Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Mouryou no Hako


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 November 2008 - 15:59

Mouryou no Hako

魍魎の匣


genres: detective, horror, novel, seinen
episodes: 13 episodes + 1 special
Posted Image

Είναι καινούργιο anime,άρχισε 7 Οκτώβρη 2008, βασισμένο στο 2ο τόμο σειράς νουβέλων του Natsuhiko Kyogoku.
Character design από CLAMP και animation από Madhouse.


H υπόθεση:
Ο αστυνόμος Kiba ερευνά μια πολύ περίεργη υπόθεση, που περιλαμβάνει τη Yuzuki Kanako, μια μαθήτρια λυκείου που χτυπήθηκε από τραίνο, την αδερφή της που είναι ηθοποιός και ένα νοσηρό νοσοκομείο, που έχει σχήμα κουτιού. Μοναδικός μάρτυρας στο ατύχημα αυτό, είναι η Yoriko, η καλύτερη φίλη της Kanako. Καθώς η μητέρα της Yoriko αρχίζει να έχει εμμονές με τα Mōryō (κακά πνεύματα), η αστυνομία αρχίζει να βρίσκει μέλη νεαρών κοριτσιών τοποθετημένα σε κουτιά και κρυμμένα σε διάφορα μέρη στην εξοχή.


Posted Image


H σειρά αρχίζει πολύ ωραία και μέχρι στιγμής είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Ένα από τα μεγαλύτερά της ατού, πέρα από το υπέροχο (αλλά υπέροχο) σχέδιο, είναι η αποπνικτική ατμόσφαιρα μυστηρίου που έχει. Μια μίξη δράματος, μυστηρίου, υποψιών του μεταφυσικού, πασπαλισμένη με φιλοσοφικές απόψεις. Και όλα αυτά, συνοδευόμενα από μια εκπληκτική σκηνοθεσία.




Subbarisma έχει γίνει από Aero (τα 4α πρώτα), yesy-Formula (τα 2 πρώτα), Norikumi (το 1ο)

Δεν ξέρω για τα άλλα γκρουπ, αλλά εγώ τα βλέπω από aero.



Μερικά screenshots από το 1ο επεισόδιο:


Posted ImagePosted Image

Posted ImagePosted Image


Posted Image


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 November 2008 - 16:14

Φαίνεται πάρα πολύ καλό Anelis san.... Και σαν υπόθεση αλλά και σαν σχεδιασμό. Είσαι ικανοποιημένη από τα Subs των aero? Να τα προτιμήσουμε?

J(ust started downloading the first episode......... )


#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 November 2008 - 16:25

δεν μπορώ να τα συγκρίνω με τα άλλα γιατί μόνο των aero έχω δει, τα οποία είναι λίγο τεράστια
και κάποια πράγματα όπως τα αρχαία (νομίζω) κείμενα που διδάσκονται στο σχολείο και δεν τα μεταφράζει, και μερικές φράσεις γίνονται "overlap" με άλλες
θα κατεβάσω και από άλλους για να δω αν υπάρχουν και σε καλύτερη ποιότητα

το σχέδιο είναι όντως πολύ καλό

Edited by Anelis, 25 November 2008 - 16:40.

Posted Image


#4 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 25 November 2008 - 16:55

Από τα αγαπημένα μου της season. Μυστήριο και πολλές "υποθέσεις" ταυτόχρονα. Στο opening δείχνει όλους τους main characters να δουλεύουν μαζί αλλά μέχρι στιγμής ο καθένας ακολουθεί την δικιά του περίεργη υπόθεση. Το αρνητικό είναι ότι έχουμε να δούμε νέο επισόδειο κανα 2 βδομάδες ενώ μέχρι τώρα έβγαιναν τακτικά but oh well.

Posted Image


#5 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 November 2008 - 17:05

sparda εσύ από ποιους subbers το βλέπεις;

λατρεύω τα opening/ending themes!

