει με γυαλόχαρτο, να κόψει ότι έχει μείνει από το πλαστικό πάνω στα διάφορα κομματια και γενικά να το κάνει να βλέπεται... Τί εργαλεία χρειάζεσαι, τί μπογιές, αν μπορείς να τα βρεις στην Ελλάδα αυτά(τα μοντέλα αναγκαστικά μέσω Internet αλλά κάποια εργαλεία ίσως να μη χρειάζεται).
Βέβαια έχω ένα εργαστήριο,μαγαζί μοντελισμού κοντά στο σπίτι μου αλλά αν πάω με το Gundam Kit ανά χείρας θα είναι κάπως...

#9 pit-bull

pit-bull

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 18 October 2009 - 17:08

Για εύκολο βαψιμο αερογραφος και καθαρό αποτέλεσμα αερογραφος. Αλλα και αυτόν πρέπει να μάθεις να τον δουλεύεις.
Όταν κόβεις ενα πλαστικό θα βαζεισ epoxy putty για να κλείνεις τα κενά και μετα πολύ ψηλό γιαλόχαρτο για να εξομαλίνεις την επιφάνεια. Το ίδιο θα κάνεις και με το γιαλόχαρτο για να σβήσεις ατέλιες στο πλαστικό. Για ήδη χρώματος ότι σε βολέβει, πολλοί χρησημοποιούν ακρυλικά ταμιγια. Μην περιμένεις να βγεί το πρώτο σου άψογο. Εγώ ακόμα να τελιώσω ένα που φτιάχνω εδώ καί πολύ καιρό. Πάντως να ξέρεις θέλει πολύ υπομονή.

#10 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 21 April 2010 - 10:29

Gundam Plastic Models: Over 400 Million Served


This July, the Gundam anime franchise will celebrate the 30th anniversary of its first plastic model kit. As of March, Bandai has sold 400 million Gundam plastic model kits — all made in Japan. (Japan has a population of about 127 million.) The first kit, a 1/144-scale Gundam, sold for 300 yen (about US$3.20) in 1980. On July 24, 2010, Bandai will release a new 1/144-scale "Real Grade" Gundam kit for 2,625 yen (US$28.20).


:if:

E5VV38U.jpg


#11 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 posts

Posted 21 April 2010 - 10:54

Πςςς... Ρισπέκτ. Άμα δεν ήθελαν βάψιμο, θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά...

(pit-bull είσαι μοντελιστής?)
Posted Image
Posted Image

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#12 newtype

newtype

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 18 May 2010 - 15:39

Γεια σας!Λίγο καθηστερημένα ποστάρω αλλά μόλις γράφτηκα.Έχω να προτείνω κάποια sites για αγορές Gundam model kits:

Πρώτα απ'ολα Amiami: http://www.amiami.jp/shop/?set=english

Gundam Store and More: http://www.gundamstoreandmore.com/gundam.html

Xl-shop: http://www.xl-shop.com/

Plamoya: http://plamoya.com/en/

Toy-wave: http://toy-wave.com/eng/product.php?table=88

Φυσικά όλα είναι δοκιμασμένα και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις γι αυτό και τα προτείνω.Ειδικότερα δε το Amiami το οποίο ειναι και αυτό που ψωνίζω σχεδόν αποκλειστικά πλέον.Οι λόγοι αρκετοί:οι χαμηλότερες τιμές ίσως στην αγορά αυτή την στιγμή,EMS shipping(δηλ σε 5 μέρες στην πόρτα σου),πολύ φιλικοί και μεγάλη ποκιλία προι'ι'όντων.
'Οσο για τελωνείο;Λογικό είναι να φοβάστε αν και εγώ προσωπικά μόλις 2 φορές έχει τύχει να πληρώσω και αυτές ήταν πακέτα των 200+ ευρώ.
Τους φιλικούς μου χαιρετισμούς και πάλι σε όλους τους Gunpla fans εκεί εξω...

#13 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 11 October 2013 - 13:01

Dear December, hurry the fuck up please, thanks.

 

993722_639666636078004_98570249_n.jpg~or

al68.jpg~original1382380_639666282744706_824861592_n.jpg~al81.jpg~original

al81b.jpg~originalal24.jpg~originalal25.jpg~original


LfNX0dh.png