Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Gunslinger Girl


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#16 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 18 September 2006 - 14:02

στο μπερσέρκ δεν ήταν το τέλος αυτό γιατί το μάνγκα συνεχίζεται αλλά σε πολύ αργό ρυθμό
Posted Image

#17 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 18 September 2006 - 17:57

στο μπερσέρκ δεν ήταν το τέλος αυτό γιατί το μάνγκα συνεχίζεται αλλά σε πολύ αργό ρυθμό


Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με το gg με το anime να καλύπτει τα 2 πρώτα vol του manga (συνολικά 5 μέχρι τώρα)...προβλέπεται και εδώ συνέχεια, γιαυτό και έμεινε σχετικά open το τέλος (που μου άρεσε απίστευτα, ode to joy ftw!)...;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#18 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 08 November 2006 - 19:36

Και επιτέλους ήρθε και το Boxset απο America...απίστευτες ομορφιές με 25 dollars.... :respect: :respect:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#19 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 November 2006 - 12:19

στο μπερσέρκ δεν ήταν το τέλος αυτό γιατί το μάνγκα συνεχίζεται αλλά σε πολύ αργό ρυθμό


Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με το gg με το anime να καλύπτει τα 2 πρώτα vol του manga (συνολικά 5 μέχρι τώρα)...προβλέπεται και εδώ συνέχεια, γιαυτό και έμεινε σχετικά open το τέλος (που μου άρεσε απίστευτα, ode to joy ftw!)...;)



από ότι είδα στο animenewsnetwork έχουν βγει 7 τεύχη.

στα Γερμανικά έχουν μεταφραστεί τα 6.

http://comic.exxa.de/catalog1/advanced_search_result.php?XTCsid=dbbbbe5a348226d339e589c2f48d12a9&keywords=gunslinger&x=0&y=0

Κάπου στο 2007 θα μεταφραστει και το 7ο και αν είναι το τελευταίο τα παραγγέλνω πακέτο γιατί είναι ένα από τα λίγα manga που θέλω να διαβάσω ως το τέλος. Καλύτερη και πιο μακάβρια αίσθηση από το anime, αν και το anime καλυπτει έναν χαρακτήρα που παραλήφθηκε τελείως στα 2 πρώτα τεύχη του manga.

To manga έχει adult rating

#20 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 January 2007 - 14:22

ενημέρωση:

χθες έφτασαν στα χέρια μου τα τεύχη 4,5 και 6 από Egmont Manga (μαζί με το 12ο τεύχος του Eden και το 6ο του Narutaru φυσικά -και εκεί το λογοκρίνανε σχεδιάζοντας ένα σλιπάκι και καλύπτοντας με τη κραυγή Aaargh την επίμαχη σκηνή αλλά ευτυχώς τίποτα άλλο- από την ίδια εταιρία).

Η σειρά συνεχίζεται και πέραν του 7ου.

για όσους ενδιάφέρονται πως συνεχίζεται η ιστορία μετά το 3ο τεύχος, μια μικρή περίληψη χωρίς spoilers.

4: ξεκινά περιγράφοντας ένα μέρος της ζωής της Claes στο κτίριο Πρόνοιας.
Μετά η Triela και ο Hirscher μαζί με τα άλλα κορίτσια και τους "αδερφούς" τους αναλαμβάνουν να φυλάξουν την κόρη του Mario (ο τύπος που στα προηγούμενα τεύχη η Triela τον άφησε να ξεφύγει). Για λίγο εμφανίζεται και ένα άλλο κορίτσι, η Beatrice, με τον "αδερφό" της. Μέτά από μια άλλη επιχείρηση στο δάσος, ανατρέχουμε στο συγκλονιστηκό παρέλθόν της Triela και πως έφτασε στο να γίνει cyborg.

