Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 2008 Anime Awards - Categories And Nominees


  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 18 October 2008 - 21:56

Σιγά-σιγά πλησιάζει ο Γενάρης του 2009, οπότε κάνω ένα draft των anime που θα διαγωνιστούν στα 2008 Anime Awards. Προτείνετε αλλαγές αν πιστεύετε ότι κάποιο anime υπερεκτιμάται/αδικείται. Θα εκτιμηθεί αν λέτε και δυο λόγια παραπάνω για τις αλλαγές που ζητάτε.

Η λίστα έχει και μερικά κενά, προτείνετε υποψήφιους please. :nod:

IN B4 SOUL EATER FANS:

ΟΠΟΙΟ ANIME ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΩΚΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΓΕΝΑΡΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ BEST NEWCOMER. ΘΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ANIME ΤΟΥ 2009. ΤΟ SOUL EATER ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΤΟΥ 2009.

IN B4 CODE GEASS R2 FANS:

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ: SEQUELS ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ, SPINOFFS/REMAKES ΟΧΙ.

[TABLE=head]Best Quick Watch
A Country Doctor
Batman: Gotham Knight
Detroit Metal City
Freedom
Kappa No Coo To Natsuyasumi
Miyori No Mori
Piano No Mori
Strait Jacket
Sword Of The Stranger
Tokyo Marble Chocolate[/TABLE]

Σημείωση: Quick watch = λιγότερο από μια 12άρα σειρά = λιγότερο από 3 ώρες. Το Mnemosyne είναι περίπου 4 ώρες. Το Chi's Sweet Home είναι πάνω από 4 ώρες.

[TABLE=head]Best Action - Series
D. Gray-man
Ga-Rei: Zero
Gundam 00 (1st season)
Kurozuka
Macross Frontier
Nabari No Ou
Shigurui
Shounen Onmyouji[/TABLE]

[TABLE=head]Best Action - Movies/OVAs
Batman: Gotham Knight
Freedom
Kite Liberator
Mnemosyne
Resident Evil - Degeneration
Strait Jacket
Sword Of The Stranger
Vexille[/TABLE]

Σημείωση: Η κατηγορία action είχε πολλή κίνηση το 2008, κι έτσι προτίμησα να κάνω 2 διαφορετικές 8άδες, αντί να κάνω μόνο μία αδικώντας πολλά καλά anime.

[TABLE=head]Best Adventure/Fantasy
Allison to Lillia
Amatsuki
Druaga no Tou: the Aegis of Uruk
Kappa No Coo To Natsuyasumi
Miyori No Mori
Natsume Yuujinchou
Shounen Onmyouji
Spice And Wolf[/TABLE]

[TABLE=head]Best Comedy
Bamboo Blade
Chi's Sweet Home
Detroit Metal City
Kamen No Maid Guy
Kannagi
Minami-ke
Slayers Revolution
They Are My Noble Masters[/TABLE]

[TABLE=head]Best Drama
EF - A Tale Of Memories
FLAG
Ghost Hound
Kaiba
Kurenai
Kurozuka
Mnemosyne
Shigofumi[/TABLE]

[TABLE=head]Best Fanservice/Ecchi
Kanokon
Koharu Biyori
Mnemosyne
Rosario to Vampire
Sekirei
Strike Witches
They Are My Noble Masters
To LOVE Ru - Trouble[/TABLE]

[TABLE=head]Best Horror/Thriller/Mystery
Chaos;Head
Ga-Rei: Zero
Ghost Hound
Kaiba
Kurozuka
Mnemosyne
Shion No Ou
Strait Jacket[/TABLE]

[TABLE=head]Best Romance
Clannad
Earl and Fairy
EF - A Tale Of Memories
Itazura na Kiss
Nogizaka Haruka No Himitsu
Special A
Tokyo Marble Chocolate
Vampire Knight[/TABLE]

