Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kuroshitsuji


  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#106 DaiKenja

DaiKenja

    άλλου παπά Evangelion

  • Members
  • 42 posts

Posted 07 December 2010 - 15:32

http://www.animetake.com/?s=ciel+in+wonderland&x=0&y=0

να σαι καλά βρε Ναταλία - της γνωστής οικογενείας βλέπω...
Βρήκα κ το 2ο OVA λέγεται Welcome to the Phantomhives

Edited by DaiKenja, 13 December 2010 - 10:13.


#107 Orora

Orora

    Burning eyes and flesh

  • Members
  • 384 posts

Posted 29 January 2011 - 10:27

Πολύ όμορφη σειρά με πολλά αναπάντεχα γεγονότα σκοτεινό και φωτεινό σαν σενάριο χαρακτήρες όλων των ειδών πλοκή γέλιο και μυστήριο, ανεπιφύλακτα συστήνω σε όλους να το δουν...(Έχει μετεφραστεί από τους Greek Phoenix Subs η 1 σεζόν 12/24 και η 2 3/12 καθώς και από τους Gold Demon Touch Subs 24/24 + OVA και η 2 12/12):wooi2:

#108 zoum

zoum

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 29 January 2011 - 17:11

Πολύ καλό anime πράγματι ο Sebastian μου φέρνει λίγο απο Alucard

#109 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 February 2011 - 18:28

βασικά περίμενα κάτι άλλο μέχρι το 6 που είδα δεν περίμενα ότι θα είναι έτσι το animation
ίσως η αληθεια είναι να το περίμενα λίγο πιο yaoi να το πω;
ποιο fangirl material...περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί στα επόμενα επεισόδια.

#110 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 22 February 2011 - 19:05

^
Spoiler:

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#111 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 February 2011 - 19:44

όχι αρκετά yaoi για μένα

#112 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 22 February 2011 - 19:48

Ας αναλογίστουμε ότι το άνιμε δεν είναι yaoi in the first place... XD

Edited by Jorg, 22 February 2011 - 20:31.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#113 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 23 February 2011 - 17:58

Eri, μάλλον θ' απογοητευτείς τότε :P Γενικά το anime μένει στα υπονοούμενα και δεν πάει παρακάτω.
Spoiler:

6dqFccT.gif


#114 toni

toni

    Toni

  • Members
  • 50 posts

Posted 04 March 2011 - 14:50

Very good anime many likes!!!!!!!!:kakashithumbup:
Posted Image

#115 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 18 April 2011 - 12:10

Μ'αρεσε πολυ..Πραγματικα ερωτευτηκα τον Sebastian...

Posted Image

#116 The Rock

The Rock

    Otaku In The Making ....

  • Members
  • 53 posts

Posted 27 April 2011 - 00:40

Ανανέωση τόπικ & κριτική, λόγω του ότι μόλις πριν λίγες μέρες είδα την σειρά και την έχω φρέσκια στην μνήμη μου.

Το anime κυμαίνεται στο Shounen/Angst/Fantasy/Action(Superpower) με κάποια στοιχεία drama/comedy/yaoi διάσπαρτα, σε ένα ιστορικό/dark/gothic setting.


Θετικά:
- Αν εξαιρέσουμε το από ένα σημείο και μετά κουραστικό bishounen σχεδιασμό των περισσότερων ανδρικών χαρακτήρων, το σχέδιο συνολικά είναι πολύ όμορφο και ιδιαίτερο, πάνω σε πολύ ωραία χρώματα:wooi2:
- Εξαιρετικό animation απλά, ίσως το highlight της σειράς - τρομερή δουλειά τι να λέμε, με μεγάλη έμφαση σε λεπτομέρειες :kawaii:
- Το concept της σειράς, φάνηκε να έχει ενδιαφέρον αφού είναι κάτι διαφορετικό από τα συνιθισμένα.


Αρνητικά:
- Ανύπαρκτη σχεδόν η μουσική επένδυση της σειράς, απλά δεν έμεινε τίποτα και δεν ξεχώρισε τίποτα ακουστικά κατά την διάρκεια της θέασης :nosey:
- Το character development ήταν αρκετά μέτριο από πλευράς ανάπτυξης αλλά με τραγικό pace, απλά δεν είχε σταθερότητα.
- Η πλοκή παρόλο που φάνηκε να είχε ενδιαφέρον, μετά κατάντησε βαρετή, ειδικά κιόλας με το κακό pace αφού αντί να ξεδιαλύνεται ωραία και αργά από την αρχή, απλά υπήρχαν στιγμές που προς το τέλος τα πέταγε όλα και ότι πιάσουμε - απλά δεν δομήθηκε καλά.
- Τα action μέρη μου φάνηκαν κάπως φλου, αφού σε διάφορες περιπτώσεις που έδωσε την αίσθηση ότι απλά μπήκαν για να μπουν΄- απλά για να συνεχίσει η πλοκή.