5: η ιστορία με τις πολιτικές δολοπλοκίες και τις αποσχιστικές φατρίες γίνεται όλο και πιο πολύπλοκη.Μετά μια σύντομη αναμέτρηση του Marcus με έναν "τρομοκράτη" και την προσωρινή απαγωγή της Catharina από πράκτορες της Πρόνοιας, έχουμε την πολυπόθητη τελική αναμέτρηση της Triela με τον εκτελεστή Pinocchio και το ζεύγος των βομβιστών.

6:μετά μια σύντομη επιχείρηση του Jean και της Rico και αναδρομή στο παρελθόν του και του αδελφού του Jose και της σχέσης του με την μακαρίτισσα πια Erica, ξετυλίγεται η ιστορία ενός άλλου κοριτσιού, της 16χρονης Ρωσίδας Petruschka, που μετά από μια απόπειρα αυτοκτονίας επειδή δεν μπόρεσε να εκπληρώσει το όνειρο της να γίνει μπαλαρίνα, γίνεται και αυτή cyborg και της ανατίθεται ο "αδελφός" Alessandro, ένας κατάσκοπος από την Πρόνοια.

Από ότι καταλάβατε η ιστορία γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρουσα και αν κάνουν και δεύτερη σαιζόν θα είναι καλύτερη από την πρώτη.

#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 January 2007 - 23:04

H κακιά της παρέας.. ωραίο το preview μίκρινε λίγο τις εικόνες. μου βγαλα τα ματάκια μου

#22 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 02 March 2007 - 15:18

Μια χαρά τέλος είχε το gg. Εδειξε το τι μέλη(???) γενέσθαι που λένε. Το ίδιο πράγμα περίμενε και όλες τις υπόλοιπες ψυχές... Αρκετά ψυχοφθόρο το τέλος. Προσωπικά με έκανε να αναρωτηθώ ποιος ηταν πιο ελεινός στην όλη κατάσταση. Τα άτομα* που σκότωσαν-τραυμάτισαν θανάσιμα τα κορίτσια ή αυτό που τους έκανε το agency...

Η συνέχεια το πολύ πολύ να επικεντρονόταν στο παρελθόν των rico, Triela και τι απέγιναν οι handlers μετά το τέλος των κοριτσιών μιας και δεν νομίζω να προχώρισε το project εφόσον τα cyborgs μπορούσαν να επιτεθούν στον handler τους.

Α ρε Fucking ugly yet beautiful world που λέμε και στο μιζούρι...

*αναφέρομαι ειδικά στην περίπτωση της angelica* η οποία ηταν και ο πιο τραγικός χαρακτήρας και έδωσε το τελος που έδωσε στο anime...


*Find your place among the stars and fly with them forever free.....
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#23 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 11 June 2007 - 21:08

Πολύ καλή σειρά.
Ωραίοι χαρακτήρες, αρκετά καλό σενάριο και εξέλιξη για τα λίγα επεισόδια που είχε.
Το μόνο που με χάλασε είναι ίσως το ότι τελείωσε και μου έμειναν πολλά ερωτηματικά!
Ή μπορεί απλά να μου άρεσε πολύ και να ήθελα κι άλλο...
Η σειρά μπορεί άνετα να πάει στα 24 επεισόδια μίας full season.
Και λέγοντας αυτά τα λόγια μόλις είδα ότι θα βγει 2η σεζόν!:riiight:
Πηγή: Anime News Network
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#24 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 June 2007 - 00:20

To ειδα με μεγαλη δυσκολια.....Αν δεν ηταν 13 επεισοδια δεν θα αντεχα να το δω μεχρι το τελος. Ο λογος που βαζω χαμηλο βαθμο στο Character ειναι γιατι μου φανηκαν πολυ μονοδιαστατοι οι χαρακτηρες.
Posted Image

#25 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 26 September 2007 - 19:14