[TABLE=head]Best Sci-fi
FLAG
Freedom
Ga-Rei: Zero
Gundam 00 (1st season)
Kaiba
Macross Frontier
Real Drive
Strait Jacket[/TABLE]

[TABLE=head]Best Slice-Of-Life
Chi's Sweet Home
Itazura Na Kiss
Kappa No Coo To Natsuyasumi
Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto: Natsu no Sora
Minami-ke
Miyori No Mori
Nogizaka Haruka No Himitsu
Real Drive[/TABLE]

[TABLE=head]Best Character Development
Emily Of New Moon
FLAG
Freedom
Ghost Hound
Kaiji
Kurenai
Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto: Natsu no Sora
Myself; Yourself[/TABLE]

[TABLE=head]Best Story
A Country Doctor
EF - A Tale Of Memories
Emily Of New Moon
FLAG
Ghost Hound
Kaiba
Kurenai
Telepathy Shoujo Ran[/TABLE]

[TABLE=head]Best Animation/Artwork - Series
Chaos;Head
EF - A Tale Of Memories
Gundam 00 (first season)
Kaiba
Kurozuka
Macross Frontier
Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto: Natsu no Sora
Real Drive[/TABLE]

[TABLE=head]Best Animation/Artwork - Movies/OVAs
A Country Doctor
Batman: Gotham Knight
Freedom
Miyori No Mori
Strait Jacket
Sword Of The Stranger
Tokyo Marble Chocolate
Vexille[/TABLE]

Σημείωση: Επειδή είναι άδικο να συγκρίνουμε animation ταινιών/OVAs (που έχουν μεγαλύτερο budget) με animation σειρών, έσπασα κι αυτήν την κατηγορία στα 2.

[TABLE=head]Best OP/ED Sequence
Detroit Metal City
EF - A Tale Of Memories
Ghost Hound
Gundam 00 (1st season)
Kaiba
Macross Frontier
Mnemosyne
Spice And Wolf[/TABLE]

[TABLE=head]Best OST
Detroit Metal City
EF - A Tale Of Memories
FLAG
Kaiba
Kaiji
Macross Frontier
Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto: Natsu no Sora
Toshokan Sensou[/TABLE]

[TABLE=head]Best Lead Female Character
Horo (Spice And Wolf)
Lina (Slayers Revolution)
Manager (Detroit Metal City)
Rin (Mnemosyne)
Ryoko (Yakushiji Ryoko No Kaiki Jikenbo)
Saeko Shirasu (FLAG)
Shion (Shion No Ou)
Yomi Isayama (Ga-Rei: Zero)[/TABLE]

[TABLE=head]Best Lead Male Character
Allen Walker (D.Gray-man)
Kaiji (Kaiji)
Kaname (Vampire Knight)
Kogarashi (Kamen No Maid Guy)
Kuro (Kurozuka)
Negishi (Detroit Metal City)
Takeru (Freedom)
Zero (Vampire Knight)[/TABLE]

[TABLE=head]Best Non-human Character
Chi (Chi's Sweet Home)
Nyanko (Natsume Yuujinchou)
Kappa (Kappa No Coo To Natsuyasumi)
Haro (Gundam 00)
Nico (Earl And Fairy)
Peke (To LOVE Ru - Trouble)[/TABLE]

[TABLE=head]Best Newcomer - Series
Astro Fighter Sunred
Bounen No Xamdou
Casshern Sins
Kuroshitsuji
Michiko to Hatchin
One Outs
Soul Eater
The Daughter Of Twenty Faces
Toradora
Tytania[/TABLE]

[TABLE=head]Best Newcomer - Movies/OVAs
Amuri in Star Ocean
Eve No Jikan
Genius Party
Kara No Kyoukai
Rebuild Of Evangelion
Switch[/TABLE]

Edited by Kenny, 13 January 2009 - 01:16.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 18 October 2008 - 23:54

Ώπα, κάτσε, το Himitsu the Revelation γιατί δεν είναι πουθενά? Η σειρά έχει/είχε αρκετά προβλήματα, αλλά έχει δυνατά themes σε κάποια επεισόδια... Έχει σχέση με το ότι έχουν σταματήσει/δεν έχουν τελειώσει ακόμα τα subs? Αν ναι, το Real Drive τι κάνει στη λίστα, που και αυτό στην ίδια μοίρα είναι more or less.