Γενικά σαν σύνολο θεωρώ ότι ίσως να είχε τα φόντα για κάτι καλύτερο.
- Κατά την διάρκεια της σειράς πολλές φορές μου έβγαζε άσχημο το συναίσθημα του οτινανισμού τόσο στο τεχνικό κομμάτι αλλά και στο περιεχόμενο(πχ τα motives για τις πράξεις των περισσοτέρων ήταν το λιγότερο καθυστερημένα και χωρίς να έχουν καμία λογική όμως) :terror2:
- Ένα άλλο που έχω να πω είναι ότι στη 1η σεζόν τα πρώτα 12-15 επεισόδια μου μύριζαν άσχημα filler και δεν θεωρώ ότι βοήθησαν ιδιαίτερα στην εξέλιξη της πλοκής.
- Ακόμη ένα που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν κατάλαβα τι παίζει με τους δημιουργούς και την βρίσκουν να τελειώνουν τις σεζόν έτσι περίεργα. Άνετα η 1η σεζόν ήταν - σχετικά - αρκετή για να τελειώσει η σειρά έτσι όπως ήταν, δεν βρήκα κάποιο σοβαρό νόημα ύπαρξης της 2ης, η οποία παρεπιπτόντως ήταν κάπως αδιάφορη και μόνο ενδιαφέρον μέρος το τελευταίο επεισόδιο - δηλαδή έλεος με τα ending που δίνουν :oo:
- Κάτω του μετρίου η σειρά και δεν θεωρώ ότι αξίζει ιδιαίτερα τον κόπο.

Βαθμολογία 4/10

sigpic14881_9.gif
 


#117 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 27 April 2011 - 12:28

με κάποια στοιχεία drama/comedy/yaoi διάσπαρτα


lolwut?
Τα υπονοούμενα που είχε το πολύ να καταταχθούν στην κατηγορία shounen ai. Με τι καμία δε τα λες yaoi.
Επίσης
Spoiler:

Edited by Jorg, 27 April 2011 - 12:34.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#118 The Rock

The Rock

    Otaku In The Making ....

  • Members
  • 53 posts

Posted 27 April 2011 - 20:12

lolwut?
Τα υπονοούμενα που είχε το πολύ να καταταχθούν στην κατηγορία shounen ai. Με τι καμία δε τα λες yaoi.
Επίσης

Spoiler:

Yeap δίκιο έχεις, my bad δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος με τα είδη - αυτό εννούσα πάντως :hihi2:

Spoiler:

sigpic14881_9.gif
 


#119 animestarling

animestarling

    Anime Amateur

  • Members
  • 108 posts

Posted 15 June 2011 - 21:26

Μιά που λεμε για yaoi:ureshii:.. Η δημιουργος του Kuroshitsuji,Yano Toboso, αρθρογραφει και σε ενα yaoi περιοδικο με το ψευδονυμο Yanao Rock οποτε ειναι λογικο να αφηνει υπαινιγμους yaoi. :thatsit: Δεν πειραζει ομως.. Κατα τη γνωμη, μου το χρωματιζει ευχαριστα...:blush2:......
Δεν ξερω παντως αν το anime ειναι κατω του μετριου, παντως το manga ειναι καλο...!!

#120 Loveanime

Loveanime

    Christina-sai.fan

  • Members
  • 177 posts

Posted 15 June 2011 - 22:13

εμενα μου αρεσε οταν το ειδα πριν 2 χρονια(περιπου) με πολυ καλο σχεδιο και ενδιαφερον πλοκη (ειχε αρκετα φιλλερ αλλα οκ) μονο το τελειωμα της 2ης σεζον με ξενερωσε . Αυτο που με πειραξε περισσοτερο απο ολα ειναι το Kuroshitsuji II γιατι δεν ειδα αυτο που ηθελα στο πρωτο επισοδειο λαο το παρατησα.


Posted Image"When the Dogs wake up, you can once again start to hear the warbling of a demon.."