Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Έχετε παρακολουθήσει κάποιο anime πάνω απο μία φορά;


  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Έχετε παρακολουθήσει anime πάνω απο 1 φορά? (139 member(s) have cast votes)

Έχετε παρακολουθήσει anime πάνω απο 1 φορά?

  1. Ναι (133 votes [95.68%] - View)

    Percentage of vote: 95.68%

  2. Όχι (6 votes [4.32%] - View)

    Percentage of vote: 4.32%

Vote Guests cannot vote

#1 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 06 January 2009 - 19:47

H search machine δεν μου βγαλε κάτι παρόμοιο.
Αν υπάρχει τέτοιο θέμα παρακαλώ mods κάντε τα μαγικά σας.
Το θέμα το βρήκα σε ένα άλλο forum και είπα να εμπλουτίσω και αυτό.
Λοιπόν ποιο ανιμέ έχετε παρακολουθήσει πάνω απο μια φορά και γιατί επιλέξατε να το ξαναδείτε?
Και τέλος αν δεν έχετε δει κάποιο 2η φορά πάλι γιατί το επιλέξατε έτσι?Δεν σας άρεσε αρκετά το ανιμέ?Δεν θέλατε να χάσετε την αίσθηση του φρέσκου που είχατε?

Edited by miko-chin, 06 January 2009 - 20:57.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#2 ai_chan

ai_chan

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 06 January 2009 - 20:09

Ξαναείδα με μεγάλη ευχαρίστιση το Honey and Clover, το Ruroni Kenshin, και ένα κομμάτι του Bleach....

#3 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 06 January 2009 - 20:32

code geass,ouran high school host club,ga rei zero,dragon ball...

γιατί τα έδειχνα σε κάτι φιλους μου και τα ξανάβλεπα...εκτός από το τελευτέο..απλά με πόρωνε..
Posted Image
Spoiler:

#4 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 06 January 2009 - 20:40

Ως τώρα τα πιο πολλά rewatch έχουν πέσει σε anime movies ή και καλά animation shorts που εκτός των άλλων έχουν κορυφαία μουσική. (λογικό άλλωστε)
Miyazaki movies, Paprika, mind game, vampire hunter d bloodlust, jin-roh, grave of the fireflies και κάποια ακόμη που όσες φορές και να τα δω δε τα χορταίνω και τα απολαμβάνω εξίσου μέχρι και περισσότερο με κάθε rewatch.
(πχ Kenshin trust and betrayal ovas, gits movies)

Το soundtrack και την ατμόσφαιρα τα θεωρώ ότι πιο βασικό παράγοντα υπάρχει για να κάνει κανείς rewatch κάτι,
την πρώτη φορά άλλωστε που κοιτάς το σενάριο, δεν ευχαριστιέσαι εξίσου την μουσική και την ατμόσφαιρα όσο στο rewatch και μη πείτε όχι.

Χρόνος γενικά δεν υπάρχει σ'αυτή τη ζωή για rewatches, έχουμε και δουλειές, εκτός κι αν κάτι πια είναι τόσο ποιοτικό, ή δίνει τόσο πολλά συναισθήματα έντονα κτλπ που θα ήθελε κάποιος να το ξαναβιώσει.
Αλλά υπάρχουν τέτοιοι τίτλοι για τον καθένα ευτυχώς, ελάχιστοι βέβαια.
Με λίγα λόγια αυτό που χρειάζεται είναι "σκηνοθεσία".
Κάτι τρομερά σπάνιο για series, πολύ πιο συχνό σε movies όμως, μιας και όλοι οι κορυφαίοι σκηνοθέτες δε χάνουν καν χρόνο με series στη ζωή τους και επικεντρώνονται σε movies/shorts.


Από series λόγω και παρέας και επειδή βγήκαν και από Animeclipse, είδα :

Death Note & Seirei no Moribito x3. (που τα θεωρώ άριστα σκηνοθετικά και από μουσική-ατμόσφαιρα)
Δε θυμάμαι κάποιο άλλο. Σε μεμονωμένα episodes rewatch δε μπαίνω στον κόπο να πω δεν μετράει.

Επίσης έπεται full rewatch με την πρώτη ευκαιρία σε
Mononoke, kaiba, mushishi, cowboy bebop, texhnolyze, SEL, ergo proxy, samurai champloo, kino no tabi και ίσως μερικά ακόμη που ξεχνώ αυτή τη στιγμή. (όλα αυτά με μοναδική ατμόσφαιρα και μουσική imho)

Ναι προτιμώ να δω αυτά ξανά, απ'το να δω καμιά πατάτα. (το 80% άλλωστε στο περίπου πατάτες είναι, δε μπορείς οπότε να πέφτεις πάντα μέσα στο 20% όσο και να το ψάχνεις)

Όπως είναι το poll η απάντηση είναι προφανής.
Θέλει rephrasing ή άλλες επιλογές για να έχει νόημα.
Π.χ καμιά επιλογή όπως πάνω από 2 φορές ή καθαρά για series ή movies.