Also, το Chaos; Head, δεν είναι thriller/mystery και όχι action? (και θα έχει τελειώσει μέχρι το φλεβάρη?)

ALSO το Natsume Yuujinchou θα έχει και άλλη season (αργότερα), φυσική συνέχεια αυτής, οπότε μήπως να μην μπει τώρα στο διαγωνισμό. Αν είναι να μπει τώρα, θα έπρεπε να μπει και το Birdy the Mighty DECODE κάπου, αν και αυτό θα έχει δεύτερη season αργότερα.

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 October 2008 - 00:12

Ώπα, κάτσε, το Himitsu the Revelation γιατί δεν είναι πουθενά? Η σειρά έχει/είχε αρκετά προβλήματα, αλλά έχει δυνατά themes σε κάποια επεισόδια... Έχει σχέση με το ότι έχουν σταματήσει/δεν έχουν τελειώσει ακόμα τα subs?

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ναι. Οι [animanda] είναι πολύ πίσω, και το έχουν stalled. Ας ελπίσουμε να το τελειώσουν μέσα στο 2009 και να μην το παρατήσουν, έτσι ώστε να διαγωνιστεί τότε.

Αν ναι, το Real Drive τι κάνει στη λίστα, που και αυτό στην ίδια μοίρα είναι more or less.

Σε αντίθεση με τους [animanda] και το Himitsu: The Revelation, οι [ureshii] το πάνε καλά το Real Drive τον τελευταίο καιρό, και είναι πολύ πιθανόν να το έχουν έτοιμο πριν το Γενάρη.

Also, το Chaos; Head, δεν είναι thriller/mystery και όχι action? (και θα έχει τελειώσει μέχρι το φλεβάρη?)

Το Chaos;Head είναι και action, σαν σειρά θα έχει τελειώσει το Δεκέμβρη, και δεδομένου ότι έχει τραβήξει την προσοχή των fansubbers, το fansubbing θα έχει σίγουρα ολοκληρωθεί εντός προθεσμίας.

ALSO το Natsume Yuujinchou θα έχει και άλλη season (αργότερα), φυσική συνέχεια αυτής, οπότε μήπως να μην μπει τώρα στο διαγωνισμό. Αν είναι να μπει τώρα, θα έπρεπε να μπει και το Birdy the Mighty DECODE κάπου, αν και αυτό θα έχει δεύτερη season αργότερα.

Δεν έχουμε λόγο να μην το βάλουμε τώρα, μιας και η season στέκεται κι από μόνη της. Το DECODE δεν το έβαλα μιας και δεν είδα να αρέσει σε κανέναν. :/

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 October 2008 - 02:58

Το D. Gray Man τελείωσε (τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας) οπότε μια υποψηφιότητα τουλάχιστον στο action την αξίζει (αν όχι και στο adventure).

Best overall αποφασίσαμε τελικά να μην υπάρχει;

Οι kara no kyoukai movies θεωρούνται ενιαίες και θα διαγωνιστούν του χρόνου; Γιατί η anidb τις θεωρεί ξεχωριστές οντότητες, αν και για μένα λανθασμένα. Παρόμοια κατάσταση δεν είναι και οι ταινείες Evagelion?

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#5 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 October 2008 - 04:50

Λοιπόν σε γενικές γραμμές πολύ καλή η λίστα που ετοίμασες.
Το Decode αν και δε το έχω δει, έχω ακούσει από αρκετούς πως είναι underrated και είναι αρκετά καλό βέβαια δε μπορώ να κρίνω αν δε το δω πρώτα οπότε πάσο για τώρα.

