Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ιαπωνική θρησκεία


  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#16 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 28 October 2008 - 20:42

Ojama shimaaaaaasu! Αυτά που γράφεις ξεκαθάρισαν αρκετά πράγματα, και κυρίως την σχέση σιντοϊσμού και βουδισμού. arigatou!

Απορίες:frozen:

1.

Το κρατικό σίντο. Η επίσημη κρατική θρησκεία από την εποχή Μέιτζι μέχρι το τέλος του Β.Π.Π. Είχε την κρατική ενίσχυση και κέντρο ήταν η λατρεία προς τον αυτοκράτορα. Καταργήθηκε από τις Αμερικανικές δυνάμεις κατοχής που στόχευαν στον εκδημοκρατισμός της χώρας.

Έχω ακούσει Ιάπωνα να κατηγορεί την Αμερική για το γεγονός ότι σήμερα οι Ιάπωνες είναι κατα βάση άθεοι. Αν το έχεις συζητήσει εκεί που μένεις, τί έχεις απόκομίσει πάνω σ' αυτό το θέμα;


2. Επίσης σε σχέση με τις τελετές. Μου είπαν ότι επιλέγουν συνήθως για γεγονότα όπως οι κηδείες, την βουδιστική τελετουργία, γιατί ο βουδισμός έχει βαθύτερη φιλοσοφία, ενώ για πιο εύθυμα γεγονότα, ιυοθετούν τις σιντοϊστικές τελετές.

Γενικά θα μ' ενδιέφερε να μάθω κάποια πράγματα για τις τυπικές θρησκευτικές τελετουργίες τους (αν δε σου κάνει κόπο)

3. Επίσης μήπως γνωρίζεις να γράψεις δυο λόγια και για τη θέση του χριστιανισμού στην Ιαπωνία; Έχω την εντύπωση ότι οι Ιάπωνες χριστιανοί εκδιώκονταν κάποια εποχή αλλά δεν έχω καμία γνώση επί του θέματος.

οκ οκ δε ρωτάω άλλα...
προς το παρόν....:emptyonexg1:

#17 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 28 October 2008 - 21:52

Καλά, ο ATANASHIOSU έχει κάνει φοβερή δουλειά. Και οι εξηγήσεις του απλές και περιεκτικές. Όλα αυτά περί Σίντο τα ήξερα αλλά σιγά μη τα έγραφα τόσο ξεκάθαρα.

Θα δόσω κι εγώ τον όβολο μου με διάφορες σκόρπιες πληροφορίες.

Πρώτα από όλα, το Σίντο είναι καθαρά εθνική θρησκεία. Δεν νοείται μη-Ιάπωνας Σιντοϊστής, όπως δεν νοείται μη-Εβραίος Ιουδαίος. Το Σίντο υπάρχει καθαρά για να ξεχωρίζει τους Ιάπωνες σαν λαό.

Το Σίντο είναι ένα συνοθήλεμα από δοξασίες που απώτερο σκοπό είχαν να δικαιολογήσουνε την καταγωγή των αυτοκρατόρων από τους θεούς και έτσι να επιβάλλουνε υποταγή στον λαό. Έχει κι αυτό την κοσμογονία, την θεογονία και τους λαϊκούς μύθους του αλλά ουσιαστικά αυτά είναι περισσότερο παραδόσεις και ηθικοπλαστικά παραμύθια παρά ιστορία.

Το Σίντο δεν έχει την έννοια της μεταθανάτιας ζωής. Μόνο επίγεια ασχολείται με το πως πρέπει κάποιος να ζει αρμονικά. Την έννοια της μεταθανάτιας ζωής ή καλύτερα της μετενσάρκωσης, την έφερε ο βουδισμός αργότερα.

Ο βουδισμός έχει την βασική του διαφωνία με το Σίντο ότι ο πρώτος επικεντρώνεται στην λύτρωση της ψυχής μετά θάνατο και το δεύτερο στον σεβασμό των παραδόσεων αυτού του κόσμου. Ουσιαστικά, ο βουδισμός έχει αναρχικό και αντι-εξουσιαστικό ύφος που ενοχλούσε αρκετά τους ευγενείς που θέλανε υποταγή.

