Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 2008 Anime Awards - Best Newcomer - Series


  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

Poll: Best Newcomer - Series (111 member(s) have cast votes)

Best Newcomer - Series

  1. Astro Fighter Sunred (4 votes [3.60%] - View)

    Percentage of vote: 3.60%

  2. Bounen No Xamdou (12 votes [10.81%] - View)

    Percentage of vote: 10.81%

  3. Casshern Sins (13 votes [11.71%] - View)

    Percentage of vote: 11.71%

  4. Kuroshitsuji (6 votes [5.41%] - View)

    Percentage of vote: 5.41%

  5. Michiko to Hatchin (10 votes [9.01%] - View)

    Percentage of vote: 9.01%

  6. One Outs (6 votes [5.41%] - View)

    Percentage of vote: 5.41%

  7. Soul Eater (38 votes [34.23%] - View)

    Percentage of vote: 34.23%

  8. The Daughter Of Twenty Faces (3 votes [2.70%] - View)

    Percentage of vote: 2.70%

  9. Toradora (9 votes [8.11%] - View)

    Percentage of vote: 8.11%

  10. Tytania (10 votes [9.01%] - View)

    Percentage of vote: 9.01%

Vote

#31 papadevil

papadevil

    Anime Freak

  • Members
  • 374 posts

Posted 19 January 2009 - 22:19

Soul Eater :tensai:
Posted Image

#32 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 20 January 2009 - 08:53

Damn, έχω δει πολύ λίγο, και τηλεγραφικά μόνο, από τα μισά σε αυτό το poll...no vote from me, αν και plot wise Tytania beats GOD αν το πάνε σωστά...που δεν το βλέπω.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#33 Camus

Camus

    Cavaliere D'Oro

  • Members
  • 199 posts

Posted 20 January 2009 - 10:07

Kuroshitsuji απλά άψογο!!!! :congrats:
Posted Image

#34 X-LpBleach

X-LpBleach

    a.k.a. Bleach155

  • Members
  • 203 posts

Posted 20 January 2009 - 13:07

Soul eater με τα χίλιαααααααα

#35 Tefra

Tefra

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 21 January 2009 - 11:55

One outs, το soul eater εχει μπει στον μονοδρομο της αποτυχιας ετσι που εξελιχθηκε.
Posted Image

#36 Kapou

Kapou

    Alt τίς εί;;

  • Members
  • 33 posts

Posted 26 January 2009 - 13:13

casshern sins γιατι οι Shinsen ξέρουν τι subάρουν
βάλε και το animation ανετό το ψηφαλάκι
Posted Image
Spoiler:

#37 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 26 January 2009 - 16:15

casshern sins γιατι οι Shinsen ξέρουν τι subάρουν
βάλε και το animation ανετό το ψηφαλάκι


Σιγά τους shs, με τις μέτριες δουλειές... Umai και ξερό ψωμί για casshern sins, κλάσεις ανώτερα releases.


Anyway ontopic, αν και δεν έκανα vote εδώ, απλά γελάω με το αποτέλεσμα, τουλάχιστον οι μισοί τίτλοι εδώ μέσα αξίζουν παραπάνω, αλλά προφανώς οι περισσότεροι δεν μπήκαν στον κόπο καν να τα τσεκάρουν, και φυσικά ψήφισαν το μοναδικό που είδαν... :deadga6::yawn2:. Whatevah.

Edited by Radagast, 26 January 2009 - 17:48.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#38 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 January 2009 - 16:47

Anyway ontopic, αν και δεν έκανα vote εδώ, απλά γελάω με το αποτέλεσμα-soul eater, τουλάχιστον οι μισοί τίτλοι εδώ μέσα αξίζουν παραπάνω, αλλά προφανώς οι περισσότεροι δεν μπήκαν στον κόπο καν να τα τσεκάρουν, και φυσικά ψήφισαν το μοναδικό που είδαν... :deadga6::yawn2:. Whatevah.

Αγαπητέ Radagast, αυτό άσ' το να το κρίνουν αυτοί που βλέπουν ongoing. Ακόμα και η γνώμη αυτού που παρακολουθεί μόνο 1 από τα 10 μετράει περισσότερο από τη γνώμη αυτού που βλέπει 0 στα 10. :nosey:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#39 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 26 January 2009 - 20:37

Μια χαρά είναι το Soul Eater αν και δεν το παρακολούθησα πέρα από το επεισόδιο 11(hard-drive failure)...Ωραίο style,κορυφαίο animation,πολύ δυνατές μάχες χωρίς still frames, φοβερό ost και opening song(ΤΜR ftw) και μία wacky ατμόσφαιρα.Από story δεν ξέρω τί λέει...(οκ δεν προβλέπω να έχει ''το'' story, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του άλλωστε).Σίγουρα από βλέπω από αυτά του poll,δλδ Bounen No Xamdou,Michiko to Hatchin,One Outs είναι το πιο brainless και το λιγότερο δυνατό,αλλά έχει το δικό του charm.Μπορεί να ψιλοείναι overrated αλλά καταλαβαίνω το γιατί.

#40 ::Eye Rean::

::Eye Rean::

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 26 January 2009 - 22:35

Soul Eater, γιατί και να μην ήταν το μόνο που έχω δει από όλα αυτά, πάλι θα το διάλεγα, lol άτομα, έξυπνη κ ενδιαφέρουσα πλοκή κλπ... :joyful:



#41 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 27 January 2009 - 00:39

Μετά από βαθιά πολυδιάστατη και πολυεπιπεδη σκέψη, που διάρκεσε όσο η ανάγνωση των τίτλων, Tytania από εμένα. Αν και είναι ουσιαστικά το LOGH με CGI, ελπίζω αρκετά σε αυτόν τον τίτλο.