Όσο αφορά το Realdrive είδα το έχεις μόνο στα scifi και στο animation/artwork. Φαντάζομαι πως αν του αξίζει και κάπου αλλού να γίνει nominated, τότε θα φανεί πιο εύκολα στο τέλος αφού τελειώσει όλη η σειρά.
Το Ghost hound μήπως πρέπει να μπει και στην scifi κατηγορία ή όχι;

Anyway ετοιμάσου να προσθέσεις πιθανότατα και τα εξής anime, και μάλλον σε πάνω από μια κατηγορία σίγουρα.

Freedom OVAs, απ'τα πολύ καλά scifi/sliceoflife anime που τελείωσαν φέτος, με πολύ δυνατό action,γρηγορότατο fluid animation, σχέδιο που θυμίζει Akira αλλά πιο upgraded, και πολύ καλό char development. (γενικά τα συγκεκριμένα ovas ίσως αξίζει να μπουν σε πολλές κατηγορίες)

Sky Crawlers Movie
Άλλη μια "περίεργη"(ίσως και λίγο dementia) scifi ταινία του γνωστού Mamoru Oshii και μάλιστα με OST από Kawai Kenji. Περιττό να πω πως η συγκεκριμένη ταινία απέσπασε ήδη και βραβείο καλύτερου animation φέτος σε αρκετά φεστιβάλ που παίχτηκε. Δεν έχει ακόμη fansubbaristei δυστυχώς αλλά είναι θέμα χρόνου πιστεύω.

GitS 2.0 Movie Remake (remake του GITS1 με σημερινά γραφικά/artwork και remastered ήχο)
Ούτε αυτό έχει fansubbaristei atm, αλλά επιτρέπεται να λάβει μέρος γενικά ή όχι;;

Ponyo on a cliff Movie (by Hayao Miyazaki)
Άλλη μια ταινία που παίχτηκε ήδη σε αρκετά φεστιβάλ, δε νομίζω πως θέλει συστάσεις η νέα fantasy ταινία του Miyazaki. Εν αναμονεί fansub version όμως και εδώ.

Summer Days with Coo Movie (aired in 2007)
Θεωρείται απ'τα πολύ καλά slice of life/fantasy adventure movies, ευχάριστο και mainichi film award εκτός των άλλων.
Μήπως πρέπει και αυτό να αναφερθεί πουθενά μιας και φέτος subbaristike.

Υπάρχει και το πάρα πολύ καλό και ταυτόχρονα underrated fantasy series το Shounen Onmyouji που είναι 2006-2007 αλλά ολοκληρώθηκε σε subbing το 2008. Δε ξέρω αν αυτό επιτρέπεται να λάβει μέρος όμως.

Στα best OSTs, προτείνω για ιδέες : kaiba, ghost hound, sky crawlers (μιας και το έχω χιλιοακούσει ακόμη κι αν δεν έχει βγει ακόμη το movie με subs--Kawai Kenji ftw--), πιθανώς και gits2.0(αν επιτρέπεται).
Από shorts, τo Country Doctor καλό αλλά μήπως το παραβάλατε σε πολλά categories??
Επίσης φέτος τελειώνει και το Genius party beyond αν και δε νομίζω να το προλάβουμε subbed.
Το Anikuri ακόμη δε το έχουμε δει subbed.... zzzz....

Tα αρκετά καλά Moyashimon/Shigurui φαντάζομαι πως όλα μάλλον θεωρούνται 2007 ε;; Ή όχι;;;
Εξαρτάται απ'το αν είχαν λάβει μέρος στον περασμένο διαγωνισμό...

Αυτά που μου φαντάζουν πολύ overrated πάντως είναι τα Bounen no xamdou και Batman gotham knight atm.
Αυτά για τώρα αν θυμηθώ τπτ άλλο θα κάνω πάλι post.

