Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cosplay progress: 50%. HELP!


  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#121 sasukeftw

sasukeftw

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 06 February 2010 - 12:35

Mayuri's Headgear: Success!:D Eυχαριστω για τις συμβλουλες κιολας:) Tωρα μενει μονο να περιμενω να σταθεροποιηθει ο ξυλοπολτος που εχω φτιαξει το σπαθι και ετοιμος ο φοντας:P AA και να βρω μια Nemu:orly:
ΤΟBI IS A GOOD BOY!!!!

#122 SotosProtos

SotosProtos

    ~~Missing Nin~~

  • Members
  • 31 posts

Posted 24 March 2010 - 12:42

Σειρα μου να ζητησω βοηθεια...φτιαχνω ενα headgear του χμμ μμ <<εκλπηξη>> απο εφημεριδες και αλευροκολλα.Το εχω τελειωσει το σχημα και το μονο που μενει ειναι το βαψιμο.Πως μπορω να το κανω λειο ετσι ωστε να μη φαινονται οι πτυχες των διπλωμενων εφημεριδων και να πιασει καλυτερα η μπογια?
This world is made from love and peace..LOVE AND PEACE!!!

Vash (oxi o paraskeuas alla o Stampede)
http://www.myspace.com/sotosprotos

#123 Alex Akuma

Alex Akuma

    Alex akuma

  • Members
  • 58 posts

Posted 25 March 2010 - 14:02

συνηθος σοτο απο αυτο που θυμαμε απο τον μοντελισμο ειναι οτι περναγαμε με στοκο σπιτακια κε τετια πριν τα βαψουμε,δεν νομιζο να μπορεις τπτ αλλο,
:unlucky:"What doen't kill you...will make you wish it had!!!"

Posted Image

#124 Vampire Princess

Vampire Princess

    吸血姫

  • Members
  • 61 posts
  • LocationLost In Translation

Posted 25 March 2010 - 19:51

Γνωρίζει μήπως κάποιος από που μπορώ να αγοράσω περούκα, εκτός απο nternet, γιατί δεν έχω ιδέα???:canthelp:

Posted Image


"I envy because of the heart

I glutton because of the heart

I covet because of the heart

I am prideful because of the heart

I sloth because of the heart

I rage because of the heart

Because of the heart

I lust for everything about you"


#125 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 25 March 2010 - 20:26

Γνωρίζει μήπως κάποιος από που μπορώ να αγοράσω περούκα, εκτός απο nternet, γιατί δεν έχω ιδέα???:canthelp:


*Στα περισσοτερα καταστήματα με περούκες-ποστίς υπάρχουν και 100% συνθετικές περούκες. Εκτός από το Wings.gr (σταθμό μετρό Μεταξουργείο), θα βρεις μεσω χρυσου οδηγού όλα τα καταστήματα στις περιοχές που σε βολευουν. Παρε πρωτα τηλεφωνο να βεβαιωθεις οτι εχουν συνθετικές και αποκριατικές, γιατι μερικά εχουν μόνο φυσικές ή συνθετικές καλής ποιοτητας που ειναι πολυ πιο ακριβές.

*Στο καταστημα με τα ταχυδαχτυλουργικά ΤΡΥΚ στην πλατεία Κάννιγγος θα βρεις αποκριατικες περούκες κατόπιν παραγγελιας.

#126 Vampire Princess

Vampire Princess

    吸血姫

  • Members
  • 61 posts
  • LocationLost In Translation

Posted 25 March 2010 - 20:37

*Στα περισσοτερα καταστήματα με περούκες-ποστίς υπάρχουν και 100% συνθετικές περούκες. Εκτός από το Wings.gr (σταθμό μετρό Μεταξουργείο), θα βρεις μεσω χρυσου οδηγού όλα τα καταστήματα στις περιοχές που σε βολευουν. Παρε πρωτα τηλεφωνο να βεβαιωθεις οτι εχουν συνθετικές και αποκριατικές, γιατι μερικά εχουν μόνο φυσικές ή συνθετικές καλής ποιοτητας που ειναι πολυ πιο ακριβές.

*Στο καταστημα με τα ταχυδαχτυλουργικά ΤΡΥΚ στην πλατεία Κάννιγγος θα βρεις αποκριατικες περούκες κατόπιν παραγγελιας.


Arigatoo gozaimasu!!!^_^

Posted Image


"I envy because of the heart

I glutton because of the heart

I covet because of the heart

I am prideful because of the heart

I sloth because of the heart

I rage because of the heart

Because of the heart

I lust for everything about you"


#127 Baka~No~Jutsu

Baka~No~Jutsu

    Must Be User Error!

