Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Gintama episode discussion


  • Please log in to reply
487 replies to this topic

#466 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 April 2017 - 09:12

Σε γενικές γραμμές είναι χιουμοριστικό, κυρίως parody. Τα επεισόδια συνήθως μπορεί να είναι αυτοτελή ή μικρά arcs των τριών/τεσσάρων επεισοδίων.

Ανάμεσα στα parody επεισόδια υπάρχουν κάποια "σοβαρά" arcs που μπορεί να κρατάνε από τέσσερα/πέντε επεισόδια μέχρι 12 (αυτά των δώδεκα προς τις τελευταίες σεζόν).

Στα συγκεκριμένα επίσης προχωράει και η βασική υπόθεση που υπάρχει στο anime.

Τα αστεία του μερικές φορές μπορεί να μην τα πιάνεις γιατί μερικά βασίζονται σε jp pop culture που μπορεί να μην ξέρεις π.χ. τα άπειρα puns με παρουσιαστές από την Ιαπωνική τηλεόραση, αλλά σε γενικά πλαίσια θα γελάσεις πολύ.

Τα σοβαρά arcs είναι αρκετά καλά αλλά στην αρχή μου φαινόντουσαν κάπως αδιάφορα γιατί έμοιαζαν πως απλά να και ένας κακός να τα βάλει ο gintoki μαζί του και να έχουμε ένα σοβαρό arc. Αργότερα που αρχίζουν και δένουν τα arcs μεταξύ τους αποκτά ενδιαφέρον.

Πολύ το βάζουν στα shonen αλλά για μένα πρώτα είναι comedy και μετά οτιδήποτε άλλο.  :riiight:


rsrGbGx.gif

#467 GokussjGod

GokussjGod

    Anime Fan

  • Members
  • 220 posts

Posted 24 April 2017 - 12:36

Σε γενικές γραμμές είναι χιουμοριστικό, κυρίως parody. Τα επεισόδια συνήθως μπορεί να είναι αυτοτελή ή μικρά arcs των τριών/τεσσάρων επεισοδίων.

Ανάμεσα στα parody επεισόδια υπάρχουν κάποια "σοβαρά" arcs που μπορεί να κρατάνε από τέσσερα/πέντε επεισόδια μέχρι 12 (αυτά των δώδεκα προς τις τελευταίες σεζόν).

Στα συγκεκριμένα επίσης προχωράει και η βασική υπόθεση που υπάρχει στο anime.

Τα αστεία του μερικές φορές μπορεί να μην τα πιάνεις γιατί μερικά βασίζονται σε jp pop culture που μπορεί να μην ξέρεις π.χ. τα άπειρα puns με παρουσιαστές από την Ιαπωνική τηλεόραση, αλλά σε γενικά πλαίσια θα γελάσεις πολύ.

Τα σοβαρά arcs είναι αρκετά καλά αλλά στην αρχή μου φαινόντουσαν κάπως αδιάφορα γιατί έμοιαζαν πως απλά να και ένας κακός να τα βάλει ο gintoki μαζί του και να έχουμε ένα σοβαρό arc. Αργότερα που αρχίζουν και δένουν τα arcs μεταξύ τους αποκτά ενδιαφέρον.

Πολύ το βάζουν στα shonen αλλά για μένα πρώτα είναι comedy και μετά οτιδήποτε άλλο.  :riiight:

Οκ θα την τσεκαρω ευχαριστω ! :riiight:



#468 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 25 April 2017 - 00:28

@GokussjGOD 

 

Το Gintama είναι το καλύτερο δημιούργημα απ όλες τις τέχνες μαζί. To Gintama είναι μια σειρά που θα σου αλλάξει τη ζωή. Και το δηλώνω υπεύθυνα στα 28μιση μου χρόνια.

 

@Hajime Saitoh

 

Δε προσπαθεί να μοιάσει στο Gintama του Sorachi. Είναι του Sorachi. Το σενάριο είναι γραμμένο από τα χεράκια του τα θαυματουργά. Και είναι εξαιρετική.



#469 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 25 April 2017 - 02:43

Μάλλον δε θα χε και πολύ έμπνευση εκείνη τη μέρα.


LfNX0dh.png


#470 Usopp MZ

Usopp MZ

    The COOL-GUY

  • Members
  • 492 posts

Posted 25 April 2017 - 10:06

Για την ταινία κι εγώ θα συμφωνήσω πως μου είχε αρέσει κανονικότατα.