Edited by Radagast, 19 October 2008 - 05:19.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#6 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 19 October 2008 - 10:24

Για το Chaos; Head δεν έχω πεισθεί ότι είναι action το κυρίως χαρακτηριστικό του (τα πρώτα 2 επ δεν είχανε ήχνος action) αλλά το αφήνω για την ώρα μέχρι να έχουνε βγει πιο πολλά επς για να έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα.

Οκ για το Natsume. To DECODE, well, I liked it. Αλλά μάλλον τελικά καλύτερα να μπει άλλη φορά που θα έχει παίξει και η δεύτερη season και θα ολοκληρωθεί το story (και ίσως να τραβήξει και πιο πολύ την προσοχή).

Also, το Crystal Blaze δεν είναι πουθενά και από τα δύο επισόδεια που έχω δει, δεν είναι χειρότερο από κάποια άλλα entries, αλλά δε μπορώ να το στηρίηξω και πολύ. Θα επανέλθω όταν το δω όλο.

Από αυτά που είπε ο radagast, ++++στο Freedom OVA. Και όντως μπορεί να μπει σε διάφορες κατηγορίες. Τα υπόλοιπα που αναφέρει ας περιμένουμε να βγούνε subbed πρώτα.


Also ++++στα suggestions του Radagast για OST.


EDIT: Also, Mouryou no Hako δεν είναι πουθενά, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι 13 επς ή παραπάνω, οπότε δε ξέρω αν θα προλάβει να τελειώσει. Θα δούμε.

#7 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 October 2008 - 16:02

Έγιναν αλλαγές στη λίστα, ξαναδιαβάστε την.

Το D. Gray Man τελείωσε (τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας) οπότε μια υποψηφιότητα τουλάχιστον στο action την αξίζει (αν όχι και στο adventure).

Good call, προστέθηκε στα Action και Lead Male Character. :)

Best overall αποφασίσαμε τελικά να μην υπάρχει;

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να ανοίξω ένα poll παραπάνω, αλλά βρες μου εσύ μια 7άδα από anime γι' αυτήν την κατηγορία που να μην αφήνει κανέναν παραπονεμένο. :hahaha:

Οι kara no kyoukai movies θεωρούνται ενιαίες και θα διαγωνιστούν του χρόνου; Γιατί η anidb τις θεωρεί ξεχωριστές οντότητες, αν και για μένα λανθασμένα. Παρόμοια κατάσταση δεν είναι και οι ταινείες Evagelion?

Τώρα με βάζεις σε σκέψεις. Η αρχική ιδέα ήταν να συμμετέχει η πρώτη ταινία Evangelion σαν η αρχή του remake, αλλά να μην συμμετέχουν οι επόμενες στους επόμενους διαγωνισμούς, καθότι sequels της πρώτης. Αυτό που προτείνεις όμως βγάζει περισσότερο νόημα... να δούμε όλες αυτές τις χ-λογίες (4λογία το Rebuild of Eva, 6λογία το Kara No Kyoukai) σαν ανολοκλήρωτα OVAs, και να τις συμπεριλάβουμε στο διαγωνισμό όταν ολοκληρωθούν. Σαν ιδέα μου αρέσει, αλλά ας ρωτήσουμε κι άλλους.

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΘΕΛΕΤΕ ΟΙ ΣΕΙΡΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ KARA NO KYOUKAI ΚΑΙ REBUILD OF EVA ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ NEWCOMERS, ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΟΥΝ, Η ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΝΟΗΘΟΥΝ ΤΑ SEQUELS ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ;

Το Ghost hound μήπως πρέπει να μπει και στην scifi κατηγορία ή όχι;

Εν τέλει δεν είχε αρκετά sci-fi στοιχεία. :/

Freedom OVAs, απ'τα πολύ καλά scifi/sliceoflife anime που τελείωσαν φέτος, με πολύ δυνατό action,γρηγορότατο fluid animation, σχέδιο που θυμίζει Akira αλλά πιο upgraded, και πολύ καλό char development. (γενικά τα συγκεκριμένα ovas ίσως αξίζει να μπουν σε πολλές κατηγορίες)

Thnx for reminding, προστέθηκε (το περιμένω σε 720p, και είχα ξεχάσει ότι ολοκληρώθηκε σε DVD rips :P).

