Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Retro anime and cartoons that will make you cry


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#61 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2009 - 22:06

retro = old and sometimes cult :)
Power puff girls will be retro in 2 decades.

#62 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 24 November 2009 - 13:27

Παιδιά μήπως θυμάται κανείς ένα cartoon που έδειχνε στο Juniors Tv ή το 0-6 και λεγόταν ο Καρβουνιάρης και η Βοσκοπούλα?Αν θυμάμαι καλά ήταν μ'ενα καρβουνιάρη και μια βοσκοπούλα που ερωτεύονταν.Μπορεί βεβαια να μην θυμαμαί καλά και η βοσκοπούλα να ήταν αδερφή του....
Anyway πολύ γραφικός τίτλος πάντως :hahaha: :hahaha:
Αυτο αν το θυμάται κανείς btw ηταν anime ή ευρωπαικό cartoon?Γτ αμερικάνικο δεν παίζει να ήταν -__-.
Posted Image

#63 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 30 November 2009 - 00:19

Νομίζω πως από την λίστα λείπουν τα pokemon...but whatever.
Τα περισσότερα(πολύ ελάχιστα δεν ξέρω),σηκωνόμουνα πρωί και τα εβλεπα(σταρ,αλτερ,οπού είχε :P)

Παλές καλες επόχες...(πάω να ξεθάψω εκείνο το βιντεο και τις vhs κασέτες που έχω :hero:)

#64 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 November 2009 - 00:24

τα Pokemon δεν είναι retro...είναι πιο σύγχρονα εδώ βάζουμε
πιο πολύ καρτούν απο 70ς και 80ς και μερικά απο 90ς

#65 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 30 November 2009 - 00:30

A...άκυρο τότε.
Απλά επείδη τα έβλεπα την ίδια επόχη.....(κατί δεν πάει καλά με τον τρόπο που συνδιάζω πράγματα):cry5:

#66 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 November 2009 - 00:44

είναι επειδή εισαι 16 και ότι ειναι ρετρό για σένα για εμάς δεν ειναι :P

πχ. Posted Image

#67 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 30 November 2009 - 01:18

ας προστεθει στη λιστα και ενα απο τα αγαπημένα μου καρτουν το Batfink, η πιο καμμενη σειρα στην εποχη του (1966-'67) που σατηριζε κατα βαση το batman and robin σε συνολο 100 επεισοδια
παραγωγή της πλακας οπου πολλες σκηνες επαναλαμβανονται αυτούσιες αλλα και ατακες που επισης επαναλαμβανονται αυτούσιες!
"your bullets cannot harm me, my wings are like a shield of steel"
"my supersonic sonar-radar can help me"
"Karate the battilac!"
"it's good that the battilac is equipped with a thermo-nuclear plutonium insulated blast shield"

[media]http://www.youtube.com/watch?v=mOe0Q8Hefwg[/media]

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#68 Xod

Xod

    Green and evil

  • Members
  • 46 posts

Posted 03 December 2009 - 23:33

Εμένα μου άρεσε να βλέπω πολύ την ιστορία με το πάνδα τον Τάο Τάο καθώς και τα Ιαπωνικά παραμύθια (Manga Nippon Mukashibanashi). Πρέπει να ήμουν 5 χρονών. Τώρα είμαι 29.

Posted Image


#69 georgewaites

georgewaites

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 03 May 2010 - 21:30

λεγεται "Le Roi et l' oiseau" και στα αγγλικα "The King and the Mockingbird"
Ειναι Γαλλικο... Το έψαχνα για 13 ολοκληρα χρονια αλλα δεν ηξερα τον τιτλο...
Μπορεις να το δεις στο Υοutube...:kill4u::kill4u:

#70 ScorpioS_

ScorpioS_

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 04 September 2010 - 18:19

Παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με. Όταν ήμουν πιτσιρικάς είχα δει ενα καρτούν-manga στη τηλεόραση και η υπόθεση ήταν η εξής (θα σας τη διηγηθω όσο πιο καλύτερα μπορώ. Έχουν περασει αρκετά χρονάκια απο τότε): Είναι μια ομάδα ανθρώπων οι οποίοι έχουν τη δύναμη της τηλεμεταφοράς. Αυτοί οι άνθρωποι γυρω απο το κεφάλι τους φοράνε κάτι σαν στεμα να το πω σαν δαχτυλιδι να το πω το οποιο, ΑΝ θυμάμαι καλά, ονομαζόταν Τζάλιν. Αυτό το φορούσαν γιατί κατά τη διάρκεια της τηλεμεταφοράς δημιουργούνται μεγάλες πιέσεις και αυτό τους προστάτευε στο να μην εκραγεί το κεφάλι τους. Ένα αγόρι από αυτη την ομάδα προσπαθούσε να πείσει ενα κορίτσι να μπει στην ομάδα τους γιατι χωρίς να το γνωρίζει η ίδια είχε και αυτή τις ίδιες δυνάμεις. Σκοπός αυτής της ομάδας είναι ο πόλεμος εναντίον εξωγήινων που δε θυμάμαι ακριβώς το λόγο ερχομού τους στη γη. Πάνω κάτω αυτή είναι η υπόθεση. Ελπίζω να σας βοήθησα αρκετά τόσο ώστε να μου απαντήσετε. Σας ευχαριστώ πολύ._

Edited by ScorpioS_, 05 September 2010 - 13:11.


#71 mindzblack

mindzblack

    0101010101010101001

  • Members
  • 16 posts
  • LocationAthens Goudi

Posted 06 September 2010 - 03:40

Μόλις θυμήθικα μια cartoon ταινία που έβλεπα μικρός... Λέγεται "the Brave little toaster"...

