Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

silent hill :/


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#16 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 27 August 2006 - 12:19

Κατα την γνωμη μου ηταν αρκετα καλη η μεταφορα σε σχεση με αλλες ταινιες π.χ Alone in the Dark, η ταινια ηταν απαραδεκτη.
Το 10λεπτο που εξηγει τη εγινε στην Alesa ηταν πολυ καλο.To bloddbath στο τελος κι αυτο καλο.Δεν ηταν η καλυτερη ταινια στον κοσμο αλλα βλεπετε.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#17 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 posts

Posted 27 August 2006 - 20:24

Ρε όποιος δεν την έχει δει, μην πάει!

#18 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 30 August 2006 - 18:43

Δεν έχω παίξει τα παιχνίδια αλλά η ταινία ήταν σίγουρα άνω του μετρίου.Το πόσο σεβάστηκε τους fans του είναι άλλο θέμα.

#19 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 30 August 2006 - 19:33

Καλο game ειναι....
μου αρεσε πολυ, αν και λιγο με τρομοκρατουσε..

#20 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 30 November 2006 - 23:17

Κραταω το dvd στα χέρια μου :) μεχρι την κυριακή θα σας πω γνώμη . Πάντως από ότι θυμάμαι το game είχε καταπλικτική ατμόσφαιρα.
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#21 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 01 December 2006 - 00:32

οι μισοι μιλανε για την ταινια παιχνιδι χωρις να εχουν παιξει το αντιστοιχο game η να εχουν δει την ταινια-κλασικα "μου πε ενας φιλος μου...""..εχω ακουσει.." κλπ.
παιξτε.δειτε.και συγκρινετε.

Posted Image


#22 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 01 December 2006 - 01:48

Πολύ καλή!!!με εντυπωσίασε αρκετά απλά προσωπικά ήθελα περισότερο από 'the other world'. Για να ξεκινήσουμε από τα βασικά για όσους δεν το κατάλαβαν η ταινία δεν ήταν αντιγραφή του/των παιχνιδιού/ών. Αν ήταν έτσι δεν είδα κανέναν να παραπονιέται που για παράδειγμα δεν λεγόταν sheryl η μικρή ή που όταν στην αρχή έπεσε αναίσθητη σηκώθηκε στο ίδιο μέρος...
Με εξέπληξε το γεγονός ότι είχε κάποιες σκηνές πανομοιότηπες με το πρώτο. Στην αρχή για παράδειγμα όταν πέρναγε από το περιβόητο στεναδάκι η κάμερα μέσα από το γκαράζ ήταν ολόϊδια με του παιχνιδιού. Και γενικότερα κάτι τέτοια μου άρεσαν.
Από άτομα που δεν έχουν ίδεα ότι υπάρχει παιχνίδι και την είδαν τους άρεσε αλλά όχι ότι ξετρελάθηκαν. Και εγώ σαν ταινία αυτή καθ'αυτή άνω του μετρίου λέω πως είναι.
Posted Image

#23 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 01 December 2006 - 04:31

οι μισοι μιλανε για την ταινια παιχνιδι χωρις να εχουν παιξει το αντιστοιχο game η να εχουν δει την ταινια-κλασικα "μου πε ενας φιλος μου...""..εχω ακουσει.." κλπ.
παιξτε.δειτε.και συγκρινετε.


κλαψε κλαψε...

η ταινια ηταν ισως οτι καλυτερο εχω ει τελευταια απο θριλερ με ολα αυτα τα σκουπιδια που βγηκαν

#24 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 01 December 2006 - 04:52

κλαψε κλαψε...

η ταινια ηταν ισως οτι καλυτερο εχω ει τελευταια απο θριλερ με ολα αυτα τα σκουπιδια που βγηκαν

οχι και οτι καλυτερο.
αν και λογικο να λες κατι τετοιο.το γουστο σου στις ταινιες παραειναι ανεπαρκες για νοημων ανθρωπο.

πηραν ενα τρομερο σεναριο για βιντεοπαιχνιδι.το εφεραν στα μετρα τους.εστησαν μια ακρως ατμοσφαιρικη ταινια.και ολα μια χαρα.τουλαχιστον δεν ειναι ουτε bloodrayne ουτε resident evil.