Posted Image


#6 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 25 November 2008 - 17:15

Και εγώ από Aero. Όταν άρχισαν αυτοί δεν είχε αρχίσει και κανείς άλλος, οπότε ήταν η μόνη μου επιλογή. Και αφού παραμένουν και πιο μπροστά από τους υπόλοιπους θα τους προτιμήσω. Τους λατρεύω γιατί δύο anime που περίμενα όταν βγήκαν δεν τα έκανε sub κανείς (αυτό και την 3η season Jigoku Shoujo) και τελικά τα άρχισαν αυτοί και τα δύο. Αλλά τώρα έχουν πιάσει και άλλα διάφορα όπως Soul Eater κλπ (λες και χρειάζεται παραπάνω fansubs αυτό:P) και έχουν μείνει πίσω. Ας ελπίσουμε να μην το κάνουν drop για να συνεχίσουν τα άλλα που άρχισαν.
Έχει βγει και raw μέχρι το 7:emptyonexg1:
Εdit: Kαι ναι γενικότερα το OST είναι πολύ ατμοσφαιρικό και δένει αρμονικά με τη σειρά, μ'αρέσει πολυ^^

Posted Image


#7 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 25 November 2008 - 17:25

Ειχες δεν ειχες αγαπητη Anelis θα με καψεις παλι...Το σκιτσο φαινεται πολυ ωραιο και το σεναριο ακρως ενδιαφερον.Το κατεβαζω επιτοπου με λιγα λογια. Το βρηκα στο lolipower απο Νorikumi... Καλο fansub?Ξερει κανεις?
Posted Image

#8 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 25 November 2008 - 18:41

λοιπόν από Νorikumi είναι πολύ καλύτερη η μετάφραση και το style των υποτίτλων και έχουν και σημειώσεις
δυστυχώς όμως, τουλάχιστον αυτό που κατέβασα εγώ, δεν έχει τα υπέροχα opening κ ending themes, νομίζω όμως ότι τα έχουν για download ξεχωριστά
θα κοιτάξω και yesy-Formula για να βεβαιωθώ ποιοι είναι οι καλύτεροι, αλλά so far οι aero είναι πιο μπροστά στα επεισόδια οπότε μάλλον από εκεί θα το βλέπω

edit: το realease των yesy-Formula είναι μακράν το καλύτερο από τα 3, αλλά πάλι είναι χωρίς τα opening κ ending themes τα οποία υπάρχουν επίσης σε ξεχωριστό torrent

κ απ' ότι είδα οι rakuen έχουν κάνει τα 3 πρώτα αλλά δεν θα τα τσεκάρω οπότε αν τα βλέπει κανείς από εκεί ας μας πει για την ποιότητα

Edited by Anelis, 25 November 2008 - 20:27.

Posted Image


#9 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 17 July 2009 - 16:05

Bump for greater justice.

Μετά από καιρό σχεδόν ολοκληρώθηκε,
Βγήκαν και τα 10-11 από [Aoi-Anime] (νάναι καλά τα παλικάρια έχουν πιάσει τόσους αξιόλογους τίτλους που κανένας άλλος δεν πιάνει) και μάλιστα σε 720p-HD.

Θα τα βρείτε εδώ :
animesuki link
αλλά και στο tokyotosho.
Για τα υπόλοιπα δεν παίζουν ιδιαίτερες επιλογές, προτιμήστε aero-subs υποθέτω.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#10 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 07 August 2009 - 01:29

Βγήκαν τα 3 πρώτα από Norikumi.Μόνο 1gb/ep.:hahaha:
Ελπίζω μόνο να άξιζαν την αναμονή(και το ρεύμα μου)...

#11 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 12 December 2009 - 23:01

Eκπληκτικη σειρα με εναν απο τους καλυτερους καινουργιους anime directors τον Ryosuke Nakamura να κανει παπαδες.Απο σκηνοθεσια,διαλογο και χαρακτηρες δεν παιζεται.

Αλλα τι γινεται με τα subs γαμωτο....Τοσο καιρο και το τελευταιο ep κανεις δεν το χει βγαλει.Γνωριζει κανεις αν σχεδιαζουν να το συνεχισουν?Ειναι κριμα που οι καλυτερες σειρες καθυστερουν τοσο ενω σε κατι χαζουλικα πεφτουν ενα καρο sub groups να τα καπαρωσουν.To ιδιο παραπονο εχω και με το souten kouro...
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#12 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 13 February 2010 - 10:54

Eκπληκτικη σειρα με εναν απο τους καλυτερους καινουργιους anime directors τον Ryosuke Nakamura να κανει παπαδες.Απο σκηνοθεσια,διαλογο και χαρακτηρες δεν παιζεται.