  • Members
  • 106 posts

Posted 27 March 2010 - 15:54

Σειρα μου να ζητησω βοηθεια...φτιαχνω ενα headgear του χμμ μμ <<εκλπηξη>> απο εφημεριδες και αλευροκολλα.Το εχω τελειωσει το σχημα και το μονο που μενει ειναι το βαψιμο.Πως μπορω να το κανω λειο ετσι ωστε να μη φαινονται οι πτυχες των διπλωμενων εφημεριδων και να πιασει καλυτερα η μπογια?


Πέρα απο τον στόκο που ειπώθηκε, ίσως μπορείς να δοκιμάσεις
α) ειδικές γάζες που πουλάνε σε μαγαζιά μοντελισμού (πχ art & hobby) και είναι κυριώς για να φτιάχνεις μάσκες ή
β) να δοκιμάσεις αυτο το γυαλόχαρτο που χρησιμοποιούν και οι μπογιατζήδες όταν βάφουν για να κάνεις πιο λεία την επιφάνεια.

Δεν έχω δοκιμάσει κάτι απο αυτά για να μπορώ να σου πω με σιγουριά.. το δικό μου paper mache με βόλευε που είχε πτυχές και δεν ήταν εντελώς λείο (Gaara's gourd). Αν δεν δουλέψει τίποτα τότε ίσως πρέπει να το πιάσεις απο την αρχή με μικρότερα κομμάτια εφημερίδας και μια καρφίτσα για να σκας τα σημεία στα οποία φουσκώνει.

#128 sasukeftw

sasukeftw

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 16 April 2010 - 19:12

hey κατι τελειος στο φλου >_< Υπαρχει μαγαζι που να πουλαει καπελα τυπου[Posted ImageEφαγα ολα τ μαγαζια μοναστιρακι και ομονοια και δν μπορεσα ν βρω τπτ τετοιο :S
ΤΟBI IS A GOOD BOY!!!!

#129 Alex Akuma

Alex Akuma

    Alex akuma

  • Members
  • 58 posts

Posted 16 April 2010 - 20:50

κοιτα και εγω ψαχνω σαν τρελος κατι τετοιο,βρηκα λιγο πιο μικρο στο μοναστιρακι με 40 εβρω αλλα ειχα και αυτο του undertaker απο wwe αλλα δεν νομιζω να ταιργιαζει ακριβως αυτο,μονο σε ιντερνετ μπορεις να ψαξεις για κατι τετοιο αλα ετοιμασου να πληρωσεις και γυρο στα 100 εβρω γιατι ψευτικο μαλλον δεν θες,ξανατσεκαρε ομως ενα μαγαζι λιγο πριν βγεις στις καφετεριες στο μοναστιρακι...
:unlucky:"What doen't kill you...will make you wish it had!!!"

Posted Image

#130 sasukeftw

sasukeftw

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 17 April 2010 - 13:35

Ok πηγα στο μαγαζι π μου ειπες αλλα δν ειχε σε μαυρο οποτε αναγαστικα να παρω ενα μπλε αλλα np για αυτο το λογο υπαρχουν και τα spray:P
ΤΟBI IS A GOOD BOY!!!!

#131 Alex Akuma

Alex Akuma

    Alex akuma

  • Members
  • 58 posts

Posted 17 April 2010 - 14:48

μπλε φεδορα??χαχ εμεινα λιγο,οχι εγω ενα καρο μαυρες εχω βρει εκει περα,τεσπα να ξες να παζαρεβεις γιατι σε κλεβουν τρελα εκει.
:unlucky:"What doen't kill you...will make you wish it had!!!"

Posted Image

#132 Alex_Sanji_Diamble

Alex_Sanji_Diamble

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 19 February 2011 - 16:32

Εγω αποφασισα να φτιαξω τον Dante απο το DMC 4 (δεν ηθελα απο το 3 γιατι θα ξεπαγιασω) για μενα και τον Vergil απο το 3 για ενα φιλο. τα σπαθια τα εχο φτιαξει. οποσ και τα περισσοτερα μερη. κολλησα ομωσ στα μαλλια. πος 8α τα βαψω ασπρα. και που θα βρώ δερματινες για τις καμπαρτινες.
http://images.wikia.com/devilmaycry/images/7/72/Vergil_3.jpg
http://images.wikia.com/devilmaycry/images/6/63/Dante_4.png
ιδου και οι Chars οποιος εχει καποια ιδεα ασ την πει...

#133 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 20 February 2011 - 18:08

Alex_Sanji_Diamble....

Τα μαλλια θα τα βάψεις με σπρευ. Τα καλυτερα σπρευ γι αυτή τη δουλειά θα τα βρεις στο καταστημα Kryolan (Παπαδιαμαντοπούλου 22, κοντά στο νοσοκομειο M.T.Σ). Ειδικά σε κοντά μαλλιά, αυτα τα σπρευ κανουν τελεια δουλειά. Θυμαμαι, κοστιζαν γυρω στα 12ευρώ-δεν ξερω πόσο εχουν πάει σήμερα...