Την έχω ξαναδεί μάλιστα 2-3 φορές. :)


Posted Image

#471 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 April 2017 - 11:20

Την πρώτη ταινία τελικά όμως την έχει κάποιος δει, είναι recap με νέο animation, έχει νόημα να την δω; Τα ρωτάω γιατί βαριέμαι τα recaps!!!  :beaten:


rsrGbGx.gif

#472 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 25 April 2017 - 15:00

recap είναι με καλύτερο animation, και soundtrack ειδικά για τη ταινία. Εγω, δεν είμαι αντικειμενικός, την απόλαυσα. Είναι Gintama. Όσο για τη δεύτερη ταινία και γω την έχω δει 3 φορές και τη τελευταία σκηνή που μπάινουν από πίσω οι spyair και παίζουν 158 φορες.



#473 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 April 2017 - 14:03

Λοιπόν είδα κι ότι άλλο είχε μείνει από ova και special. Αυτό με τα ero drugs ήταν καλό, μπορούσες να είναι επεισόδιο στην σειρά αλλά μάλλον επειδή είχαν πιάσει τα "σοβαρά" arcs στην τελευταία σεζόν δεν μπορούσαν να το χώσουν κάπου. Από τις ταινίες, είδα την δεύτερη, καλούτσικη ήταν αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τρελάθηκα κιόλας. Νομίζω ήταν αρκετά κοντά στο ύφος απλά πολύ elaborate υπόθεση. Τεσπα, κατεβάζω και την πρώτη τώρα.


rsrGbGx.gif

#474 Usopp MZ

Usopp MZ

    The COOL-GUY

  • Members
  • 492 posts

Posted 11 September 2017 - 00:16

https://myanimelist.net/news/51367762

 

Συνεχίζει τον Οκτώβρη.


Posted Image

#475 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 September 2017 - 11:13

Gut, Ι am ready!  :8):


rsrGbGx.gif

#476 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 October 2017 - 09:04

It has began, το βλέπει κανένας;  :ballumad:


rsrGbGx.gif

#477 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 27 October 2017 - 20:58

Γιατι δεν μιλαει κανεις? Τς τς τς...
Spoiler:

フカフカ

#478 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 27 October 2017 - 22:18

Προσπάθησα να το δω κάποτε. Μετά απο 10 επεισόδια το άφησα. Έφτεγαν λίγο τα παλιά γραφικά, λίγο τα πολλά επεισόδια και λίγο που χανόταν το ενδιαφέρον μου μετά από κάθε επεισόδιο.



#479 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 27 October 2017 - 23:01

Ποια γραφικά λολ,is it a game(στα εφε η την ανάλυση αναφέρεσαι, γτ ανιμεσιον η σχεδιο σιγουρα ειχε καλο απτην αρχη του ,και σιγα την παλια σειρα, μετα το 2000 βγηκε αν δεν απατώμαι, πολλα πολυ πιο νεα ανιμε εχουν πολυ χειροτερο tbh) επεισόδια που χάνεται το ενδιαφερον?,γουτ, σιγουρα βλεπουμε το ιδιο ανιμε? Αν και μπορω να κατανοησω πως πρεπει καποιος να εχει αποκτησει μια επαφη μμε την ιαπωνια γενικοτερα αλλα και οχι μονο για να απολαυσει την συγκεκριμενη σειρα. Απο κομικες σειρες,εκπομπες, ταινιες, ανιμε , μιας και σαρηριζει τα παντα με ενα δικο του ειδιαιτερο χιουμορ, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν υπαρχουν και σοβαρα αρκς εκει μεσα. (Που κατα τη γνωμη μου ξεπερνανε για πολυ τα περισσοτερα σονεν εκει εξω οταν ερχονται, ειδικα τα πιο προσφατα) Γενικα ειναι και απτα ανιμε πουδεν ειναι αναγκη να δεις και με τησειρα τα επεισοδια, μια και το μεγαλυτερο μερος ειναι αυτο τελη, αλλα σιγουρα θελει να μπεις στο νοημα του για το νιωσεις. Σιγουρα απτα καλυτερα αν οχι το καλυτερο στο τομεα του οτι κ να λεμε :)

Edited by GhostPrince, 27 October 2017 - 23:08.

フカフカ

#480 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 October 2017 - 07:11

Ε εντάξει μωρέ ο macalex εννοεί το σχέδιο και το animation. Κοίτα θα συμφωνήσω ότι στην αρχή μου φαινόταν και μένα κάπως αδιάφορο. Θέλει ας πούμε μια/δυο σεζόν να μπεις στο ρυθμό της σειράς.

Πιστεύω θα βοηθούσε να βγει ο όρος shonen από το anime, ναι μεν είναι αλλά όχι με την κλασσική έννοια. Τέσπα macalex, αν θες να το δεις, βλέπε δύο επεισόδια τη φορά, μέχρι να φτάσεις στο benizakura arc.

Μετά πιστεύω ότι θα κολλήσεις!  :riiight:


rsrGbGx.gif