Αλλα τι γινεται με τα subs γαμωτο....Τοσο καιρο και το τελευταιο ep κανεις δεν το χει βγαλει.Γνωριζει κανεις αν σχεδιαζουν να το συνεχισουν?Ειναι κριμα που οι καλυτερες σειρες καθυστερουν τοσο ενω σε κατι χαζουλικα πεφτουν ενα καρο sub groups να τα καπαρωσουν.To ιδιο παραπονο εχω και με το souten kouro...


Θα συμφωνήσω σχεδόν με όλο το από πάνω post.
Όπως τα λες, έτσι γίνεται με κάτι καλές και άγνωστες σειρούλες.

Πράγματι ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης με εξέπληξε ευχάριστα, will look for more from him in the future. ^^
Αν και την έχουν δει σχετικά λίγοι, πιστεύω πως είναι απ'τις καλύτερες του περασμένου έτους, ειδικά για mystery/detective story fans.

H σειρά πάντως έχει πλέον τελειώσει έχουν βγει δηλαδή σε fansub και τα 13 επεισόδια + το special (14th) που υποτίθεται κλείνει κάποια κενά του story.

Θα τα βρείτε σε κάνα tokyotosho/lolipower probably. Tα πρώτα 4 τα βρίσκετε σε bluray 720p από Norikumi (1gb each) μετά πάτε σε Aero (5-9), μετά σε Aoi-anime (10-13) και το 14 από Dekiagari.
Ναι είναι κούραση (δεν τα έχω βρει ακόμα σε batch) αλλά τα καλά στη ζωή απαιτούν θυσίες. :thatsit:

Edited by Radagast, 17 February 2010 - 11:22.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#13 twin

twin

    follow the white rabbit.

  • Members
  • 89 posts

Posted 13 February 2010 - 11:21

Θα τα βρείτε σε κάνα tokyotosho/lolipower probably. Tα πρώτα 4 τα βρίσκετε σε bluray 720p από Norikumi (1gb each) μετά πάτε σε Aero (5-9), μετά σε Aoi-anime (10-13) και το 14 από Dekiagari. Ναι είναι κούραση (δεν τα έχω βρει ακόμα σε batch) αλλά τα καλά στη ζωή απαιτούν θυσίες. :thatsit:


Είδα ότι υπάρχει και πρόσφατο release από ELS στον tracker των anime.awmn. Τα 13 eps.
Το χει τσεκάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις;
Posted Image

#14 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 17 February 2010 - 11:19

Tην τελείωσα και εγώ χθες. Απίστευτη σκηνοθεσία και πολύ καλά production values, εξαιρετικό storytelling (πραγματικά ούτε μία περιττή σκηνή και με ακριβώς όση διάρκεια χρειαζόταν για να αναπτύξει χαρακτήρες και να δέσει όλα τα κομμάτια του puzzle) και suspense που σε κάνει να θέλεις να το δεις ολόκληρο με τη μία. Από τις καλύτερες σειρές που έχω δει και με ικανοποιητικότατο τέλος.
Spoiler:


#15 twin

twin

    follow the white rabbit.

  • Members
  • 89 posts

Posted 23 February 2010 - 18:30

μόλις την τελείωσα κι εγώ.

Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, είναι λίγο της υπομονής αλλά κρατάει ζωντανό το ενδιαφέρον και αποζημειώνει στο τέλος.

Είδα από ELS, γενικά έχουν κάνει πολύ καλή προσπάθεια όμως υπάρχουν ορισμένα λάθη στους υπότιτλους: τυπογραφικά και εκφραστικά(nothing a good patch can't fix :joyful:)

Θέλω να το ξαναδω με αγγλικούς υπότιτλους (μάλλον θα ακολουθήσω τη συνταγή Radagast)
και θα ψάξω για επιπλέον notes αφού στη σειρά γίνονται πάμπολλες αναφορές σε λογοτεχνία, ηθογραφία, μυθολογία, ιστορία, θρησκειολογία... με δύσκολους όρους και έννοιες που θέλουν ψάξιμο. Η σειρά γενικά έχει ενδιαφέρον σε πολλά επίπεδα.

λατρεύω τα opening/ending themes!


+1

Edited by twin, 23 February 2010 - 19:24.

Posted Image