Τωρα, ειναι κι απόκριες, οποτε υπαρχει περιπτωση να βρεις στα μαγαζια με εποχιακά. Αλλά πολύ αμφιβάλλω για την ποιοτητα που θα εχουν στο αποτελεσμα. Εγω σε συμβουλευω να παρεις απο την kryolan.

Δερματίνες (συνθετικές, οικονομικές): Θα κάνεις μια επιτόπια ερευνα αγοράς (αυτο, γιατι εσυ ξερεις καλύτερα απ όλους τι δυνατοτητες εχει η τσεπη σου) στα υφασματάδικα που ειναι μαζεμένα σε κάτι δρομάκια (πχ. οδός Καλαμιώτου ή οδός Νικίου) πισω απ την Αιόλου (όχι στα μεγάλα μαγαζια-που ειναι ουτως ή αλλως ακριβά) και πισω απ τις περιοχές Μοναστηρακίου κι Ερμού. Υπάρχουν κατι μαγαζιά (υπόγεια τα περισσοτερα, χωρις φαντεζι-βιτρινα και τετοια) που εχουν πραγματικά πολυ φτηνά υφασματα. Και ιδιως υφάσματα που χρησιμοποιούνται πολύ στις κατασκευες κοστουμιών. Θα χρειαστει να "το ψαξεις λίγο", για να βρεις την πιο συμφέρουσα τιμή για τη δερματίνη που χρειάζεσαι.

#134 Alex_Sanji_Diamble

Alex_Sanji_Diamble

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 21 February 2011 - 17:49

Alex_Sanji_Diamble....

Τα μαλλια θα τα βάψεις με σπρευ. Τα καλυτερα σπρευ γι αυτή τη δουλειά θα τα βρεις στο καταστημα Kryolan (Παπαδιαμαντοπούλου 22, κοντά στο νοσοκομειο M.T.Σ). Ειδικά σε κοντά μαλλιά, αυτα τα σπρευ κανουν τελεια δουλειά. Θυμαμαι, κοστιζαν γυρω στα 12ευρώ-δεν ξερω πόσο εχουν πάει σήμερα...

Τωρα, ειναι κι απόκριες, οποτε υπαρχει περιπτωση να βρεις στα μαγαζια με εποχιακά. Αλλά πολύ αμφιβάλλω για την ποιοτητα που θα εχουν στο αποτελεσμα. Εγω σε συμβουλευω να παρεις απο την kryolan.

Δερματίνες (συνθετικές, οικονομικές): Θα κάνεις μια επιτόπια ερευνα αγοράς (αυτο, γιατι εσυ ξερεις καλύτερα απ όλους τι δυνατοτητες εχει η τσεπη σου) στα υφασματάδικα που ειναι μαζεμένα σε κάτι δρομάκια (πχ. οδός Καλαμιώτου ή οδός Νικίου) πισω απ την Αιόλου (όχι στα μεγάλα μαγαζια-που ειναι ουτως ή αλλως ακριβά) και πισω απ τις περιοχές Μοναστηρακίου κι Ερμού. Υπάρχουν κατι μαγαζιά (υπόγεια τα περισσοτερα, χωρις φαντεζι-βιτρινα και τετοια) που εχουν πραγματικά πολυ φτηνά υφασματα. Και ιδιως υφάσματα που χρησιμοποιούνται πολύ στις κατασκευες κοστουμιών. Θα χρειαστει να "το ψαξεις λίγο", για να βρεις την πιο συμφέρουσα τιμή για τη δερματίνη που χρειάζεσαι.


μηπως ξερεις καποιο site για τα σπρει? σε γενικεσ γραμμες ποσο κοστιζει η δερματινη το μετρο?
DiambleJamble.....
The new Guy

#135 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 21 February 2011 - 20:11

μηπως ξερεις καποιο site για τα σπρει? σε γενικεσ γραμμες ποσο κοστιζει η δερματινη το μετρο?


Αυτό ειναι το site της Kryolan http://www.kryolan.com/en/index.php?mnu=3

(που σου 'λεγα παραπάνω). Αν πρεπει να βρεις σπρευ από το ιντερνετ, θα σε συμβουλευα να ψαξεις με το βασικό κριτήριο: να ειναι ενα προϊόν ασφαλές (πανω απ όλα) και εξειδικευμένο. Δηλαδή professional make-up.

Τωρα, γενικότερα, ειναι δική σου υποθεση να διαλέξεις site που να πληρεί όλα τα υπολοιπα κριτήρια που μονο εσυ μπορεις να θέσεις (τιμή, αποστολή και άλλα). Αναζητάς & επιλέγεις.

Τιμές για δερματίνη δεν γνωρίζω, αλήθεια. Δεν εχει χρειαστει ν' αγοράσω δερματίνη ως σήμερα. Φαντάζομαι, θα υπάρχει και σ' αυτό βαθμίδα-ποιότητας (καλό-μεσαιο-απλό)....