Sky Crawlers [...] GitS 2.0 [...] Ponyo on a cliff

No fansub is no fansub, dude :| Τις έχω ήδη υπόψην μου και τις 3, αν εμφανιστεί fansub θα συμμετέχουν, αλλιώς το 2009.

Summer Days with Coo Movie (aired in 2007)
Θεωρείται απ'τα πολύ καλά slice of life/fantasy adventure movies, ευχάριστο και mainichi film award εκτός των άλλων.
Μήπως πρέπει και αυτό να αναφερθεί πουθενά μιας και φέτος subbaristike.

Thnx for reminding, προστέθηκε στα Slice-Of-Life, Adventure και Non-Human Character.

Υπάρχει και το πάρα πολύ καλό και ταυτόχρονα underrated fantasy series το Shounen Onmyouji που είναι 2006-2007 αλλά ολοκληρώθηκε σε subbing το 2008. Δε ξέρω αν αυτό επιτρέπεται να λάβει μέρος όμως.

Γι' αυτό δεν έχω ιδέα. Αν το ζητήσουν κι άλλοι, θα μπει.

Στα best OSTs, προτείνω για ιδέες : kaiba, ghost hound, sky crawlers (μιας και το έχω χιλιοακούσει ακόμη κι αν δεν έχει βγει ακόμη το movie με subs--Kawai Kenji ftw--), πιθανώς και gits2.0(αν επιτρέπεται).

Kaiba in (το ξέχασα ~.~), το Ghost Hound ΔΕΝ έχει OST, και για τα άλλα 2 θα πρέπει πρώτα να βγούν οι ταινίες.

Tα αρκετά καλά Moyashimon/Shigurui φαντάζομαι πως όλα μάλλον θεωρούνται 2007 ε;; Ή όχι;;;
Εξαρτάται απ'το αν είχαν λάβει μέρος στον περασμένο διαγωνισμό...

Το Shigurui διαγωνίστηκε πέρυσι. Το Moyashimon μπορεί να συμμετάσχει, αν μου βρεις που να το στριμώξω. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#8 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 19 October 2008 - 16:41

Για το best overall θα μπορουσαμε να βαλουμε τους νικητες απο τα
Spoiler:

να διαγωνιστουν ανα δυο.Βεβαια αν γινει ετσι θα χρειαστει πολυ δουλεια.

Επισης καπου πρεπει να βαλεις και το clannad(την 1η σεζον).

#9 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 October 2008 - 17:08

Για τα evangelion/garden of sinners εγώ λέω καλύτερα να λάβουν μέρος όταν ολοκληρωθούν σαν σύνολο... μου φαίνεται πιο φυσιολογικό δε ξέρω.

To Moyashimon θα μπορούσε να μπει σαν fantasy/sliceoflife/comedy (κάτι από αυτά έστω) αλλά αν δε το έχει δει σχεδόν κανένας αμφιβάλλω για το πόσο νόημα θα είχε... Απ'αυτά που έχεις χώρο μπαίνει εύκολα sliceoflife πάντως, αλλιώς να πουν γνώμη και άλλοι που έχουν ασχοληθεί μαζί του.

Για το Shounen Onmyouji είναι κρίμα το πόσο άγνωστο είναι (και μένα ο lexalkon μου το είχε προτείνει), γιατί έχει πολύ καλά στοιχεία τόσο για fantasy/adventure category όσο και για char development ή και πιθανώς male/female char. Ειδικά για fantasy κατηγορία είναι κρίμα πάντως να μην είναι καν nominated μιας και είναι αρκετά καλοφτιαγμένο fantasy/adventure anime.
Στο char development πάντως θα μπορούσε εύκολα να μπει και Freedom κι ας είναι και κατά κάποιο τρόπο quickwatch.