Πλέον, ο Σιντοϊσμός είναι απλώς ένας τρόπος ζωής παρά θρησκεία. Οι Ιάπωνες έχουνε δεκτεί τόσες προσμίξεις από άλλες θρησκείες που πλέον οι γιορτές τους είναι ένας αχταρμάς από καπιταλιστικά συμπόσια χωρίς καμία πνευματικότητα.

Ο Χριστιανισμός δεν έχει πέραση στην Ιαπωνία, πέρα από τους συμβολισμούς του που γοητεύουνε αρκετούς. Σαν θρησκεία, προκάλεσε πολλές σφαγές Ιαπωνέζων και γενικώς έχει μαρκαριστεί σαν φανατισμένα επικύνδινος. Οι Ιάπωνες όμως αποδέχονται αρκετές γιορτές του μόνο επειδή έχουνε ένα φαντασμαγορικό εξωτικό ύφος.

Το τρίπτυχο του Ιάπωνα περί θρησκειών πλέον είναι: Ζήσε σαν Σιντοϊστής (γιατί είναι αυτό που σε χαρακτηρίζει Ιάπωνα), παντρέψου σαν Χριστιανός (γιατί έχει όμορφες, εξωτικές τελετές), και κηδέψου Βουδιστής (για να αναπαυθεί η ψυχή σου μετά θάνατο).

#18 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 29 October 2008 - 14:42

Ojama shimaaaaaasu! Αυτά που γράφεις ξεκαθάρισαν αρκετά πράγματα, και κυρίως την σχέση σιντοϊσμού και βουδισμού. arigatou!

Απορίες:frozen:

1.

Έχω ακούσει Ιάπωνα να κατηγορεί την Αμερική για το γεγονός ότι σήμερα οι Ιάπωνες είναι κατα βάση άθεοι. Αν το έχεις συζητήσει εκεί που μένεις, τί έχεις απόκομίσει πάνω σ' αυτό το θέμα;


2. Επίσης σε σχέση με τις τελετές. Μου είπαν ότι επιλέγουν συνήθως για γεγονότα όπως οι κηδείες, την βουδιστική τελετουργία, γιατί ο βουδισμός έχει βαθύτερη φιλοσοφία, ενώ για πιο εύθυμα γεγονότα, ιυοθετούν τις σιντοϊστικές τελετές.

Γενικά θα μ' ενδιέφερε να μάθω κάποια πράγματα για τις τυπικές θρησκευτικές τελετουργίες τους (αν δε σου κάνει κόπο)

3. Επίσης μήπως γνωρίζεις να γράψεις δυο λόγια και για τη θέση του χριστιανισμού στην Ιαπωνία; Έχω την εντύπωση ότι οι Ιάπωνες χριστιανοί εκδιώκονταν κάποια εποχή αλλά δεν έχω καμία γνώση επί του θέματος.

οκ οκ δε ρωτάω άλλα...
προς το παρόν....:emptyonexg1:

Προχωρώ αμέσως στις απαντήσεις των ερωτημάτων σου.
1. Έχω μιλήσει με αρκετούς (κυρίως ηλικιωμένους) που μου έχουν πει κάτι τέτοιο. Ένας γύρω στα 50-60 μου είχε πει πως επί κατοχής οι Αμερικάνοι τους υποχρέωναν να προσεύχονται στο Χριστό και να πηγαίνουν εκκλησία, καθώς επίσης και τους απαγόρευαν να συμμετεχούν στις παραδοσιακές τελετές τους, για να τους κάνουν να χαθεί η συνοχή τους. Υποψιάζομαι πως δεν έχει άδικο. Δυστυχώς η περιόδος της Αμερικανικής κατοχής στην Ιαπωνία έχει μάλλον περάσει έλεγχο και δεν αναφέρονται τα κακά (βιασμοί, εκτελέσεις, πείνα κτλ) που υπήρξαν γιατί τώρα οι δύο χώρες έχουν καλές σχέσεις. Οι νέοι μάλλον είναι κοσμάρα τους και δεν τους καίγεται καρφί.