Posted Image


#25 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 02 December 2006 - 08:23

Την είδα χθες και μπορώ να πω ότι δεν ήταν και άσχημη. Μου άρεσε ιδιαίτερα αν και όχι τόσο τρομακτική. Το κλίμα του παιχνιδιού πάντως δεν το έφτανε. Όμως σαν ξεχωριστή ταινία θα την έβλεπα.
Spoiler:


#26 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 02 December 2006 - 11:20

Τι να σου πω...εμένα μου φέρνει περισσότερο σε sequel.
Spoiler:

Ούτος ή άλλος αυτό μου ακούγεται ποιο νορμάλ για silent hill.... Και αυτό ελπίζω τουλάχιστον...ένα sequel :P
Posted Image

#27 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 26 December 2006 - 12:08

Μου άρεσε αρκετά. Η μουσική ήταν σχεδόν όλη παρμένη από τα games γεγονός που άφηνε καλή εντύπωση σε ένα fan της σειράς. Moy άρεσε που είχε τον Pyramid Head μιας και ξέροντας ότι θεωρείται "κριτής" κατα κάποιο τρόπο "κόλλησε" με την ταινία. Πριν την δω είχα την εντύπωση ότι δε θα είναι καλή μιας και έβλεπα τις αλλαγές(πχ που πηγαίνει η μάνα στην πόλη) από τα διάφορα trailer. Ύστερα ένας ξάδερφός μου που είναι επίσης fan την είδε και μου είπε αρκετά καλά λόγια κι έτσι λίγο πριν αρχίσουν οι διακοπές την είδα και εγώ και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Μπορεί να μην είναι ίδιο με το παιχνίδι και να μην δημιουργεί μια τόσο τρομακτική ατμόσφαιρα αλλά πάνω κάτω αυτά τα προβλέπει κανείς που έχει δει άλλες μεταφορές παιχνιδιών στον κινηματογράφο, αλλά ήταν silent hill με στοιχεία όλων με αποτέλεσμα να γίνει αποδεκτή από έναν fan σαν και μένα:laugh:

#28 .Therion//DCLXVI

.Therion//DCLXVI

    Alchemist

  • Members
  • 28 posts

Posted 04 January 2007 - 16:31

H μουσική είναι όλα τα λεφτα. Ειναι του Akira Yamaoka -εχει κανει την μουσικη απ ολα τα silent hill. Εχω το soundtrack του 1 και ειναι πολυ τρομακτικο να το ακους το βραδυ. (Τα κομματια ειναι κυριως χτυπηματα σε μεταλλα, συρσιμο πραγματων στο πατωμα κτλ) Μαλιστα ενα κομματι του μοιαζει σαν το Dies Irae του Benjamin Britten
Posted Image
~Sors de l'enfance, ami, reveille-toi!

#29 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 04 January 2007 - 18:29

παιδια μην τρελενομαστε...
αλλο το game και αλλο ενα movie.....
το sillent hill the movie ηταν μια αρκετα καλη μεταφορα..
αλλωστε η υπευθηνοι ειχαν πει οτι το sillent hill the movie παταει πανω στο αρχικο story mode αλλα με αλλαγες για να βγαλουν κατι νεο κατι διαφορετικο....
αλλωστε σκεφτειτετο λιγο ποσοι απο εσας που λετε οτι ειστε φανατικοι του game και λετε οτι η ταινια δεν σας αρεσε θα πηγενατε να δειτε μια ταινια που θα την ειχαν κανει αυτουσια με το game και θα ξερατε το τελος της και γενικοτερα ολοι την ταινια......?
εγω προσωπικα οχι..απεχθανομαι να παω να δω μια ταινια που θα ξερω τι γινετε καθε λεπτο...
στο κατω κατω μου εδωσαν μια διαφορετικη προσεγγιση..και εμενα αυτο μου αρεσε.....
η μουσικη ηταν παρα μα παρα πολυ καλη
τα grafics παρα πολυ καλα(βλεπε τερατα και εφε φθορας σκουριας και σκοτους)
ενα σεναριο που δεν σε κουραζει αλλα δεν σε αφηνει κιολας οσο και αν πανω κατω ξερεις τι παιζει....

στο κατω κατω δεν βγηκε κανεις απο αυτου που την εφτιαξαν να πει οτι "ξερετε κατι ?εγω φτιαχνω το sillent hill και θα παρω ποιο πολλα βραβεια και απο το lord of the rings"....

                                                                       


#30 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 05 January 2007 - 09:36

Εγώ που δεν έχω παίξει το game και είδα την ταινία μου άρεσε πολύ, αλλά τι στο καλό έγινε στο τέλος? Μήπως δεν τελείωσε και θα έχει συνέχεια?