#42 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 28 January 2009 - 10:32

Πολύ δύσκολα αυτά τα poll για κάποιον που σχεδόν δε βλέπει ongoing, όπως εγώ. Προβληματίστηκα για το αν θα έπρεπε να συμμετάσχω, καθώς μου είναι αδύνατον να έχω άποψη για όλες τις συμμετοχές.
:uhh:

Συνειδητοποιώντας όμως ότι αυτό ισχύει και για πολλούς άλλους, αποφάσισα να κρίνω με βάση τα όσα έχω δει. Έτσι μεταξύ των Michiko to Hatchin/Casshern Sins επιλέγω το δεύτερο. Άλλωστε οι περισσότερες από τις υπόλοιπες συμμετοχές ανήκουν σε κατηγορίες anime που δε με πολυενδιαφέρουν (θα ήθελα να έχω κοιτάξει και το Tytania βέβαια).

Έτσι κι αλλιώς θα βγει πρώτο το Soul Eater, κλασικό και πηγμένο στα κλισέ shonen. :deadga6:

#43 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 28 January 2009 - 16:39

Έτσι κι αλλιώς θα βγει πρώτο το Soul Eater, κλασικό και πηγμένο στα κλισέ shonen. :deadga6:

Πώς μπορείς να το κρίνεις εάν δεν το έχεις δει ? Shonen δε σημαίνει απαραίτητα μόνο κλισέ.Το συγκεκριμένο έχει ένα περίεργο visual style που θυμίζει αρκετά τις animated ταινείες του Tim Burton.Ναι δεν το ψήφισα,γιατί μου άρεσε περισσότερο το Michiko to Hatchin.Και έπειτα αν δεν υπήρχε αυτό η ψήφος θα πήγαινε χαλαρά στο Xamdou.Απλά δεν είναι όλα τα shonen Bleach,Naruto,Οne Piece και Dragonball και Harem.

#44 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 28 January 2009 - 18:40

Πώς μπορείς να το κρίνεις εάν δεν το έχεις δει ?

Θύμισέ μου σε παρακαλώ σε ποιο σημείο έγραψα ότι δεν το έχω δει. Και πώς θα μπορούσα άλλωστε να το κρίνω αν δεν είχα ιδέα...

Έχω δει την πρώτη ντουζίνα επεισοδίων και παραδέχομαι ότι είναι καλοφτιαγμένο. Απλώς, για να κάνω quote τον εαυτό μου, εμπίπτει "σε κατηγορίες anime που δε με πολυενδιαφέρουν". Αν ούτε τόσα επεισόδια δε φτάνουν για να έχω άποψη, παραιτούμαι!
:bahhh:

Το συγκεκριμένο έχει ένα περίεργο visual style που θυμίζει αρκετά τις animated ταινείες του Tim Burton.

Ό,τι θυμίζει Halloween δε μου θυμίζει απαραίτητα stop-motion animation αλλά OK, δεκτό συνειρμικά να σου θυμίζει το οτιδήποτε.

Απλά δεν είναι όλα τα shonen Bleach,Naruto,Οne Piece και Dragonball και Harem.

Δηλαδή στο συγκεκριμένο δεν υπάρχει ένας χαρακτήρας που είναι κλασική shonen προσωπικότητα και μάλιστα κλώνος του χαρακτήρα Naruto, από το ομώνυμο anime, ε;;;

#45 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 28 January 2009 - 20:46

Πολύ δύσκολα αυτά τα poll για κάποιον που σχεδόν δε βλέπει ongoing, όπως εγώ.

Παρεξήγησα αυτό που έγραψες και σε συνδιασμό με το ότι δεν το αναφέρεις πιο κάτω ανάμεσα σε αυτά που έχεις δει.Ναι βάζεις ένα σχεδόν που δεν το πρόσεξα.Λάθος μου,συγγνώμη.

Δηλαδή στο συγκεκριμένο δεν υπάρχει ένας χαρακτήρας που είναι κλασική shonen προσωπικότητα και μάλιστα κλώνος του χαρακτήρα Naruto, από το ομώνυμο anime, ε;;;

Aναρωτιέμαι ποιος να είναι (δεν έχω δει Naruto) ,μήπως είναι ο black star:drink: ?
Shonen δε σημαίνει απαραίτητα μόνο κλισέ.

Ναι δεν είπα ότι δεν έχουν κλισέ,απλά αν μένουμε μόνο στα κλισέ τότε η πλειοψηφία όλων των έργων(anime,βιβλία,κτλ) είναι τίγκα στα κλισέ.Όλα ακολουθούν φόρμουλες απλά τα έξτρα χαρακτηριστικά είναι που κάνουν κάποιο να ξεχωρίζει ή όχι.
Ή να στο πω διαφορετικά ,στο casshern sins αυτό που σου αρέσει είναι ο πρωταγωνιστής με την αμνησία που είναι κορυφαίος πολεμιστής(αυτό και αν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί).Απλά σου αρέσει η ατμόσφαιρα και τα συναισθήματα που σου δημιουργεί και την όποια εξέλιξη μπορεί αυτός να έχει στην πορεία.
Δεκτό να μη σου αρέσουν οι φόρμουλες των shonen.Απλά για εμένα από τα 11 πρώτα επεισόδια δε μου φάνηκε τυπικό shonen αν και φυσικό είναι να αρέσει στους λάτρεις του είδους.
Αν θέλεις συνεχίζουμε την κουβέντα σε pm.

Άσχετο αλλά μόλις συνειδητοποίησα ότi από όλα έχω δει επεισόδια εκτός από το Sunred,oπότε καλά έκανα και ψήφισα.

Άντε πάμε Michiko δυνατά άλλες 28 ψήφοι και φτάσαμε το Soul Eater.