2. Βασικά ο σιντοϊσμός δεν είχε μεταθανάτιες αντιλήψεις. Μεταθανάτιες αντιλήψεις στην Ιαπωνία έγιναν γνωστές με την εισαγωγή του βουδισμού. Προ βουδισμού δεν υπήρχαν κηδείες και τα πτώματα απλά τα πετούσαν, με εξαίρεση τους ήρωες που έκαναν τύμβους για αυτούς. Βουδιστικές τελετές ωστόσο υπάρχουν για όλες τις φάσεις της ζωής, όπως βέβαια υπάρχει και σιντοϊστική κηδεία, αλλά συνηθίζεται μόνο για τους σιντοϊστές ιερείς. Όπως έγραψα και πιο πριν, μέχρι πριν 100-150 χρόνια βουδισμός και σίντο ήταν μία θρησκεία. Για αυτό και σήμερα βλέπουμε αυτή την επιλογή. Επίσης να ξέρεις ότι στους σιντοϊστικούς ναούς απαγορεύεται το κήρυγμα. (Βλ. Κρατικό Σίντο)
Για τις διάφορες τελετές σκοπεύω να κάνω θέμα σύντομα οπότε λίγο υπομονή παρακαλώ!

3. Ο Χριστιανισμός στην Ιαπωνία δεν έχει σημαντική θέση. Επί Τοκουγκάβα έγινε η εισαγωγή του Χριστιανισμού (Ρωμαιοκαθολικισμός) και μάλιστα είχε κάποια αρχική επιτυχία. Σύντομα όμως οι Ιάπωνες κατάλαβαν ότι οι ιεραπόστολοι ήταν και κατάσκοποι των αποικιοκρατών και για αυτό απαγόρευσαν το Χριστιανισμό. Φοβήθηκαν δηλαδή μη γίνει η χώρα τους αποικία, όπως οι Φιλιππίνες. Όσοι Χριστιανοί υπήρχαν, είτε εκτελέστηκαν είτε ζούσαν κρυμμένοι. Αρκετοί προσάρμοσαν το Χριστιανισμό στην τοπική πίστη. (Κακουρέ κιρισιτάν) .
Το κακό του Χριστιανισμού ήταν ότι δε δέχεται καμία άλλη θρησκεία. Οι ιεραπόστολοι συνηθισμένοι σε ιεραποστολές σε χώρες με χαμηλό επίπεδο κατάφεραν και διέδοσαν το Χριστιανισμό. Η Ιαπωνία όμως ήταν μια χώρα με πολύ υψηλό επίπεδο. Χαρακτηριστικό είναι πως οι Χριστιανοί ιεραπόστολοι είχαν προβλήματα να αντιμετωπίσουν σε φιλοσοφικό διάλογο ακόμα και απλούς βουδιστές ιερείς και ζητούσαν ενισχύσεις από το Βατικανό.
Στα μέσα του 19ου αιώνα η Ιαπωνία αναγκάστηκε να βγει από την απομόνωση που είχε πέσει, και έτσι ο Χριστιανισμός ήρθε και πάλι, αυτή τη φορά από την Αμερική με τη μορφή του Προτεσταντισμού. Ως ξένο και νέο είχε απήχηση περισσότερο από άποψη φιλοσοφίας ή μόδας παρά ως θρησκείας. Επίσης υπήρχε και Ορθόδοξη Ιεραποστολή από τους Ρώσους, αλλά λόγω των κακών σχέσεων Ιαπωνίας-Ρωσίας, δεν είχε μεγάλη απήχηση.
Σήμερα υπάρχει ελευθερία επιλογής θρησκείας και ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε όποια θρησκεία θέλει, φτάνει να μη συνδέεται με τρομοκρατιά (βλέπε Ωμ Σινρικυό)
Στο σχολείο απαγορεύεται ρητά η θρησκευτική εκπαίδευση, αλλά υπάρχουν αρκετά ιδιωτικά θρησκευτικά πανεπιστήμια.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#19 dennisuke