Και μία άλλη που λέγεται "οι αστρομαχητές του κακού"..

Τις θυμάται κανείς παιδιά????

P.S: (Οι διαφημίσεις στην αρχή του δεύτερου είναι όλα τα λεφτά!!!)
Για να γνωριστούμε καλήτερα:

Κάντε με ADD στο Facebook!!!!

Και στο Youtube Channel μου!!!

#72 Affwys

Affwys

    of the lighting...

  • Members
  • 66 posts

Posted 19 May 2011 - 19:47

να προσθεσω 2?
Valhalla
Posted Image
και
Pound Puppies and the legend of the big paw
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=r-NB-EKcm_M[/YOUTUBE]
Posted Image

#73 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 September 2012 - 15:30

Κυριες και κυριοι, περισσοτερες αναμνησεις παρακαλω!

δεν ειχα ιδεα πως προσφατα βγαλαν μια μετριοτητα που λεγεται The Looney Tunes Show. Τη βλεπω να ερχεται συντομα στο Σταρ. Aπαραδεκτη, με εξαιρεση τη Lola Bunny που την νεκρανεστησαν απο το Space Jam κανοντας την....λολή. Ακομα χειροτερη ηταν η Loonatics Unleashed. γενικα αλλαξαν τα φωτα των Looney Tunes με τα διαφορα spinoffs.


Μονο μια ειναι η εξαιρεση. την ταινια αυτη τη βλεπω δεκαδες φορες χωρις να τη βαριεμαι. ειχα παρει παλια τη βιντεοκασσετα και τωρα το DVD. Ειναι σα να βλεπεις τη σειρα, να φιλτραρεις τα ελαχιστα καλα επεισοδια και να τα κανεις μια ταινια. Γενικα το εγχειρημα με τις σειρες spinoff επρεπε να σταματησει τη δεκαετια του 90, το ιδιο και για τις σειρες Ντισνευ. Η σειρα Animaniacs ηταν η κορυφαια σε αυτο. Πλεον η αγελαδα δεν βγαζει γαλα αλλα αφρο......

Εξ'ολοκληρου made in Japan απο το TMS

Eιμασταν τυχεροι που στην Ελλαδα η ταινια και η σειρα προβληθηκε με υποτιτλους και οχι μεταγλωττισμενη απο το MEGA. αλλιως θα βγαινε χαλια.

Youtube Video


#74 super sayian

super sayian

    Anime Fan

  • Members
  • 183 posts

Posted 30 June 2014 - 22:09

παίδες καλησπέρα για τσεκάρετε λίγο αφιερώματα σε κάποια retro anime cartoon που έχω κάνει. Προς το παρών έχω φτιάξει για Grendizer, Jumaru, Voltron κ Getter Robo

Φυσικά και θέλω τη γνώμη σας.


Edited by super sayian, 30 June 2014 - 22:09.


#75 hgatakoskylos

hgatakoskylos

    Anime Fan

  • Members
  • 139 posts

Posted 01 July 2014 - 09:38

Παιδιά, θυμήθηκα ένα παιδικό που έπαιζε παλιά στην τηλεόραση και θα ήθελα να βρω τίτλο. Δεν έχω ιδέα αν μπορεί να θεωρηθεί ρετρό(πρέπει να ήμουν αρκετά μεγάλη όταν το έβλεπα, 11-12 χρονών ίσως). Δεν ήταν ανιμέ, αλλά καρτούν. Οι πρωταγωνιστές ήταν μια μάγισσα κι ένας λίγο καμπούρης μάγος(κακοί), ο κακός αρχηγός των μάγων(κάτι ανάμεσα σε τερατοειδές και σκληρό επειχηρηματία), ένας πολύ χαριτωμένος κίτρινος γατούλης, που τον έλεγαν Τιτσιάνο, αν θυμάμαι καλά,κι ένα κοράκι(καλοί).

Η μάγισσα κι ο μάγος έπρεπε να φτιάξουν ξόρκι για να κάνουν κακό στην πόλη για να τους πάρει από καλό μάτι ο αρχηγός. Ο γατούλης και το κοράκι προσπαθούσαν να λύσουν τα μάγια πριν γίνουν μόνιμα, με τη βοήθεια μιας ηλικιωμένης χελώνας, η οποία μιλούσε με γρίφους. Τελικά τα μάγια λύνονταν και ο αρχηγός των μάγων εμφανιζόταν ξαφνικά και τιμωρούσε τη μάγισσα και το μάγο επειδή δεν πέτυχαν. Το καρτούν ήταν σειρά και σε κάθε επεισόδιο είχε διαφορετικά μάγια και άλλη τιμωρία!

Σας ευχαριστώ πολύ και αν το έβαλα σε λάθος thread παρακαλώ μετακινήστε το όπου χρειάζεται!

 

Εδιτ: Αχ, φχαριστώ που μου το θύμισες Black acid cherry! Το πρόβαλλε κάποτε (το '90, δεν είχα ιδέα ότι είναι τόσο παλιό)στο Μακεδονία-TV(νομίζω, σ ένα μικρό κανάλι τέλος πάντων! Τι τρελό καρτούν με το γατονυχτερίδα και αυτούσιες επαναλήψεις στις ατάκες! Όταν ήμουν μικρή και το έβλεπα, έλεγα μαζί με τους ήρωες τις επαναλαμβανόμενες ατάκες και ξεκαρδιζόμουν!


Edited by hgatakoskylos, 01 July 2014 - 10:21.