Όσο αφορά το best anime overall, προτείνω να το πάρει αυτόματα εκείνο το anime που θα πάρει αθροιστικά τα περισσότερα βραβεία. Αν υπάρχει ισοβαθμία, τότε ένα τελικό voting ίσως να χρειαστεί μεταξύ 2-3 τίτλους. (βέβαια this is just an idea feel free to comment on it)

Edited by Radagast, 19 October 2008 - 18:03.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#10 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 19 October 2008 - 17:59

Για το Character Development, αφού έχει άδεια slots, θα μπορούσε να μπει το Shion No Ou.

(also I'm guessing Clannad θα μπει όταν τελειώσει και το after story)

#11 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 19 October 2008 - 19:12

Εντάξει για το D Gray man, όμως έβγαλες το nabari και άφησες το chaos;head.
Δεν σκοπεύω να τα ψηφίσω στην κατηγορία αλλά αν μη τι άλλο στον παράγοντα action το ένα έχει αρκετούτσικο (λιγότερο πάντως από ότι θα ήθελα) και το άλλο μέχρι στιγμής καθόλου.
Το chaos/head πιθανόν να πάρει στην πορεία κάτι σε character developement (έχει αυτά τα στοιχεία) αλλά θα ήταν αποπροσανατολιστικό να το θεωρούμαι καλό action και όχι αρκετά καλό horror ή sci-fi (η περιγραφή δείχνει ότι θα έχει αρκετό από το 2ο).
Πάντως γενικά σαν χρονιά δεν...

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#12 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 19 October 2008 - 19:59

Πολύ καλή δουλειά man. Έφτιαξα το subforum για τα awards μας, ΒΟΥΡ!!...:tensai:

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΘΕΛΕΤΕ ΟΙ ΣΕΙΡΕΣ ΤΑΙΝΙΩΝ KARA NO KYOUKAI ΚΑΙ REBUILD OF EVA ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ NEWCOMERS, ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΟΥΝ, Η ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΝΟΗΘΟΥΝ ΤΑ SEQUELS ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ;


Το σωστό είναι το κοινό να έχει ο
λοκληρωμένη άποψη για κάποιο έργο, ώστε να μπορέσει να κρίνει καλύτερα. Αυτό δεν μας εμποδίζει όμως να προσθέτουμε τα εν λόγω έργα σαν newcomers στον διαγωνισμό, ειδικά την στιγμή που έλαβαν μέρος σε πολλούς διαγωνισμούς μέσα στην Ιαπωνία και αλλού φέτος. So imo, newcomer it is, θα κριθούν καλύτερα έτσι....:smokingg:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#13 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 20 October 2008 - 15:40

Έγιναν κάποιες αλλαγές.

Kara No Kyoukai και Eva 1.0 μπήκαν στα Best Newcomer.

Το Strait Jacket γέμισε κάποιες από τις θέσεις που άφησε κενές το Eva 1.0.

Το Nabari No Ou πήρε τη θέση του Chos;Head, το οποίο μετακόμισε στα Mystery.

Το Clannad πήρε τη θέση του H2O Footprints In The Sand (το οποίο ήταν fail κατά γενική ομολογία :P).

... και μερικές αλλαγές ακόμα που δεν θυμάμαι. : Διαβάστε τη λίστα και προτείνετε anime για τις κενές θέσεις.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#14 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 20 October 2008 - 17:26

Σον non-human από ότι είδα λείπουν υποψήφιοι.
θέλουμε να είναι Lead;
Δεν έχει και πολλούς μη ανθρωπόμορφους ενδιαφέροντες χαρακτήρες.
Μια ιδέα, Kanaka (Shigofumi) το staff- συμπρωταγωνιστής

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#15 aiswpos

aiswpos

    Starting...

  • Members
  • 25 posts

Posted 20 October 2008 - 17:35

To blade of the immortal? Το σκεφτεσαι για το 2009 η δεν το θεωρειται αρκετα καλο για τα newcomers?
Spoiler:
The absolute anime babe