dennisuke

    Fall nRoll & Scroll nCall

  • Members
  • 55 posts

Posted 19 December 2008 - 04:06

Atanashiosu-kun μια μικρή απορία-request... :D

Επειδή δεν το είδα κάπου αλλού στο site αλλά είναι και λίγο πολύ θέμα αλληλένδετο με τη θρησκεία, μπορείς να βάλεις ένα εορτολόγιο για την Ιαπωνία (δλδ όπως έχουμε εδώ Χριστούγεννα-Πάσχα-Μεγάλες Γιορτές-Σημαντικές Μέρες κτλ κτπ), όσο πιο περιληπτικό & ενημερωτικό συνάμα γίνεται;

Παιδιά μήπως ήδη έχουμε τέτοιο; Δώστε κάνα σύνδεσμο άμα είναι... :hmmm:
Posted Image

#20 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 19 December 2008 - 07:30

Χμμ... υποθέτω πως εννοείς κάτι σαν αυτό

Holidays of Japan - Wikipedia, the free encyclopedia

και αυτό

http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_festivals .

Edited by ATANASHIOSU, 19 December 2008 - 07:38.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#21 marilena_r

marilena_r

    Pirate Queen

  • Members
  • 226 posts

Posted 21 December 2008 - 13:54

Atanasiosu, θα συμφωνούσες ότι οι γιαπωνέζοι είναι κατα βάση άθεοι?
Εγώ βλέπω ένα περίεργο συνοθύλευμα θρησκευτικότητας (με την έννοια του σεβασμού σε αυτό που δεν βλέπουμε) και αθεϊας (ως έλλειψης δόγματος) που νομίζω ότι πηγάζει από την ανεξιθρησκεία.
Kimi ga iru subarashi sugiru

Moderator της withoutnotice livejournal κοινότητας

#22 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 21 December 2008 - 14:58

Χμμ, δε νομίζω ότι είναι άθεοι. Απλά συνήθως δεν ταυτίζονται με κάποια συγκεκριμένη θρησκεία. Για να γίνω κατανοητός οι περισσότεροι Ιάπωνες πηγαίνουν την Πρωτοχρονιά στους ναούς να προσευχηθούν ή όταν πεθαίνουν τους κάνουν βουδιστική κηδεία. Βέβαια περισσότερο από έθιμο παρά από θρησκευτική πίστη. Αρκετοί λένε ότι δεν έχουν θρησκεία, αλλά δεν έχω ακούσει να λένε ότι είναι άθεοι.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#23 Aki

Aki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts
  • LocationHQ

Posted 20 March 2016 - 20:59

Necromance!

 

Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα.

 

1) Ο σινδοϊσμός έχει 8.000.000 θεότητες αλήθεια; 

2) Δεν ανέφερες την καλύτερη θρησκεία που υπήρξε ποτέ, πρώην παρακλάδι του Σίνγκον. TACHIKAWA RYU. Θα υπήρχε ιδιαίτερη εκτίμηση αν έκανες και μια σύντομη παρουσίαση για αυτήν τη θρησκεία. Την κατέστειλαν βάναυσα, με παρέμβαση από τις αρχές. Ιδρυτής της ήταν ο Πατριάρχης Νιν-Καν. Δεν γνωρίζω πολλά περισσότερα, εκτός του ότι αν δεν την απαγόρευαν, είχε τη δυνατότητα να γίνει η καλύτερη θρησκεία παγκοσμίως και η μόνη αληθινά ειρηνική και φιλάνθρωπη...



#24 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 20 March 2016 - 21:30

3. Επίσης μήπως γνωρίζεις να γράψεις δυο λόγια και για τη θέση του χριστιανισμού στην Ιαπωνία; Έχω την εντύπωση ότι οι Ιάπωνες χριστιανοί εκδιώκονταν κάποια εποχή αλλά δεν έχω καμία γνώση επί του θέματος.