Edited by Radagast, 09 January 2009 - 15:51.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#5 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 06 January 2009 - 20:50

Έχω δει πολλές φορές το Spirited Away, από δυο φορές τα Princess Mononoke, FMA, Code Geass R1, Kiki's Delivery Service και πολλές το Death Note. Τα Lain, NGE, Monster και Kurozuka είναι επίσης στη λίστα για rewatch.

15fkk04.jpg


#6 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 06 January 2009 - 20:54

ενα κομματι του vampire knight και του death note!!!

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#7 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 06 January 2009 - 20:57

Τρεις φορες το Rurouni Kenshin, 2 φορες την 1η σεζον των ποκεμον, 10 φορες (ισως και παραπανω) την 1η ταινια Ποκεμον, καπου αλλες τοσες την 2η και 3η, 3 φορες την 6. Περιστασιακα 2η φορα το Yu-gi-oh!. Το spirited away 4 φορες και 2 φορες το Shaman κινγ μεχρι τα μισα.

#8 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 06 January 2009 - 21:02

απο ταινίες μπόλικες με παρέα ...
απο σειρές 2 φορές Evangelion ^^
και 2 φορές την πρώτη σεζόν από Ranma σε 2 συνεχόμενες μέρες ^^
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#9 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 06 January 2009 - 21:03

Όπως είναι το poll η απάντηση είναι προφανής. Θέλει rephrasing ή άλλες επιλογές για να έχει νόημα.
Π.χ καμιά επιλογή όπως πάνω από 2 φορές ή καθαρά για series ή movies.


ήθελα να βασιστώ στην συγκεκριμένη ερώτηση.Το διόρθωσα κάπως στο πρώτο post μου.
Thanks για την διευκρίνιση

Εγώ πάλι έχω δει πολλές φορές το Rurouni Kenshin,την Sailor Moon και το Dragonball λόγω του οτι τα πρόβαλλε η τηλεόραση αλλιώς δεν μ'αρέσει να βλέπω ξανά το ίδιο ανιμε και ούτε το έχω προσπαθήσει απο μόνη μου.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#10 Lelouch

Lelouch

    Zarakis Vice Captain

  • Members
  • 109 posts

Posted 06 January 2009 - 21:04

Code Geass 2 φορες (ετσι γιατι το anime ηταν σκετη πορωση).Το bleach ιδα τις μαχες τις soul arc 3 φορες. Το FMA εχω δει καποια επεισοδια πολλες φορες.(τηλεοραση , fansubbed)...Εμ...Τι αλλο...Αυτα...Γενικα δεν ειναι ολα τα anime να τα ξαναβλεπεις..Ειδικα αν το μονο που σε τραβαει ειναι η ιστορια τους , οταν την μαθεις τελιωσε...

#11 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 06 January 2009 - 22:39

Mαχες απο bleach,dbz κ tenjou tenge, καμια 2-3 φορες, κ 2 φορες σαν whole serie, το gundam 00(1 season) κ το code geass r2



Posted Image






#12 Tsunade-sama

Tsunade-sama

    Special Attack: Chombo

  • Members
  • 309 posts

Posted 06 January 2009 - 22:45

Όπως είπαν κ άλλοι είδα κ γω το Soul Society arc του Bleach πάνω από 2,3,103 φορές :hahaha: αυτό το παλικάρι ο Kuchiki σκέτη σοκόλαση είναι!

x51y7-cover2_zpsaec145a1.jpg
 


#13 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 06 January 2009 - 22:56

ειδα το naruto τα πρωτα 100 επεισοδια γιατι τα ειχα δει στα γαλλικα......εκτος απο αυτο δεν εχω δει κανενα αλλο δευτερη φορα οσο ωραιο και να ηταν
Posted Image
Posted Image

#14 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 06 January 2009 - 23:59

rewatch επεσε στα πρωτα του ναρουτο και τις προαλλες στα σιπουντεν με naruto, kakashi, chiyo, sakura vs itachi και στο full moon wo sagashite γτ απλα το λατρεψα..Α και στο vampire knight.. Κι αν σκεφτει κανεις οτι το τελευταιο το εβλεπα παντα απο 2 φορες το καθε επεισοδειο.. Φανταστειτε ποσες το εχω δει σε συνολο!

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#15 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 07 January 2009 - 00:10

οταν ημουν στα "ντουζενια" μου (18-23) ειχα δει αρκετες φορες το dbz και (δυστυχως) το dbgt.