Από τα anime που είναι πολύ καλά και έχουν πολλή ουσία αλλά είναι απίστευτα βαρετά. Το sountrack είναι classy και αρτιστικά είναι από τα καλύτερα anime εκεί όξω. Δε θα έλεγα πως οι χαρακτήρες είναι ιδιαίτερα ζουμεροί πάντως, ίσως και λόγω της slow paced ιστορίας, της υπερβολικά slow paced σε ρυθμούς χελώνας ιστορίας.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#26 Trail

Trail

    Linux Ubuntu

  • Members
  • 89 posts

Posted 05 November 2007 - 16:48

Πολύ καλό anime από εκεί που δε το περίμενα. Άν και έψαχνα κάτι με πιό πολύ 'ξύλο' εκείνη τη στιγμή (που δεν είναι το main focus), είναι ένα συνολικά πολυ ωραίο anime.

Τρομερό animation (για την εποχή αλλά και γενικά), πολύ καλή μουσική (ειδικά το ending), πολύ ωραία παρουσίαση της πόλεων. Σαν σενάριο θα το έλεγα 'βασικό', όχι κάτι ιδιαίτερο, αλλά εστιάζει πιό πολύ στα interactions και κάποιες πεποιθήσεις των χαρακτήρων. Το 'ξύλο' και το τεχνολογικό υπόβαθρο είναι στο background. Γενικά, έχει μια δραματική χροιά. Και όντως, είναι μάλλον αργό (αυτό το επισόδειο 2 βασικά τι ρόλο ύπαρξης έχει?...)

Δε ξέρω άμα θα το ξανάβλεπα εύκολα (για αυτό και ριγμένο value) αλλά ήταν πολύ καλό την πρώτη φορά. Σίγουρα θα δω το sequel άμα βγει.

#27 ioanna

ioanna

    Anime Newbie

  • Members
  • 51 posts

Posted 02 January 2008 - 00:05

Υπεροχο anime!!! Δυστυχως μικρο αλλα δεν πειραζει. Ειναι πολυ συγκινιτικο το καθε κοριτσι ειναι μοναδικο.
Ακοθσα πως θα βγει και συνεχεια ειδα κ κατι σαν τρειλερ στο youtube ελπιζω να βγει συντομα
Φοβάμαι πως μία μεγάλη απογοήτευση με περιμένει γι'αυτό προτιμώ να ονειρεύομαι.
Πάολο Κόελο 'Ο αλχημιστής'

#28 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 28 January 2008 - 02:23

πασαλλιμενο,βιαστικο,ανοητο.
πιπινια με ντουφεκια ω τι πρωτοτυπο για τους ιαπωνες.
μια μαλαπερδα και μιση,
τα τζομενακια ειναι τιγκα στα animu-κλισε (βλεπε εξυπνη με πατομπουκαλα κλπ)
ρομαντζο αγαπες και φουμαρα.

Posted Image


#29 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 28 January 2008 - 02:34

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά σαν anime και βλεπόταν αρκετά ευχάριστα.

Posted Image


#30 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 March 2008 - 00:49

το review Μου έδωσε την εντύπωση ενός διαφορετικού anime απο αυτό που είδα.
Δεν με χάλασε αυτό που είδα αλλά πραγματικά οι ρυθμοί ήταν πολύ αργοί, Ενοχλητικό το ότι το anime παρουσίαζε με πολύ κλισέ τρόπο την θέση της γυναίκας, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.
Χαρακτήρες ... μου φάνηκαν κάπως και υπήρχαν πολλά κενά.
Το είδα ευχάριστα, βοήθησε και το ότι είναι μικρό. Αν κάτσεις και προσέξεις όμως πέρα απο την βιτρίνα καταλαβαίνει ότι απλά οτι γυαλίζει δεν είναι χρυσός. Είναι απο τα λίγα anime απο τα οποία το τέλος δεν με απογοήτευσε. Σου αφήνει μερικά ερωτηματικά αλλά πιστεύω αυτό γίνεται για να μας ξεσηκώσει για την δεύτερη σαιζόν.
Τέλος το σενάριο ώρες ώρες μου έφερε στο μυαλό το Luv Wave.