Όσο αφορά τον Ορθοδοξο χριστιανισμού η χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου έχει και Άγιο:

 

http://proskynitis.blogspot.gr/2012/02/3-1912.html



#25 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 March 2016 - 12:32

Necromance!

 

Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα.

 

1) Ο σινδοϊσμός έχει 8.000.000 θεότητες αλήθεια; 

2) Δεν ανέφερες την καλύτερη θρησκεία που υπήρξε ποτέ, πρώην παρακλάδι του Σίνγκον. TACHIKAWA RYU. Θα υπήρχε ιδιαίτερη εκτίμηση αν έκανες και μια σύντομη παρουσίαση για αυτήν τη θρησκεία. Την κατέστειλαν βάναυσα, με παρέμβαση από τις αρχές. Ιδρυτής της ήταν ο Πατριάρχης Νιν-Καν. Δεν γνωρίζω πολλά περισσότερα, εκτός του ότι αν δεν την απαγόρευαν, είχε τη δυνατότητα να γίνει η καλύτερη θρησκεία παγκοσμίως και η μόνη αληθινά ειρηνική και φιλάνθρωπη...

 

Βρέι αφού είχες κάνει και θέμα

 

http://www.anime.gr/forum/topic/11417-tachikawa-ryu-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD-ban/

 

Επίσης δεν νομίζω ότι μπορείς να πεις ποια είναι η καλύτερη θρησκεία α) γιατί είναι κάτι καθαρά τελείως υποκειμενικό β) γιατί όλες είναι το όπιο του λαού!  :riiight:

 

oMlQozx.jpg


rsrGbGx.gif

#26 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 22 March 2016 - 15:46

Το 8.000.000 είναι συμβολικός αριθμός που σημαίνει το άπειρο.

Πρακτικά οι σιντοϊστικές θεότητες είναι αμέτρητες.

 

Τώρα το περί καλύτερης θρησκείας, νομίζω ότι δεν αξίζει καν να μπω στον κόπο να εξηγώ τα αυτονόητα...


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#27 Aki

Aki

    Anime Newbie

  • Members
  • 55 posts
  • LocationHQ

Posted 22 March 2016 - 23:42

Το 8.000.000 είναι συμβολικός αριθμός που σημαίνει το άπειρο.

Πρακτικά οι σιντοϊστικές θεότητες είναι αμέτρητες.

 

Τώρα το περί καλύτερης θρησκείας, νομίζω ότι δεν αξίζει καν να μπω στον κόπο να εξηγώ τα αυτονόητα...

 

Το καλύτερης θρησκείας, αναφερόταν στο παρακλάδι του Shingon, "Tachikawa Ryu", που έχει απαγορευθεί πριν αιώνες... Επίσης, ήλπιζα σε παρουσίαση και σχολιασμό του περιεχομένου του Tachikawa Ryu, όχι της προσωπικής μου άποψης που μπορεί να είναι λανθασμένη φυσικά (καθώς το γράφει κιόλας, "προσωπικής"). Εσείς που ήρθατε σε επαφή με την κουλτούρα των Ιαπώνων, έχει απομείνει τίποτε από τη θρησκεία αυτήν; Εκτός από τα σφραγισμένα χειρόγραφα και τα πανάκριβα οστά...


Edited by Aki, 22 March 2016 - 23:43.


#28 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 25 August 2022 - 05:54

Ενδιαφέρον άρθρο για την Ιαπωνική θρησκεία:

Ανάλυση από τον Λευκάδιο Χερν. Άρθρο του Ιαπωνολόγου-Θρησκειολόγου Στέλιου Παπαλεξανδρόπουλου.

 

https://www.greecejapan.com/japanesestudies/lefkadios-hern-ermineyontas-tin-iaponia-meso-tis-iaponikis-thriskias/


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.